kaip parasyti gera referata?
1. Įsigilinkite ko reikalaujama. Jei Jūsų prašo referato jo sandara vienokia, jei kursinio darbo – kitokia. Trumpai apie darbų tipus.
Referatas – mažos apimties darbas, kuriame praktiškai nėra jokių taisyklių. Svarbu, kad atskleistumėte Jums užduotą temą. Referatas nereikalauja jokių išnašų ir savarankiškumo. Trumpai tariant, referatui, jus galite drąsiai naudotis (net rekomenduotina!!!!) klaviatūros teikiama funkcija ctrl+c, ctrl+v. Referato gale turėtumėte nurodyti iš kokių šaltinių naudojote informacija (rašykite drąsiai visus, nes referatas nėra mokslinis darbas ir jei jis jums užduotas, tas kas uždavė ttikrai nesitiki originalių atradimų).
Rašto darbas – nedidelės apimties darbas (dažnai yra painiojami kursiniai darbai su rašto darbais. Jei Jums sakoma rašysime kursinį, apimtis iki 20 puslapių, supraskite, kad dėstytojas turi omenyje elementarų rašto darbą). Susideda iš 10-20 puslapių (priklausomai nuo dėstytojų ir įstaigos, kurioje mokotės reikalavimų). Tai jau tam tikra prasme mokslinis darbas. Tačiau, jo tikslas yra ne tai, kad Jūs atrastumėte kažkokį mokslinį atradimą, o tai, kad parodytumėte, kad studijuojate kursą, suprantate tam tikro dalyko tendencijas ir jau galite ssavarankiškai dirbti (analizuoti, lyginti, rasti bendrumus ir skirtumus) su Jums dėstomu kursu. Nors, kaip minėta, tai jau rimtas darbas, atminkite, iš Jūsų nesitikima rimtų atradimų – nes jei kas tikėtusi, tikrai gautumėte ne rašto darbą ta tema, o mažų mažiausiai kkursinį ar bakalaurinį darbą. Taigi, pirmiausia taisyklė, kurios reikėtu laikytis – nepasirinkite per sudėtingos temos. Originali tema yra labai gerai, tačiau ir originalumas Jums tikrai negarantuoja gero įvertinimo. Originali ir nerašyta tema dažniausiai tokia būna būtent dėl to, kad ji yra labai sudėtinga. Pirmiausia dėl specifinio sudėtingumo, o antra, dėl literatūros ta tematika trūkumo. Todėl rinkites tokią temą, ne kuria kažką įrodytumėte sau ar kursiokams ar dėstytojui, o tokią kurią geriausiai galėtumėte atskleisti ir kuri būtu jums prie širdies.
Taip pat labai svarbu yra pats tokio darbo rašymo būdas. Savaime suprantama, kai kur galbūt ir yra toleruojama ctrl+c politika, tačiau, tokie darbai turėtu būti rašomi savarankiškai. Kas yra savarankiškumas tokiame darbe? Tam, kad suprasti tai, reikia suprasti, kad rašto darbas ((beje, kaip ir dažnai kursinis darbas) nėra Jūsų darbas tiesiogine prasme. Tai yra darbas, kuriame jus surenkate įvairių autoritetingų nuomonių ir sujungiate jas į vientisą darbą. Taigi, Jūsų indelis yra apdirbti ir suformuluoti darbą tai, kad jis būtu vientisas ir neprieštaringas. Kitaip tariant, Jūsų darbas – loginiai ryšiai tarp įvairių autorių nuomonių, jų tvirtinimas, lyginimas ar vertinimas. Taigi, jeigu Jūs naudojate autoriaus A mintį – Jūs butinai turite apie tai pranešti savo darbe ir dėti išnašą į šaltinį iš kur ssužinojote būtent tą informacija. Yra keli išnašu dėjimo būdai, tačiau apie juos – kituose straipsniuose. Kol kas apsiribosime tuo, kad populiariausias iš studentų naudojamų „išnašavimo“ būdas yra išnaša puslapio apačioje, kurioje nurodoma autorius, kur publikuota ir puslapis, kuriame tai publikuota. Naudojant šį būdą, reikia žinoti tai, kad „išlašuojant“ tokiu būdu, dvi naudojamos pastraipos iš kitų autorių, nepadarant išnašų paverčia Jūsų darbą plagiatu, kurio dėstytojai gali pilnai neužskaityti.
Rašto darbo rekomenduotina struktūra – Įvadas, dėstymas (teorijos aprašymas, praktikos aprašymas), išvados. Apie šias dalis rašysime kituose skyriuose.
