Dietos

Turinys:

1. Greitos dietos: mitai ir realybė

2. K. Lagerfeldo patarimai tiems, kurie nuolatos bando laikytis dietų

3. Pavojingi mitai

4. Dar šis tas apie dietas

5. Kodėl dieta neduoda naudos?

6. Šokinėjanti arbe „YO-YO“ dieta

7. Dieta ar mankšta?

8. Ar mankšta neskatins manęs daugiau valgyti?

9. Paprastesnis būdas

10. Paskutinė pastaba

11. Mirtinos pasekmės

12. Anoreksijos požymiai

Greitos dietos: mitai ir realybė

Beveik kiekviena moteris nenustoja tvirtinusi, kad norėtų numesti svorio „štai čia ir štai ten“, kad būtent „ši kūno vieta per stambi“ arba kad jai „reikia sublogti 3-4 kilogramus ir galbūt net daugiau“. Nieko nepadarysi, šis nebylaus priekaišto vaizdelis su nnereikalingais kilogramais ją persekioja visą laiką, rodosi jai kiekviename veidrodyje, ji įžvelgia tai daug pasakančiuose aplinkinių žvilgsniuose. Ji jau ir nežino, kokios dietos griebtis, kokiu stebuklu tikėti.

Mėginsime trumpai apžvelgti pagrindinių dietų principus ir paaiškinti, kokia visos šios dietų gausybės esmė. Iš tikrųjų jų laikantis galima labai greitai netekti svorio, tačiau negalima pamiršti, kad jų trukmė turėtų būti ne ilgesnė kaip 3-4 savaitės (yra ir tokių, kurių maksimalus kursas tik 14 dienų).

Skarsdeilo dieta

14 dienų nevalgoma jokių riebalų, cukraus, ppyragaičių, riebių pieno produktų ir negeriama alkoholio. Leidžiama: mėsos, žuvies, daržovių ir vaisių, tačiau per dieną – ne daugiau kaip 1000 kalorijų. Tokios dietos rezultatas – garantuotas suliesėjimas, pasiseka numesti iki 7 kg svorio.

Įspėjame – ši dieta sunki dėl vvisiško riebalų nebuvimo racione. Jos negalima laikytis diabetikams, nėščioms moterims, žmonėms, patyrusiems stresą ir nuovargį.

Atkinso dieta

Jos principas nevalgyti jokių saldžių produktų – kai kurių vaisių, daržovių ir, žinoma, konditerijos gaminių. Taip pat atsisakyti duonos, kepinių ir produktų, turinčių daug angliavandenių. Rekomenduojama: mėsa, dešros, žuvis, paukštiena, kiaušiniai – kiek norite. Kai dėl sūrio, gyvulinės ir augalinės kilmės riebalų, – būtina riboti jų kiekį. Ši dieta labai tinka mėgstantiems pavalgyti, nes leidžiamos puotos, vertos Gargantiua. Be to, patiekalus galima skaninti padažais, majonezais ir net grietine.

Svorį mesite regimai, tačiau būkite budrūs – galite labai greitai jį susigrąžinti. Per daug riebus maistas gali sukelti daug rūpesčių dėl odos, o plaukai taps sausi ir lūžinės, jei šitaip maitinsitės daugiau nei keturias savaites. KKitas šios dietos minusas – organizmas negauna reikiamo mineralinių druskų ir ląstelienos kiekio, reikalingo tam, kad normaliai dirbtų virškinamasis traktas.

„Mayo-Clinic“ dieta

15 dienų reikia vartoti: 6 kiaušinius per dieną, šviežias, termiškai neapdorotas daržoves ir vaisius, be jokių prieskonių. Kartą per dvi dienas leidžiama vakarienei keptas jautienos didkepsnis arba virta žuvis. Taip maitinantis svoris nukrenta labai greitai, tačiau norime įspėti – per šias 15 dienų teks atsisakyti bet kokio aukštuomenės gyvenimo su jo „drakoniškais“ įstatymais. Be to, reikia turėti minty, kkad ši dieta labai apkrauna kepenis.

Atskirų produktų dieta

Šios dietos principas – kiekvieną dieną valgoma tik vienos rūšies produktų, mažai kaloringų ir ribotais kiekiais. Leidžiami: vaisiai, daržovės, neriebi žuvis, liesa mėsa ir kiaušiniai. Pavyzdžiui, pirmadienį valgomas tik baltyminis maistas, sakykim, mėsa ir sūris, antradienį – tik grūdų produktai, trečiadienį – vaisiai, ketvirtadienį – pieno produktai, ir taip toliau. Taip maitinantis per savaitę galima netekti 1-2 kg svorio. Tačiau ši dieta nėra lengva, nes vienodas maistas visą dieną ištveriamas gana sunkiai.

