Turinio valdymo sistemos
Kas yra turinio valdymo sistema?
Tai yra programinė įranga, integruota į svetaines (arba svetainės integruotos į šią programinę įrangą), kuri suteikia savininkui galimybę keisti joje esančius tekstus, grafiką, informacijos išdėstymą, struktūrą – tai yra valdyti svetainę.
Kol turinio valdymo sistemos buvo nepaplitusios, daugelį dalykų svetainėje keisdavo pačios įmonės arba ją aptarnaujančios interneto projektų kompanijos programuotojai. Tokie atnaujinimai vykdavo (o ir dabar vyksta) vangiai, yra brangūs ir įmonei mažai ką duoda.
Turinio valdymo sistemos iš esmės šią situaciją pakeitė, kadangi informaciją paprastai įįkelia ta darbuotojų grandis, kurioje ji ir gimsta. Pavyzdžiui vadybininkas, atsakingas už tam tikrą produktų grupės pardavimą yra tiesiogiai suinteresuotas, kad informacija apie jo produktus internete būtų pateikiama operatyviai. Jis tiesiog prisijungia prie jam priskirtos interneto svetainės dalies ir nesunkiai sutvarko produktų aprašymus bei nuotraukas.
Turinio valdymo įtaka verslo procesams
Kas yra ta turinio valdymo sistema? Iš esmės tai yra programinė įranga, integruota į svetaines (arba svetainės integruotos į šią programinę įrangą), kuri suteikia savininkui galimybę keisti joje esančius tekstus, grafiką, iinformacijos išdėstymą, struktūrą – tai yra valdyti svetainę.
Kol turinio valdymo sistemos buvo nepaplitusios, daugelį dalykų svetainėje keisdavo pačios įmonės arba ją aptarnaujančios interneto projektų kompanijos programuotojai. Tokie atnaujinimai vykdavo (o ir dabar vyksta) vangiai, yra brangūs ir įmonei mažai ką dduoda.
Ši grandinė veikia tokiu būdu: atsakingas už įmonės svetainę darbuotojas sukaupia reikalingus pakeitimus svetainėje. Jie žodžiu, elektroniniu paštu arba faksu perduodami vykdytojui (aptarnaujančiai įmonei arba vietiniams kompiuterininkams). Vykdytojas, kaip taisyklė, iš karto negali imtis šių darbų ir pastato juos į eilę. Atlikęs pakeitimus jis įdeda juos į bandomąją interneto svetainės vietą ir praneša apie tai juos užsakiusiam asmeniui. Šis juos peržiūri, bei dažnai turi pastabų, kad vieną ar kitą vietą norėtų matyti kiek kitaip, arba randa klaidų. Vėl siunčiamas pranešimas vykdytojui. Pagaliau sutvarkyta beveik taip kaip norėta, duodamas leidimas skelbti tai internete. Vykdytojas informaciją perkelia į svetainę ir praneša apie tai užsakovui. Šis dar kartą pasižiūri ar viskas gerai. Po savaitės ar kelių, pataisymai padaryti.
Štai tokia sudėtinga grandine yyra atnaujinama informacija be turinio valdymo sistemos. Paprastai niekas nekeisdavo vieno sakinio, o laukdavo kol susikaups pakankamas kiekis pataisų. Esant tokiai situacijai labai sudėtinga kalbėti apie interneto svetainę, kaip apie kompanijos rinkodaros įrankį, nes informacija į svetainę patenka pavėluotai, praeidama didžiulę grandinę darbuotojų. Taip dirbant kai kurios informacijos dalys jų talpinimo į svetainę metu jau tampa ir nebeaktualios.
Turinio valdymo sistemos iš esmės šią situaciją pakeitė, kadangi informaciją paprastai įkelia ta darbuotojų grandis, kurioje ji ir gimsta. Pavyzdžiui vadybininkas, atsakingas už ttam tikrą produktų grupės pardavimą yra tiesiogiai suinteresuotas, kad informacija apie jo produktus internete būtų pateikiama operatyviai. Jis tiesiog prisijungia prie jam priskirtos interneto svetainės dalies ir nesunkiai sutvarko produktų aprašymus bei nuotrukas.
