Skoliozė

SKOLIOZE SERGANČIŲ MOKINIŲ DIENOS REŽIMAS

Skoliozė – užima svarbią vietą tarp atramos-judamojo aparato ligų. Kai dėl biocheminių pakitimų jungiamajame audinyje stuburo slankstelis pasisuka apie savo ašį (torsio), vystosi stuburo iškrypimas (skoliozis).

Negydant liga progresuoja, deformuojasi krūtinės ląsta, sutrinka kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių, nervų ir raumenų funkcijos. Skoliozė ypač progresuoja paauglystės amžiuje, o sulėtėja baigus kaulėti kaulams.

Ligą lemia netaisyklinga laikysena, raumenų disbalansas ir išoriniai veiksniai, kaip miegojimas susirietus ant aukštos pagalvės ar įdubusioje lovoje, kuprinės nešimas ant vieno peties, netaisyklingas sėdėjimas, netinkamas dienos rrėžimas ir mityba bei kt. Skoliozė yra viena iš invalidumo priežasčių. Todėl didesnį dėmesį būtina skirti skolioze sergantiems vaikams tiek ikimokykliniame, tiek mokykliniame amžiuje, laiku pradėti gydymą ir imtis profilaktinių priemonių ligai išvengti.

Kauno miesto mokyklose surinkti ir išanalizuoti duomenys parodė, kad skolioze sergančių vaikų skaičius nuolat didėja. Jei 1993 metais iš tūkstančio patikrintų moksleivių aptikta 8,4, 1995 m. – 14,4, tai 1999 m. – 23 skoliozės atvejų. Neramina tai, kad 1999 metais į pirmąsias Kauno miesto mokyklų klases iš 1 0000-čio patikrintų pirmokų atėjo 22 jau skolioze sergantys ir 87 netaisyklingą kūno laikyseną turintys vaikai.

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai eilę metų kartu su Lietuvos kūno kultūros akademijos kineziterapijos katedros darbuotojais domėjosi moksleivių, kuriems diagnozuota skoliozė, gydymu. Duomenis sukaupėme naudojantis chirurgo įįrašais medicinos kortelėje, bei pravedėme anketinę apklausą. Nustatyta, kad skolioze sergantys mokiniai mažai gydosi: apie 57 proc. jų per 2 metus visiškai nesigydė, pastoviai gydėsi tik apie 4 proc. susirgusiųjų. Be to mokiniai lanko būrelius, kurie yra kontraindikuotini skolioze sergantiems mokiniams, kaip karate, boksas, imtynės, sportiniai šokiai ir kt. Visa tai rodo nesuvokiamą bei mažą tėvų, mokytojų ir pačių vaikų dėmesį skoliozės ligai.

Skoliozė – progresuojanti liga, todėl ją gydyti būtina pradėti nedelsiant. Gydymo tikslas – stabilizuoti stuburo krypimo procesą, koreguoti laikyseną. I ir II laipsnio skoliozės yra gydomos konservatyviu būdu, o esant III laipsnio skoliozei – atliekama operacija. Gydant I laipsnio skoliozę skiriamos įvairios kineziterapijos priemonės, kaip koreguojanti gimnastika, plaukimas, masažas, gulėjimas atitinkamose padėtyse. Sergant II laipsnio skolioze kartu su kkineziterapijos priemonėmis yra taikomas ir ortopedinis gydymas: koreguojantys korsetai, įvairių modifikacijų korekcinės sistemos su detorsijos įtaisais, gipso lovelės ir kt..

Skoliozės gydymui labai įtakoja tinkamas mokinio darbo režimas, mityba, sėdėjimo ir miegojimo pozos ir kt. Mokinys turi laikytis darbo ir poilsio rėžimo, nepervargti, kiek galima mažinti stuburo apkrovą, vengti papildomo darbo krūvio mokykloje ir namuose. Mokiniui per pamoką turi būti sudarytos sąlygos pajudėti, pakeisti sėdėjimo padėtį, kad nepersitemptų stuburo raumenys.

Miegoti patartina specialistų rekomenduojamą valandų skaičių, būtinas pietų miegas ar poilsis, kurio mmetu reikia pagulėti 1-1,5 val. Vaiko lova turi būti lygi, be įdubimų ar iškilimų. Tuo tikslu po čiužiniu reikia padėti iš faneros ar lentų padarytą plokščią skydą. Geriausia miegoti ant nugaros ar pilvo. Miegant susirietus, minkštoje lovoje, ant aukštos pagalvės, pertempiami nusilpę raumenys ir raiščiai, o stuburas dar greičiau deformuojasi. Sveika kuo ilgiau būti gryname ore, pagal higienos normas ne mažiau 3-3,5 valandas.