Visiškas badavimas

Tik vanduo, labai silpna arbata arba žolių nuoviras – ir daugiau nieko. Toks kursas gali tęstis ne daugiau kaip 1-2 dienas.

Bet žinokite, jog ir tai pavojinga, gali imti varginti sveikatai pavojingi negalavimai.

Holivudo dieta

Maistas – be baltymų ir kalcio. Taigi nevalgoma mėsos, sūrio, pieno produktų, kiaušinių ir žuvies. Leidžiami bet kokie angliavandeniai: grūdai, saulėgrąžos, duona, bulvės.

Tačiau įspėjame, kad dėl baltymų trūkumo ši dieta sendina odą, ji sudrimba. Pilvas, sėdmenys sumažėja, tačiau ir jie tampa suglebę. Vaizdas gana liūdnas!

Montinjako dieta

Tai panašu į atskirų produktų vartojimą. Rekomenduojama vengti vienu metu valgyti riebalų ir angliavandenių. Dieta pasirodys efektyvi jau pirmą savaitę, nes pirmenybę teiksite produktams, kurie savo gausia ląsteliena mažina apetitą. Nors daug produktų draudžiama, ttačiau kas leidžiama – valgyti galima kiek norite. Tai šiek tiek sumažina kančias, kurias sukelia draudimas. Be to, toks racionas prisotintas baltymų.

Ši dieta gera tuo, kad puikiai suderinama su normaliu gyvenimo būdu. Tačiau negalima taip maitintis labai ilgai, nes juk aukojate organizmui labai naudingus riebalus.

Vegetariška dieta

Ji leidžia valgyti pieno, augalinių produktų ir kiaušinių, tik ne mėsos. Vieni šios dietos variantai rekomenduoja dar žuvies ir paukštienos, kiti – liepia atsisakyti net pieno ir kiaušinių.

Tačiau be gyvulinės kilmės produktų organizmui pradeda trūkti vitaminų D ir B12, kalcio, geležies, jodo ir cinko. Todėl laikantis šios dietos būtina vartoti vitaminų. Yra ir kitas minusas – tai nepakeičiamos aminorūgštys. Jų pradeda trūkti ilgai vartojant tik augalinės kilmės maistą. O užpildyti šią spragą vėliau bus nelengva.

Išvados

Vien tik dieta norimo efekto pasiekti negalima. Kad svoris mažėtų sklandžiai, mitybos režimas turi atitikti keletą būtinų sąlygų. Ideali dieta turi atitikti šiuos reikalavimus:

• būti nepavojinga sveikatai ir nesukelti rimtų negalavimų;

• turėti visų maistingųjų medžiagų, reikalingų organizmo ląstelėms gyvuoti ir atsinaujinti (amino-, riebiųjų rūgščių, vitaminų ir mineralinių druskų);

• dietos produktai turi būti malonaus skonio, o asortimentas – gausus;

• svorio mažėjimo procesas turi vykti tik tam tikrą laiką;

• alkio jausmas turi išnykti po kelių dienų;

• baltymų kkiekis turi būti pakankamas, kad organizmas gautų normalų kalio ir natrio kiekį ir kad kraujyje nedaugėtų šlapimo rūgšties;

• kad pasiektumėte norimų rezultatų, dietą reikia suderinti su visu kompleksu veiksnių, nukreiptų mažinti svorį, t. y. – adekvatus fizinis krūvis ir psichologinis pasirengimas.

K. Lagerfeldo patarimai tiems, kurie nuolatos bando laikytis dietų :

• Niekada nepradėkite laikytis dietos vien dėl to, kad trokštate gyvenimo permainų – ar dėl to, jog įsimylėjote. Iškelkite sau realų, konkretų uždavinį ir visą energiją skirkite jam įgyvendinti.

• Neskubėkite apie tai pranešti draugams ir artimiesiems – verčiau pats su savimi sudarykite slaptą sutartį. Mitybos pokyčiai pareikalaus iš jūsų tam tikros izoliacijos ir apribojimų – priimkite tai kaip naują, įdomią gyvenimo patirtį!

