Kontracepcija
KONTRACEPCIJA
Apvaisinimas
Apvaisinimas yra natūralus reiškinys, ir biologinis žmogaus seksualiniu santykių tikslas. moteris pastoja, kuomet vero sperma patenka i moters gimda, ir susijungia su su ten laukiančiu kiaušineliu. Tuomet vaisius prisitvirtina prie gimdos sieneles ir toliau vystosi. Tam kad pastojimo būtų išvengta, naudojamos kontracepcijos priemonės. Kontracepcija ne tik apsaugo nuo nepageidautino neštumo, bet ir nuo lytinškai plintancių ligų.
Kontracepsija
Natūralūs budai
Natūralūs apsisaugojimo būdai yra lytinio akto nutraukimas ir nevaisingų periodų skaičiavimas. Deja šie metodai nėra patikimi ir nerekomenduojami, ypač ankstyvame aamžiuje, kuomet merginos ciklas dar nėra pilnai susiformavęs.
Nutrauktas lytinis aktas tai yra vyro varpos ištraukimas iš makšties prieš sėklos išsiveržimą. pagrindiniai privalumai kurie gali sugundyti: nekainuoja ir nekenkia sveikatai. Trūkumai: mažai efektyvus, sperma gali išsiveržti prieš orgazmą, gali būti jauciamas stresas, netinka vyrams kurių sperma išsiveržia prieš laiką. Galimas apvaisinimas net spermai patekus ant lyinių lūpų. Efektyvumas: 77-84proc.
Natūralus šeimos planavimas: Esmė ta, kad moteris stengiasi nustatyti savo aisingas dienas, ma-daug ciklo viduryje. Nustaęius ovuliacijos laiką, partneriai tturėtų vengti lytinių santykiu. kadangi vaisingų dienų nėra daug, o nustatyti tikslią dieną labai sunku, partneriai yra priversti susilaikyti ilgą laika, ir jei abu pertneriai yra labai seksualūs, juos toks metodas labai ribotų. Vienas iš patikimiausių būdū nustatyti vaisingas dienas yyra temperatūrinis metodas. Reikia stebėti bazinę kūno temperatūrą ir makšties išskyrų pasikeitimus. Privalumai: nėra žalingo poveikio, nekainuoja, skatina moteris save stebėti, tinka moterims kurios nenaudoja kontracepsijos del religinių įsitikinimų. Trūkumai: reikia atlikti stebėjimas kiekvieną dieną, mažiau efectyvu nei hormoninė kontracepcija, reikia vengti lytinių santykių gan ilga laiką, tinka tik moterims turincioms reguliarų ciklą, ne visada pavyksta nustatyti ovuliacijos laika. NB: kuo daugiau būdų naudojama, tuo nustatymas efektingesnis. Efektyvumas: 80-98proc.
Vyriškas prezervatyvas – sargis
Naudoja apie 40proc. pasaulio vyrų. Sargis – tai plonas guminis maišelis kurs užmaunamas ans varpos prieš lytinį aktą. Vyniojant svarbu palikti oro galiukyje išsiveržusiai spermai. Po ejekuliacijos varpa reikia atsargiai ištraukti kol jinai dar standi, nes laukiant sargis gali nuslysti ir sperma išsilietų ir įvytų apvaisinimas. SSargis vienkartinis, kiekvieną kartą santykiaujant imamas naujas. Užmaunamas tik atsiradus erekcijai. Sargiai vertinga kontraceptinė priemonė, nes apsaugo nuo lytinių ligų, taip pat ir AIDS. Efektyvumas: 88-89 proc.
Patartina naudoti kartu su spermacidais, taipogi hormoninėmis tabletemis.
Moteriškas prezervatyvas
Tai laisvas, lengvas plastinis maiselis su dviem žiedais. Moteris turi įsivesti prezervatyvą į makštį, kur jis sudaro barjerą tarp gimdos ir vyro varpos. Išsiliejusi sperma nepatenka į dimdos ertmę. pagrindiniai privalumai: tokie kaip ir byriško prezervatyvo, taipogi gali būti įvestas iš anksto. Trūkumai: Lietuvoje mmažai paplitęs, brangesni nei vyrški. Gali būti jauciamas nežymus diskonfortas, netinkamai naudojamas gali plyšti. efektyvesnis jei naudojamas su spermacidais. Kaip ir vyrišskas prezarvatyvas, naudojamas tik vieną kartą. Efektyvumas – 79-95proc.
Spermacidai
tai sprmatozoidus naikinančios medžiagos, kurias galima įsigyti kremų, putų, pesarų( į makštį dedamos kapsulės) arba impregnuotos juostelės pavidalu. Visi šie preparatai įvedami į makštį prieš lytinius santykius. Privalumai: veikia tik vietiškai, parduodami be recepto, iš dalies apsaugo nuo ŽIV ir LPL. Trūkumai: efektyvesni tik naudojant su kitom barjerinėm priemonėm. Prieš kiekvieną aktą reikia įvesti naują permacidų dozę. Galima alergija. Tinka moterims turinčioms retus lytinius santykius. Efektyvumas: vien spermacidai- 79-97proc.; su prezervatyvu: 98-99proc.
