Durys

Įžanga

Šiame referate bandysiu apžvelgti rinkoje esamų ir vartojams siūlomų durų asortimentą, pagrindinius jų kokybės rodiklius bei savybes.

Šiuo metu Lietuvoje parduodamas duris galima būtų suskirstyti į tokias kategorijas:

1. SKYDINĖS VIDINĖS DURYS

2. SKYDINĖS, ATSPARIOS ATMOSFEROS POVEIKIAMS LAUKO DURYS

3. FANERUOTOS VIDINĖS DURYS

4. DAŽYTOS VIDINĖS DURYS

5. DAŽYTOS, SKYDINĖS LAUKO DURYS

6. ĮSPRŪDINĖS MEDŽIO MASYVO VIDINĖS DURYS

7. PLIENINĖS („ŠARVUOTOS“) DURYS

Toliau papžvelgsiu kiekvieną iš paminėtų kategorijų. Pasigilinsiu į technines durų charakteristikas.

1. Skydinės vidinės durys

Skydinės durys – tai rėmas užpildytas lengvo arba sunkaus tipo užpildais. Rėmas iš abiejų pusių aptaisytas MMDF plokšte, kuri būna lygi arba profiliuota (speciali labai kieta MDF plokštė karštų presų pagalba išprofiliuota pagal įvairiausius piešinius). Populiariausios profiliuotos durys yra „Amerikietiško tipo“, „Camden“, „Continental“, „Avalon“, „Colonial“. Pagrindinė spalva – balta, tačiau galima dažyti bet kokia spalvų paletės (RAL) spalva.

Amerikietiško tipo durys pagal panaudojamus užpildus skirstomos į keletą tipų:

1. Lengvos durys – korinio tipo kartono užpildas. Panaudojimas: gyvenamos patalpos (butai, namai), biurai, visuomeninės patalpos ir kitos patalpos kurioms nekeliami specialūs reikalavimai. Tai populiariausios, pigiausios ir dažniausiai naudojamos ddurys.

2. Sustiprintos durys – korinio tipo užpildas sustiprintas papildomu rėmu iš medžio drožlių plokštės. Panaudojimas: biurai, visuomeninės patalpos (ligoninės, mokyklos) ir kitos patalpos kurioms keliami ne ypatingi stiprumo reikalavimai.

3. Sunkios durys – ištisinis drožlių plokštės užpildas. Panaudojimas: biurai, visuomeninės patalpos(ligoninės, mmokyklos) ir kitos patalpos, kur durims keliami tam tikri stiprumo reikalavimai.

4. Apšiltintos durys – putų polistirolo užpildas. Panaudojimas: Tamburo durys, iš namo į garažą, iš namo į rūsį ir kitos vietos, patalpos kurioms reikalinga papildoma šilumos izoliacija.

Amerikietiško tipo durys yra patvarios, higieniškos, lengvai prižiūrimos. Atsibodus esamai spalvai, lengvai galima perdažyti namų sąlygomis.

STANDARTINIAI MATMENYS (plotis x aukštis x storis):

Varčios: 625x2030x35 725x2030x35 825x2030x35 915x2030x35

Su stakta: 680x2065x80 780x2065x80 880x2065x80 970x2065x80

DURŲ KOMPLEKTACIJA:

Atskiri elementai: gruntuota stakta iš MDF plokštės, gruntuota varčia, gruntuoti apvadai.

Gruntuotą(nesurinktą) komplektą sudaro: gruntuota stakta, geltonos spalvos vyriai 3 vnt. gruntuota varčia.

Dažytą(nesurinktą) komplektą sudaro: Baltai dažyta stakta iš MDF plokštės, geltonos spalvos vyriai 3 vnt., baltai dažyta varčia, išfrezuota ertmė spynos mechanizmui Boda 2014, spyna, stiklintoms durims – rifliuotas stiklas.

DURŲ PAVIRŠIAUS TIPAI: Su medžio tekstūra, bbe medžio tekstūros

2. Skydinės vidinės durys

STANDARTINIAI MATMENYS:

VARČIOS: 810x2003x45 912x2003x45

SU STAKTA: 855x2068x115 957x2068x115

KOMPLEKTAVIMO VARIANTAI:

Gruntuota varčia

Dažytas komplektas be spynos

Dažytas komplektas su spyna

DAŽYTĄ KOMPLEKTĄ SUDARO:

Medinė baltai dažyta stakta (115 mm pločio)

Baltos spalvos vyriai (3 vnt.)

