seifai
SEIFAI
TURINYS
1. Seifų samprata 3
2. Seifų rūšys 4
3. Individualaus naudojimo ir savitarnos seifai bankuose 5
4. Savitarnos seifų aptarnavimo administravimas bankuose 7
5. Individualaus naudojimo seifų administravimas bankuose 13
Literatūros sąrašas 16
1. Seifų samprata
Seifas (angl. Safe – saugus, patikimas), tai:
1. Nedegama metalinė spinta arba dėžė slaptiems dokumentams, pinigams, vertybiniams popieriams ir brangenybėms laikyti. Sienelės dažniausiai dvigubos, o jų tarpas užpildytas nedegia termoizoliacine medžiaga.
2. Banke – patalpa (kambarys, rūsys) plieninėms arba gelžbetoninėmis sienomis, šarvuotomis durimis su slaptais užraktais, kurioje įrengtos specialios spintos arba dėžės. Įrengiama automatinė signalizacijos sistema.
Pagal šį apibrėžimą gana sunku nustatyti, kuo sseifas skiriasi nuo metalinės spintos ar saugyklos.
Seifas – įrenginys, saugantis jame esančius daiktus nuo įsilaužiamosios vagystės arba gaisro; uždarytas jis turi bent vieną vidinę sienelę, kurios ilgis mažesnis arba lygus vienam metrui. Jeigu sienelė yra tik viena (pavyzdžiui, padaryta tik iš vientisos plieno plokštelės ir nėra papildomos vidinės gelžbetonio sienelės), toks daiktas jau bus metalinė spinta. Metalinių spintų sienelių storis dažniausiai 2-4 mm. Jos skirtos įvairiai dokumentacijai, brangiai įrangai laikyti. Saugyklai tinka tas pats seifo apibrėžimas, tik jos išmatavimai yra sskirtingi, visų vidinių kraštinių matmenys didesni nei vienas metras. Saugyklos įrengiamos ten, kur vertybių tiek daug, jog seifas yra per mažas, o saugumo reikalavimai nė kiek ne mažesni.
Visi seifai dar yra skirstomi į saugumo klases – kuo numeris didesnis, tuo ššis seifas saugesnis. Užsienyje beveik visi seifai sertifikuojami, nustatomi kuriai saugumo klasei jis priklauso. Skirstant į saugumo klases atsižvelgiama į daugybės įvairių atliktų bandymų rezultatus – atsparumą sprogimui, įsilaužimo laiką, spynų ar skląsčių patikimumą ir t.t. Draudimo kompanijos neapsiims apdrausti turto, jei jis atitinkamai pagal jo vertę nebus saugomas numatyto saugumo seife. Kokio saugumo lygio seife turi būti turtas, nustatoma pagal turto vertę. Lietuvoje draudimo kompanijos kol kas tokios paslaugos nesiūlo ir iš klientų sertifikatų nereikalauja. O didelės tarptautinės, įsirengdamos savo įstaigas pagal Vakarų standartus, perka tik sertifikuotus seifus (Statoil Lietuva, Coca – Cola Bottlers). Norint įsigyti aukštesnės nei septintos saugumo klasės seifą Lietuvoje, reikia užsakyti iš anksto. Nė viena seifus gaminanti lietuviška kompanija kol kas savo produkcijos nesertifikavo, nors jjau pradeda ieškoti, kas tai galėtų atlikti. Sertifikatas – tai papildoma garantija vartotojui, kad jis perka patikimą prekę, o tai ypač svarbu, kai kalbama apie vertybių saugumą.
2. Seifų rūšys
Išskiriamos šios seifų rūšys:
1. Šarvuoti seifai. Jie skirti akcinių bendrovių, firmų buhalterijoms, kasoms, bankams. Gaminami trijų tipų seifai. Jie skiriasi aukščiu, svoriu. Mažiausio masė – 220 kg, sunkiausias – 400 kg. Šie seifai naudojami pinigams, brangiems daiktams, dokumentams ir kitoms vertybėms saugoti. Visi seifai tvirtinami prie grindų, jų spynų mechanizmai yra apsaugoti grūdinto mmetalo plokštėmis, todėl yra patikimi.