Jei svetainės lankytojas, potencialus ar esamas kompanijos klientas pajaučia, kad informacija čia yra tikrai nauja bei neklaidinanti, jis ja gali naudotis priimdamas sprendimus. Tai naudinga kompanijai, nes sumažinamas vadybininkų apkrovimas bei padidinamas klientų lojalumas. Tai tik paprastas pavyzdys, kuris iliustruoja, kad turinio valdymo sistema reikalinga kone kiekvienai kompanijai, kuri turi bent keletą vadybininkų ir dirba su didesniu klientų ratu.
Trys svetainių grupės
Galima būtų išskirti tris stambias svetainių grupes: vizitinės kortelės, korporatyvinės svetainės bei portalai. Daugumoje atveju vizitinių kortelių svetainių grupei turinio valdymo sistemos turėti neapsimoka, nes tokių svetainių sukūrimas yra pigus, informacija jose yra retai kintanti, o svetainės apimtis paprastai siekia iki 5 puslapių.
Korporatyvinių svetainių savininkai operatyviai ir savo jėgomis valdydami turinį kaip taisyklė gali pasiekti gerokai geresnių svetainės efektyvumo rezultatų nei be valdymo sistemos. Tik dažnai yra neskaičiuojami pinigai ir laikas, kuriuos suvalgo ilgoji svetainės aptarnavimo grandinė, bei neteikiama didelė svarba interneto svetainės skaitytojui. Tiesa sakant, dėl pastarojo teiginio šiek tiek keista, nes paprastai į biurą užsukusį potencialų klientą stengiamasi aptarnauti kuo geriau. O kuo nuo jjo skiriasi į interneto svetainę užsukęs skaitytojas?
Kitas dalykas – remiantis užsienio tyrimų duomenimis, apie 64% interneto svetainės lankytojų susidaro neigiamą nuomonę apie kompaniją, jei jos informacija internete yra neatnaujinama. Todėl prastai prižiūrima interneto svetainė ne tik kad neduoda naudos, bet dar ir kenkia įmonei. Tokiu atveju geriau pereiti į vizitinės kortelės svetainių kategoriją, kur skaitytojas gali susirasti bazinę ir ilgainiui nekintančią informaciją.
Jei sistemą naudoja vos kelios įmonės, arba ji rašoma specialiai jums – bus sunku gauti profesionalų palaikymą ir sistemos vystymą, arba už jį teks mokėti. Ir priešingai – kuo daugiau sistema turi vartotojų, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų problemos bus panašios į kitų ir bus išspręstos. Nėra programinės įrangos be klaidų. Todėl neverta tikėtis, kad viskas dirbs idealiai. Tačiau jei į problemas sistemą pardavusi įmonė reaguos operatyviai – jūsų pasirinkimas geras.
Taip pat rekomenduojama rinktis sistemą, kurią galėtų aptarnauti keletas kompanijų. Užsakovas visada nori turėti pasirinkimo laisvę, o vykdytojas visada nori prisirišti klientą. Todėl įsigijus turinio valdymo sistemą, kurią gali aptarnauti tik viena kompanija – rizikuojate veliau sumokėti gerokai daugiau arba likti be sistemos, jei ta kompanija nuspręstų šios veiklos nebevystyti.
Paprastai svetainės perprojektuojamos kas 1-2 metai. Turinio valdymo sistemą rinkitės tokią, kurios nereikės pirkti iš naujo arba adaptuoti, jei nuspręsite, jjog jums reikia kitokios svetainės. Galbūt geriau sumokėti keliais tūkstančiais litų brangiau šiandien, nei dar kartą tokią pačią sistemą įsigyti po metų. Visada pasiklauskite pas pardavėją, kas bus jei keisite svetainės išvaizdą.
