Kepiniai iš įvairių tešlų

“ Kepiniai iš įvairių tešlų”

Receptų knyga

Vilnius, Lietuva

2006

Valgymas – tai tikras gyvenimo malonumas. Kiekvienas žmogus turi savo skonį ir valgo dažniausiai tai kas jiems labiausiai patinka. Vienų mėgstamiausi patiekalai yra gaminami iš mėsos, kitų iš žuvies, daržovių, kiti mėgsta miltinius patiekalus. Miltiniai patiekalai dažniausiai būna konditerijos gaminiai.

Miltiniai patiekalai gaminami iš įvairių tešlų. Pagal išpurenimo būdą visas miltinių konditerijos gaminių tešlas galima suskirstyti į dvi rūšis: mielines ir paruoštas be mielių. Mielinę tešlą galima gaminti su įmaišalu ir be jjo. Iškilusią tešlą galima sluoksniuoti sviestu ar margarinu – gaunama sluoksniuota mielinė tešla. Be mielių pagaminta tešla pagal išpurenimo būdą skirstoma į kelias rūšis:

a. pagamintas su cheminiais purikliais (vaflinė, meduolių, pagerinta, trapi ir kt.);

b. plaktas (biskvitinė, orinė, migdolinė, tešla lietiniams);

c. sluoksniuotas, paruoštas sluoksniavimo būdu;

d. plikytas, gaunamas užplikius dalį arba visus miltus (plikyta ir plikyta meduolinė).

Miltai – pagrindinė tešlos žaliava. Kuo aukštesnės rūšies miltai, tuo šviesesni būna gaminiai. Gaminių kokybė ir tešlos savybės priklauso nuo miltų glitimo kokybės ir jo kiekio mmiltuose. Tešla, pagaminta iš miltų, kurių glitimas geras, būna stangri, elastinga. Tešla iš rupių miltų turi būti drėgnesnė, jai užmaišyti reikia daugiau laiko. Į kai kuriuos gaminius vietoj miltų galima dėti krakmolo (iki 10 % receptūroje nurodytos miltų masės). Krakmolas ssuteikia gaminiams trapumo. Kepamų gaminių paviršiuje krakmolas virsta dekstrinais ir sudaro blizgančią plutelę. Vienas iš tešlos sudedamųjų dalių yra cukrus. Cukrus suteikia tešlai minkštumo, plastiškumo. Jei cukraus per daug, tešla greit išsklinda, būna lipni, nes nuo cukraus miltų baltymai blogiau išbrinksta. Rūgstant mielinei tešlai, iš joje esančių angliavandenių susidaro alkoholis, pieno rūgštis ir anglies dioksidas. Cukrus gali sudaryti nuo 3 iki 35 % miltų masės. Tešla su nedideliu kiekiu riebalų ir daug cukraus būna kieta, stikliška. Riebalai taip pat reikalingi tešlai pagaminti. Jie pagerina gaminių skonį, suteikia trapumo, sluoksniuotumo. Suminkštinti riebalai tolygiai pasiskirsto glitimo paviršiuje ir tešloje sudaro plėveles. Baltymai mažiau išbrinksta, glitimas pasidaro ne toks stangrus ir greitai trūkinėja. Kepamoje tešloje riebalai sulaiko daugiau oro, ir gaminiai geriau iškyla. IIštirpinti riebalai tešloje pasiskirsto lašeliais ir blogai gaminiuose išsilaiko – iškyla į paviršių. Juo daugiau įmaišoma į tešlą riebalų, tuo gaminiai būna puresni, trapesni. Jei riebalų per mažai, tešla būna neplastiška, gaminiai ne tokie trapūs. Tešla su pieno produktais būna plastiškesnė, gaminiai skanesni. Gaminiai su kiaušiniais būna malonaus skonio, gražios spalvos, puresni. Kiaušinių baltymai gali sudaryti putas, todėl vartojami tešlai išpurenti. Kepant baltymai sukrenta, todėl nuo jų priklauso gaminių stangrumas ir struktūros patvarumas.

Virtuvėje maistui pagaminti yra naudojami įvairūs indai iir įrankiai. Konditeriniams gaminiams gaminti jie truputį skiriasi nuo kasdienių. Tefloninės kepimo formos yra skirtos mieliniams arba trapios tešlos pyragams kepti. Tokių formų nebūtina tepti riebalais ar barstyti džiūvėsėliais. Tai būtina, jei į formą pilama skysta tešla. Šiose formose galima kepti biskvitinius papločius. Pailgos formelės skirtos keksams ar mėsai, paštetams kepti. Sietelis su smulkiomis skylutėmis naudojamas sausainiams apibarstyti. Juo puikiai galima persijoti miltinį cukrų ar kakavą. Plastikiniu kočėlu galima iškočioti pageidaujamo storio tešlą. Tešlos storis nustatomas žiedais, esančiais kočėlo galuose. Tai nepakeičiamas įrankis pradedantiems kulinarams. Plakikliais nesunku išplakti kremą ir padažą. Guminėmis mentelėmis lengva išvalyti puodus ar dubenėlius, kuriuose buvo tešla, kremas, padažas. Gumine mentele su mediniu kotu išlyginamas tešlos paviršius. Įvairiomis formelėmis galima išpjauti pageidaujamos formos sausainius. Kad tešla neliptų prie formelių, jas reikia apibarstyti miltais. Tešlos pjaustykle galima gražiai supjaustyti tešlą. Yra pjaustyklių su keičiamais įvairių formų ratukais. Konditeriniai maišeliai su metaliniais antgaliais skirti tortams ir kitiems kepiniams puošti. Į juos galima prikrėsti plaktos grietinėlės, tešlos arba kitos tirštos masės. Patariama nepirkti mažų impregnuoto audinio konditerinių maišelių, nes juos sunku išplauti. Plastikiniame dubenėlyje su rankena ir suapvalintu dugnu rankiniu plaktuvu maišoma tešla, kremai. Patariama po juo padėti guminį paklotą, kad dubenėlis neslystų. Yra taip pat ir kitų indų iir įrankių kurie naudojami konditerijos gaminiams gaminti.

Tešlos gaminimas

Tešlos savybės priklauso nuo jos paruošimo technologijos, žaliavų bei jų santykio. Nedaug tešlos galiam užmaišyti maišytuvu. Maišyklės gali būti vielinės, plokščio tinklelio pavidalo, užlenktais galais ir ovalios. Kurią iš jų pasirinkti, priklauso nuo to, kokio tirštumo tešla. Maišant tešloje vyksta sudėtingi procesai, todėl kinta ir jos savybės. Glitimas ir krakmolas išbrinksta per valandą. Tik užmaišyta tešla būna lipni ir šlapia. Ilgiau maišyta tešla pasidaro nelipni ir nelimpa prie rankų. Tešlą iš miltų su silpnu glitimu reikia maišyti trumpiau negu iš miltų su stipriu glitimu. Maišoma tešla įgyja naujų fizinių savybių – pasidaro stangri, tampri ir elastinga.