Seifo išorinis korpusas ir durys suvirinti iš 4 mm, o vidinis korpusas – iš 3 mm storio plieno. Tarpas tarp korpusų ir durys užpildyti specialiu užpildu. Seifo duryse sumontuotas keturpusis užsklendimo mechanizmas, valdomas šturvalu. Durys užsklendžiamos aštuoniais 25 mm diametro skląsčiais – po 3 į šonus ir po vieną į viršų ir į apačią. Seifas užrakinamas užrakto liežuvėliu užblokuojant skląsčių mechanizmą. Seife gali būti įmontuoti vienas arba du mechaniniai seifiniai, arba kodiniai užraktai. Siekiant padidinti seifo saugumą, dažniausiai užraktų tvirtinimo vietos yra papildomai apsaugotos specialiomis kieto plieno detalėmis.
Seife papildomai gali būti įmontuoti:
· užrakinama kamarėlė (treizeris);
· stalčius pakabinamai kartotekai.
Ankeriniais varžtais seifą galima pritvirtinti prie grindų.
2. Sieniniai seifai naudojami nedidelių gabaritų materialinėms vertybėms saugoti butuose, individualiuose namuose, įstaigose. Seifų priekinė dalis ir durys pagaminti iš 10 mm storio plieno, durys rakinamos seifiniu užraktu. Seife taip pat gali būti:
įmontuotas mechaninis kodinis užraktas, kurio vidus padengtas aksomu.
3. Kabineto seifas yra skirtas įvairiems dokumentams, vertybiniams popieriams, magnetiniams informacijos nešikliams ir kitoms vertybėms saugoti nuo gaisro ir plėšimo.
Seifo išorinis korpusas ir durys suvirinti iš 4 mm, o vidinis korpusas – iš 3 mm storio plieno.
Sienelės užpildytos ugniai atspariu termoizoliaciniu užpildu, o vidus dengtas aksomu.
Seifo duryse sumontuotas keturpusis užsklendimo mechanizmas, valdomas šturvalu. Durys uužsklendžiamos aštuoniais 18 mm diametro skląsčiais – po 3 į šonus ir po vieną į viršų ir į apačią. Seifas užrakinamas užrakto liežuvėliu užblokuojant skląsčių mechanizmą. Seifo viršus padengtas dekoratyvine faneruota medžio plokšte. Šiame seife gali būti įmontuoti vienas arba du mechaniniai mod., arba kodiniai užraktai. Siekiant padidinti seifo saugumą, užraktų tvirtinimo vietos yra papildomai apsaugotos specialiomis kieto plieno detalėmis. Seife papildomai gali būti įmontuota užrakinama kamarėlė (treizeris). Seifo svoris 105 kg.
4. Modulinių depozitų seifai. Šie seifai gaminami 4 ir 6 sekcijų. Visų tipų modulinių seifų matmenys vienodi. Kiekviena sekcija turi du specialius užraktus, atrakinamus skirtingais raktais. Korpusas suvirintas iš 4 mm, o durelės iš 8 mm storio plieno. Į dureles montuojami mechaniniai seifiniai užraktai. Seife papildomai gali būti: įdėklai į modulinius seifus, skirti vertybėms susidėti.
5. Buitiniai seifai pagaminti iš 4 mm storio plieno ir skirti asmeniniams ginklams (pistoletams), jų priedams ir kitoms vertybėms saugoti gyvenamosiose patalpose. Seifų duryse sumontuotas seifinis užraktas. Seifo vidus padengtas aksomu, o galinėje sienelėje yra dvi kiaurymės, skirtos jų pritvirtinimui prie sienos ar prie kitos plokštumos.
Pirkėjų pageidavimu seifo duryse gali būti : įmontuotas mechaninis kodinis užraktas.
Yra buitinių seifų, kurie yra skirti asmeniniams ginklams, revolveriams, jų priedams ar kitoms vertybėms saugoti gyvenamosiose patalpose, įmonėse. Duryse sumontuoti seifiniai užraktai.
Galinėje ssienelėje yra dvi kiaurymės, skirtos seifų pritvirtinimui prie sienos ar kitos plokštumos.
6. Baldinis seifas. Seifas skirtas įvairioms vertybėms saugoti nuo plėšimo ir gaisro. Seifo vidinis ir išorinis korpusai suvirinti iš 2 ir 3 mm, o durys – iš 8 mm storio plieno. Sienelės užpildytos ugniai atspariu termoizoliaciniu užpildu, o vidus padengtas aksomu. Seifo durys užrakinamos tripusiu užsklendimo mechaniniu užraktu. Seife gali būti įmontuotas mechaninis kodinis užraktas.