Kursinis darbas – kursinis darbas, tai yra beveik tas pats rašto darbas. Tačiau yra ir keli esminiai skirtumai. Pirmiausia apimtis. Jei rašto darbą sudaro iki 20 puslapių (tai priklauso didelis ar mažas rašto darbas) tai kursinio darbo apimtis prasideda nuo 20 ties puslapiu. Antras esminis skirtumas yra tas, kad jei rašto darbe Jūs turėjote tik sujungti įvairių autorių mintis į vientisą darbą, tai kursiniame darbe, jau reikia įdėti ir savų pastebėjimų ir vertinimų analizuojama tema. Tiesa, dabar kursiniai darbai dažnai vadinami semestro darbais. Kursinio darbo rašymo laikas kur kas ilgesnis, jam keliami gerokai didesni akademiniai reikalavimai, todėl, jei rašto darbą galima parašyti per kelias dienas (ar net valandas), rašant kursiniam darbui reikia paskirti kur kas daugiau laiko iir pastangų. Įvairiuose darbo cikluose, konsultuotis su dėstytoju, tokiu būdu išvengiant kai kurių nemalonių klaidų ir užsitikrinant didesnę galimybę geresniam įvertinimui. Savaime suprantama, žmonės turintis patirties darbų rašyme „kepa“ kursinius per pora dienų, nesitariant su dėstytojais ir kartais už juos gaunami visiškai neblogi įvertinimai, tačiau tokio bandymo rizika yra gana didelė.
Be ankščiau minėtų tipų yra ir kitų – bakalauro darbas, magistro darbas, disertacija.. Tačiau, mūsų tikslas yra aprašyti būtent populiariausius tipus, todėl galime tęsti toliau.
2. Niekuomet, neatidėliokite. Jei šiandiena sužinojote temą, šiandiena ir pradėkite ją nagrinėti. Jei nukelsite kitai dienai (čia tik pavizdys), tą dieną, pamatysit, kad iki pridavimo dar begalės laiko ir surasite šimtus kitų „svarbių“ darbų. Galiausiai, atideliojant baigsite tuo, kad rašysite paskutinėmis dienomis, nemiegosite naktim ir gausite ne tokį įvertinimą, kurį galėtumėte gauti, arba tiesiog naudosites internete esančiomis darbų bazėmis : ). Tačiau nepamirškite, kad tokie būdai, visuomet rizikingi.
3. Kaip minėta jau rašant apie rašto darbą – pasirinkite temą ne kuri yra itin originali, nauja ir neatskleista, bet tą kurią sugebėsite atskleisti. Tai reiškia, kad esminis dalykas šioje vietoje yra literatūra apie Jūsų pasirinkta tema. Reikia suprasti tai, kad draugų pasakojimų, ar savo postringavimų dėstytojui tikrai nereikia. Taigi Jūsų darbo kokybė norit Jūs to ar ne rremsis būtent į Jūsų surinktą literatūrą ir Jūsų gebėjimą ją panaudoti.
4. Prieš imdamiesi darbo gerai apgalvokite tai, ką Jūs norėsite atskleisti savo darbe. Duotos temos dažnai yra bendresnio pobūdžio ir norint gerai jas išnagrinėti Jūs galite netilpti į nustatytą apimtį. Siaurinkite jas (aišku, prieš tai geriau būtu pasikonsultuoti su dėstytoju). Pvz. Jei tema yra „Teisė Lietuvoje“ Jūs galite siaurinti į „Civilinė teisė Lietuvoje“, „Civilinė teisė Lietuvoje“, galite siaurinti į dar siauresnę „Prievolių teisė Lietuvoje“ ir t.t. Galite siaurinti ir kitaip – pvz. „Lietuvos teisė: civilinis procesas“ ar panašiai. Tai tik pavyzdžiai, tačiau esmė tokia – iš bendro pobūdžio temos reikia kaip įmanoma padaryti siauresnę. Aišku, jei tokia galimybė yra (o deviniais iš dešimties atvėju yra).
5. Kuomet nusprendėte, ką atskleisit (parodysit) savo darbe – nusistatykite tinkamiausia tam struktūrą. Įvadas, išvados būtinas elementas, tačiau esmė yra dėstyme. Pažiūrėkite, kaip Jums patogiau sudėlioti dėstyma, kad tinkamai atskleisti temą – ar geriau pradžioje apžvelgti iš praktinės pusės, ar iš teorinės. Prieš rašydami, būtinai susidarykite planelį, kuriame būtu matyti Jūsų skyriai. Vėliau, mėginkite juos pildyti. Būtinai skaitykite ką parašėte. Jei parašėte du skyrius, pažiūrėkite ar yra loginis ryšys tarp jų. Jei nėra, pamėginkite sukeisti vietomis, arba rašykite dar vieną skyrių, kuris juos apjungtu ir t.t.
ir pan.