Kepimo temperatūra

Kiekviena rūšis kepinių kepama kitokiame karštyje. Krosnies karštumas nustatomas taip:

1. Nekaršta krosnis – 120-175°C. Tinka biskvitinėms tešloms ir kitiems neriebiems kepiniams, kuriuos iškelia kiaušiniai.

2. Vidurinio karštumo krosnis – 75-230°C. Tinka įvairiems pyragėliams, sviestiniams keksams, meduoliams.

3. Karšta krosnis – 230-250°C. Tinka mieliniams pyragams ir riebiems kepiniams.

4. Labai karšta krosnis – 300°C. Tinka įvairioms duonoms.

Virtuvėje kiekviena šeimininkė turi orkaitę. Tačiau kepinius, kuriuos reikia ilgai ir pastoviame karštyje kepti, ypač tuos, kurie bijo sukrėtimo, netinka kepti orkaitėje. Pastaroji greit įšyla ir greit atšąla, todėl paviršius dažnai apdega, o vidus neiškepa. Dėl to kepant orkaitėje, kepinį reikia rrūpestingai prižiūrėti. Kiekviena krosnis turi savo ypatumų, todėl, gerai nepažįstant jos, kepiniai gali nenusisekti. Jei krosnies viršus labiau įkaista, negu padas, apkepusį kepinį reikia pridengti sudrėkintu popieriumi, o jei padas labiau kepa, – statant į krosnį, kepinį reikia pakelti ant kitos kepamosios skardos. Kepiniai laikomi iškepusiais, kai jie išbūna reikiamo karštumo krosnyje nustatytą laiką ir jų plutelė pasidaro šviesiai rusva. Ar kepinys iškepęs galima nustatyti smailia balanėle. Jei į kepinį įsmeigta ir tuoj ištraukta balanėlė sausa – kepinys iškepęs, jei drėgna – reikia dar pakepti. Be to, iškepę kepiniai atšoka nuo formos šonų.

Plikyta tešla

Tai kiek neįprasta tešla, nes kai kurios jos sudedamosios dalys prieš kepant išverdamos. Ji vadinama plikyta, nors iš tiesų ši iš skysčio, riebalų ir miltų paruošta tešla verdama. Dėl ko kietoka tešla gerai kyla, o jos kepiniai trapūs ir purūs.

Plikytos tešlos kepiniai yra tuščiaviduriai. Į plikytos tešlos sudėtį įeina miltai, skystis, kiaušiniai ir sviestas.Tešla gaminama iš aukščiausios rūšies kvietinių miltų. Prastesnių miltų tešla blogai kyla ir nesusidaro viduryje ertmė, todėl į prastesnių miltų tešlą dedama kėlimo miltelių. Ruošiant tešlą, miltai dažniausiai plikomi vandeniu, kurio imama apie 60 % miltų svorio. Vandenį galima pakeisti pienu arba imti perpus pieno ir vandens. Kiaušinių į plikytą tešlą dedama labai

daug: 100-150 % miltų svorio. Jie turi būti labai švieži. Nuo kiaušinio dydžio labai priklauso, kokia bus tešla. Mat, jeigu kiaušinių pridėsime per daug, tešla pasidarys per skysta ir jos nebus galima formuoti. O jeigu jų įdėsime per mažai, tešla bus kieta ir blogai kils. Kai atrodo, kad viso kiaušinio jau gali būti per daug, galima išplakti jį ir šaukštu pilti į tešlą tiek, kiek reikia, kad ji būtų tokia, kokios pageidaujama. Kiaušiniais neįprasta tešla yra išpurinama. Tada ją galima ppasaldinti, pasūdyti, kepti ar virti riebaluose. Sviesto imama 25-27 % miltų svorio. Sviestą galima pakeisti geros kokybės margarinu. Į plikytą tešlą su margarinu druskos nededama.

Plikytos tešlos gaminimas

Puode užvirinamas vanduo, į jį sudedamas gabalais supjaustytas sviestas, įberiama druskos. Kai skystis užverda, puodas nukeliamas nuo ugnies ir, smarkiai plakant mediniu šaukštu, kad nesusidarytų gumulėlių, beriami miltai. Masė turi būti vienalytė, be gumuliukų. Puodas vės užkaičiamas ir maišoma, kol tešla atšoka nuo puodo dugno 10-15 min. (per ilgai kaitinant išsiskiria sviestas iir tešla sugenda). Plikyta tešla sudedama į molinį indą, atšaldoma iki 70° C ir maišant po vieną įmušami kiaušiniai; jais reguliuojamas tešlos tirštumas. Tešla turi būti 53 % drėgnumo. Per tirštos tešlos plikytiniai mažai išsipučia, o per skystos – būna ssupuolę. Normali tešla yra rūgščios grietinės tirštumo. Pagaminta masė dedama į konditerinį maišelį su apvaliu arba dantytu vamzdeliu (vartojant dantytą vamzdelį, gaminių paviršius kepant nesutrūkinės) ar šaukštu išdėliojama ant sviestu pateptos skardos. Jei skardos nė kiek nebus išteptos riebalais, tai gaminiai prilips prie jų, o jeigu bus smarkiai išteptos, tai gaminiai išskys kepant. Taip pat kepti galima ir dideliame riebalų kiekyje, bet skaniausia juos valgyti šviežius. Kepama 18-20 min. karštai (220° C). Kai plikytiniai pagelsta – vėsiau (190° C), kol gerai išdžiūsta. Jeigu pusgaminiai keps aukštesnėje temperatūroje, jų viršus suskilinės, jei žemesnėje – blogai iškils. Kepant gaminių paviršius apsitraukia standžia plutele, pro kurią neprasiskverbia vandens garai, atsiradę gaminio viduje. Tų garų slegiama, tešla spaudžiama prie sienelių, gaminys didėja. Iškepę plikytiniai yyra kiauraviduriai, jų vidus švirkštu pripildomas kremo, viršus apibarstomas miltiniu cukrumi. Visų plikytinių tešla gaminama taip pat, tik įdaromu mėsa plikomi pasūdytu vandeniu. Plikytiniai kepa 30-40 min. Po įkepimo praėjus 10 minučių, orkaitė truputį praveriama, kad lauk išeitų susikaupę garai. Tačiau nieku gyvu negalima atverti durelių plačiai, nes kepiniai labai jautrūs oro traukai ir gali supulti. Iškepus juos galima įdaryti kremu, vaisių, uogų, mėsos ir kitokiais įdarais.