7. Metalinės spintos skirtos laikyti dokumentams, ilgai saugomiems įstaigų archyvams. Griežtos buhalterinės apskaitos blankai, važtaraščiai, kiti įstatymais nustatytą laiką saugomi buhalteriniai dokumentai patikimai išliks spintose. Yra trys šių spintų grupės:
· dokumentų spintos 1-2 m aukščio su lentynomis;
· kartotekų spintos, rekomenduojamos, pvz. Bankams, mokesčių inspekcijoms. Dokumentų bylos laikomos specialiuose dėkluose, kabinamos už stalčių kraštelių, todėl greitai surandamos;
· darbo rūbų spintos.
3. Individualaus naudojimo ir savitarnos seifai bankuose
Bankuose klientams siūlomi seifai yra dviejų rūšių:
1. Individualaus naudojimo seifai.
2. Savitarnos seifai.
1. Individualaus naudojimo seifai. Lietuvos bankuose galima pasirinkti mechaninį, automatinį ar kodinį seifą vertybėms saugoti. Seifų saugyklose yra įvairių dydžių seifų, tinkamų saugoti pinigus, dokumentus, antikvarinius ir kitus vertingus ar brangius daiktus. Naudotis seifais galima banko darbo metu, o ne darbo valandomis – klientui patogiu laiku, iš anksto susitarus ir sumokėjus papildomą mokestį.
Mechaninis seifas
· Juo paprasta naudotis – užrakinus dviem raktais, tvirtai galima tikėtis, kad kliento
turtas patikimai saugomas: vieną raktą turės klientas, kitą – bankas.
· Į saugyklą kiekvieną klientą lydi banko darbuotojas.
Automatinis seifas
· Nauja technologija – naudojamasi magnetine kortele.
· Kiekvienas klientas sukuria savo asmeninį atpažinimo kodą.
· Galima turėti tris magnetines korteles, kuriomis leidžiama naudotis bankų Vertybių pasaugos sutartyse nurodytiems asmenims, norintiems patekti į saugyklą.
· Į seifų saugyklą klientas eina vienas, be banko darbuotojo.
Kodinis seifas
· Tai seifas su specialia kodavimo sistema.
· Klientas pats sukuria savo asmens atpažinimo kodą.
· Asmeninį kodą galima užrašyti ant lapelio, lapelį įdėti į voką, vvoką užplombuoti ir palikti saugoti banke.
Naudojimosi seifu sąlygos: atvykus į pasirinktą Lietuvos banką, reikia pasirinkti reikiamo dydžio seifą ir sudaryti Vertybių pasaugos sutartį. Sudarant sutartį, reikia pateikti pasą ar kitą asmens tapatumą liudijantį dokumentą su asmens kodu, nuotrauka bei parašu. Vertybių pasaugos mokesčiai priklauso nuo pasirinkto seifo rūšies, dydžio ir naudojimosi trukmės. Sudarius sutartį ilgesniam laikui, reikės mokėti mažesnį mokestį. Jeigu seife saugomos įmonės vertybės, naudotis seifu galima įgalioti vieną ar kelis darbuotojus. Kartu su įgaliojimu reikia pateikti banko patvirtintą pparašų pavyzdžių kortelės kopiją. Vertybių saugojimo mokestį galima sumokėti grynaisiais pinigais, nurašant lėšas iš kliento sąskaitos ar pervedant lėšas iš kito banko. Banko darbuotojas parodo, kaip naudotis seifu, kurį klientas pasirinko.
Saugumas ir naudojimosi tvarka: sudarius Vertybių pasaugos sutartį, tikslinga susipažinti ssu joje išdėstytomis vertybių saugojimo sąlygomis. Bankai garantuoja sutarties sudarymo slaptumą ir seifo turinio saugumą. Svarbu atkreipti dėmesį į daiktų, kuriuos draudžiama dėti į seifus (maisto produktai, savaime užsidegančios, sprogstamosios, garuojančios, radioaktyviosios ir kvapus skleidžiančios medžiagos, neregistruoti šaunamieji ginklai ir kt.), sąrašą. Bankai turi teisę dėl seife laikomų daiktų keliamo pavojaus (pvz., per didelis radiacijos fonas), paprašyti, kad klientas atidarytų seifą, ir patikrinti jame laikomus daiktus. Vienu metu saugykloje gali būti tik vienas asmuo. Buvimo saugykloje laikas ribojamas.