• Įsivaizduokite, kad jūs – aktorius, besimokantis naują laimingo, optimistiško žmogaus vaidmenį. Visa kita – antraeiliai dalykai.

• Atminkite: tapęs lieknesnis, netapsite geresnis – tiesiog būsite žmogus, kuris pakeitė savo gyvenimo būdą taip, kaip norėjo.

• Daug valgydami apkūnūs žmonės kovoja su stresu ir nesėkmėmis. Laikydamasis dietos pastebėjau, kad išsigelbėjimo nuo neigiamų emocijų verta ieškoti ne lėkštėje, o. slapčiausioje sielos kertelėje.

• Produktų pirkite patys! Rinkitės juos atidžiai ir pasimėgaudami – šis procesas turi teikti džiaugsmo. Rafinuotumas pažadins saiko jausmą.

• Gražiai serviruokite stalą: estetika – naujo jūsų gyvenimo būdo dalis. Galbūt ją seniai pamiršote,

ir ši atkeršijo jums atliekamais kilogramais?

• Jei norite atsikratyti daugiau nei 5 kilogramų ar sulieknėti greitai, būtinai konsultuokitės su gydytoju. Išsitirkite kraują, pasitikrinkite širdies veiklą. Dietos metu svarbu stebėti, kad organizmui nepritrūktų azoto ir mineralinių medžiagų.

• Ganėtinai kvaila reikalauti sportuoti tą, kuris, ribodamas maistą, ir taip junta psichologinę įtampą. Prarasti kalorijas – sunkus darbas, o po treniruotės gali pagerėti apetitas. Kas kita – ilgi pasivaikščiojimai.

Pavojingi mitai

Mitas nr. 1

Per vasaros kaitrą reikia valgyti mažiau nei per žiemos speigus.

Netiesa! Kai kkaršta, apetitas iš tikrųjų sumažėja – organizmas praranda daug skysčių, pojūčiai atbunka. Nesinori ne tik valgyti – ir galvoti, judėti! Tai reiškia, kad netekome daug energijos ir ją reikia susigrąžinti. Priešingu atveju padariniai išryškės rudeniop: sutriks inkstų, skydliaukės veikla ir mėnesinių ciklas.

Ką daryti? Artėjant pietų metui, išgerkite porą stiklinių vandens – pajusite ir norą užkąsti. Prisikimšti neverta, bet daržovių, vaisių ir jogurto reikia valgyti keturis kartus per dieną.

Mitas nr.2, kilęs iš mito nr.1!

Kai šalta, organizmas išeikvoja daugiau energijos, ttodėl būtina valgyti daugiau.

Netiesa. Atšalus orams, kaip tik imame kaupti riebalų atsargas, medžiagų apykaita sulėtėja. Galime papilnėti, net jei laikomės „vasarinės“ dietos.

Ką daryti? Turime valgyti ne turintį daugiau kalorijų, bet šiltą maistą. Daržoves geriau troškinti, virti garuose ar aapkepti mikrobangų krosnelėje.

Mitas nr. 3

Šviežiai spaustos sultys naudingesnės nei vaisiai ar daržovės.

Netiesa. Sultys turi būtinų vitaminų bei mikroelementų, tačiau visai neturi ląstelienos.

Ką daryti? Neatsisakyti nei sulčių, nei vaisių ar daržovių.

Mitas nr. 4

Organizmas pats sufleruoja, kas jam reikalinga.

Iš dalies tiesa. Bet tik tada, jeigu jūs – kūdikis, dar neiškankintas civilizacijos pasiekimų ir sveikos mitybos stereotipų. Vaikai – kaip gyvūnai – valgo tik tada, kai tikrai išalksta. Jie nemėgsta riebaus ir kepto maisto, pietus pradeda nuo kompoto, dievina šviežias morkas. Suaugusio žmogaus organizmas nebe toks išmintingas. Jis nebemoka atskirti to, kas būtina, nuo to, kas įprasta.

Dar šis tas apie dietas

Jus nusprendžiate laikytis dietos. Ir jos nebesilaikote. Tikriausiai kaip ir milijonai kitų, dabar jau suprantate, kad dieta nnieko neduoda. Tarp kitko, „Dieta nieko neduoda“ – tai devinto dešimtmečio antros pusės bestselerio pavadinimas. Si frazė iš tikrųjų reiškia:

• Griežtos dietos nieko neduoda. Jei iš savęs daug atimsite, tai paruošite dirvą nesėkmei.