Plikytos tešlos receptai

Vėjo krepšeliai

30 krepšelių:

¼ l pieno

100 g sviesto arba margarino

1 pakelis vanilės ccukraus

Žiupsnelis druskos

150 g miltų

4-5 kiaušiniai

100 g riešutinio glajaus

250 g grietinėlės

1 šaukštas cukraus

Į puodą supilamas pienas, sudedami riebalai, suberiamas vanilės cukrus ir druska, viskas užvirinama. Supilami visi miltai. Be perstojo maišant, ant didelės ugnies kaitinama tol, kol sulimpa didelis tešlos gniutulas, kuris atšoka nuo puodo dugno. Ant jo lieka plona, balzgana plėvelė. Tešla perdedama į dubenį ir šiek tiek atvėsinama. Tada į tešlą mediniu šaukštu vienas po kito įsukami kiaušiniai. Pirmas kiaušinis visiškai ištrinamas tešloje ir tik tada įmušamas kitas. Į tešlą maišoma tiek kiaušinių, kad ji pasidarytų ganėtinai minkšta ir tąsi – pakelta lengvai dryktų nuo šaukšto.

Orkaitė įkaitinama iki 200° . Skarda ištepama riebalais, pabarstoma miltais arba išklojama sviestiniu popieriumi. Plikyta tešla sukrečiama į maišelį su stambiai dantytu antgaliu ir į skardą išspaudžiama 30 mažų, maždaug graikinio riešuto dydžio tešlos gumuliukų. Juos reikia išdėlioti gana atokiai vienas nuo kito – maždaug 2 pirštų pločio tarpais, nes kildama tešla smarkiai išsipučia. Skarda įšaunama į karštą orkaitę ant vidurinio įtvaro; kepama apie 20 minučių, kol vėjo krepšeliai rusvai pagelsta. Iškepę vėjo krepšeliai išimami iš skardos ir iškart perpjaunami pusiau. Abi pusės sudedamos greta viena kitos ir atvėsinamos.

Riešutinis glajus ištirpinamas indelyje, įstatytame į karštą vandenį. Juo aptepamos viršutinės vėjo krepšelių pusės. Grietinėlė ssu cukrumi labai gerai išplakama. Ją galima paskaninti 1 – 2 šaukštais vaisių degtinės. Plakta grietinėle įdaryti krepšeliai kuo greičiau patiekiami į stalą.

Putlieji žiedai

260 g miltų

10 g cukraus

120 g margarino

200 g kiaušinių

5 g druskos

230 g vandens

10 g miltinio cukraus žiedams apibarstyti

Išeiga 10 vnt. po 50 g

Paruošta plikyta tešla iš konditerinio maišelio su lygiu vamzdeliu spaudoma ant skardos, pateptos riebalais, apvaliais arba ovaliais žiedais po 78-92 g. Iškepę gaminiai apibarstomi miltiniu cukrumi. Kokybės reikalavimai: gaminiai turi būti išsipūtę, porėti, be didelių įskilimų, geltoni. 23 % drėgnumo.

Plikytiniai riestainėliai

Stiklinė vandens

Stiklinė tirpinto sviesto

375 g miltų

10 kiaušinių

100 g miltinio cukraus

Truputis druskos

Į verdantį vandenį supilamas sviestas, miltai, cukrus, druska ir gerai išmaišoma. Tešlą ataušinus įmušami kiaušiniai. Iš paruoštos masės švirkštu ant riebalais išteptos skardos išspaudžiami ovalūs riestainiai ir kepami karštoje orkaitėje. Paskui apibarstomi miltiniu cukrumi.

Bandelės su grietinėle

Tešlai:

1530 g miltų

770 g sviesto

2150 g kiaušinių

30 g druskos

1500 g vandens

Kremui:

3800 g 30% grietinėlės

10 g vanilinio ir 700 g miltinio cukraus

300 g miltinio cukraus bandelėms apibarstyti

Išeiga 100 vnt. po 75 g

Iš konditerinio maišelio su lygiu vamzdeliu (kiaurymės skersmuo 15 cm) plikyta tešla spaudoma ant skardos, truputį pateptos sviestu. Bandelė nedidelės, po 58 g. Kepamos 200-220° C temperatūroje. Iškepusioms atvėsusioms bandelėms nupjaunamas viršus ir vidus iš konditerinio maišelio ssu dantytu vamzdeliu pripildomas gerai išplaktos grietinėlės; bandelės uždengiamos nupjaustytomis viršūnėlėmis (stogeliais) ir apibarstomos miltiniu cukrumi. Kokybės reikalavimas: bandelės gerai iškepusios, neapdegusios, pabarstytos miltiniu cukrumi, kremas gerai išplaktas.

Plikytos tešlos tortas

8 kiaušiniai

200 g sviesto

2 stiklinės vandens

2 stiklinės miltų

Pertepimui:

0,5 l grietinėlės

3-4 šaukštai cukraus

1 šaukštelis citrinų rūgšties

100 g lazdyno riešutų

Puošimui:

1,5 stiklinės cukraus

0,5 stiklinės vandens

1 šaukštelis citrinų rūgšties

4 kiaušinių baltymai

Puode užviriname vandenį su sviestu, greitai supilame visus miltus ir gerai išmaišome, kad miltai neliptų į vieną gumulą. Kai tešla šiek tiek atvėsta, maišydami po vieną įmušame kiaušinius. Iš plikytos tešlos konditeriniu švirkštu ant tortinės formos dugno formuojame torto lakštą: pradėdami nuo vidurio iš tešlos sukame spiralę, palikdami 1 cm tarpus. Kepame 180-200 ° C temperatūros orkaitėje. Taip iškepame 4 lakštus ir papuošimus. Plonu konditeriniu švirkštu iš tešlos suformuojame groteles, kurias irgi iškepame riebalais pateptoje skardoje. Grietinėlę išplakame su cukrumi ir citrinų rūgštimi. Ja pertepame lakštus, įberiame nesmulkintų lazdyno riešutų. Papuošimui iš cukraus ir vandens išverdame tokį sirupą, kad jis srovele bėgtų nuo šakutės ir užpildytų šakutes tarpus. Verdantį sirupą pilame į išplaktus baltymus ir toliau plakame, kol kremas laikys formą. Plakdami įberiame citrinų rūgšties. Tortą aptepame kremu, uždedame groteles, papuošiame mažais

plikytos tešlos sausainėliais ir riešutais.