2. Savitarnos seifai – tiems banko klientams, kurie nori patys pristatyti į banką grynuosius pinigus ir banko dokumentus kasdien bet kuriuo paros metu.
Tokie seifai yra beveik visuose Lietuvos bankuose ir veikia visą parą ir darbo, ir poilsio dienomis.
Sudarius sutartį, klientas gauna sspecialius vienkartinius inkasavimo maišelius su unikaliu brūkšniniu identifikacijos kodu. Į šiuos maišelius reikia dėti grynuosius pinigus (banknotus ir monetas) ir banko dokumentus. Savo patalpose klientas suskaičiavęs ir surūšiavęs pinigus ir banko dokumentus, gali atvežti ir padėti juos į seifą. Inkasavimo maišeliai iš seifų dažniausiai išimami du kartus per dieną, pinigai perskaičiuojami ir įskaitomi į kliento nurodytą sąskaitą nurodytame Lietuvos banke ar jo filiale tą pačią banko darbo dieną, o pinigai pagal pateiktus dokumentus pervedami įprastine banko nustatyta tvarka.
Naudojimosi savitarnos seifu ttaisyklės. Pirmiausiai paruošiamas inkasavimo maišelis: suskaičiuojami ir surūšiuojami grynieji pinigai, parenkami dokumentai (pagal bendruosius bankų reikalavimus), sudedami jie į maišelį, kuris užklijuojamas. Rekomenduojamas užpildyto maišelio storis – 40 mm. Tikslinga nenaudoti įplyšusių ar kitokių defektų turinčių maišelių, reikia informuoti banką, maišelis dingo ar sugadintas.
Atvykus prie seifo ir įsitikinus, kad seifas veikia (turi degti žalia lemputė), maišelį reikia pridėti prie brūkšninio kodo skaitytuvo ta puse, kurioje yra brūkšninis kodas. Kai seifo anga atsidarys, reikia įdėti maišelį į seifą. Kai anga užsidarys, kodas bus nuskaitomas seifo viduje dar kartą. Atspausdintą kvitą būtinai reikia pasiimti. Tai yra saugotinas operaciją patvirtinantis dokumentas.
4. Savitarnos seifų aptarnavimo administravimas bankuose
Savitarnos seifų (toliau – seifų) aptarnavimą, t.y. inkasavimo maišelių (toliau – maišelių) išėmimą, popieriaus ritinėlių ir spausdinimo juostelės keitimą ir seifų sistemos administravimą atlieka Lietuvos bankų (toliau – Bankas) filialai.
Maišelių išėmimą iš seifo, jų registraciją, seifo kodo, printerio popierinės juostelės keitimą pagal Savitarnos seifų aptarnavimo instrukciją atlieka Banko filialo vadovo paskirtas darbuotojas (toliau – įgaliotas darbuotojas), su kuriuo turi būti sudaryta pilnos materialinės atsakomybės sutartis.
Įgalioto darbuotojo apsaugą maišelių išėmimo iš seifų ir jų perdavimo nustatytiems Banko struktūriniams padaliniams metu užtikrina filialų apsaugos ar inkasacijos (toliau – apsaugos) padaliniai.
Seifo technologinio proceso priežiūrą atlieka apsaugos padalinys, kuris fiksuoja seifo ppranešimus. Padalinys, užfiksavęs pranešimą:
· darbo laiku – informuoja apie gautą pranešimą įgaliotą darbuotoją;
· ne darbo laiku – aiškinasi pranešimo priežastis bei šalina smulkius gedimus.
Techninį seifų aptarnavimą ir remontą atlieka įmonė, su kuria pasirašyta seifų aptarnavimo sutartis.
Maišeliai iš seifų išimami du kartus per dieną – 8.00 ir 12.00 val.