Baltai dažyta varčia (45 mm storio)

Slenkstis iš aliuminio profilio

Tarpinė įfrezuota į staktą

Tarpinė įfrezuota varčios apačioje

Spyna („Tesa“ arba nikeliuota čekiška)

3. Faneruotos vidinės durys

Tai skydinės durys (aklinos arba stiklintos, lygios arba profiliuotos), kurių paviršius papildomai padengtas įvairių rrūšių medienos lukštu (ąžuolo, buko, klevo, raudonmedžio, beržo, vyšnios ir kt.). Lukšto storis yra nuo 0,6 iki 1,2 mm. Lukštas prie pagrindo klijuojamas karšto preso pagalba. Mūsų bendrovėje įdiegta naujovę – tai varčių ir staktų briaunos pagamintos iš tos pačios medienos(kietmedžio), kaip ir pagrindinė faneruotė.

Briaunos iš kietmedžio sumažina kampų nudilimą, apsaugo juos nuo mechaninių pažeidimų. Briaunų tvirtumas ypatingai aktualu ten, kur vyksta didelis žmonių judėjimas (biurai, visuomeninės patalpos, parduotuvės, ligoninės ir kitos įvairiausios patalpos).Stiklintoms durims naudojami įvairiausių raštų stiklai arba vitražai. Faneruotos durys – tai galimybė pagaminti duris su pačio egzotiškiausio medžio lukštu, o panaudojant dažalus galima durims suteikti bet kokį atspalvį. Faneruotos durys lakuojamos pusiau matiniu laku, dengiamos natūraliomis alyvomis arba balikliais. Šių durų labai įvairus dizainas, todėl parinkus norimą medžio lukštą, galima pritaikyti praktiškai prie bet kokio interjero.

Standartiniai matmenys: (plotis x aukštis x storis)

Su stakta: 680x2080x140 780x2080x140 880x2080x140 980x2080x140

Dažnai gaminamos ir nestandartinių matmenų durys, pagal kliento, architekto sukurtą modelį ar reikalingus išmatavimus.

Standartinis durų kompletas:

• Faneruota stakta su kietmedžio briaunomis

• įsukami geltonos arba rudos spalvos vyriai

• Faneruota varčia su užleidimu ir kietmedžio briaunomis

• Spynos įstatymas

Faneruotų durų brėžiniai:

4. Dažytos vidinės durys

Durų modeliai, matmenys, komplektacija analogiška „Faneruotoms vidinėms durims“.

Skirtumas tas, kad dažytoms durims vietoje lukšto klijuojama MDF plokštė, o vietoje kietmedžio naudojama pušies mediena.

Durys dažomos bet kkokia spalva parinkta pagal dažalų (RAL) paletę.

5. Dažytos, skydinės lauko durys

Tai durys, kurios atsparios atmosferiniams poveikiams ir daugiausia naudojamos kaip individualių namų išorinės durys. Dažytos bet kokia spalva, aklinos arba stiklintos su stiklo paketais.

Statant šias duris rekomenduojama:

Virš jų turi būti įrengtas stogelis, arba durys sumontuotos nišoje, kad ant durų pastoviai nepakliūtų tiesioginis lietaus vanduo

Atidarymo pusėje turi būti įrengtos durų atramos, arba durų sulėtintojai, kurie apsaugo duris nuo vyrių išlaužimo.

Standartiniai matmenys: (plotis x aukštis x storis)

Su stakta: 880x2080x120 980x2080x120

Durų konstrukcija:

Dažyta pušies medienos stakta (120 mm pločio)

Cinkuoti arba nikeliuoti vyriai (3 vnt.)

Dažyta varčia (68 mm storio), pagaminta iš pušies medienos karkaso iš abiejų pusių apklijuota drėgmei atsparia 12 mm storio MDF plokšte, su dviguba užlaida, įfrezuota gumine tarpine. Varčios vidus užpildytas presuota akmens vata. Varčia gali būti aklina arba įstiklinta su stiklo paketais.

Slenkstis pušinis dažytas arba iš kietmedžio medienos.

