Makiažo koloristinė analizė remiantis metų laikų teorija

TURINYS

ĮVADAS…………………………3 psl.

TEORINĖ DALIS……………………4 – 10 psl.

1.Spalviniai tipai pagal “Metų laikus”………….4 – 6 psl.

1.1. Ruduo…………………………4 psl.

1.2. Pavasaris……………………….5 psl.

1.3. Žiema……………………….5 – 6 psl.

1.4. Vasara…………………………6 psl.

2. Koloristika………………………6 – 8 psl.

2.1. Spalvų gama…………………….6 – 7 psl.

2.2. Kodėl svarbu derinti spalvas?…………….7 – 8 psl.

2.3. Giminingų šaltų, šiltų tipų palyginimas………….8 psl.

IŠVADOS…………………………9 psl.

LITERATŪRA……………………….10 psl.

ĮVADAS

Remiantis B. Jeroševska (1991), dekoratyvinė kosmetika (makijažas) tik tada atlieka savo funkciją, kai padeda nuslėpti mažus kosmetinius trūkumus arba pabrėžti moters individualius privalumus. Tačiau ji visiškai nepateisinama, kai aklai mėgdžiojamas susikurtas “idealas”, nepaisoma savo ggrožio ypatybių. Tai kas vieną žmogų puošia, daro net originalų, kitą gali bjaurinti ir padaryti juokingą. Todėl prieš gražinantis, reikia pagalvoti apie savo veido formą, odos, akių, plaukų spalvą ir kt.

Norint atlikti gražų makijažą svarbiausia parinkti klientei tinkančias spalvas, jas suderinti. Todėl buvo sukurti moters spalviniai tipai remiantis metų laikais. Šiame darbe aprašysiu kas nulemia spalvinį tipą? Kaip parinkti tinkamą spalvą? Kokie skirtumai tarp šaltų ir šiltų atspalvių?

DARBO TIKSLAS: Makijažo koloristinė analizė remiantis metų laikais.

DARBO OBJEKTAS: Moters spalvintis tipas ppagal metų laikus.

DARBO METODAS: Teorinė mokslinės literatūros analizė.

UŽDAVINIAI: 1. Aprašyti, kodėl taip svarbu derinti spalvas atsižvelgiant į spalvinį tipą?

2. Paaiškinti kas būdinga pavasariniam, vasariniam, rudeniniam ir žieminiam tipams?

3. Palyginti giminingų šaltų (vasaros ir žiemos), šiltų (pavasario, rudens) tipų sspalvas.

SPALVINIAI TIPAI

Spalvinį tipą nulemia kūno pigmentai:

• Odos

• Akių

• Plaukų

Kūno pigmentacija yra iš prigimties suderintos, pagal tai kokios spalvos dominuoja, šiltos ar šaltos, žmonės skirstomi į keturis tipus, analogiškus metų laikams. Pagrindiniai kriterijai nustatant spalvinį tipą yra:

• Odos spalva

• Plaukų spalva

Mažiau svarbi yra akių rainelės spalva. Nustatant spalvinį tipą pirmiausia reikia nustatyti ar oda turi šiltą, gelsvai rožinį, ar šaltą, melsvai rausvą atspalvį. Taip pat labai svarbu išsiaiškinti ar iš šiltų, šaltų spalvų, jūsų spalviniam koloritui labiausiai tinka ryškūs ar blankūs atspalviai.

Šiltiems laikams priskiriami pavasaris ir ruduo, šaltiems – vasara ir žiema.

Ruduo

– Jei jūsų:

plaukai rudi, beveik raudoni, vario, bronzos spalvos (tik ryškiai raudonos sruogos); oda šilto gelsvo atspalvio; akys – tamsiai mėlynos, gelsvai žalsvos, žalios, tačiau butinai išraiškingos ir ryškios, tuomet jūsų ssezono pavadinimas – Ruduo.