Įgaliotas darbuotojas, išimdamas maišelius, turi:
· surinkti seifo kodą, atrakinti seifą mechaniniu raktu, išimti maišelius, nustatyta tvarka įregistruoti juos rankiniu brūkšninio kodo nuskaitymo įrenginiu į sistemą;
· patikrinti, ar nesibaigia seifo printerio bei klientams spausdinamų kvitų popierinės juostos. Jei jos baigiasi, pakeisti naujomis;
· užrakinti seifo duris;
· perjungti seifą į klientų aptarnavimo režimą;
· atspausdinti priimtų/įregistruotų maišelių ataskaitą, ją pasirašyti;
· maišelius su grynaisiais pinigais perduoti į Banko filialo perskaičiavimo kasą (toliau – kasą);
· maišelius su dokumentais perduoti į Klientų aptarnavimo skyrių (toliau – skyriui).
Ataskaitos apie priimtus/ įregistruotus maišelius saugomos atskiroje byloje.
Perduodant maišelius į kasą, privalo dalyvauti įgaliotas darbuotojas ir maišelių išėmimo procedūroje dalyvavęs apsaugos padalinio darbuotojas.
Kasos ir/ar skyriaus darbuotojai priimtus maišelius registruoja per savitarnos seifą priimtų maišelių žiniaraštyje. Žiniaraštis sudaromas 2 egzemplioriais. Įgaliotas darbuotojas turi patikrinti žiniaraščio duomenis su nurodytos ataskaitos duomenimis ir, duomenims sutapus, įrašus žiniaraštyje patvirtinti parašu bei savo asmeniniu spaudu. Vienas žiniaraščio egzempliorius saugomas kasoje, o kitas – pas įgaliotą asmenį.
Iš seifo išėmus defektinį maišelį su grynaisiais pinigais (pažeistas įpakavimas), defektinio maišelio tturinys turi būti perskaičiuotas.
Visais atvejais, kai perskaičiuojami defektiniame maišelyje esantys pinigai, perskaičiavimą atlieka kasos darbuotojas, dalyvaujant įgaliotam darbuotojui. Perskaičiavimo rezultatai įforminami aktu (2 egz.). Vienas akto egzempliorius atiduodamas buhalterijai, kitas lieka kasoje.
Priimti grynieji pinigai į kliento sąskaitą įrašomi Banko nustatyta tvarka tą pačią Banko darbo dieną.
Priimti dokumentai apmokami Banko nustatyta tvarka.
Seifo raktą saugo ir seifo kodą žino tik įgaliotas darbuotojas. Seifo kodas registruojamas seifo kodų registravimo žurnale. Seifo raktas, seifo kodo keitimo raktas, seifo kodų registravimo žurnalas saugomi įgalioto darbuotojo asmeniniame seife.
Seifo rakto dublikatas ir kodas sudedami į vieną voką. Įgalioto darbuotojo asmeninio seifo rakto dublikatas dedamas į kitą voką. Šie vokai kartu su sudaryto apyrašo pirmuoju egzemplioriumi sudedami į bendrą paketą (voką). Apyraše nurodomas įdėtų į bendrą paketą (voką) seifo išorinių durų ir darbuotojo asmeninio seifo raktų dublikatų skaičius, jų numeriai bei vokų su kodais skaičius. Antrasis apyrašo egzempliorius saugomas pas įgaliotą darbuotoją.
Paketas (vokas) užantspauduojamas (užplombuojamas) įgalioto darbuotojo asmeniniu spaudu ir atiduodamas saugoti į vertybių saugyklą.
Paketas (vokas) iš vertybių saugyklos išduodamas pagal filialo vadovo raštišką reikalavimą:
· įgaliotam darbuotojui pametus asmeninio seifo raktą;
· jei dėl ligos ar dėl kitų priežasčių įgaliotas darbuotojas negali atvykti į darbą.
Seifo kodas keičiamas pagal Seifo atidarymo ir kodo keitimo taisykles. Kodas keičiamas ne
rečiau kaip 2 kartus per metus.
Seifo kodas keičiamas nedelsiant:
· įtarus, kad kodas tapo žinomas kitam asmeniui;
· pasikeitus įgaliotam darbuotojui.
Įgalioto darbuotojo atostogų laikotarpiu, dėl jo ligos ar dėl kitų priežasčių jam neatvykus į darbą, filialo vadovas skiria kitą darbuotoją, atsakingą už seifo aptarnavimą. Naujai paskirtam darbuotojui turi būti perduoti seifo raktai bei kodų registravimo žurnalas.