Turinio valdymo sistema turi atlikti tris pagrindines funkcijas:
1. Keisti svetainės tekstinę informaciją. Bet kur ir bet kokią.
2. Valdyti grafiką. Įdėti, išimti norimą grafinį elementą iš bet kurios svetainės vietos.
3. Valdyti svetainės struktūrą. T.y. kurti, šalinti, keisti svetainės puslapius.
Tobulesnės turinio valdymo sistemos leidžia keisti puslapio išsidėstymą, turi savas lankytojų stebėjimo sistemas, bei daugybę įvairių lengvai integruojamų modulių.
Sistemos, kurios yra tiesioginis rinkodaros ar pardavimo vadybininko darbo įrankis labai dažnai vadinamos “marketingo platformomis”.
Kompleksiniai sprendimai
Turinio valdymo sistema viena pati nenulemia svetainės sėkmės. Kaip kad buvo minėta aukščiau, svetainė turi turėti aiškų tikslą, būti gerai suprojektuota, lengvai tvarkoma bei būti pakankamai lankoma. Turinio valdymo sistema gali tik padėti valdyti svetainės lankytoją.
Dažnas klientas tikslų, bei svetainės projekto negali susiformuoti pats, o kartu bijo pasirodyti neišmanėlis. Šios specifikos neišmanymas – visiškai natūralu. Interneto verslo modeliai, lankytojo elgesys, bei tikėtini rezultatai skiriasi nuo formuluojamų realiame versle, todėl tikrai nereikia bijoti kreiptis į specialistus.
Visi žino, kad į svetainės viršelį ateina didžiausias žmonių srautas. Galėdami lengvai manipuliuoti svetainės viršelio grafiniais ar tekstiniais elementais galite priversti lankytoją nukrypti
viena arba kita svetainės šaka. Tarkime, paskelbti, kad šiandien 43 numerio batai parduodami už pusę kainos, bei ant šių žodžių “uždėti” nuorodą į norimų parduoti batų puslapį, jums prireiks tik keletos minučių. O rezultate per dieną gali būti parduodama keliolika tokių porų daugiau.
Lankytojų srauto suformavimas yra viena iš pagrindinių prielaidų svetainės efektyvumui didinti. Juk ką nors lipdyti iš molio galime tik tada, kai tą molį turime. Nesistenkite visko daryti patys. Šiandien yra įmonės, kurios greitai ir efektyviai atves jūsų ttikslinę auditoriją į svetainę.
Svetainės monitoringo (lankytojo elgesio stebėjimo) sistemos padeda suprasti kokiais keliais dažniausiai lankytojai praeina svetainę, iš kurių puslapių išeina, kaip dažnai skaito vieną ar kitą svetainės dalį, kiek jų sugrįžta. Tai labai vertinga informacija analizuojant lankytojų srautus bei nukreipiant juos į tą tašką, kuris šiuo metu aktualus jūsų verslui.
Nemokamos turinio valdymo sistemos
Kuriant interneto svetainę – nesvarbu, ar tai el. parduotuvė, firmos ar organizacijos „namai“, didžiulis portalas ar paprastas asmeninis tinklapis su dienoraščiu – būtina tinkamai organizuoti informacijos sklelbimą iir atnaujinimą. Tikriausiai žinote, jog prižiūrėti, atnaujinti, redaguoti didesnės svetainės informaciją, o ypač rankiniu būdu redaguojant HTML kodą, rašant naujus scenarijus ir kuriant užklausas duomenų bazei, gali būti labai varginanti užduotis. Tačiau šį procesą galima supaprastinti įdiegiant turinio valdymo sistemą. OO svarbiausia – nereikės investuoti nė vieno cento!
Lietuvoje dizaino ir programavimo paslaugas teikiančių bendrovių siūlomų pagrindinių turinio valdymo sistemų (TVS) kainos svyruoja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų. Norint išplėsti TVS funkcionalum
ą pridedant galimybes kurti ir valdyti vartotojų grupes, įdiegti bei valdyti naujienų prenumeratą, diskusijų grupes, apklausas, reklamines antraštes ir kitus modulius, teks dar labiau papurtyti kišenes, o kuriant didelį interneto projektą galutinė kaina gali išaugti iki penkiaženklio skaičiaus.