Tuomet jums tinka šiltos, turtingos ir žemiškos, derlingumą simbolizuojančios spalvos ir ramios spalvos su auksiniais atspalviais.

Pudra turėtu būti šiltų rudų tonų. Ji padaro makiažą stabilesnį, o jei oda riebesnė ar labiau prakaituoja, sugeria drėgmę ir blizgesį (Banevičienė R.,1998). Lupdažis šio tipo moterims turėtu būti Šiltos raudonos, oranžinės, bronzinės ar tamsios koralinės spalvos. Spalvos turi būti drąsesnės, ryškesnės, vakarui – su auksiniu blizgesiu.

Šešėliai – visi šilti žemės atspalviai, žalsva, samanų, oranžinė spalva su gelsvu atspalviu. Akių pieštukas –– šiltos rudos, riešuto spalvos, tamsiai žalias, bet ne juodas. Tušas – rudas, tamsiai žalias, vakariniam makiažui gali būti ir juodas.

Aš nepaminėjau skruostų raudonio tonai. Skaistalai turėtų būti artimi pasirinkto lūpdažio spalvai.

Įžymios šio tipo moterys: Nikolė Kidman.

Pavasaris

Plaukai šviesūs, rusvai gelsvi, šiltos javų spalvos; oda šviesi, gelsvo ar persiko atspalvio. Nežiūrint į švelnų ar balkšvą odos spalvą, moterys “pavasariai” visada gerai įdega, dėl šios priežasties jų oda įgauna šiltą medaus rudumo arba aukso rudumo atspalvį. Gali būti strazdanėlių; akys – pas pavasario tipo moteris dažniausiai visada šviesios, švelniai pilkos, pilkai žalios, šviesiai rudos. Retai jos būna tamsios arba intensyviai žalios spalvos. Taigi jūsų spalvinis portretas šiltas, vibruojantis ir aktyvus. Spalvos švarios, dengiamas labai lengvai. Tai gelsvas, auksinis ar dramblio kaulo atspalvis. Lūpdažis – švižių, aiškių ir šiltų pastelinių tonų. Švelniai rausva, persiko, koralo ar cinamono spalva. Šešėliai – pastelinių, prislopintų, ramių spalvų – šilta melsva, žalsva, rusva, gelsva, violetinė.

Akių pieštukas – pilkas, rusvas, žalsvas, melsvas. Juodas netinka. Tušas turėtų būti rudas, šiltos mėlynos spalvos. Juodo naudoti nepatartina.

Įžymios šio tipo moterys: aktorės Džiulija Roberts, Mek Rajan, Ketlina Terner.

Žiema

Plaukai tamsūs, rudi, mėlynai juodi, slyvos ar vyšnios

atspalvio arba balti su pelenų ar rausvu tonu; Oda – šio tipo moterims būdinga dviejų tipų oda: bbalta į melsvuma arba alyvinio atspalvio pilkšva. Šio tipo žmones lengva atskirti, kadangi jom būdinga tamsios blakstienos ir antakiai, taip pat truputi melsvos spalvos lūpos; Akys – žiemos tipo moterys išsiskiria ryškiomis ir išraiškingomis akių spalvomis. Dažniausiai tai ryškiai rudos, skaidriai žalios ar net juodos spalvos akys.

Jūsų spalvos yra šaltos ir maištingos, tamsios ir intensyvios, šviesios ir ledinės, ryškios ir švarios. Pudra – šviesi, dažnai balsva, smėlio spalvos. Lūpdažis – visi raudoni atspalviai, išskyrus šiltus, pereinančius į geltoną, bronzinę spalvą. Rausvi, violetiniai tonai. Dabar madinga natūralaus atspalvio tamsiai raudona, ruda kakavos spalva, su vyšnios ar slyvos tonu. Šešėlių spalvos turėtų būti ryškios, šaltų tonų: pilka alyvinė, violetinė, žalsva, melsva, rausva (renkamasi pagal akių spalvą). Madingi natūralūs atspalviai – pelenų pilkumo, kakavos rudumo. Akių pieštukas – juodas, tamsiai pilkas, pilkai rudas, tamsiai mėlynas. Tušas – juodas, tamsiai mėlynas. Žiemos tipo moterys gali rinktis kontrastingas spalvas. Vakarui tinka truputis balto ar melsvo blizgesio.