Įgaliotam darbuotojui neatvykus į darbą, filialo vadovo įsakymu paskirta komisija paima iš vertybių saugyklos paketą (voką) su jo asmeninio seifo rakto dublikatu, seifo rakto dublikatu ir seifo kodu. Komisija ppatikrina šio paketo (voko) turinį su abiem apyrašais, atidaro jo asmeninį seifą, patikrina kodų registravimo žurnalą, seifo durų, seifo kodo keitimo raktus ir surašo aktą. Aktą pasirašo komisijos nariai ir naujai paskirtas darbuotojas.
Naujai paskirtas darbuotojas paruošia naujus kodus, užantspauduoja ar užplombuoja paketą (voką) ir atiduoda jį vertybių saugyklai nustatyta tvarka.
Pasikeitus įgaliotiems darbuotojams, seifo raktų perdavimas registruojamas vertybių saugykloje.
Savitarnos seifų aptarnavimo instrukcija
NAKTINIS SEIFAS RSB3 MC
SISTEMINIS BLOKAS
Jo panelėje yra monitorius, klaviatūra ir keturios signalinės lemputės:
Maitinimo indikacija, geltona
Gedimas, raudona
Pavojus, oranžinė
Normali būsena, žžalia
Gedimų arba klaidos kodai
00 Gedimų nėra , sistema tvarkinga
01 Būgnas nustatytas nakties pozicijoje , bet pozicija neaptikta.
02 Apsauga užfiksavo įsilaužimą, liukas neuždarytas.
03 Nenaudojamas.
04 Būgnas nustatytas depozitavimo pozicijai, lėtas greitis neaptiktas.
05 Nakties pozicija neaptikta, būgnas praeina pro sensorių.
06 Būgnas nustatytas į nakties poziciją, lėtas greitis neaptiktas.
07
08 Būgnas nustatytas depozitavimui, bbet pozicija neaptikta.
09 Liukas lieka uždarytas.
10 Nenaudojamas.
11 Liukas atidarytas , kai aktyvuojamas būgnas.
12 Būgnas ne depozitavimo pozicijoje, kai aktyvuojamas liukas.
24 Atliktas didžiausias leistinas depozitų kiekis.
25 Naktinis seifas uždarytas.
26 Naktinis seifas testavimo režime.
27 Naktinis seifas uždarytas , OFF komanda aktyvi.
28 Gedimas elektros energijos tiekime.
Seifų atidarymo ir kodo keitimo taisyklės
La Gard 1847 RL 1947
Prieš pradedant naudotis šiuo užraktu, reikia susipažinti su taisyklėmis.
Kodas susideda iš keturių dviženklių skaičių, pvz. 36-82-44-29. Parduodant seifą, užraktui nustatomas gamybinis kodas. Tikslinga pasirinkti savo asmeninį kodą ir jį nustatyti.
Užrakto atrakinimas
Svarbu atidžiai pasukti užrakto diską – tiksliai sulyginti skaičius su atidarymo indeksu A.
Norint atrakinti užraktą, reikia naudoti gamybinį kodą. Pasukti diską per penkias pozicijas į kairę ir sustoti prie 50; lėtai sukti į dešinę – įtraukti sklendę.
Norint atrakinti keturių skaičių kodą, pvz. 36-82-44-29 :
1. sukti į dešinę, keturis kkartus praleisti “36”, penktąjį kartą sustoti ties “36”.
2. sukti į kairę, tris kartus praleisti “82”, ketvirtąjį kartą sustoti ties “82”.
3. sukti į dešinę, du kartus praleisti “44”, trečiąjį kartą sustoti ties “44”.
4. sukti kairę, vieną kartą praleisti “29”, antrąjį kartą sustoti ties “29”.
5. sukti į dešinę – įtraukti sklendę.
Užrakinimas
Pasukti į kairę bent per penkias pozicijas.
Kodų pakeitimas
Užraktas būna įtaisytas vidinėje durelių pusėje paprastai po apsauginiu skydu. Tam, kad pakeisti užrakto kodą, reikia atidaryti duris ir nuimti užrakto gaubtą:
1. Durų atidarymas.
Neužverti durų tol, kol nepabaigtos kodo kkeitimo operacijos ir jis neišbandytas !