Reikia kur kas labiau pasirūpinti skolioze sergančio mokinio mityba. Maisto racione turi pakakti amino rūgščių, vitaminų, mikroelementų. Rekomenduojami turtingi kalciu ir fosforu produktai, vaisiai, daržovės. Per didelis angliavandenių kiekis nepageidaujamas, nes skatina nutukimą, o papildomas svoris apkrauna stuburą. Maitinti vaiką reikia reguliariai, ne mažiau 4 kartus per dieną.

Mokiniai, turintys ydingą laikyseną ar I laipsnio skoliozę, kūno kultūros pamokų metu turi atlikti koreguojamosios gimnastikos pratimus. Labai svarbu, kad šie pratimai būtų atliekami kasdien namuose prižiūrint tėvams.

Kauno visuomenės sveikatos centras paruošė programą ir pateikė miesto savivaldybei. Sveikatos skyrius pritarė šios programos vykdymui. Specialistai šiuo metu ruošia leidinuką, kuriame išsamiau supažindins tėvus, mokytojus ir mokinius kaip skoliozę anksčiau atpažinti, gydyti ir kaip jos išvengti. Juolab, kad šios ligos gydymui nereikia brangių vaistų, o stabilizuoti procesą galima įvairiomis kineziterapijos priemonėmis t. y. laikytis tinkamo režimo, mitybos, sukurti reikiamą mokiniui aplinką. Anksti diagnozuota iir gydoma skoliozė sustabdys jos progresavimą, vaikai išvengs invalidumo

Skoliozė

Kiekvieno žmogaus stuburas turi natūralius išlinkimus. Kai kuriems žmonėms stuburas iškrypsta į vieną ar kitą šoną ir šių iškrypimų negalima ištiesinti atsistojus tiesiai ir įsitempus.

Stuburo iškrypimas į šoną vadinamas skolioze

Rentgeno nuotraukoje toks stuburas atrodo kaip C ar S raidės formos. Dažniausiai stuburo slanksteliai būna šiek tiek pasisukę apie savo ašį ir tada būna nevienodas pečių aukštis, dubens padėtis, bei atsiranda šonkaulinė kupra.

Kas suserga skolioze?

Skoliozė nėra dažna liga. Ja suserga tik apytiksliai 2 procentai populiacijos. Žinoma kad ši liga yra paveldima. Jei kas nors šeimoje serga skolioze, jų vaikams tikimybė susirgti yra didesnė – apie 20 procentų.

Vaikų amžiuje daugumoje atvejų skoliozė yra „idiopatinė“. Tai reiškia kad jos atsiradimo priežastis yra nežinoma. Stuburas pradeda krypti prieš brendimą. Skolioze dažniau serga mergaitės nei berniukai. Dažniausiai tai sveiki vaikai kurie iki tol nesirgo jokia rimtesne liga.

Labai svarbu anksti diagnozuoti šia ligą

Nuo skoliozės apsisaugoti nepavyks, bet diagnozės nustatymas ir ankstyvas gydymas yra kol kas vienintelės priemonės, kad ligą pristabdyti ir kiek įmanoma kontroliuoti.

Šios ligos galima ir nepastebėti, nes vaikui neskauda, jis neturi jokių nusiskundimų. Tačiau tėvai turėtų pastebėti šiuos požymius, kai vaikui yra maždaug 7-8 metai:

• nevienodi pečiai

• atsikišusi mentė arba mentės

• nevienodas liemuo

• nevienoda dubens padėtis

• persikreipimas įį vieną šoną

Esant bet kuriam iš šių simptomų reikėtų pasikonsultuoti su Jūsų šeimos gydytoju ar ortopedu.

Gydymas

Skoliozės gydymas planuojams atsižvelgiant į daugelį faktorių. Tai yra ligonio amžių, iškrypimo dydį, iškrypimo vietą ir panašiai.

Dauguma deformacijų yra nedidelės ir jas nustačius reikia tik sekti ar jos neprogresuoja.

Gali būti kad esant didesniems iškrypimams – pradedant maždaug nuo 25 iki 30 laipsnių reikės nešioti korsetą.

Elektrinė raumenų stimuliacija, įvairūs mankštų pratimų kompleksai nėra efektyvūs gydant idiopatinę skoliozę.

Kai iškrypimas didelis arba jo progresavimo nepavyksta sustabdyti nešiojant korsetą reikalinga operacija. Tokiais atvejais operacija yra vienintelis labai efektyvus bei saugus gydymo būdas.

Apibendrinimas

• Vaikas sergantis skolioze turi būti maždaug 1-2 kartus į metus apžiūrimas gydytojo.

• Būtina ankstyva skoliozės diagnostika.

• Tik nedaugeliui ligonių reikalinga operacija.

• Šiuos ligonius gydo ortopedas – gydytojas kuris gydo raumenų ir kaulų ligas.