Nuovargio formos ir atsistatymo budai

Palangos senosios gimnazijos

1Ra klasės mokinės

Vitalijos Vitkutės

Kūno kultūros referatas

Nuovargio formos ir atsistatymo

priemonės

Pirtis

Pirtis ne tik suteikia puikių pojūčių, bet ir sveikatą pataiso. Niekas nepuls ginčytis, kad pirtis puikiai nuramina, suteikia dvasinės pusiausvyros jausmą, pakelia nuotaiką. Tačiau pirtis dar yra ir puiki peršalimo, kraujotakos, sąnarių susirgimų profilaktinė priemonė. Jau mūsų protėviai pirtimi gynėsi nuo daugelio negalių. Tas, kas dažnai lankosi pirtyje, žino, kad ji turi ypatingą atjauninančią jėgą. Kiekviena moteris nori išlikti graži ir jauna. Tačiau ne kiekviena žino, kad čia jjai gali padėti pirtis – sena ir patikrinta priemonė. Pirtis – tai visus metus prieinamas poilsio, atsipalaidavimo ir gydymosi būdas.

Pirtys yra kelių rūčių: jos skirstomos pagal drėgmę ir temperatūrą.

Pirtis Temperatūra Drėgmė

Suomiška (sauna) 90 – 100 iki 15%

Drėgna sauna (lietuviška) 70 -90 20 – 30%

Drėgna sauna (rusiška) 60 – 80 30 – 50%

Turkiška 40 – 50 90 – 100%

Infroraraudonųjų spindulių 40 – 60 –

SUOMIŠKA PIRTIS (Sausoji)

Šiais laikais Suomijoje yra labai daug viešųjų pirčių. Jos naudojamos labai plačiai – ne tik prausimuisi, bet ir atsipalaidavimui, maloniam pabendravimui, verslo susitikimams. Labai populiaru tten rengti vakarėlius, bendradarbių susitikimus, netgi oficialius politinius susitikimus. Dažniausiai tokius susitikimai pabaigiami vakariene su alumi.

Suomiškoje, kaip ir rusiškoje pirtyje, temperatūra pakeliama ir garas išgaunamas įkaitusius akmenis šlakstant vandeniu. Garo drėgnumas priklauso nuo krosnelės konstrukcijos ir šlakstymo dažnumo.

Oro temperatūra ssaunoje gali pakilti iki 130-150 °C, nors Suomijoje dažniausiai apsiribojama 90 °C. Drėgnumas – mažas, siekia tik 10-15%.

Saunos aplankymo procedūra yra paprastesnė, nei rusiškos pirties. Paprastai įprasta kaitintis 2-3 kartus, pasiekiant gausaus prakaitavimo būseną. Po prakaitavimo būtinai prausiamasi po dušu arba maudomasi baseine. Prieš pirmą užėjimą kūnas sudrėkinamas duše.

Turi suomiška sauna ir trūkumą – ji pernelyg džiovina kvėpavimo takus – gerklėje ima parštėti, oda ir gleivinės pernelyg nusausėja.

Po saunos dar didesnį atsipalaidavimą suteikia maudymasis duše arba baseine.

TRADICINĖ LIETUVIŠKA PIRTIS

Technologiškai lietuviška pirtis praktiškai nesiskiria nuo tradicinių suomiškų ir rusiškų pirčių – ta pati oro temperatūra ir drėgmė, panaši krosnies konstrukcija, na ir paskirtis panaši. Todėl aprašydami lietuvišką pirtį mes daugiau dėmesio skirsime jos reikšmei tradicinio llietuviško kaimo gyvenime ir pirties papročiams. Tik išsaugoję savitus pirties papročius, galėsime pelnytai didžiuotis turį tikrą nacionalinę pirtį.

Istoriškai pirtys buvo labiau paplitusios Aukštaitijoje, Dzūkijoje, Dainavoje – jotvingių krašte. Vakarų Lietuvoje pirčių buvo mažiau.

RUSIŠKA GARINĖ PIRTIS (Tradicinė drėgnoji pirtis)

Rusiškoje pirtyje kūrenama pirtis su akmenimis. Ant į kaitusių akmenų liejamas karštas vanduo, kuris virsdamas garais įkaitina pirtį ir pripildo ją drėgmės. Rusiškos pirties vanotuvėje temperatūra pasiekia 70-80 °C ir daugiau ant viršutinių plautų, o drėgmė kinta priklausomai nuo pirtininko noro, tačiau ppaprastai būna tarp 20 ir 50%.