Mielinė tešla

Neįsivaizduojame šv. Velykų stalo be kepinių iš mielinės tešlos: bandelių, bobų, įvairiom pynėm supintų pyragų, spurgų ir t. t. Norint paruošti gerą mielinę tešlą, reikia ypač kruopščiai laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Pirmiausia reikia žinoti, kokios sąlygos yra palankios daugintis mielių grybeliui, išpurenančiam tešlą. Tai maistas (baltymai, angliavandeniai, riebalai, vanduo, mineralinės medžiagos), optimali temperatūra (20-37° C) ir oras (miltai turi būti persijoti). Be papildomo maisto, suvyniotos j popierių ir laikomos +6-8° C temperatūroje mielės gali iišbūti apie 3 savaites. Norint išlaikyti ilgiau, jas galima užšaldyti. Tačiau vieną kartą atšildytos ir vėl užšaldytos jos žūva. Per didelis angliavandenių (cukraus) ir riebalų kiekis yra kenksmingas mielių grybeliui, nes cukrus ištraukia iš mielių ląstelių vandenį, o riebalai užkemša ląstelių poras ir sustabdo jų kvėpavimą.

Be mielių, tešlai paruošti naudojami miltai (aukščiausios arba 1-os rūšies kvietiniai), vanduo arba pienas (apie 50 proc. miltų svorio), kiaušiniai, druska, cukrus, sviestas. Dažniausiai naudojami prieskoniai: vanilė, cinamonas, sutarkuota apelsino arba citrinos žievelė. Dažniausi priedai: aaguonos, riešutai, razinos ir kt.

Mielinė tešla yra kildinama 3 kartus, bet galima kildinti ir vieną kartą, prieš pat kepimą. Taip tešla ruošiama ir naudojant sausas mieles.

Paprastos mielinės tešlos paruošimas

Mieles ištriname su cukrumi, įpilame pašildyto pieno (arba vandens), suberiame 1/3 visų mmiltų ir užmaišome rūgščios grietinės tirštumo tešlą. Paviršių pabarstome miltais ir 1-3 valandas laikome šiltai. Per tą laiką daugindamosi mielės išskiria anglies dvideginį, kuris išpurena tešlą. Kai anglies dvideginio išsiskiria daug, rūgimas sulėtėja ir tešla nustoja kilti. Tuomet ją reikia minkyti, kad pašalintume susidariusių dujų perteklių ir į tešlą patektų daugiau deguonies, kuris skatintų mielių dauginimąsi. Pradedame minkyti tešlą ją išplakdami ir gniaužydami tarp pirštų. Suberiame persijotus miltus, druską, išplaktus kiaušinius. Baigdami minkyti įmaišome ištirpintus arba išsuktus riebalus. Gerai išminkyta tešla nelimpa prie rankų ir prie indo šonų. Per 2 valandas tešla pakyla antrą kartą. Jos paviršių galima aptepti riebalais, tuomet jis nedžiūsta.

Toliau formuojame gaminį ir jau skardoje kildiname trečią kartą. Nors mieliniai gaminiai pakyla jau įstatyti j orkaitę. Smulkius ggaminius kepame 240-270° C temperatūroje, o didelius – 200- 250° C temperatūroje. 1 kg pyragas kepa apie 40-50 min., 1/2 kg – 25 min., 1 kg boba – 40 min., o riebios tešlos pyragas su sūrio mase – apie 1 val. Maždaug 10 min. iki kepimo pabaigos gaminius galima aptepti kiaušinio ar trynio plakiniu.

Pyragus iš formų galima išimti tik tada, kai jie ataušta!

Kad bandelės būtų minkštos, į orkaitę galima įstatyti indą su vandeniu.

Geresniems kepiniams patartina naudoti tik trynius.

Kepant ppyragus tešlos reikia dėti 1/2-1/3 formos tūrio.

Mielinės tešlos bandelės

100 g sviesto

150 g cukraus

300 ml pieno

25 g mielių

2 kiaušiniai

500 g miltų

Įdarui: 5-6 šaukštai cinamono (Cinamonas)

2 šaukštai medaus

cukraus granulių

Iš tešlai skirtų produktų paruošiame du kartus kildintą mielinę tešlą.Iš jos iškočiojame 5-7 mm storio tešlos lakštą. Jį pabarstome cinamonu ir susukame į volelį. Aštriu peiliu volelį supjaustome trikampiais gabalėliais (žr. pav.). Bandeles paskutinį kartą pakildiname ir kepame 200°C temperatūros orkaitėje.Iškeptas bandeles aptepame medumi ir pabarstome cukraus granulėmis.

Mielinės tešlos pyragas su džiovintų vaisių įdarais

150 g sviesto

150 g cukraus

300 ml pieno

2 kiaušiniai

30 g mielių

500 g miltų

1 sutarkuota citrinos žievelė

aliejaus kepimo formai patepti

0,5 stiklinės abrikosų džemo arba medaus pyragui patepti

Įdarams: 300 g džiovintų abrikosų

300 g džiovintų slyvų

150 g lazdynų riešutų

Iš tešlai skirtų produktų paruošiame du kartus kildintą mielinę tešlą.Iš 1/3 dalies iškočiojame lakštą ir įklojame j aliejumi pateptą formą.Įdarui abrikosus, slyvas ir lazdynų riešutus smulkiai supjaustome.Iš dalies tešlos suformuojame vieną didelę bandelę, į kurios vidų sudedame susmulkintus riešutus. Šią bandelę dedame į kepimo formos vidurį.Iš likusios tešlos darome mažesnes bandeles, pakaitomis į vidų dėdami džiovintų abrikosų ir džiovintų slyvų. Šias bandeles ratu sudedame į kepimo formą. KKepame 200-220°C temperatūros orkaitėje. Iškepusį karštą pyragą patepame abrikosų džemu arba medumi. Mielinės bandelės su glajumi

100 g cukraus

25 g mielių

125 g pieno

1 sumalta citrinos žievelė

4 kiaušinių tryniai

100 g sviesto arba margarino

500-550 g miltų

Glajui:

1 stiklinė cukraus pudros

3 šaukštai citrinų sulčių

Puošimui: 1 stiklinė džiovintų papajų

Iš tešlai skirtų produktų paruošiame mielinę tešlą. Iš jos formuojame bandeles ir kepame 200-250° C temperatūroje. Glajui cukraus pudrą ir citrinos sultis išsukame iki vientisos masės. Glajumi puošiame iškepusias ir atvėsusias bandeles. Viršų pabarstome kubeliais supjaustytomis džiovintomis papajomis.

Vaniliniai vainikėliai

4 stiklinės miltų

1 stiklinė grietinės

20 g mielių

1 kiaušinis

200 g margarino

vanilinio cukraus,

cukraus arba aguonų vainikėliams apibarstyti

Miltus sukapoti su margarinu, supilti mieles, ištrintas su grietine, ir užminkyti tešlą.Po to padalyti ją į mažus gabalėlius, iš kiekvieno suformuoti ritinėlį, truputį plonesnį už pieštuką.Iš ritinėlio dalies susukti mažą rutuliuką, o palikta uodegėle apvynioti jį taip, kad susipintų vainikėlis.Vainikėlius mirkyti išplaktame kiaušinyje ir vaniliniame cukruje, sumaišytame su paprastu arba aguonomis, dėti ant taukais išteptos kepimo skardos ir kepti, kol paraus.

