Symantec Ghost Naudojimas

Pirmiausia kodėl patartina naudoti Symantec Ghost programą ir ką ji daro.

Ghost programa gali klonuoti HDD, Patricijas, kopijuoti diskų ir particijų darbinį paviršių ir daryti viso kieto disko ar paricijos imidža. Bylą, kurioje surašyta visa kas yra įrašyta į jūsų fizinį ar loginį diską.

Yra kelios funkcijos, bet aš plačiau apsistosiu prie particijų ar diskų kopijavimo ir iš kopijų disko ar particijos informacijos atstatymo.

Kodėl asmeniškai pradėjau naudoti šia programą? Mėgstu naujoves, visada norisi išbandyti naujai pasirodžiusią programos versija, koduote, nnorisi paeksperimentuoti. Dažnai rezultatai būna tenkinantys lūkesčius, bet dažnai būna ir klaidų ar kitokių trūkumų. O išvalyti operacinės sistemos registrus ir sisteminius failų rinkinius nepavyksta. Ilgainiui bet kokia operacinė sistema pradeda lūžinėti, koduočių ar tvarkyklių kolekcijos ant tiek didelės, kad Windows katalogas išsipučia iki gigabaito ar daugiau. Atsitiktinai pamačiau kaip kolega darbe taikė Ghost programos 6 versiją klonuodamas nedidelio HDD informaciją į tokį pat nedidelį kitą HDD. Pasiėmiau tą programą ir padėjau nagrinėti jos galimybes. Pastebėjau kad sėkmingai galima ne ttik klonuoti kietą diską bet ir taikyti particijų kopijavimui i failą ir atstatymui iš failo. Atrodo kad radau tai, ko ieškojau apgraibomis keletą metų. Pirmasis bandymas nukopijuoti C: particiją (10Gb) lyg ir baigėsi sėkmingai. Bent jau taip man atrodė, deja, aaš klydau. Vienas iš kolegų radijo mėgėjų – programuotojų, VU dėstytojas Giedrius yra sakęs, kad pagalbos ir FAQ failai, tai failai į kuriuos mažiausiai kreipiamas dėmesys. Juos, paprastai, pradedama skaityti kai prisidirbama. Situacija 1:1. Bandžiau nekantraudamas užkrauti informaciją iš failo į C: ir sumaišiau parinktis; vietoj upload partition pasirinkau beskubėdamas upload disc. Pasekmės siaubingos. Vietoje 40Gb HDD, skaldyto į dvi particijas 10/30Gb matau tik viena 8,032Gb particiją. Antroji – su kelių mėnesių programavimo darbu dingusi. Kompaktiniame diske išsaugotas tik kažkurio etapo tarpinis variantas, maždaug 30% viso darbo. Vos ne ašaros. Praktiškai baigta, 300Mb apimties, LT žemėlapių navigacinė sistema . dingo kaip rūkas. Na tai tokia graudi ir pamokanti istorija su Ghost v.6 programa. Iš nevilties paskaitęs FAQ ir programos help‘ą rradau dar vieną atsakymą į padarytą kvailystę – Ghost v.6 nedirba su didesniais nei 8,032Gb diskais ir particijomis.

Taigi prie darbo. Imame Ghost v.7 programą, kuri jau neturi „blogos akies“ dideliems diskams.

Beje, Utilities 2002 komplekte yra Ghost 2002 versija. Apie ją nerašau nieko, nes paprasčiausiai jos nebandžiau. Mane tenkina Ghost v.7 galimybės.

Kas būtina, kad galima būtų taikyti Ghost v.7 programa particijos kopijavimui i failą ir atvirkščiai? Reikia kad jūsų kompiuteryje būtų mažiausiai du fiziniai ar loginiai diskai. Jei norėsite daryti vviso disko kopiją (imidžą) jums reikės butinai dviejų fiziniu HDD.

Todėl kad darant su Ghost programa disko/patricijos kopiją nepadėsime juk kopijos failo vykstant kopijavimui į tą patį diska/particiją. Logiškai nevykdoma operacija.

Pasakosiu kaip padaryti C: particijos imidžą

Sakykime kad kompiuteryje yra didelis HDD, suskaldytas į kelias particijas. C: particijos , kurioje sakykim yra operacinė sistema Win98SE išsaugojimui ir naudosim Ghost v.7 programą.