6. Nemažai dėmesio skirkite įvadui. Įvadas yra tas dalykas, kurį būtinai peskaitys Jūsų dėstytojas, todėl jis turėtu būti gražiai, nuosekliai išdėstytas ir jame būtinai turi būti aprašoma, kodėl Jūs pasirinkote šia temą (tik nerašykite, kad dėl to, kad daug literatūros!!! Sugalvokite gerų priežasčių, na pvz. kad daugybė autorių jau tai nagrinėjo, o tai rodo šios temos aktualumą). Taip pat įvade būtina atskleisti savo darbo struktūrą ir aprašyti ką Jūs tuo norite parodyt. Pvz. Šis darbas susideda iš 4 skyriu. Pirmajame skyriuje atskleisiu vario svarbą ir jos panaudojimo galimybes. Jame aprašysiu vario sudėtį, bei pateiksiu kitų svarbių faktų tam, kad skaitytojas suprastu vario sudėtį, jo svarbą tenykštėje bendruomenėje ir kaip jis buvo panaudojamas. Antrame skyriuje, mėginsiu atskleisti vario panaudojimą 16 amžiuje <.> Ir galiausiai išvadose apibendrinsiu informacija ir atskleisiu tai, koks varis svarbus metalas. (ar panašiai.).
7. Dėstymas. Kaip minėta ankščiau Jūsų darbo dėstymo skilties sandara yra teorija – praktika. Priklausomai nuo darbo galima keisti vietomis praktika – teorija. Saavo dėstymą skirkite į skyrius. Taip bus aiškiau ir Jums ir skaitytojui. Tik nepadauginkite!!!
8. Išvados. Šioje dalyje jus tiesiog turite apibendrinti darbe pateiktą informaciją. Tai yra čia turite parodyti tai ką atradote rašydami darbą. (Na pavyzdžiui, kad varis yra vienas seeniausiu metalų naudotas dar egiptiečių ir finikiečių. Kad varis buvo ir yra labai svarbus metalas tiek pirmykštėje bendruomenėje tiek dabar. Ir Jūsų nuomone be vario žmonija būtų visiškai kitokia, ir tai puikiausiai įrodo vario naudojimas visais laikais (tai labai primityvus pavizdys, bet jis tinkamas tam, kad Jūs suprastumet). Jokių būdu išvadose nerašykite to, ko dar nerašėte dėstomojoje dalyje!!!! Kaip minėjom – tai apibendrinimas, taigi, čia naujų faktų būti negali.
9. Nebijokite išnašų. Tai, kad Jūsų darbo kiekviena pastraipa yra su išnaša tikrai nėra blogai. Rašant darbą, Jūs to neišvengsite. Dažniausia rašančių darbus klaida – bijojimas pasirodyti nesavarankiškiems. Nepamirškite – Jūs nesate mokslininkai ir nors Jūs garantuotai manote kitaip, dėstytojai nesitiki iš Jūsų nieko, tik gražaus, tvarkingai paruošto darbo Jūsų pasirinkta tema.
10. Gaale būtinai turi būti Jūsų naudotos literatūros sąrašas. Geriausiai tam tinka panaudoti lnb.lt teikiamus knygų aprašymus – įrašykite ten knygos pavadinima ir jūs jau gausite sustruktūrizuotą knygos aprašymą.
11. Nepamirškite laikytis metodinių nurodymų. Dažnai universitetuose jie skiriasi, bet dažniausiai jie būna tokie 1,5 tarpo tarp eilučių, 1 nuo viršaus, 1 nuo apačios, 2 nuo kairės ir 1-2 dešinės (čia dažnai dėstytojai koreguoja). Ir.. Nežaiskite su šifrais ir paraštėm. Šifras visur yra priimtas 12 thimes new roman.
12. Nepatingėkite gražiai įsegti savo darbo. Soolidžiai pateiktas darbas, kur kas malonesnis skaityt, nei tiesiog popierių krūva. Nesupraskite pažodžiui – į odinius viršelius darbo segti nereikia, tačiau tvarkinga papkė, tvarkingai susegti lapai ir kokybiškas atspausdinimas Jūsų šansus padidina bent 0,5 balo.