Vokiškas rabarbarų pyragas

Mielinė tešla:

500 g miltų

100 g cukraus

80 g margarino

druskos

1 pakelis vanilinio cukraus arba tarkuota citrinos žievelė arba 3 kartieji mmigdolai

1 stiklinė pieno

30 g mielių

Iš nurodytų produktų padaroma mielinė tešla, iškočiojami lakštai didelei skardai.

Įdaras:

1 kg rabarbarų (Vietoj rabarbarų galima naudoti ir trumpai pakaitintus žalius agrastus)

250 g cukraus

1 pakelis vanilinio arba migdolinio pudingo miltelių

200 ml grietinės

50 g margarino arba sviesto

3 kiaušiniai

Supjaustytus rabarbarus apibarstyti cukrumi ir palikti bent valandai pastovėti, kad išsiskirtų sultys. Riebalais išteptą skardą iškloti tešla paliekant „bortelį“. Jei reikia praskiesti susidariusias sultis, kad susidarytų 3/8 litro, pakaitinti jas ir sudėti prieš tai grietinėje išmaišytus pudingo miltelius. Dar karštame pudinge ištirpdyti margariną, įmušti kiaušinius, gerai išmaišyti. Masę išpilti ant tešlos, ant „paklotėlio“ išdėlioti nuvarvintus rabarbarų gabaliukus. Kepti vidutinio kartumo (iki 2000 laipsnių) orkaitėje maždaug 40 minučių. Dar karštą pyragą galima (bet visai nebūtina) apšlakstyti tirpintu sviestu ir apibarstyti cukraus pudra.

Trapi tešla

Iš trapios tešlos kepami įvairūs sausainiai, krepšeliai pyragaičiams arba saldžioms salotoms, pagrindai pyragams, pyragėliai su įvairiais vaisių ir uogų įdarais. Tešlą nesudėtinga pagaminti, o paskaninti ją galima tarkuota citrinos žievele,vaniliniu cukrumi, tirpia kava, šokoladu, smulkintais riešutais,cinamonu ir t.t.

Vokietijoje ši tešla vadinama 1-2-3, nes ji gaminama tokiu santykiu : 100g cukraus, 200g sviesto,300g miltų. Galima įdėti ir kiaušinį, tada tešla bus vientisesnė, o gaminius iš jos

bus lengviau formuoti.

Būtina sąlyga gaminant trapią tešlą : užminkytą ją reikia 30-60min laikyti šaltai.

Trapios tešlos gaminimo eiga

1. Miltus suberiame ant darbinio paviršiaus ir viduryje padarome įdubą.

2. Į įdubą įmušame kiaušinį,o kraštus pabarstome cukrumi.

3. Supjaustytą sviestą sudedame apie trynį.

4. Minkome tešlą , kol ji pasidarys vientisa.

5. Suvyniotą ją 30-60 min paliekame šaltai.

6. Ant miltais pabarstyto darbinio paviršiaus formuojame gaminius.

Patarimai

q Jei prieš kepant gaminius palaikysime šaltai , kepdami jie geriau išlaikys formą.

q Formoje keptus gaminius ištraukus iš orkaitės reikia iškart išimti. Kitaip jie gali prilipti. Jei ttaip nutiko, palaikykite gaminį karštoje orkaitėje keletą minučių, kad gaminys atšoktų nuo formos.

q Į kietą ir blogai kočiojama įpilkite pieno, kad ji taptų minkštesnė.

Trapios tešlos pyragas su aguonų ir varškės įdaru

200 g miltų (tortinių)

1 pakelis margarino

650 g cukraus pudros

8 kiaušiniai

500 g aguonų

1 kg varškės sūrio

2 šaukštai maltų džiūvėsėlių

aromatinio aliejaus

džiovintų vaisių

Trapi tešla: 200 g miltų (tortinių), 1/2 pakelio margarino, 100 g cukraus pudros, trynys. Miltus persijoti, sukapoti su atšaldytais riebalais ir cukrumi, įmesti ttrynį, greit užminkyti tešlą ir 1 val. palaikyti šaldytuve. Po to iškočioti ir sudėti į išteptą stačiakampę kepimo skardą, išilgai jos kraštų darant iš tešlos 2-3 cm briauneles. Apkepinti plokštainį, kol lengvai paraus, gerai įkaitintoje orkaitėje, po to išimti, ataušinti. AAguonų sluoksnis: 500 g aguonų, 300 g cukraus pudros, 2 kiaušiniai ir baltymas, nepanaudotas ruošiant trapią tešlą, 2 šaukštai maltų džiūvėsėlių, aromatinio aliejaus. Aguonas nuplikyti, nusunkti, 2 kartus permalti, ištrinti su cukrumi ir tryniais. Suberti džiūvėsėlius, išmaišyti su standžiai išplaktais baltymais ir sudėti ant ataušintos tešlos.Sūrio sluoksnis: 1 kg varškės sūrio, 250 g cukraus pudros, 5 kiaušiniai, 1/2 pakelio margarino, aromato, džiovintų vaisiųIšspaustą sūrį 2 kartus sumalti. Į margariną, ištrintą su cukrumi ir tryniais, porcijomis dėti sūrį. Baigiant trinti supilti aromatą, džiovintus vaisius bei standžiai išplaktus baltymus, lengvai išmaišyti ir lygiai sukrauti ant aguonų sluoksnio. Kepimo skardą įkišti į karštą orkaitę maždaug 1 valandai. Glajus: 4 šaukštai kakavos, 2 šaukštai cukraus pudros, 1/2 pakelio margarino. Margariną išlydyti (nevirti), įberti išmaišytą ssu cukrumi kakavą, pašildyti ir karštu glajumi apipilti ataušintą kepinį.

Marcipaniniai pyragėliai iš trapios tešlos su aliejumi

5 kiaušiniai, 200g cukraus1 šaukštelis vanilinio cukraus250 ml sojos aliejaus4 šaukštai pieno, 300g miltų1 šaukštelis kepimo miltelių60g maltų migdolų, 1 šaukštas kakavos1 šaukštelis cinamono1/4 šaukštelio maltų gvazdikėlių

Kiaušinius išplakite su cukrumi bei vaniliniu cukrumi iki putų. Tada, lėtai pildami, įmaišykite aliejų ir pieną. Miltų, kepimo miltelių ir kakavos mišinį persijokite ir suberkite į kiaušinių ir aliejaus masę. Galiausiai įmaišykite migdolus, romą bei prieskonius. Į rriebalais išteptą skardą įklokite sviestinio popieriaus lakštą ir jį taip pat ištepkite aliejumi. Supilę tešlą, išlyginkite viršų. Kepkite 25-30 min. 180C temperatūros elektrinėje orkaitėje (dujinėje – 2-3 padala). Biskvitą šiek tiek ataušinkite skardoje ir perkelkite ant grotelių. Marcipaninę masę išminkykite ir iškočiokite pyrago dydžio lakštą. Abrikosų džemą praskieskite 1 šaukštu vandens ir maišydami truputį pakaitinkite. Karštą košę užtepkite ant biskvito ir iškart ant viršaus klokite iškočiotą marcipaninę masę. Užtepkite šokolado glajų ir tuoj pat pabarstykite kapotais pistacijos riešutais. Pyragą supjaustyti nedideliais, kvadrato formos gabalėliais.