Įžymios šio tipo moterys: Elizabet Teilor.

Vasara

Plaukai Šviesesni, rudai pilki ar žalsvi, pilki, švelnaus rausvo tono; Oda šviesi, švelnaus alyvuogių atspalvio,melsva; Akys tokio tipo moterų pagrinde šviesios: rusvos, melsvai rusvos, šviesiai mėlynos. Tačiau būna ir tamsios: tamsiai rudos arba riešuto spalvos.

“Vasara” pasižymi šaltomis spalvomis,ramiomis ir rafinuotomis,šiek tiek pilkšvais ar ššvelniai rusvais atspalviais. Pudra – šviesi natūrali smėlinė, neutralios raudonos spalvos. Lūpdažis – visos švelnios spalvos, prislopinta raudona su kakavos ar slyvos atspalviu, arbūzo,avietės spalva. Šiais metais madinga švelniai ruda matinė su šaltu rausvumo atspalviu. Šešėliai – švelnios, šaltos, pilkšvos, pastelinės spalvos. Visi rausvi bei violetiniai tonai, natūralūs matiniai rusvi su pilkumo ar kakavos atspalviu, šviesūs rusvi, pereinantys į rausvumą. Vakarui – truputis rausvo ar melsvo blizgesio. Akių pieštukas – šviesiai ir tamsiai pilkas, šaltos žalios ar melsvos spalvos. Juodas netinka. Tušas – Juodas arba mėlynas.

Įžymios šio tipo moterys: aktorė Uma Turman, Ingeborga Dapkūnaitė.

KOLORISTIKA

Spalvų gama

Koloristika – tai teorija apie spalvas. Visa makijažo esmė yra spalva ir forma. Spalvą nulemia keturi pagrindiniai faktoriai:

1. Spalvos tonas

2. Spalvos šviesumas, tamsumas

3. Spalvos sodrumas

4. Spalvinis faktorius

Žmogaus regėjimas priima tris pagrindines spalvas: geltoną, mėlyną, raudoną. Kitos spalvos yra gunamos pagrindines spalvas maišant. O achromatinės spalvos, t.y. pilka, juoda, balta, didelį vaidmenį atlieka šių spalvų maišyme.

Kekviena spalva turi skirtingą spalvinę gamą. Spalvos gali būti šiltos ir šaltos. Taigi, kuo daugiau spalvoje mėlyno pigmento tuo ji bus šaltesnė, o kuo daugiau gelsvo, rausvo pigmento tuo ji bus šiltesnė. Spalvos taip pat gali sukelti įvairias asociacijas:

Spalvų apibūdinimas pagal jų sukeliamas asociacijas

Spalvos Spalvų apibūdinimas pagal sukeliamas asociacijas

Šiltos Šaltos Lengvos Sunkios Tolstančios Artėjančios Dirginančios Slegenčios Raminančios

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Spektro spalvos

Raudonas

Oranžinė

Geltona

Geltonai žalia

Žalia

Žydrai žalia

Žydra

Mėlyna

Violetinė

Purpurinė

Achromatinės

Balta

Šviesiai pilka

Tamsiai pilka

Juoda

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

Kodėl svarbu derinti

spalvas?