2. Užrakto gaubto nuėmimas. Gaubto nuėmimas priklauso nuo seifo dizaino pobūdžio. Kai kuriuose seifuose yra sustumiama vidinė durelių dalis, kituose seifuose yra plastmasiniai arba metaliniai gaubtai.
3. Sklendės ištraukimas.
Nustatyto kodo pakeitimas
1. Skaičių kombinacijos pasirinkimas:
· Skirtumas tarp skaičių turi būti bent jau 5 (pav. 26-31-36-41);
· Nenaudoti skaičių, kurie baigiasi 5 arba 0;
· Nenaudoti savo gimimo datos, telefono numerio ir panašiai;
· Paskutinis skaičius neturi būti 00-20.
2. Nustatyto kodo/kombinacijos surinkimas ir seifo atidarymas.
1. Pasukti diską į dešinę bent jau per penkias pozicijas.
2. Atidžiai iš naujo surinkti nustatytą kodą/kombinaciją, kad ji sutaptų su kodo pakeitimo indeksu B.
3. Įstatyti kodo pakeitimo instrumentą į užrakto kodo pakeitimo skylutę ir pasukti jį laikrodžio rodyklės kryptimi iki galo. Nesukti per jėgą. Jei nėra įmanoma įstatyti kodo pakeitimo instrumento, pradėti iš naujo punktu #2.
4. Surinkti naują kodą (pvz. 18-47-32-61), kad jis sutaptų su kodo pakeitimo indeksu B.
a. sukti į dešinę, keturis kartus praleisti “18”, penktąjį kartą sustoti ties “18”.
b. sukti į kairę, tris kartus praleisti “47”, ketvirtąjį kartą sustoti ties “47”.
c. sukti į dešinę, du kartus praleisti “32”, trečiąjį kartą sustoti ties “32”.
d. sukti į kairę, vieną kartą praleisti “61”, antrąjį kartą sustoti ties “61”.
5. Laikant diską ties paskutiniuoju skaičiumi, pasukti kodo keitimo instrumentą prieš laikrodžio rodyklę. Ištraukti kodo keitimo instrumentą.
Išbandymas
Neuždaryti durelių. Ties atidarymo indeksu A surinkti naująjį kodą iir įtraukti sklendę.
Prieš uždarant duris, nepamiršti uždėti užrakto gaubto.
5. Individualaus naudojimo seifų administravimas bankuose
Lietuvos bankų (toliau – Bankas) filialai Klientams teikia vertybių pasaugos individualiuose seifuose (toliau – seifas), pagrįstų mechaniniu valdymu (toliau – mechaninis seifas), elektroniniu valdymu (toliau – automatinis seifas) bei mechaniniu-kodiniu valdymu (toliau – kodinis seifas) paslaugas.
Vertybių saugojimo mechaniniuose, automatiniuose ir kodiniuose seifuose paslaugos klientams teikiamos vertybių pasaugos individualiuose automatiniuose seifuose sutarties (toliau – Sutartis) ar vertybių pasaugos individualiuose seifuose sutarties (toliau – Sutartis) pagrindu.
Vertybių saugojimo mechaniniuose, automatiniuose ir kodiniuose seifuose paslaugos klientams teikiamos Banko darbo dienomis nustatytu Banko darbo laiku. Atskirais atvejais Klientas, iš anksto pranešęs apie būtinumą pasinaudoti mechaniniu seifu ne darbo valandomis ir sumokėjęs už šią paslaugą papildomą mokestį, gali būti aptarnaujamas jam patogiu laiku.
Mechaninių, automatinių ir kodinių seifų sistemą administruoja Banko filialo vadovo įgaliotas darbuotojas (toliau – darbuotojas).