Trapios tešlos pyragas

1,5 stiklinės miltų,2 tryniai,120-130g sviesto ar margarino,100-150g cukraus,šaukštelis kepimo miltelių,vanilinio cukraus,šaukšto tirštos grietinės.Įdarui: 750g šaldytų slyvų ar kitų vaisių,2 baltymų,3 šaukštų cukraus pudros. Atskirkite trynius nuo baltymų. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais, sudėkite išlydytus riebalus, kitus tešlos ingredientus ir greitai ją užmaišykite. Puse tešlos išklokite kepimo formą, o likusią suvyniokite į polietileno plėvelę ir 45 min. įdėkite į šaldiklį. Slyvas supjaustykite perpus ir sudėkite ant tešlos perpjautąja puse į viršų. Ant jų sukrėskite suplaktus baltymus, sumaišytus su cukraus pudra. Iš šaldiklio išimtą tešlą sutarkuokite burokine trintuve ir suberkite ją ant baltymų. Dėkite į orkaitę, įkaitintą iki 200 laipsnių ir kepkite, kol pyragas gražiai pageltonuos. Geriausia valgyti tą pačią dieną, nes kitą dieną jis ssuminkštės.

Varškės pyragas

300g miltų,150g sviesto,100g cukraus pudros,1 kiaušinis ir 1 trynys,1 pakelis vanilinio cukrausVarškės masei: 1kg varškės, 10 kiaušinių,300g cukraus pudros,100g sviesto,100g razinų,1 pakelio vanilinio cukraus.Sumaišykite visus trapios tešlos ingredienus ir val. įdėkite į šaldytuvą. Varškę sutrinkite mikseriu, dėkite į ją pakaitomis trynius ir po šaukštą cukraus. Sumaišykite su išlydytu sviestu, vaniliniu cukrumi, razinomis, ir baltymų putėsiais. Iškočiokite 2/3 tešlos. Ant trapios tešlos pagrindo sudėkite varškės masę. Likusią tešlą iškočiokite ir supjaustykite juostelėmis. Tas juosteles kryžmai dėkite ant varškės. Kepkite apie val. 160 laipsnių orkaitėje. Iškepus leiskite atšalti, tada pabarstykite cukraus pudra arba apipilkite iš cukraus pudros ir citrinų sulčių pagamintu liukru.

Trapios tešlos obuolių torteliai

250g miltų,100g sviesto,kiaušinis, 60g cukraus ,druskos, vanilinio cukraus.Varškės kremui:2 saldžios varškės sūreliai,2 kiaušiniai, 10g želatinos, citrinos sulčių: obuolių papuošimiui.Paruošti trapią tešlą: ant lentos nusijoti miltus ,dėti mažais gabalėliais sviestą ir peiliu kapoti, kol kiekvienas mažiausias sviesto gabalėlis aplips miltais, po to įmušti kiaušinį, sudėti kitus priedus, greitai šaltomis rankomis užminkyti tešlą ir pusvalandžiui palikti šaltai. Iš tešlos iškočioti lakštą, apvalia formele išspausti vienodus skridinėlius, iš likusios tešlos susukti plonas „virvutes“ ir jomis apdėti skridinėlių kraštus. Tešlą subadyti šakute ir kepti vidutinio karštumo orkaitėje, kol pagels. Kai kepiniai atvės, juos pripildyti varškės kremu, apdėti oobuolių skiltelėmis ir gerai atšaldyti. Gaminant varškės kremą, sūrelius išsukti su kiaušinių tryniais, įpilti citrinos sulčių ir išbrinkintos želatinos. Gerai masę išmaišyti. Išplakti iki purumo kiaušinių baltymus, sudėti į paruoštą varškės masę ir lengvai išmaišyti.Obuolių tortelius galima dar paruošti taip: obuolius nulupti ir, išėmus sėklalizdžius, į tuštumas pridėti kapotų riešutų, migdolų, razinų. Taip paruoštus obuolius stikliniame apkepo inde, užpylus vynu, truputį patroškinti. Atšaldytus obuolius dėti ant iškeptų trapios tešlos skrudinėlių, papuošti vyšniomis, slyvomis ir plakta grietinėle.

Varškės tešla

Ši tešla dar vadinama varškės ir aliejaus tešla, nes šie produktai vartojami jai gaminti.

Varškės tešla yra greitai ir lengvai pagaminama, o jos kepiniai- būna skaniausi ką tik iškepti. Todėl jie puikiai tinka norint pavaišinti netikėtą svečią.

Iš varškės tešlos yra kepami įvairūs pyragėliai, vyniotiniai, pyragai ir pagrindai pyragams. Ilgiau pastovėję kepiniai, iš šios tešlos kietėja, jų skoninės savybės blogėja, todėl juos valgyti reikia tik šviežius.

Varškės tešlos gaminimo eiga

v Varškę pertriname per sietelį.

v Sumaišome varškę su aliejumi.

v Į varškę įmaišome cukrų, pieną ( jei recepte nurodyta- kiaušinį)

v Miltus sumaišome su kėlimo milteliais ir įmaišome į tešlą.

v Tešlą kočiojame ant miltais pabarstyto darbinio paviršiaus ir formuojame gaminius.

Patarimai

q Šiai tešlai varškę galima pakeisti varškės sūriu.

q Jei varškė “šlapia” sukrėsti ją ant sietelio ir palikti tešlą nakčiai, kad apdžiūtų.

q Varškės tešlą galime

paskaninti citrinos žievele, vaniliniu cukrumi, aromatinga esencija.

q Jei pyragas prisvilo, pasvilimus reikia nugremžti arba nupjaustyti peiliu. Paviršiaus nelygumus paslėps glajus ar šokoladas.

Aguoniniai pyragėliai

6 saldūs varškės sūreliai

4 kiaušinių tryniai

0,5 šaukštelio sodos

400 g margarino

4 stiklinės miltų

Kremas:

4 kiaušinių baltymai

2 stiklinės cukraus

aguonos

cinamonas

Varškės sūrelius ištrinti su kiaušinių tryniais, sudėti sutarkuotą margariną, suberti miltus, sodą ir išminkyti tešlą. Palaikyti 2 val. šaldytuve. Baltymus gerai išplakti su cukrumi ir šia mase sutepti iškočiotus tešlos lakštus. Iš šio tešlos kkiekio turėtų gautis 3-4 lakštai. Pabarstyti aguonomis ir cinamonu. Lakštus susukti, supjaustyti 2 cm storio riekelėmis ir kepti vidutinio karštumo orkaitėje.