Yra du rusiškos pirties variantai – dūminė (juodoji) ir švari (baltoji) pirtis. Jei kūrenant pirtį, dūmai išeina pro kaminą – pirtis kūrenama „švariai“. O jeigu dūmai, prieš išeidami lauk, patenka į vanojimosi patalpą – pirtis dūminė. Ji kūrentina ypač atidžiai. Svarbiausia – pakankamai gerai išvėdinti pirtį, nuplauti suodžius nuo plautų, išgriebti dar rusenančias žarijas, neleidžiant pirčiai atvėsti. Teisingai iškūrenta „juodoji“ pirtis niekuo nenusileidžia „baltajai“, ir dar turi malonų dūmo kvapą. Deja, šiais laikais rasti dūminę pirtį tampa vis sunkiau, todėl mes rekomenduojame nepraleisti progos pasimėgauti šios rūšies pirtimi.

Kita rusiškos pirties ypatybė – vanojimasis įvairių augalų vantomis. Labiausiai paplitusi „klasikinė“ beržinė vanta. Be jos pirtyje – kaip be rankų. Vantos poveikis – tai sudėtingas procesas, turintis aromatinę, mechaninę, šiluminę, estetinę, bioenergetinę ir, jei norite, socialinę puses.

Prieš pradedant vanotis reikia būtinai apsiplauti duše, sausai nusišluostyti ir tik tada eiti kaitintis. Pasiimkite ką nors pasikloti, nes plautai gali būti nemaloniai įkaitę. Geriausia – pasitiesti rankšluostį ir ant jo atsigulti (labai naudinga kojas laikyti aukščiau nei galvą). Pirmąsias 5-7 min. Kūnas šyla ir pradeda gausiai prakaituoti. Tai normalu. Pirmą kartą geriausia pasikaitinti iki 10 min. Ir tada eiti pailsėti į priepirtį bent 15 min. Tokie prakaitavimo sseansai gali būti 1 arba 2, po jų būtina apsiplauti šaltu valdeniu arba išsimaudyti vandens telkinyje. Tada jau galima vanotis.

Nutarus vanotis ant akmenų pilama karšto vandens, keliama tempratūra, pasiekiamu atstumu pasidedama vanta, pamerkta į kibirą ar dubenį su vėsiu vandeniu. Pradėti vanotis reikia švelniai – iš pradžių pakanka pavėduoti vanta palubėje susikaupusį karštą garą. Vėliau vanta vis stipriau šeriamas kūnas – taip susaktyvinama kraujotaka, oda sugeria vantos skleidžiamas aromatines medžiagas.

Po vanojimosi reikia nusileisti žemyn ir truputį pailsėti. Iškart bėgti iš pirties nerekomenduojama. Paskui apsiprausti po dušu ir pailsėti priepirtyje. Rankšluosčiu šluostytis neverta – tai skatina prakaitavimą. Atvėsus būtina pailsėti 10-15 min., geriausia – pagulėti priepirtyje ant suolo. Neverta rengtis, kol prakaitavimas nesustojo.

TURKIŠKA PIRTIS

Turkiška pirtis gerokai skiriasi nuo rusiškos ar suomiškos. Tai apvalus kambarys, kuriame lankytojai šildosi ir atsipalaiduoja ant karštų marmuro gultų, padengtų rankšluosčiais. Po to jiems daromas intensyvus masažas, kūnas trinamas grubia plaušine su muilinu vandeniu. Po visų procedūrų kūnas apipilamas šaltu vandeniu.

Tikroje turkiškoje pirtyje nėra jokių gar generatorių. Taip šyla tik keturios sienos, grindys ir gultai. Visa tai galinama ir marmuro.

Tiktai taip, esant beveik 100% drėgnumui ir 40°-50°C temperatūrai, galima išgauti lengvą garą. Norint palaikyti teisingą temperatūrą ir drėgmę, sienos ir gultai yra ššlakstomi vandeniu iš tam tikrų vonelių, vadinamų „kurna“. Todėl turkiškoje pirtyje taip lengva kvėpuoti.

