Kraujagyslių endotelio veiksniai, skatinantys kraujo krešėjimą

Didelė kraujo netektis (>20%) yra pavojinga gyvybei, todėl kraujavimo sustojimas (pirminė hemostazė) ir kraujo krešėjimas (antrinė hemostazė) yra svarbios apsauginės funkcijos. Esant kraujagyslių arba audinių pažeidimui, pirmiausia aktyvinama pirminė hemostazė. Ji trunka nuo 1 iki 3 minučių (kraujavimo laikas). Pažeistos kraujagyslės gali susitraukti dėl jų sienelės įtempimo arba dėl trombocitų faktorių išsiskyrimo. Mažesni kraujagyslių defektai uždengiami, vykstant trombocitų agregacijai.

Endotelis atlieka integruojančiąją funkciją ir palaiko daugelį biologinių funkcijų: reguliuoja koaguliacijos ir fibrinolizės pusiausvyrą, turi įtakos adhezijos aktyvavimui dėl imuninės sistemos sužadinimo, ppalaiko pusiausvyrą tarp noradrenalino ir 5-hidroksitriptamino, angiotenzino I ir bradikinino susidarymo. Be to, endotelis reguliuoja kraujagyslių lygiųjų raumenų veiklą išskirdamas juos atpalaiduojančių medžiagų: azoto oksido, prostaglandinų, endotelio išskiriamos hiperpoliarizuojančios medžiagos, bei kraujagyslių lygiuosius raumenis sutraukiančių medžiagų, t. y. endotelino, superoksido, tromboksano.

Kraujagyslių endotelis išskiria įvairias medžiagas,kurios skatina arba slopina kraujo krešėjimą.Veiksniai skatinantys kraujo krešėjimą yra von Willebrand faktorius,III karujo krešėjimo faktorius-audinių tromboplastino pirmtakas,plazminogeno aktyviklio inhibitorius(PAI).

Von Willebrand faktorius,tai stambiamolekulinis baltymas,kuris yra vienas iš VIII kraujo krešėjimo faktoriaus(antihemofilinio globulino) sudedamųjų dalių.VIII faktorius yra aadhezyvinis baltymas,kuris asocijuodamas su IXa faktoriumi,fosfolipidais ir kalciu,būtinai dalyvauja X faktoriaus aktyvinime.Von Willebrand faktorius yra ristocetino kofaktorinio aktyvumo nešėjas ir turi svarbiausią įtaką trombocitų adhezijai ant endotelio,pažeidus kraujagyslės paviršių.Endotelyje susintetintas vWF saugomas Weibel-Palade kūneliuose vienos grandinės baltymo pavidalu. Po ekspresijos ssusidaro jo dimerai endoplazminiame tinkle. Esant vWF stokai žmogus suserga von Willebrand liga. Ši liga yra perduodama autonominiu dominantiniu keliu. Nustatyta, kad sergant šia liga, sutrinka pagrindinio VIII faktoriaus komponento sintezė t.y. vWF.Skiriamas klasikinis ligos variantas(I tipas), kai sutrinka VIII faktoriaus komponentų sintezė, bet nesusidaro nenormalios jo molekulės ir II tipas, kuriam būdingi multimerinės struktūros kokybiniai pakitimai. Esant II a tipui, būna sumažėjusi, o II b tipui-padidėjusi trombocitų ristocetino agregacija. Willebrand liga sąlyginai priklauso plazmos hemostazės defektams, nes sutrinka vWF sintezė kraujagyslių endotelyje – vienintelėje organizmo vietoje, kur jis gaminamas. Ligoniams su Willebrand liga būna pailgėjęs kraujavimo laikas dėl trombocitų sulimpamumo sumažėjimo.