Sausainiai „Kankorėžiai“

1 pakelis varškės

0,5 pakelio sviesto (100 g tešlai, 75 g glajui)

2 tryniai

4 šaukštai cukraus

250 g miltų

1 šaukštas vanilinio cukraus

lazdyno riešutai

Glajui: 0,5 stiklinės pieno

75 g sviesto

2 šaukštai cukraus

2 šaukštai kakavos

Sviestą ištrinti. Trynius išsukti su cukrumi ir vaniliniu cukrumi. Į sviestą supilti trynius ir sudėti varškę. Išmaišyti ir supilti ppersijotus miltus. Suminkyti tešlą. Formuoti apvalius sausainius, į jų vidų įspausti po riešutą.Skardą iškloti sviestiniu popieriumi ir sudėti sausainius.Kepti 180 C temperatūros orkaitėje, kol gražiai pagels.Glajui į puoduką supilti pieną, sudėti cukrų, sviestą ir kakavą, maišant pakaitinti, kol ištirps cukrus. IIškeptus sausainius glajumi suklijuoti po du ir pamirkyti glajuje, po to apvolioti susmulkintuose riešutuose.

Varškės žagarėliai

1 pakelis varškės

1 kiaušinis

1 šaukštas degtinės

1/2 stiklinės tirštos grietinės

1 šaukštelis sodos

5-6 šaukštai miltų

1 šaukštas cukraus

miltinio cukraus puošimui

Varškę sumalti mėsmale, ištrinti su kiaušiniu ir cukrumi. Grietinę išplakti su soda ir supilti į varškės masę. Suberti miltus ir supilti degtinę. Viską sumaišyti ir išminkyti. Palaikyti tešlą šaldymo kameroje 1 valandą. Kai tešla atšąla, ją iškočioti ir padaryti žagarėlius.Virti aliejuje. Išvirtus žagarėlius pabarstyti miltiniu cukrumi.

Baltyminė tešla

Ši tešla gaminama iš kiaušinių ir cukraus pudros arba cukraus. Baltymų masės ir cukraus santykis: 60g cukraus – 1 vidutinio dydžio kiaušinio baltymas. Gminti baltyminę tešlą nesudėtinga, bet kai kurie šios tešlos gaminiai turi bbūti džiovinami (ne kepami) 100°C temperatūros orkaitėje, paliekant praviras dureles. Šį procesą reikia prižiūrėti, nes, pvz., morengai per aukštoje temperatūroje paruduoja.

Morengus reikia laikyti sausoje vietoje, nes, sugerdami iš oro drėgmę, minkštėja ir subliūkšta.

Iš baltyminės tešlos gaminami ne tik morengai, bet ir krepšeliai, lakštai ir papuošimai tortams. Iš nedžiovintos baltyminės tešlos gausime beze kremą, kuris tinka pyragėlių įdarams, tortų pertepimui bei puošimui, desertų puošimui. Gaminant kremą iš “žalių” baltymų, kiaušinius reikia labai kruopščiai, su šepetėliu, nuplauti ir žiūrėti, kad jie būtų ššvieži ir be kraujo krešiliukų.

Baltyminę tešlą galima paskaninti vaniliniu cukrumi, šokoladu, kakava, citrinos sultimis, riešutais, tirpia kava, aromatingomis esencijomis. Kartais į šią tešlą dedama krakmolo.

Baltyminės tešlos gaminimo eiga

1. Nuplauname kiaušinius ir atskiriame baltymus nuo trynių.

2. Naltymus plakame, kol susidarys standžios putos, tuomet po truputį suberiame cukraus pudrą.

3. Nustojame plakti tomet, kai šaukštu pakabinta masė išlaiko savo formą.

4. Įmaišome reikiamus prieskonius bei priedus.

Morengams

5. Skardą išklojame sviestiniu popieriumi ir patepame sviestu.

6. Konditerinį maišelį pripildome baltyminės masės ir formuojame ant skardos morengus.

7. Džioviname 100°C temperatūros pravertoje orkaitėje, ant viršutinės lentynos apie 60 min. (smulkūs morengai sudžiūsta greičiau).

Valentino dienos morengai su braškėmis1 puodelis cukraus 0,5 šaukštelio kepimo miltelių0,125 šaukštelio druskos 3 kiaušinių baltymai1 šaukštelis vanilės 1 šaukštelis acto1 šaukštelis vandens braškių Persijokite kartu cukrų, kepimo miltelius ir druską. Sumaišykite kiaušinių baltymus, vanilę, actą ir vandenį. Pastoviai plakdami dėkite cukraus mišinį į kiaušinių baltymus po 1/2 šaukštelio. Kai viskas gerai susimaišys, dar plakite kelias minutes. Dideliu šaukštu dėkite gautą tešlą ant kepimo skardos ir suformuokite negilius dubenėlius. Kepkite 1100C temperatūros orkaitėje nuo 45 minučių iki 1 valandos. Greitai išimkite morengus iš skardos ir atvėsinkite juos ant vielinio padėklo. Į gautus sausainius įdėkite braškių gabaliukus.

Kokosiniai sausainiai

1 kiaušinio baltymas

85 g cukraus pudros

2 šaukšteliai miltų

90 g kokoso drožlių

65 g šokolado

Plakikliu iiki standžių putų išplakti baltymą su miltiniu cukrumi.Į baltymus suberti miltus ir kokoso drožles.Iš tešlos formuoti rutuliukus ir dėti į popieriumi išklotą skardą.Orkaitę įkaitinti iki 160° C temperatūros.Kepti 15-20 min.Ištirpinti šokoladą ir į jį pamirkyti sausainius.

Biskvitinis-kokosinis pyragas

6 kiaušiniai

420 g cukraus

2/3 stiklinės miltų

2/3 stiklinės krakmolo

1 šaukštelis kepimo miltelių

2 baltymai

200 g kokosų drožlių

1,5 l pieno

vanilinio cukraus

200 g sviesto

Biskvitas: 4 kiaušiniai, 1 stiklinė cukraus, 1/2 stiklinės miltų, 1/2 stiklinės krakmolo, 1 šaukštelis kepimo miltelių, 2 šaukštai vandensKokosų tešla: 4 baltymai, 1 stiklinė cukraus, 200 g kokosų drožliųKremas: 1 1/2 l pieno, 2 šaukštai miltų, 2 šaukštai krakmolo, 2 tryniai, vanilinio cukraus, 5 šaukštai cukraus, pakelis sviesto. Baltymus išplakti su cukrumi, sudėti trynius ir plakant suberti miltus, krakmolą, išmaišytą su kepimo milteliais bei vandeniu.Tešlą supilti į skardą ir iškepti biskvitą. Baltymus kokosų tešlai išplakti, suberti cukrų, drožles ir iškepti tokios pačios formos skardoje.Iš pieno, trynių, vanilinio cukraus ir miltų išvirti pudingą.Sviestą ištrinti su cukrumi, išmaišyti su ataušusiu pudingu.Biskvitą patepti šiuo kremu, ant viršaus uždėti kokosinį pyragą.