Kontraceptinės piliulės
Vartoja daugiau nei 80 mln. pasaulio moterų, populiariausias kontracepcijos būdas Vakarų Europoje. Veikimas: hormonai, esantys piliulėse, stabdo ovuliaciją, sutirštintos gleivės gimdos kaklelyje neleidžia prasiskverbti spermatozoidams. Naudojimas: prieš naudojimą reikalinga gydytojo konsultacija, piliulės geriamos kasdien tuo pačiu metu. Privalumai: tabletės ne tik efektyviai veikia, bet ir yra pati patikimiausia saugos priemonė. Tai profilaktinė priemonė nuo kiaušidžių ir gimdos vėžio, uždegimų pilvo ertmėje. Beveik visoms moterims sunormalėja mėnesinių ciklai ir sumažėja menstruacijų skausmai. Trūkumai: būtina vartoti kiekvieną dieną, galimas pašalinis poveikis: pykinimas, nuotaikos pasikeitimai, stiprūs galvos skausmai. Jei tai pasireiškia, nebevartoti piliulių ir apsilankyti pas gydytoją. Neapsaugo nuo ŽŽIV/LPL. Efektyvumas: 97-99,9 proc.
Kontraceptinės priemonės “kitą rytą” (piliulės po lytinio akto)
Gydytojas gali pasiūlyti kontraceptines priemones po santykiavimo, kai nebuvo saugomasi. Tai hormoninės piliulės, kurios užkerta kelią apvaisintam kiaušinėliui patekti į gimdą arba trukdo jam įsitvirtinti gimdoje. Naudojimas: piliulės išgeriamos per 72 val. (pageidautina per 12-24 val.) po nesaugaus lytinio akto. Kita dozė geriama praėjus 12 val. po pirmosios. Po 3 savaičių atliekamas nėštumo nustatymo testas. Privalumai: tai skubi kontracepcija, tai metodas, kurį galima naudoti po išprievartavimo, prezervatyvo plyšimo. Trūkumai: negalima naudoti kaip vienintelę kontraceptinę priemonę, tinka tik išimtiniais atvejais. Įsidėmėtina: negalima naudoti, jei buvo keli nesaugūs lytiniai aktai per tą patį ciklą. Galimas nuotaikos pasikeitimas, pagreitėjęs kvėpavimas, pykinimas. Laikinai gali pasikeisti menstruacijų ciklas. Efektyvumas: 98,4-99,4 proc.
Diafragmos
yra trijų tipų ir skirtingų rūšių. Veikimas: dengia įėjimą į gimdą. Naudojimas: diafragmą parenka gydytojas. Naudojama tik su spermicidais. Diafragma su pasta ar žele įvedama į makštį 2 val. prieš lytinį aktą, prieš kiekvieną lytinį aktą naudojama nauja dozė pastos arba žele. Diafragma pašalinama tik praėjus 6 val. po akto (bet ne vėliau, kaip po 24 val.). Privalumai: nekenkia sveikatai, pastą ir žele galima nusipirkti be apribojimų, iš dalies apsaugo nuo ŽIV/LPL. Trūkumai: Lietuvoje neparduodamos, reikalingi naudojimo įgūdžiai. Įsidėmėtina: gali pasireiktšti alergija tam ttikrom pastom. Yra pajojus susirgti šlapimo takų infekcija. Efektyvumas: 82-94 proc
Gaubtuvėliai
Yra trijų tipų ir skirtingų diametrų. Tai gumines arba plastmasinės apsaugos priemonės. Kaklelio gobtuvelis uždedamas ant gimdos kaklelio, kad sperma nepatektų į gimdą. pradžioje šias priemones turėtų parinkti gydytojas, ir kasmet ir po pastojimo reikia tikrintis. Šios priemonės naudojamos kaip ir diafragmos, taipogi turi tokius pat privalumus ir trūkumus. tai mažina mylejimosi spontaniškumą, ir patartina neišimti gobtuvėlio apie 6 val po lytinio akto. Efektingiausia naudojant su spermicidais. Efektyvumas: 82-94 proc.
Kempinės
Kempinės sumirkytos spermacidais ir kuomet jos įstumiamos į makštį – dengia įėjimą į gimdą. kempinė susiurbia ir žudo spermatozoidus.
Naudojimas: kempinė įstumiama į makštį prieš lytinį aktą. Nepašalinus kempinės galima turėti keletą lytinių aktų, veiksmingumas išlieka 24 val. Paliekamos 6val po lytinio akto, bet ne ilgiau kaip 30val. privalumai: nekenkia sveikatai, nereikalinga apžiura, iš dalies apsaugo nuo živ/lpl. Trūkumai: lietuvoje neparduodamos, brangios. Įsidėmėtina: kiekviena kempinė naudojama tik vieną kartą, gali pasitaikyti lerginės reakcijos( deginimas arba niežulys). Efektyvumas: 72-94proc.
SUSILAIKYMAS
100 proc.