Lankytojai į pirtį užeina įsisupę į tradicinius turkiškus rankšluosčius, vadinamus „peštemal“.

Turkiškos pirties aplankymas prasideda nuo persirengim kambario, kuris atitinka mūsų pirčių priepirtį. Čia temperatūra pakyla iki 28-34 °C ir kūnas pamažu įšyla, pasirengia aukštesnei pirties temperatūrai.

Sušilus, galima eiti toliau, į erdvią patalpą su akmeniniais gultais, vadinama „supa“ – (plokščias akmuo). Patys gultai vadinami „čebek-tašy“ – pilvo akmenimis. Dabar svabiausia – gerai išprakaituoti, gulint ant šilto „čabek-tašy“.

Tiktai išprakaitavus einama į garinimosi patalpą, kurių dažniausiai būna keletas. Dažnai turkiška pirtis yra palyginama su penkiapirščiu žmogaus delnu – kiekvienas pirštas lyg atskira garinė su savo individualia teperatūra, kuri kinta nuo 70 iki 100 °C.

Pasikaitinę lankytojai grįžta atgal į „čebek-tašy“, ten ilsisi ir toliau prakaituoja, apsivalydami kūniškai ir dvasiškai. Dvasinis ir kūniškas apsivalymas – chamam (turkiškos) filosofijos šerdis.

Iškaitintas ir atsipalaidavęs kūnas patenka į profesionalaus masažuotojo rankas. Jis masažuoja lankytojo kūną putomis ir kvepiančiais aliejais, atlieka kūno pilingą, turkų vadinamą „kese“, tepa kūną kremais. Nuo visų šių procedūrų kūnas tampa lanstus, o oda stangri ir švelni.

Po masažo seka prausimasis. Prausiamasi šiurkščia kempine, sumirkyta muiliname vandenyje, taip nuimamas viršutinis suragėjęs odos sluoksnis. Po to prausiamasi be

kempinės iš anksto pareuoštu muilo tirpalu.

Galiausiai yra įprasta panirti į negilius baseinus su skirtingos temperatūros švaru vandeniu, apsiplauti duše arba apsilieti vandeniu iš kaušo. Galva laistoma šaltesniu, kūnas – šiltesniu vandeniu. Atliekant visas procedūras prisilaikoma senųjų tradicijų.

Pirties džiaugsmai baigiami „kaifoje“ – poilsio patalpoje, kur lankytojai yra vaišinami kava ir arbata.

Lietuvoje turkiška pirtis dar napaplito, tačiau nemažai pirties mėgėjų jau suspėjo įvertinti jos privalumus.

INFRARAUDONŲJŲ SPINDULIŲ KABINOS

Infraraudonieji spinduliai yra natūralios, saugios bangos skleidžiamos visų šiltų objektų.

Šioms bangoms bbūdinga savybė yra ta, kad jos prasiskverbia giliai į žmogaus kūną (iki 4 cm).Toks gilus įsiskverbimas sudaro pagrindą visiems teigiamiems infraraudonųjų spindulių efektams, kurie suteikia mūsų kūnui šildančiąją energiją ir gerovės jausmą neišsekindami mūsų organizmo.

Infraraudonieji spinduliai visiškai neturi nieko bendro su žalinga ultravioletine radiacija, kuri gali apdeginti ir kitaip sužaloti jūsų odą. Infraraudonosios bangos (IR) yra niekas kitas kaip bangos pernešančios šiluminę energiją tiesiogiai iš vieno objekto į kitą, minimaliai netekdamos dalies energijos sušildant aplinkoje esantį orą. Kadangi šios bbangos sugeba įsiskverbti į kūną ir sušildyti jį,jos gali būti sėkmingai naudojamos medicininiams ir terapiniams tikslams, gydant skirtingų rūšių chroninius skausmus,uždegimus,raumenų pertempimus,silpną imuninę sistemą. IR šiluma padeda greitai ir efektyviai palengvinti šiuos ir daugelį kitų negalavimų.