• Vien dietos neužtenka. Norėdamas sėkmingai ir ilgam sureguliuoti svorį, turite paisyti ir kitų veiksnių. Svarbiausias iš jų yra mankšta.

• Suliesėti – tai dar ne viskas. Esmė ta, kad netenkama ne tik riebalų, bet ir neriebalinio audinio – raumenų.

Kodėl dieta neduoda naudos?

Trumpai paaiškinsime, kodėl taip atsitinka:

• Mažai kaloringos dietos iš pradžių sskatina žymų suliesėjimą, svoris sumažėja daugiausia dėl to, kad netenkama vandens.

• Per daug sumažinus kalorijų, ypač taikant „badavimo dietą“ (moterims – maždaug 600 kalorijų, vyrams -800), organizmas pradeda reaguoti į badą ir žymiai sulėtina medžiagų apykaitą.

• Griežtos dietos turi trūkumų ir psichologiniu požiūriu. Jei per daug atsisakysite ir valgymas – vienas didžiausių gyvenimo malonumų – neteiks džiaugsmo, švytuoklė gali nusvirti kita kryptimi.

• Svyravimas – kai suliesėjama ir vėl padidėja svoris – labai žalingas. Lengviau susitaikyti su tuo, kad nebandėte suliesėti, negu pripažinti, kad numetęs svorio jūs neįstengėte jo vėl nepriaugti.

Šokinėjanti arbe „YO-YO“ dieta

Tarkime, jūsų svoris per didelis ir jūs pradedate laikytis mažai kaloringos dietos. Per pirmą savaitę – didžiausiam jūsų pasitenkinimui – labai greitai netenkate keleto kilogramų. Kitą savaitę jums taip nebepavyksta – numetate tik apie puskilogramį. Po to per 3 ar 4 savaites pasiekiate palyginti stabilią būklę ir nors tebesilaikote tos pačios dietos, beveik nustojate liesėti.

Po kurio laiko jus pašėlusiai užsigeidžiate uždraustų valgių. Galiausiai jūs nustojate priešintis, išgeriate vieną kitą bokalą alaus ar suvalgote tą nedidelį gabalėlį pyrago, ir jūsų ankstesnio pasiryžimo kaip nebūta. Pasijuntate prislėgtas ir metate dietą.

Daugelis tą kartoja ir kartoja. Toks elgesys vadinamas svorio ciklais ir reiškia besikartojančius svorio netekimo ir priaugimo periodus. Kitas pavadinimas –– “yo-yo dieta”. Blogiausia yra tai, kad kaskart, kai vėl priaugama svorio, žmogus tampa jau truputį riebesnis, taigi kitą kartą suliesėti bus dar sunkiau.

Dieta ar mankšta?

Jei ketinate išbandyti dietą, pagalvokite, ką jums gali duoti mankšta:

• Tuo metu, kai laikantis dietos netenkama ir riebalų, ir raumenų, tinkama mankšta gali išlaikyti ir net sustiprinti raumenis. Tai svarbu, nes liesas audinys (pvz., raumuo) yra metaboliškai aktyvus ir eikvoja kalorijas.

• Jei mažai kaloringa dieta sulėtina medžiagų apykaitą, tai mankšta jį padidina. Be to, mankštindamasis Jūs ne tik sunaudojate kalorijas, bet ir praėjus kelioms valandoms po mankštos tokia suaktyvėjusi medžiagų apykaita gali išlikti. Kuo ilgiau ir stipriau mankštinsitės, tuo ilgiau sis poveikis išsilaikys. Organizmas sunaudos daugiau kalorijų ir jums ilsintis, net ir miegant, kadangi medžiagų apykaita bus aktyvesnė.

• Riebalų neteksite greičiau, jei ne tik laikysitės dietos, bet ir mankštinsitės.

Ar mankšta neskatins manęs daugiau valgyti?

Daugelis mano, kad po mankštos jie taps alkanesni, daugiau valgys ir taip atgaus netektą svorį. Netiesa!

Reikalas tas, kad dauguma saikingai besitreniruojančiųjų (iki vienos valandos per dieną) iš tikro valgo mažiau nei namisėdos. Liesas žmogus po aktyvesnės fizinės veiklos gali valgyti ir daugiau, tačiau per mankštą sunaudos tas papildomas kalorijas.

Svarbus skirtumas (ir gera žinia) yra tas, kad jei esate sukaupęs daug riebalų, į mankštą rreaguosite kitaip negu liesas žmogus. Išskyrus atvejį, kai jūs mankštinsitės pernelyg daug -jūsų apetitas dėl mankštos nedidės. Kodėl? Jei organizme yra riebalų atsargų perteklius, saikinga mankšta neskatina apetito.