Dekoratyvinė kosmetika (makijažas) priklauso nuo metų ir paros laiko.Dažytis reikia tokioje šviesoje, kokioje reikės būti. Stipriai nuraudonintas ar nurudintas veidas dienos šviesoje atrodo negražiai ir neestetiškai. Kuo šviesiau, tuo labiau matomi visi odos defektai, todėl dieninis grimas turi būti neryškus, beveik nepastebimas. Vakare galima grimuotis ryškiau, labiau paryškinti akis, prisiklijuoti dirbtines blakstienas.

Reikia atsižvelgti ir į metų laiką. Žiemą veidas grimuojamas šviesiau, o vasarą – ryškiau, kad derėtų prie įdegusios odos (Kazlovskis G.,1987)

Žinoma, turėtumėme nepamiršti, kad makijažas turi atitikti amžių. TTai ypač svarbu labai jaunoms ir pagyvenusioms moterims. Tiek jaunoms tiek senoms reikėtų stenktis atrodyti kuo natūraliau ir makiažu paryškinti kai kuriuos bruožus (Stoppard M.,1999).

Labai svarbu priderinti makiažą prie mūsų dėvimos aprangos. Jei mes apsirengusios sportiškai, tuomet tai dienai pasirinkti sportišką, daug laiko nereikalaujantį makijažą. Atrodisime natūraliai ir gražiai.

Šešėlių ir lūpdažių spalvas reikėtu rinktis labai atsargiai. Jeigu jūs esate šilto tipo moteris (pavasaris, ruduo) jums geriau rinkis šiltas spalvas, o jeigu šalto tipo (vasara, žiema) tai – šaltas. SSumaišius šaltą tipą su šilto tipo spalvomis, nepasieksite norimo efekto,atrodysite nenatūraliai ir pavargusi.

Giminingų šaltų ir šiltų tipų

spalvų palyginimas

“Metų laiko“ tipas Plaukų

spalva Odos

spalva

Pudra

Lūpdažis

Šešėliai

Šaltas žiemos tipas Tamsūs, rudi, mėlynai juodi Balta į melsvumą, alyvinio atspalvio Dažnai balkšva, smėlio spalvos Visi raudoni, išskyrus šiltus,atspalviai Ryškios ir švarios spalvos

Šaltas vvasaros tipas Šviesesni, rudai pilki,švelnaus rusvo tono Šviesi,alyvuogių atspalvio Šviesi, neutralios raudonos spalvos Švelnios spalvos Švelnios,

pilkšvos,

pastelinės spalvos

Šiltas rudens tipas Rudi, beveik raudoni,vario, bronzos spalvos Šilto, gelsvo atspalvio Šiltų rudų tonų Drąsesnės, ryškesnės spalvos Šilti žemės atspalviai

Šiltas pavasario tipas Šviesūs,rusvai gelsvi,šiltos javų spalvos Šviesi gelsvo ar persiko atspalvio Gelsva, auksinė, dramblio kaulo spalva Šviežių, aiškių ir šiltų pastelinių tonų Pastelinės prislopintos ramios spalvos

IŠVADOS

Pagal savo plaukų, odos, akių spalvą galime nustatyti kokiam “Metų laikui” priklauso kekviena moteris. Nustačiusios tinkamą tipą mes galime lengvai ir greitai parinkti tinkamas spalvas. Svarbi, ne tik šešėlių spalva, o taip pat ir pudros, skaistalų ir lūpų. Svarbiausia, kad spalvos tarpusavyje derėtu ir atitiktu “Metų laiko” spalvas. Tuomet mes pasieksime norimą rezultatą, atrodysime natūraliai, ir jausitės labai gerai.

LITERATŪRA

1. Banevičienė R. (1998). Būk graži. – Kaunas, UAB “Vasario leidykla”

2. Jeroševska B. (1991). Darbas ir grožis. – VVilnius, “mokslas”

3. Kazlauskis G., Chubevas L., Puškarova M. (1987). Būkime gražios. – Vilnius, VER

4. Dr. Stoppard M. (1999). Mergaitės vadovas. – Vilnius, Alma litera

5. www.faberlic.lt