IR bangos įsiskverbia iiki 4 cm gylio, todėl šildo audinius, nes šiluminė energija organizmo kraujo ir kitų skysčių cirkuliacija keliauja tolyn ir prie giliausiai esančių organų. Kraujo cirkuliacija raumenyse tampa daug intensyvesnė ir medžiagų apykaitos procesas išauga. Tai suteikia organizmui jėgų priešintis ligoms ir infekcijoms, tuo pačiu aprūpinant raumenis geresnėmis maisto medžiagomis.

Intensyvi šiluminė energija, kuri sklinda į mūsų kūną,praktiškai neįkaitindama oro, priverčia kūną prakaituoti švelniomis 40-60° C temperatūros sąlygomis prakaito forma iš organizmo pašalinant 80% vandens ir 20% kitų medžiagų (riebalų, cholesterolio, toksinų, rūgščių). Natūralus prakaitavimas malonioje temperatūroje idealiai prižiūri jūsų odą, atgaivindamas, išvalydamas, suteikdamas jai elastingumo ir jaunatviškumo. Žmogaus kūnas tampa energingas, prisikaupia sveikatos ir gyvenimo džiaugsmo išteklių.

Reguliarus buvimas IR kabinose padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, kuris stipriai padidina širdies iinfarkto riziką, taip pat padeda subalansuoti spaudimą.

Padidėjęs prakaitavimas ir toksinių medžiagų valymas iš kūno prakaito forma sumažina inkstų spaudimą.

Taip pat padidėja tikimybė išspręsti padidėjusių kulkšnių problemas ir t. t.

(tai yra patvirtinta).

Patvirtinta yra tai, kad IR bangos teigiamai veikia raumenų sistemą ir padeda išspręsti raumenų įsitempimo, artritinio skausmo pečiuose bei viršutinėje nugaros dalyje, raumenų skausmo, menstruacinius negalavimus, artritinio skausmo sąnariuose, reumatinio skausmo, ypatingo sutrikimo vidiniuose organuose negalavimus (pilvo ir kitose srityse).

Pastebėjus pirmuosius peršalimo,gripo ir ppan. Simptomus reguliarus lankymasis IR kabinose stipriai padidina organizmo pasipriešinimą infekcijai,sumažina galimybę viruso plitimui, palengvina skausmą ir sumažina ligos laiką.

IR kabinos sėkmingai naudojamos kaip dalis terapinio gydymo gydant chroninį ausų uždegimą,gerklės skausmą,nosies kraujavimą.

Nuolatinis IR kabinų lankymas stipriai padidina energijos suvartojimą,kurio pasėkoje sudeginama iki 600 kcal vieno apsilankymo metu. Tai yra patvirtinta ir aktyviai naudojama kūno svorio balansavimui.

Celiulitas – žele formos medžiaga,susidedanti iš vandens,riebalų,bei kitų nesunaudotų medžiagų skirtų mūsų kūno egzistavimui,kurios stato augantį poodinį sluoksnį. Giliai įsiskverbdamos IR bangos padeda jį tirpdyti ir panaikina jį natūralaus prakaitavimo metu.

IR šiluma puikiai padeda sumažinti odos nudegimo skausmą ir paspartina neujo odos sluoksnio atsiradimą.

Kuo dar pasižymi infraraudonųjų spindulių kabinos:

Trumpas įšildymo laikotarpis, paruošiama per 10-15 minučių

Tiktai 30 minučių pilnai sesijai

Efektyvus prakaitavimas žemoje 40-60oC temperatūroje

Tinkamos beveik visų amžiaus kategorijų žmonėms

PO PIRTIES

Po pirties visada labai norisi gerti. Troškulį malšinti reikėtų sultimis, mineraliniu vandeniu, arbata, tačiau jokiu būdu ne alkoholiu! Alkoholis ir pirtis yra nesuderinami! Galite truputį užkąsti.

Drėgnas garas vanojimosi patalpoje, kūno masažas vanta ir būtina pirties sąlyga – pakaitinis kūno kaitinimas ir vėsinimas, – daro rusišką pirtį maksimaliai „sveikatinga“. Teisingai ja naudojantis organizmo šlakai per odą pašalinami dvigubai efektyviau nei saunoje.

Naudota literatūra:

Ō www.sauna.lt

Ō www.pirtis.lt

Ō www.google.lt/pirtis

Ō Lietuvos tarybų enciklopedija; 99 tomas; 22-23 psl; 1982 Vilnius