Didesnei firmai tokios sumos atrodys įkandamos, tačiau nepamirškime smulkiųjų “žuvelių“ ar paprastų piliečių, skaičiuojančių kiekvieną litą ir net negalvojančių įsigyti komercinį produktą. Užregistravę domeną tikėkitės sulaukti įvairių firmų vadybininkų skambučių, siūlančių sukurti interneto svetainę, valdomą TVS, o jei jau turite sukurtą, jums anksčiau ar vėliau bus pasiūlyta prie jjos prijungti TVS ir tokiu būdu palengvinti valdymo procesą. Tačiau susimąstykite prieš įsigydami išbaigtą produktą, nemokamą jo diegimą ir specialistų konsultacijas – galbūt vertėtų išbandyti visiškai nemokamus produktus, funkcionalumu bei paprastumu naudoti ir valdyti nenusileidžiančius komerciniams?
„Mambo“ – trykštanti spalvomis ir tituluota (www.mamboserver.com)
Atvirojo kodo „Mambo“ TVS – gana populiarus ir gerų vartotojų atsiliepimų sulaukiantis produktas. Ši TVS veiks serveryje, kuriame įdiegta „Apache“ HTTP serverio, „MySQL“ duomenų bazių programinė įranga bei PHP scenarijų vykdymo priemonė.
„Mambo“ įdiegti specialių žinių nereikia, ttačiau būtina sugebėti tinkamai parengti „MySQL“ duomenų bazę, nes diegimo vedlys paprašys nurodyti vartotojo vardą ir slaptažodį. Iš kūrėjų svetainės parsisiųskite diegimo archyvą, jį išskleiskite, „Apache“ serverio svetainių šakniniame kataloge sukurkite naują katalogą (pavyzdžiui, “Mambo”) ir į jį nukopijuokite visą išskleisto archyvo turinį. Tuomet diegimo vedlį iškviesite naršyklėje surinkę www.jusudomenas.lt/mambo (o jei TVS diegiate savo kompiuteryje, naršyklėje surinkite http://localhost/mambo). Iškviestas diegimo vedlys patikrins, ar sistema atitinka visus reikalavimus, paprašys įvesti „MySQL“ vartotojo vardą bei slaptažodį ir keletą kitų parametrų. Baigęs diegti vedlys pareikalaus ištrinti „Installation“ katalogą.
Po diegimo naršyklės lange surinkę tą patį adresą, išvysite pagal šabloną „Mambo“ TVS sukurtą interneto svetainę. Spustelėję „Administrator“ mygtuką, pamatysite prisijungimo prie TVS valdymo skydelio formą. Jį galėsite valdyti prie TVS prisijungę tik kaip administratorius.
Administratoriaus teisėmis prisijungus prie sistemos, jus pasitiks patogus, intuityvus, nesudėtingai valdomas, įvairiomis spalvomis ir piktogramomis išgražintas sistemos valdymo skydelis. Pagrindinis sunkumas, su kuriuo teks susidoroti prieš išmokstant valdyti „Mambo“ TVS, – perprasti jos struktūrą. „Mambo“ – viena galingiausių atvirojo kodo TVS, kuri interneto svetainę valdo naudodama įvairius komponentus, modulius, „mambotus“ ir t. t. Sukurta svetainė sudaryta iš atskirų modulių (įvairūs meniu, prisijungimo bei paieškos formos ir t. t.), kurių valdymas pasiekiamas per Modules-Site Modules meniu. Su „Module Manager“ galėsite nnustatyti modulių pozicijas tinklapyje, nurodyti, kuriuose tinklapiuose moduliai bus aktyvūs, kurios vartotojų grupės juos galės pasiekti ir t. t.