Spyna įstatoma pagal užsakovo pasirinkimą.

6. Įsprūdinės medžio masyvo vidinės durys

Tai durys tiems, kurie mėgsta tikrą, natūralią medieną. Šios durys gaminamos iš 8% drėgnumo medžio masyvo (pušies, eglės, ąžuolo, uosio, juodalksnio, raudonmedžio ir kt.). Jų konstrukcija susideda iš medienos masyvo karkaso (ilginių ir skersinių) bei įsprūdų. Karkasas suneriamas, aklinu nekiaurai praeinančiu dygiu, papildomai klijuojant D3, D4 klasės klijais.

Naudojant šių dienų įrengimus ggalima pagaminti bet kokios formos duris, o dažalų pagalba išgauti bet kokį medienos atspalvį. Durys lakuojamos pusiau matiniu amerikiečių gamybos ZAR laku. Durų modelių pasirinkimas labai gausus.

Standartiniai durų matmenys: (plotis x aukštis x storis)

Su stakta: 680x2080x120 780x2080x120 880x2080x120

Gaminamos ir nestandartinių matmenų durys, arba pagal kliento/architekto sukurtą modelį.

Medžio masyvo durų brėžiniai:

7. Plieninės („šarvuotos“) durys

Šiuo metu pačios populiariausios durys, kurios užtikrina aukštą saugumo lygį. Kartu tai ir vienos brangiausių (panašaus kainų lygio, kaip ir medžio masyvo durys) durų, kurių kaina gali svyruoti nuo 800 iki 5000 Litų priklausomai nuo pasirinkto durų modelio, apdailos būdų, spynų modelių bei jų kiekio.

Durys gali būti padengtos natūraliais balto ir rausvo ąžuolo, buko, riešutmedžio, polisanderio, raudonmedžio, juodmedžio ir kitų retųjų medžių natūralios spalvos ar tonuotomis, su frezuotu piešiniu ar lygiomis faneruotomis plokštėmis.

Jų paviršiai padengti mechaniniam poveikiui atspariu poliuretaniniu laku. Faneruotomis plokštėmis padengtos durys naudojamos vidaus patalpoms, laiptinėms

Varstomoji durų dalis fiksuojasi ne mažiau kaip 10 vietų. Durų kaiščiai masyvūs, termiškai apdoroti bei galvanizuoti.

Gaminamos ir šarvuotos priešgaisrinės durys. Sunkiai degus durų užpildas bei durų kostrukcija sudaro barjerą ugniai.

Stakta: Plieninis 80 mm pločio metalinis profilis.

Varstomoji dalis: 40 mm storio plieninė konstrukcija su 2 mm storio apsauginiu lakštu, akmens vatos termoizoliaciniu užpildu, plačiakampė akutė , 4 grūdinto plieno kaiščiai,

vyriai su atraminiais guoliais, išoriniai ir vidiniai apvadai.

Standartinė spynų komplektacija: Pagrindinė CISA 5760528 (nekoduojama), pagalbinė ASSA (su 701 cilindru), rankenos HABO A635, sklendė – grandinėlė.

Galimi apdailos variantai: laminuota MDP, natūrali faneruotė (be rašto) arba PVC (su raštu)

Galimi matmenys: plotis – iki 1000 mm, aukštis – iki 2150 mm. (taip pat pagal kliento pageidavimą)

Išvados

Lietuvoje siūlomos, gaminamos durys pilnai patenkima šiuo metu klientų keliamus poreikius, tiek kainos, tiek kokybės prasme. Dauguma lyderių gamintojų turi įdiegė tarptautines kokybės vadybos sistemas, todėl ne ttik efektyviai aptarnauja Lietuvos klientus,bet ir pakankamai sėkmingai “skinasi” kelią į Vakarų bei Rytų rinkas.

Durų gamybos procesuose naudojamos šiuolaikinės medžiagos bei technologijos, kurios leidžia spartinti bei didinti durų gamybos efektyvumą.

Literatūros šaltiniai

1. Interneto svetainė www.kabalda.lt – 2003-11-30

2. Interneto svetainė www.doors.lt – 2003-11-30

3. Interneto svetainė www.oho.lt – 2003-11-30

4. Interneto svetainė www.fortas.lt – 2003-11-30