Audinių tromboplastinas III yra transmembraninis glikoproteinas, susidedantis iš trijų dalių:ekstraląstelinio hidrofiliniodomeno, membraninio hidrofobinio domeno ir citoplazminės „uodegos“. Termostabilus iiki 75° C,randamas beveik visuose audiniuose,bet daugiausia jo yra plaučiuose, smegenyse, placentoje, endotelyje,širdyje. Normaliai tromboplastino plazmoje nėra. Tromboplastinas yra prokoaguliantas, kuris sąveikaudamas su VII faktoriumi ir kalcio jonais, paverčia X faktorių į Xa , aktyvina kraujo krešėjimo sistemą išoriniu keliu. Pagrindinis veiksnys krešėjimo sistemoje yra audinių faktoriaus ekspresija ant ląstelės paviršiaus ir komplekso su VII faktoriumi sudarymas. Audinių tromboplastinas atlieka signalinį informacinį vaidmenį atsiradus endotelio ar kitų audinių pažeidimui. Ypač svarbų vaidmenį jis atlieka aterotrombozės procese. Ekspresuojamas ant monocitų, makrofagų bbei kitų nekontaktuojančių su krauju ląstelių membranų paviršiaus, jis dalyvauja prouždegiminiuose procesuose ir plokštelės destabilizacijoje. Audinių faktorius organizme vaidina dvigubą vaidmenį: inicijuoja krešulio susidarymą fiziologinėse arba patologinėse sąlygose:

1. Vietose, kur reikalinga palaikyti pastovią lokalią

hemostazę, jis atlieka fiziologinio kraujo krešėjimo

iniciatoriaus funkciją.

2. Endotelio arba kitų audinių pažeidimo vietose, jis

pradeda krešulio susidarymo grandinę išorinio

kraujo krešėjimo būdu.

Audinių faktoriaus aktyvumo medikamentinė reguliacija vaidina vis svarbesnį vaidmenį siekiant trombozės prevencijos ir efektyvaus jos pasekmių gydymo.Normaliai tromboplastinas dalyvauja tik lokaliame hemostazės procese. Didesni jo kiekiai sukelia trombozę ir DIK sindromą(suintensyvėjusi intravaskulinė koaguliacija). Būdamas išorinės krešėjimo sistemos pirminiu komponentu, AF vaidina pagrindinį vaidmenį hemostatiniame ir trombotiniame procesuose.

Dar vienas endotelio išskiriamas su krešėjimu susijęs veiksnys yra plazminogeno aktyviklio inhibitorius (PAI). Audinių, kraujo plazmos aktyvintojų, urokinazės ar kitų medžiagų paveiktas plazminogenas virsta plazminu. Svarbiausia plazmino funkcija yra tirpdyti atsiradusį kraujagyslėse ar ekstravazalinėje terpėje fibriną. PAI1 (plazminogeno aktyvintojo slopintojas 1) yra sintetinamas endotelio ląstelėse ir hepatocituose,išskiriamas iš trombocitų į kraujotaką neaktyvia forma. PAI-1 yra vienos polipeptidinės grandinės glikoproteinas. Egzistuoja aktyvi ir neaktyvi inhibitoriaus forma ( susijungęs su t-PA(plazminogeno aktyvintojas iš audinių)). Endotelinis vitronektinas(transmembraninis baltymas) gali prisijungti kraujo plazmos arba trombocitų PAI-1 ir stabilizuoti jų aktyvumą. PAI-1 pasireiškia kaip vienas iš svarbiausių fibrinolizės aktyvumo reguliavimo komponentų. Su urokinaze arba tt-PA jis greitai sudaro stechiometrinius grįžtamus ir negrįžtamus kompleksus,kurie cirkuliuoja plazmoje. Fibrino susikaupimo vietose kompleksas suyra ir adsorbavęsis ant fibrino t-PA pradeda plazminogeno aktyvavimą. Padidėjusi PAI-1 koncentracija aptinkama, esant giliųjų venų trombozei,sergant miokardo infarktu,pooperaciniu laikotarpiu, paskutiniu nėštumo laikotarpiu. Nustatytas glaudus ryšys tarp PAI-1 ir kai kurių aterosklerozės rizikos veiksnių(nutukimas, hipertrigliceridemija). Slopintojo sintezę reguliuoja 7 chromosomos. Nėštumo metu atsiranda PAI-2,kuris yra urokinazės slopintojas. Šlapime ir plazmoje nustatomas ir PAI-3, kuris slopina urokinazės aktyvumą nėštumo pabaigoje.

Literatūra:

1. „Žmogaus fiziologija“, 1999m.; E. Kėvelaitis, M. Illert, H. Hultborn

2. www.nac.mf.vu.lt

3. www.medicine.lt

4. www.wikipedia.lt

5. http://medicina.kmu.lt

6. www.kraujas.lt

7. www.sveikas.lt