Kūčių vakaro burtai

Šis referatas parodo,kad lietuviai taip pat turi gražias tradicijas ir papročius.Bet kaip bebūtų gaila,šiais laikais žmonės nebe taip puoselėja į jas.Jie nevertina to ką mums paliko protėviai.

Kūčių vakaras apgaubtas paslapties. Visi korespondentai pabrėžia, kad tą vakarą tvarte prabyla gyvūnai, į namus sugrįžta mirusiųjų vėlės ir dalyvauja Kūčiose kartu su visais.Per Kūčias visa šeima susirenka prie bendro stalo, tai reiškia vienybę ir santarvę.Žmonės tiki Kūčių vakaro burtais.

Rašytojų straipsniuose akcentuojama tai,kad Kūčios yra šeimos šventė.

Kalėdų išvakarės Kūčios-didžiausia katalikų šventė.

S. Kisielienės nnuomone,Kūčių diena-pati gražiausia lietuvių tautos dvasinio susitelkimo diena-žmonės grįžta mintimis į tai, kas jau nuveikta, ir su viltimi bei tikėjimu žvelgia į ateinantį išganytoją, į būsimuosius metus. Kūčių diena-tai tautinė Padėkos diena, žmonių ir tautos vidinio ryšio diena, dvasios stiprinimo diena, ir reta kuri tauta taip iškilmingai namų židinyje pažymi šią savaitę. Kūčių vakarą galima sužinoti kada mergina ištekės,kiek ilgai žmogus gyvens.Sakoma,kad galima išgirsti tvarte gyvūnus kalbant,tik reikia visus metus būti geram,stengtis nedaryti nuodėmių. Šį nepaprastą vakarą mirusiųjų vėlės sugrįžta ppas artimuosius.

ATEITIES SPĖJIMAS

Kūčių vakare, dar prie stalo prie stalo vienaip ar kitaip buvo bandoma spėti ateitį. Sonatos Kisielienės knygoje „ Lietuvių kalendorinės šventės “ pateikiami net keli spėjimai:

ŠEŠĖLIS. Kai kurie prieš Kūčių vakarienę, dar nesusėdus, slapčiomis stebėdavo kitų šešėlius. JJei kieno nors šešėlis be galvos-ateinančiais metais tas mirs, jei galva įtraukta į pečius-išeis iš namų, o jeigu matyti kaklas-liks namuose.

ŠIENO TRAUKIMAS. Kaip teigia S.Kiselienė, šieno traukimas labai populiarus Kūčių vakaro spėjimas, įdomus tiek vaikams, tiek suaugusiems.Sakydavo, kad iš šieno galima atspėti žmogaus gyvenimą. Iš jo spėdavo ir kitų metų derlių.

Smilgelė paprastai traukiama dešine ranka-ir tik vieną kartą. Traukdavo nežiūrėdami.

Dažniausiai spėjama pagal šiaudelio ilgį.Koks šiaudelis, toks ir gyvenimas.ilgas rodo ilgą amžių. Rečiau vedybas, trumpas-vargus, mirtį. Sulūžęs, sutrupėjęs, kreivas, plonas rodąs ligas,varganą gyvenimą, o storas, kaip šakotas turtą. Kreivas šiaudas su gumbu-nelaimės, žalias-geras ženklas.

MERGINŲ IR VAIKINŲ ATEITIES SPĖJIMAI

( IŠTEKĖS AR NE )

>Reikia įsipilti į dubenį vandens ir sukti tol,kol atsiras verpetas.Tada įmesti du angliukus. Jei vanduo juos suneša į krūvą-ištekėsi,jei nne-liksi viena.

>Išbėgama į kiemą,užmerktomis akimis paimamas glėbis pagalių, paskui parsinešus namo pagaliai suskaičiuojami.Jei porinis pagalių skaičius-ištekėsi,jei ne-liksi viena.

>Paimk dubenį vandens ir įmesk į jį rūtų vainikėlį. Jei vainikėlis plauks link tavęs – sulauksi piršlių, jei į kitą pusę – ateinančiais metais vestuvių nešoksi.

PROTĖVIO KVIETIMAS PRIE KŪČIŲ STALO

Pasiėmęs duonos kepaliuką, sodybos šeimininkas tris kartus apeina savo trobą ir pasibeldžia į duris. Viduje esantys paklausia, kas čia eina? Šeimininkas atsako:

– Čia prašos ponas Dievas su kūčele. Tuomet jis įleidžiamas į vidų. <