Pasirašydamas sutartį su Klientu – fiziniu asmeniu, darbuotojas turi:
· paprašyti pateikti pasą ar kitą asmenį identifikuojantį dokumentą su asmens kodu, nuotrauka bei parašu;
· paaiškinti klientui, kaip naudotis seifu;
· Klientui mokant grynaisiais pinigais už vertybių saugojimo seifuose paslaugas, laikytis grynųjų pinigų priėmimo į sąskaitas tvarkos;
· jei už vertybių saugojimą seifuose mokama negrynaisiais pinigais:
· Klientui užpildžius Prašymą-sutikimą, jei Kliento sąskaitoje yra pakankamas likutis, nurašyti lėšas nuo nurodytos sąskaitos;
· patikrinti, ar sumokėti Banko nustatyti mokesčiai, jei KKlientas mokesčius moka mokėjimo pavedimu;
· užregistruoti klientą:
· kliento registracijos kortelėje, jei vertybės saugomos mechaniniame arba kodiniame seife (vertybes kodiniuose seifuose saugantys klientai registruojami ir informacinėje bazėje);
· informacinėje bazėje, jei vertybės saugomos automatiniame seife, laikantis Individualių automatinių seifų sistemos (RBS sistema) tvarkymo instrukcijos;
· nustatyta tvarka parengti ir pasirašyti sutartį;
· pateikti Klientui pasirašyti Kliento registracijos kortelėje, jei vertybės saugomos mechaniniame arba kodiniame seife.
· atiduoti Klientui vieną sutarties egzempliorių ir:
· vieną seifo raktą, jei vertybės saugomos mechaniniame seife;
· du seifo raktus bei sutartyje aptartą magnetinių kortelių skaičių, jei vertybės saugomos automatiniame seife.
· Klientui pageidaujant palikti banke savo seifo kodą, jei vertybės saugomos kodiniame seife:
· užrašytą kodą įdėti į voką, jį užplombuoti stebint klientui ir pateikti pasirašyti;
· užregistruoti registracijos žurnale Kliento paliktą voką, pasirašant darbuotojui ir Klientui;
Jei Klientas, kuris naudojasi mechaniniu seifu, įeina į prieš saugyklą esančią patalpą, darbuotojas turi:
· paprašyti pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą su asmens kodu, nuotrauka bei parašu;
· paprašyti pasirašyti Klientų registracijos žurnale;
· palydėti Klientą į seifų patalpą;
· savo raktu atidaryti vieną seifo užraktą ir stebėti, kaip Klientas rakina seifą savo raktu;
· Klientui nusinešus į kabiną seifo įdedamąją dalį-dėžutę, kabiną užrakinti;
· stebėti, kad Klientas kabinoje neužtruktų ilgiau kaip 10 min., jei yra laukiančių kitų Klientų;
· atrakinti kabiną, jei Klientas paskambina, o seifų patalpoje nėra kito Kliento;
· palydėti Klientą į seifų patalpą;
· užrakinti seifą savo raktu, Klientui įdėjus ir
užrakinus seifo įdedamą dalį-dėžutę;
· paprašyti kliento dar kartą pasirašyti klientų registracijos žurnale.
Jei klientas naudojasi automatiniu seifu, darbuotojas turi:
· nuolat stebėti RBS sistemą;
· sistemai užfiksavus nesankcionuotą seifo atidarymą ar jo laužimą, nedelsdamas informuoti filialo apsaugos skyrių.
Jei klientas, kuris naudojasi kodiniu seifu, įeina į prieš saugyklą esančias patalpas, darbuotojas turi:
· paprašyti pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą su asmens kodu, nuotrauka bei parašu;
· naudojantis magnetinėmis kortelėmis užregistruoti Klientą. Korteles saugo darbuotojas;
· palydėti Klientą į seifų patalpą;
· stebėti, kad Klientas saugykloje neužtruktų ilgiau kaip 10 min., jei yra laukiančių kitų Klientų;
· Klientui bbaigus apsilankymą, patikrinti, ar seifas užrakintas, paimti iš kliento seifo raktą.
Apsaugos darbuotojui pastebėjus, kad į automatinių seifų saugyklos patalpas užėjo daugiau kaip vienas žmogus, darbuotojas nedelsdamas turi blokuoti įėjimą į pagrindinę saugyklos patalpą ir imtis prevencinių priemonių saugumui bei nustatytoms procedūroms užtikrinti.
Literatūros sąrašas
1. Automated teller safe Under-counter model:
http://banking.5ci.net/Safes.asp?Lang=L&page=PC_BBA_UC
2. Informacija apie seifus AB Vilniaus banko tinklapyje: http://www.vb.lt
3. UAB “Vildeta” informacija apie seifus: http://www.vildeta.lt/Seifai.htm
4. UAB “Gintaro kelias” informacija apie seifus: http://www.amber-way.com/prekyba/seifai.html
5. Phoenix Safe seifai: http://www.safety.lt/seifai.htm