Kiekvienas modulis atlieka tam tikrą darbą: apklausos (poll) modulis vykdo apklausas, prisijungimo – pateikia prisijungimo prie sistemos formą, meniu – rodo svetainės meniu ir t. t. „Mambo“ TVS kiekvieną modulį leidžia nesunkiai konfigūruoti (keisti išvaizdą, atliekamas funkcijas ir kt.). Sudėtingesnius modulius, tokius kaip apklausos, reklaminių antraščių rodymas, aptarnauja atskiri komponentai, todėl jų konfigūravimas pasiekiamas per meniu.
Vienas stipriausių šios TVS kozirių – išplečiamumas. Valdydami sistemą daugelyje vietų rasite meniu punktą „Install“. Be standartiškai pateikiamų sistemos funkcijų ir galimybių gausos, galėsite įdiegti papildomus modulius (rodančius nedidelį laikrodį, jau įvykusias apklausas ir t. t.), turinio keitimo ar paieškos „mambotus“, komponentus (el. parduotuvė, šablonų kūrimas, forumas), naujus svetainės bei administravimo skydelio šablonus, lokalizavimo paketus ir kt. Interneto svetainėse “Mamboforge.net” ir “Mamboportal.com” rasite ne tik daugybę „Mambo“ TVS atnaujinimų bei priedų, bet ir galėsite dalyvauti diskusijose, sulaukti pagalbos iš kitų vartotojų.
„Mambo“ TVS, šiemet pelniusią žurnalo „LinuxUser & Developer“ suteiktą „Geriausios “Linux” arba atvirojo kodo programinės įrangos“ vardą ir nurungusią gerai žinomus gaminius KDE, „Firebird SQL“ bei „eGroupware“, patariama valdyti naudojant “Internet Explorer 5.5” ir naujesnę naršyklę, nes su jomis galėsite išnaudoti visas sistemos galimybes. SSu kitomis naršyklėmis taip pat galima dirbti, tačiau gali neveikti kai kurie TVS komponentai (pavyzdžiui, WYSIWYG redaktorius), negalėsite paspausti tam tikrų mygtukų ir t. t.
Internetinis dienoraštis per 5 minutes
(www.wordpress.org)
Turėti savo internetinį dienoraštį (weblog) tampa nauja mada: svetainėje www.lietblogs.net ir kitose pateikiamų nuorodų į tokius dienoraščius sąrašai ilgėja vis sparčiau. O svarbiausia, kad naudodami specialias TVS, ne prastesnį dienoraštį sukursite vos per kelias minutes.
Viena populiariausių TVS, skirta internetiniams dienoraščiams kurti bei tvarkyti, – atvirojo kodo „WordPress“. Tik kiek daugiau nei 1 MB užimančios TVS jums visiškai pakaks norint sukurti dienoraštį, rašyti bei skelbti pranešimus, be to, vartotojai galės susikurti paskyras, prisijungti prie sistemos ir t. t.
Kad „WordPress“ TVS veiktų, reikia, jog serveryje būtų įdiegta „MySQL“ duomenų bazių programinė įranga ir PHP scenarijų vykdymo priemonė. „Žingsnis po žingsnio“ tipo diegimas – toks pat paprastas, kaip ir „Mambo“ (TVS kūrėjai juokaudami teigia neprisiimantys jokios atsakomybės, jei diegimas truks trumpiau nei 5 minutes). Pirmasis žingsnis – atskirame kataloge išpakuoti diegimo failą ir pakeisti „MySQL“ reikšmes faile wp-config-sample.php. Tai padarę failą išsaugokite pavadinimu wp-config.php. Atlikę šias užduotis nukopijuokite „WordPress“ katalogą į serverį ir iškvieskite diegimo vedlį, kreipdamiesi į failą wp-admin/install.php.
Jei nurodėte teisingus „MySQL“ parametrus, humoro nestokojantis diegimo vedlys viską
nustatys pats – jums tereikės kelis kartus spragtelti pelės mygtuku ir įsidėmėti vedlio pateiktą vartotojo vardą bei slaptažodį. Po diegimo pagal šabloną sukuriama dienoraščio svetainė su vienu bandomuoju įrašu.