Biskvitinė tešla. Apie biskvitąIšsikepę biskvitą, mes galime pagaminti daugybę įvairiausių skanėstų. Todėll būtina šį tą žinoti apie biskvitinę tešlą. Biskvitiniai kepiniai pasižymi purumu, elastingumu ir lengvumu. Biskvitas – ttai pagrindas įvairių rūšių tortams, vyniotiniams ar pyragaičiams. Pagrindiniai produktai, reikalingi biskvitui pagaminti, – tai kiaušiniai, smulkus arba miltinis cukrus ir aukščiausios rūšies kvietiniai miltai. Kad kepinys pavyktų, šiuos produktus maišome tokiu santykiu:1 kiaušiniui – 30 g cukraus ir 25 g miltų. Jei norime gauti trapesnį ir sausesnį gaminį, miltus maišome pusiau su bulvių krakmolu.Be to, į biskvitinę tešlą galima dėti ir įvairiausių priedų: šokolado, kakavos, kavos, riešutų, aguonų, kondensuoto pieno ir kt. Tuomet į tešlą reikėtų įberti ir truputį kepimo miltelių.Biskvitas gali būti gaminamas dviem būdais: šaltuoju ir karštuoju. Pirmasis būdas yra lengvesnis ir paprastesnis. Taigi apie jį šiek tiek plačiau. Gamindami biskvitą šaltuoju būdu, kiaušinių baltymus atskiriame nuo trynių ir palaikome šaltai (kad lengviau išsiplaktų). Trynius mediniu šaukštu ištriname su cukrum. Jų tūris turi padidėti apie 3 kartus, o cukrus turi būti visiškai ištirpęs. Kitame inde išplakame baltymus. Jų tūris padidėja 5-7 kartus. Gerai išplakti baltymai, apvertus indą, iš jo neiškrenta. Išplaktus baltymus atsargiai sumaišome su išsuktais tryniais. Miltus persijojame, kad juose būtų daugiau oro, ir dalimis suberiame į nuolat maišomą tešlą. Tešlą pilame į pergamentiniu popieriumi išklotą (nebūtinai), sviestu pateptą ir miltais arba džiūvėsėliais pabarstytą formą. Kepame vidutinio karštumo orkaitėje (180-200°C). Pirmąsias 10-15

minučių orkaitės neatidarinėjame ir kepinio nejudiname, nes nuo sutrenkimo gali sutrūkti pūslelių sienelės, išgaruoti oras, o tada kepsnys bus kietas. Ar biskvitas iškepęs, tikriname plonu mediniu pagaliuku (balanėle). Jei, ištraukus iš kepinio, pagaliukas yra sausas, vadinasi, biskvitas iškepęs. 6-8 kiaušinių biskvitinė tešla kepa 20 minučių, 8-12 kiaušinių – 30 minučių, 0 12-15 kiaušinių – 40 minučių. Iškepusį biskvitą 10 valandų reikėtų palaikyti kambario temperatūroje. Biskvitinei tešlai gali būti naudojami įvairūs prieskoniai: vanilė, romo ar migdolų esencija, citrinų bei apelsinų žievelės iir kvapieji pipirai.PATARIMAI:* Dalį recepte nurodyto cukraus kiekio galima sudėti į plakamus baltymus. Baltymai lengviau išsiplaks ir ilgiau išliks standūs.* Prieš atskirdamos trynius nuo baltymų, kruopščiai nuplaukite kiaušinio lukštą. Būtent ant jo gali būti salmonelės lazdelių.* Gaminant tortą, biskvitinius lakštus galima sulaistyti atskiestu romu, konjaku, likeriu, vaisių sultimis ar pasaldintu pienu.* Jei iškepus pergamentinis popierius sunkiai nusiima, galima jį sudrėkinti vandeniu.Biskvitas su aguonomis

4 kiaušiniai

1 stiklinė cukraus, nepilna

1 stiklinė miltų

1 šaukštelis kepimo miltelių

Įdaras:

300 g aguonų

1 sstiklinė cukraus

200 g margarino

3 kiaušiniai

razinų

riešutų

migdolų

kakavos glajaus

kokoso drožlių

Kiaušinius išplakti su cukrumi, kol bus tirštos grietinės konsistencijos masė, suberti miltus su kepimo milteliais, atsargiai išmaišyti, supilti į tortinę ir iškepti.Aguonas nuplikyti, 3 kartus permalti mmėsmale, išmaišyti su kiaušiniais.Margariną užvirti su cukrumi, įdėti aguonas, truputį pavirinti, įpilti aliejaus arba džiovintų vaisių.Biskvitą perpjauti pusiau ir kiekvieną apipilti pasaldinta stipria arbata su taurele alkoholio. Ant vienos puselės sudėti 1/2 įdaro, uždėti antrąją biskvito puselę, sudėti likusį įdarą.Apipilti kakavos glajumi, apiberti kokoso drožlėmis.

1 lentelė. Tešlų priedai

Eil.Nr. Tešlų priedai Tešlos

Sluoksniuota Trapi Varškės Baltyminė Sviestinė Biskvitinė Meduolinė Plikyta Mielinė

1 Šokoladas

2 Kavos milteliai

3 Kava (tirpi)

4 Aguonos

5 Riešutai

6 Saulėgrąžos

7 Kokoso drožlės

8 Razinos

9 Džiovinti vaisiai

10 Uogienė

11 Sezamo sėklos

1 lentelė. Tešlų prieskoniai

Eil.Nr. Tešlų priekoniai Tešlos

Sluoksniuota Trapi Varškės Baltyminė Sviestinė Biskvitinė Meduolinė Plikyta Mielinė

1 Cinamonas X X X X X

2 Gvazdikėliai X

3 Kardamonas X

4 Imbieras X X X X

5 Muskatas X

6 Juodieji pipirai X

7 Kvapieji pipirai X X

8 Anyžiai X X X X

9 Kmynai X X X

10 Vanilinas X X X X X X X X X

11 Citrinos(apelsino) žievelė X X X X X X X

12 Citrinos sultys arba rūgštis X X

13 Aromatizuotos esencijos X X X X X X