Ar televizija svarbi jaunimui?
Televizija – neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Atrodytų, kad dabar be televizoriaus žmonės pražūtų. Ypač jaunimas. Dažnai išgirsti sakant, kad paaugliai yra „prilipę“ prie žydrųjų televizoriaus ekranų. Bet ar iš tikrųjų taip yra? Šiame pranešime bandysiu aptarti televizijos, televizijos laidų svarbą šešiolikmečiams.
Padariau apklausą paskatinta pareiškimų, kad šešiolikmečiai labai daug laiko praleidžia prie televizoriaus. Apklausoje dalyvavo apie trisdešimt šešiolikmečių. Išanalizavus apklausos duomenis, sužinojau nemažai įdomių faktų apie televizijos laidų svarbą, sugebėjimą sudominti jauną žiūrovą.
Laidos, kurias žiūri šešiolikmečiai, yra labai skirtingos. PPagrindinis skirtumas yra jaučiamas tarp vaikinų ir merginų žiūrimų laidų. Bet, aišku, to ir buvo tikimasi, nes juk vaikinų tiek pomėgiai, užsiėmimai ar laisvalaikio praleidimas skiriasi nuo merginų. Šešiolikmetės dažniausiai žiūri šias laidas: „Myli, nemyli“, „Nuo.Iki.“, „Pakeleiviai“, „NML“, „Grožio fabrikas“, „Nusivylusios namų šeimininkės“. O vaikinai renkasi šias: „Be tabų“, „Ragai“, „Simpsonai“, „Eurolyga“, žinias. Šie paauglių pasirinkimai parodo, kad šešiolikmečiai daugiausia žiūri pramogines, sporto, gyvenimo būdo laidas, realybės šou, animaciją.
Bet ar šios laidos yra skirtos šešiolikmečiams? Tikrai ne visos. Būtent llaidų, skirtų šešiolikmečiams, visi šio amžiaus paaugliai pasigenda. Galime tik vieną, kitą laidą įvardinti, kuri būtų skirta šešiolikmečiui. Tai būtų: „Mažųjų žvaigždžių valanda“, „NML“, „Lietuvos dainų dešimtukas“, animacija.
Iškart kyla klausimas, kodėl gi tada jaunimas žiūri laidas, skirtas ne visai jų aamžiui? Drįsčiau teigti, kad būtent šių tipų laidos sugeba sudominti jaunimą. Pramoginėse, realybės šou, gyvenimo būdo laidose rodoma, pasakojama apie paprastų žmonių gyvenimus, gyvenimo istorijas, nuotykius, įdomius faktus. Tas paprastumas, artimas kiekvienam žmogui, jaunimui, paperka paauglius. Įdomūs nuotykiai, nepaprasti įvykiai, šokiruojantys nauji šou iškart pritraukia, intriguoja jaunimą, nes paaugliai visada trokšta naujovių, kažko kitko, ko dar nėra rodę ! Šešiolikmečiai, mėgstantys sportą, į sporto laidas žiūri tarsi į savo svajonę, tikslą, ar tiesiog maloniai praleidžia laiką stebėdami varžybas. Jaunimas žiūri visas šias laidas, nes šešiolikmečiams skirtų laidų pasigendama.
Paklausus, kokių laidų išvis šešiolikmečiai nežiūri, dauguma jų drąsiai atsakė, kad publicistinių ir politinių. O kodėl, tai turbūt ir taip aišku, juk šios laidos yra specialiai skirtos vyresnio amžiaus žmonėms. Jomis nemėginama ssudominti šešiolikmečių. Na, nebent tik kartais, kai yra kalbama apie mokslo, švietimo, išsilavinimo problemas, jų sprendimą.
Taigi jaunimas, kaip matome, žiūri daug laidų, bet paklausus, kiek laiko jie praleidžia per dieną prie televizoriaus, paaiškėjo, kad tik 1-2 valandas. Savaitgaliais šiek tiek daugiau, nes dauguma pažiūri kokį filmą. Taigi drąsiai teigiu, kad šešiolikmečiai prie televizoriaus praleidžia tikrai nedaug laiko. Ar tai gerai? Būtų gerai, bet paaugliai dabar televizorių iškeičia į kompiuterius, ir prie jų dabar praleidžia tikrai daug daugiau laiko.
Šešiolikmečiai ddabar prie televizoriaus praleidžia tikrai daug mažiau laiko, negu anksčiau. Tą laiką dabar jie skiria kompiuteriui, internetui. Tiek televizorius, tiek internetas yra informacijos šaltiniai, ir jie yra labai svarbūs paaugliui. Mano nuomone, jaunimas tikrai privalo domėtis, žinoti viską , kas vyksta tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Nesvarbu, ar tas informacijos šaltinis yra televizorius, laikraščiai ar internetas. Svarbiausia, kad jaunas žmogus domėtųsi ir pats tos informacijos ieškotų. O šiuolaikinis jaunas žmogus tikrai yra labai smalsus, ir televizija bei kiti informacijos šaltiniai jam yra labai svarbūs ir reikalingi.