„WordPress“ privalumai – paprastumas valdyti dienoraštį (paprastas valdymo skydelio meniu, lengvai pasiekiami reikiami komponentai), nėra nereikalingų funkcijų ir daugybės modulių, galima diegti sukurtus įskiepus, o svarbiausia – dienoraštį įmanoma sulietuvinti. Ginto Balčiūno sukurtą vertimo failą galite atsisiųsti iš www.gintas.org/vertimai/lt.mo, o išsamią konfigūravimo instrukciją rasite svetainėje wiki.wordpress.org/WordPressLocalization.
Siūlome išbandyti ir kitas savo ffunkcijomis bei galimybėmis panašias TVS, skirtas internetiniams dienoraščiams kurti bei tvarkyti – pavyzdžiui, „pMachine“ (www.pmachine.com), „Movable Type“ (www.movabletype.org) ir kt. Vietą serveryje taupantiems ar mėgstantiems programuoti vartotojams siūlome išbandyti „Blosxom“ (www.blosxom.com). Tai tik 16 KB užimantis scenarijus, iš nurodyto katalogo surenkantis ir tinklapyje parodantis dienoraščio įrašus.
Sava atvirojo kodo TVS
(http://cms.micro.lt)
Lietuviškų komercinių TVS produktų tikrai netrūksta, tačiau galime pasigirti ne tik užsienietiškų produktų vertimais, bet ir sava nemokama atvirojo kodo „MM-TVS“, kurią sukūrė bendrovė „Mikromarketingas“.
Atvirojo kodo MIT licenciją tturinti „MM-TVS“ nėra įprasto tipo (PHP + MySQL) produktas, nes ji pritaikyta taip pat atvirojo kodo nemokamai ir galingai, tačiau pas mus nepopuliariai „Zope“ platformai.
„MM-TVS“ turi pagrindines šiuolaikinėms TVS būdingas turinio valdymo funkcijas, o stipriausios sistemos savybės – ji ppalaiko daugiakalbiškumą, galima integruoti paiešką, svetainės žemėlapį, prekių katalogą. Be to, „MM-TVS“ galima naudoti su kitais „Zope“ produktais, ji plečiama įjungiant papildomus modulius. Svetainių savininkams tai naudinga – plečiantis verslui ir augant poreikiams, sistemą galima plėsti nekeičiant platformos, neprarandant įdėto darbo, iš esmės nekeičiant nei dizaino, nei valdymo sąsajos, tik juos papildant naujais objektais.
„Zope“ platformos populiarinimu suinteresuoto „Mikromarketingo“ direktorius Vytautas Vakrina pripažįsta, kad paprastam vartotojui bus sudėtinga naudotis „MM-TVS“. „ZPT šablonų programavimas – gana sudėtingas, o mes iki šiol neprigaminome šablonų galutiniam vartotojui. Taigi nepasinaudojęs programuotojo paslaugomis, paprastas vartotojas iš „MM-TVS“ naudos kol kas neturės“, – teigia jis.
Svarbiausia – tinkamai pasirinkti
Ši trumpa turinio valdymo sistemų apžvalga jus tik supažindino su vienais populiariausių nemokamų produktų. Tačiau tai nereiškia, kkad kurdami savo projektą būtinai turite pasirinkti vieną iš apžvelgtų TVS. Jei nusprendėte išbandyti nemokamas sistemas, būtinai pasirinkite kelis variantus – tokiu būdu surasite jums patrauklesnį ir patogesnį produktą arba išsiaiškinsite, kad nė viena nemokama TVS netenkina jūsų poreikių bei nuspręsite įsigyti komercinį produktą.
Nemokamų turinio valdymų sistemų apžvalga anaiptol nebaigta – ateityje ketiname supažindinti su specifinėmis TVS, skirtomis kurti el. parduotuves, mokomuosius portalus, forumus, internetines enciklopedijas ir kt.