Iš interneto atsisiunčiame Ghost7.exe failą ir išsaugome. Pageidautina kad C: particijos imidžo darymo metu jūsų kompiuteris veiktų gerai ir patikimai, nes tokios būsenos sistemą išsaugosite sekančiam atstatymui. Jei kyla įtarimų kad sistema yra nepatikima ar užteršta pašalinėmis bylomis, ar dar blogiau, virusais – atidėkite kopijos gaminimą kol susitvarkysite su problemomis ir įsitikinsite, kad viskas veikia nepriekaištingai. Paprastai C: particijos kopiją darau po totalinio apvalymo, po FORMAT C: užinstaliuoju naujai sistemą, geležiukų draiverius, dialup‘ą, DirectX. Užinstaliuoju visą man reikalingą programinę įrangą, antivirusinę programą su naujausiais updeitais, ugniasienę, naršykles, updeitus, security pačus ir t.t. Pajungiu ir išbandau internetą, E-mail klientą, FTP. Nurodau IE store folder į D: particijos atitinkamą katalogą ir E-mail klientui nurodau saugoti savo kaupiamą informaciją ne pagal nutylėjimą C: particijos atitinkamame kataloge, o nurodau perkelti į tam skirtą katalogą D: diske. Po tokių pasiruošimų, tik įsitikinęs kad ttikrai 100% OK imuosi darbo su Ghost v.7.

Startuoju Ghost7.exe programą ir padarau startup‘inį diskelį, reikalinga kompiuterio startui iš FDD ir Ghost programos paleidimui. Startuoja DOSinis command.com , pelės draiveriai ir ghost programa. Nenaudokite USB pelės, ji DOSinėje aplinkoje dažniausiai neveikia.

Toliau darbas labai paprastas – failo – C: particijos kopijos darymas.

LOCAL->Partition-> To Image.

Nurodome iš kurio fizinio disko (jei tų diskų yra du ar daugiau) imame particiją. Pirmas diskas, particija C: ir nurodome kad imidžo failas bus dedamas i D: particiją ar kurį kitą diską/particiją. Jokiu būdu ne i C: particiją! Nurodome pavyzdžiui busimą kopijos failo pavadinimą C-Part98.gho . Ir nurodome kurį iš trijų kompresijos variantų pasirenkame. Aš renkuosi Fast. Iš savo asmeninės patirties 8,032Gb užpildytos iki 2Gb C: particijos imidžą i kitą fizini diską ant Athlon Tunderbird 1200/266 man daro apie 5min 22s. Jei darysime C: particijos kopiją i to paties fizinio disko D: ar kuria kitą particiją proceso sparta bus mažesne. Užtruksite 15-20 minučių. Kopijuojamo srauto greitis siekia kartais 330-350Mb per minutę. Priklauso nuo defragmentacijos ir informacijos tankio disko cluster‘yje. Baigus C: particijos kopiją pasidedate i saugią vietą kitame diske ir tęsiate savo įprastinius darbus ir eksperimentus. Jei prisieksperimentavote – įdedate į FDD diskelį su Ghost pprograma ir vėl startuojate programą.

Tik šį kartą jau renkatės:

LOCAL->PARTITION->From Image

Nepadarykite mano pirmos klaidos. Nesumaišykite DISC ar PARTITION užkraudami sistemą iš failo. Kitaip bus didelės netektys. Vienu žodžiu – jei darėte particijos imidžą tai ir užkraukite iš failo ją kaip particiją, jei jūsų sistema nedideliame kietame diske ir darėte disko kopiją – tai ir užkraukite iš failo kaip disko kopiją. Čia gyvybiškai svarbus momentas.

Pliusai ir minusai.

Pliusai – įgalina operatyviai per kelias minutes atstatyti sugadintą ar užkrėsta virusais pilną OS su visais draiveriais ir programomis. Leidžia drąsiai eksperimentuoti su naujomis programomis, nebijant kad šiukšlės ir nereikalingi failai užterš ir sugadins OS. Leidžia be apribojimų naudoti Trail programų versijas. Pasidarote particijos kopiją be Trail programų ir instaliuojate jas. Pasibaigus Trail periodui – užkraunate particijos kopiją iš imidžo ir jei jums ta Trail programa reikalinga – instaliuojate naujai. Nepamirškite laiku atnaujinti antivirusinių programų ir vėl pakartotai pasidaryti tą particijos kopiją. Pamirškite disko formatavimą, jo net neprireiks. Ghost perkelia visą informaciją is kopijos tiksliai į buvusią vietą orginale.

Minusai – Reikia pakankamai didelių HDD kad galėtum sau leisti tokia prabangą, kaip _1,2GB imidžo failo laikymas.