Amerikos sporto draugija apie suliesėjimą

Amerikos sporto medicinos draugija paskelbė savo požiūrį į suliesėjimo programas. Štai jų santrauka:

• Ilgalaikis badavimas ir nepaprastai mažai kaloringa dieta gali būti pavojingi sveikatai. Greitai netenkant svorio, cukraus kiekis kraujyje, kraujo tūris ir skysčių kiekis gali sumažėti, o šlapimo rūgšties koncentracija ir ketonų kaupimasis organizme – padidėti.

• Bet kurios suliesėjimo programos tikslas yra atsikratyti riebalų ir išlaikyti lieso kūno masę (kaulus ir raumenis).

• Siekiant suliesėti vien tik sumažinus sunaudojamų kalorijų, netenkama „vidutinio sunkumo skysčių ir liesos kūno masės“. 0 tai nepageidaujama. Dar vienas tokio bandymo suliesėti trūkumas – sulėtėjusi medžiagų apykaita (jūsų kūnas naudoja mažiau kalorijų) ir galimas „blogojo“ cholesterolio padaugėjimas.

• Mankštinimosi programa, kurios metu atliekama „.dinamiška stambiųjų raumenų mankšta.“, padės netekti riebalų ir išlaikyti lieso kūno masę.

• Mitybos požiūriu racionali dieta (per dieną gaunama 300-500 kalorijų mažiau) kartu su ištvermės pratimų programa padės atsikratyti ir išlaikyti lieso kūno masę. Neturėtumėte suliesėti daugiau negu maždaug vienu kilogramu per savaitę.

Ilgalaikis suliesėjimas – tai visą gyvenimą trunkantis įsipareigojimas ir pasiaukojimas, tinkami mitybos įpročiai ir dažna mankšta. Intensyvios dietos ir griežtos suliesėjimo programos nepadeda.

Paprastesnis

būdas

Jeigu viskas, kas buvo pasakyta, skamba truputį per daug moksliškai, siūlome susipažinti, ką savo ligoniams pataria šeimos gydytojas Douglas G. Swansonas iš Kolorado valstijos Kolorado Springs miesto. Jei jums pavyks įsidėmėti šiuos keturis patarimus ir jų laikytis, jūs labai toli pažengsite daug tobulesnės dietos link:

• Venkite per daug riebalų ir valgykite ką norite. Maisto riebalai per jūsų burną patenka tiesiai ant jūsų juosmens. Išmokite skaityti etiketes.

• Dauguma žmonių dažniausiai valgo apie 20 įvairių patiekalų. Patyrinėkite juos ir sugalvokite būdą, kaip sumažinti jjuose riebalų kiekį, kad skonis per daug nepakistų ir šiuos patiekalus galėtumėte toliau valgyti. Štai ir viskas. Jums daugiau nieko nereikia daryti.

• Jūsų svoris priklauso nuo to, ką jūs valgote dažniausiai – o ne retkarčiais.

• Retkarčiais pavalgykite to, ką jūs mėgstate. Jeigu savo valgymo įpročių atžvilgiu jausitės nuskriaustas, nesugebėsite jų laikytis.

Paskutinė pastaba

Gera sveikata priklauso ne tik nuo dietos, bet ir nuo daugelio kitų veiksnių: paveldimumo, aplinkos, gyvenimo būdo ir požiūrio, psichinės sveikatos ir mankštos. Bet išmanyti apie mitybą, įgyti gerus valgymo įįpročius, besiremiančius įvairove ir saiku, – tai geros sveikatos kertiniai akmenys.

Mirtinos pasekmės

Nesveikai besilaikantys dietų gali susirgti anoreksija.

Anoreksijos požymiai:

1. Kūno svoris mažiausiai 15 proc. yra mažesnis už normalų. Kūno masė apskaičiuojama pagal kūno masės indekso (KMI) formulę. KMI yra svoris (kg), ppadalytas iš ūgio (m) kvadratu. 15 proc. mažiau normos atitinka KMI 17,5.

2. Didelė baimė priaugti svorio, nutukti, neatsižvelgiant į dabartinį svorį.

3. Sutrikęs kūno suvokimas (svorio, formos). Net išsekęs dėl bado žmogus jaučiasi nutukęs.

4. Trečdaliui moterų išnyksta menstruacijos.

5.