Narkotikai ir jaunimas

Narkotikai. Prieš keliolika metų tas žodis mums tereiškė kažką tolima, svetima, maža ką turintį bendro su mūsų gyvenimu, su mūsų aplinka. Lyg tolimas aidas mus pasiekdavo tarsi atsitiktinės žinios, kad kažkur gyvena keistuoliai, geriantys ne alų, ne midų, o linksminantys save hašišu ar marihuana. Žodis “ narkotikai ” mums, nei jų mačiusiems, nei regėjusiems, asimiliavosi su proto netekimu, su nusikaltimais, su mirtimi. Narkotikų vartojimas Lietuvoje neturi gilių tradicijų. Aguonos, kanapės nuo seno yra žinomos kaip augalai, dažniausiai vartojami kulinarijoje. Šiandien mmes jau baigiame tai užmiršti ir, išgirdę kalbant apie aguonas ar kanapes, pirmiausia pagalvojame apie narkotikus. Statistiniai duomenys liudija, kad per pastaruosius 5 metus narkomanų skaičius Lietuvoje išaugo beveik 10 kartų. Deja panaši tendencija stebima ir mokyklose. Nuo 1993m. Lietuva įsitraukė į Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą. Šių mokyklų tikslas – stiprinti moksleivių sveikatą, gilinti sveikatos žinias ir įgūdžius, bendromis mokytojų, medikų, šeimos ir visuomenės pastangomis kurti integruotą, visaapimančią sveikatos stiprinimo ir ugdymo sistemą per vaikų ugdymo institucijas. Vis dažniau iišgirstame minint amfetaminus, LSD, “ ekstazi ”, heroiną, kokainą. Ir nors pastarieji narkotikai nėra kol kas labai“ populiarūs ” Lietuvoje, tačiau jie tokiais taps, jei žmonės, ypač jaunimas, laiku nesuvoks jų žalos. Specialistai teigia, kad kiekvienais metais Lietuvoje nuo narkotikų mmiršta 250 – 300 žmonių. Mirė ir miršta nuo narkotikų jau ne kažkur už jūrų marių, o mūsų Lietuvėlėje, vis dar poetų teberimuojamoje kartu su žodžiais “ rūtų darželis”, “ berželis”, “gėlelė”.

Narkotikai jau Lietuvoje. Jie lyg piktžolės apleistuose laukuose, mūsų krašte rado gerą dirvą. Narkotikų prekeiviai jau nukreipė savo negailestingą žvilgsnį į mūsų šalį, taip vykusiai tinkančią tiek narkotikų tranzitui, tiek jų rinkai. Netolimoje ateityje prognozuojamas naujas narkotikų antplūdis.

Jaunimas ir narkotikai

Kodėl jauni žmonės vartoja narkotikus ?

Priežasčių yra daug:1. Jie neturi rimto užsiėmimo, jiems nuobodu.

2. Nes dažnai jų draugai vartoja narkotikus.

3. Nes jie mėgsta riziką.

4. Nes jie nori šokiruoti tėvus ir draugus.

5. Jie nori pabėgti nuo šiandieninio gyvenimo ir asmeninių problemų.

6. Šiandien narkotikų nesunku gauti, ir kai kas nori išbandyti jų ppoveikį.

7. Jiems patinka savijauta pavartojus narkotikus.

Kas yra narkotikai ?

Tirpikliai

Dažniausiai jauni žmonės, be alkoholio ir tabako, mėgina svaigintis ir įvairiais tirpikliais. Plačiausiai yra vartojami: aerozoliai, butano dujos, klijai, cheminiai valikliai, dažai ir dažų skiedikliai, benzinas.

Tirpiklių gėrimo ar uostymo efektai yra panašūs į alkoholio. Kai kurie vartotojai gali matyti keistus vaizdus. Atsigaunama gana greitai, jaučiamos lengvos pagirios. Tačiau tirpikliai gali būti mirties nuo širdies sustojimo priežastimi. Aerozoliai ir žiebtuvėlių kuras yra ypač pavojingi ir kartais gali būti mirties nuo šalto oro patekimo įį kvėpavimo takus priežastimi. Galima mirti ir nuo tirpiklių uostymo pavojingose vietose, tokiose kaip kanalų pakrantės ar apleisti pastatai. Daug prisiuostę, gali prarasti sąmonę, gali uždusti naudodami polietileninį maišelį vemiant. Ilgalaikis tirpiklių vartojimas būna koncentracijos praradimo, didelės depresijos ir nuovargio priežastimi. Kai nustojama uostyti, šie simptomai palaipsniui praeina. Bet kai kurie žmonės, siekdami išvengti savo asmeninių problemų, taip įpranta prie tirpiklių, kad tampa psichologiškai priklausomi nuo jų uostymo. Ilgai vartojami tirpikliai gali pažeisti smegenis, inkstus ir kepenis.

Įstatymas: Lietuvoje dar nepriimtas.

Kanapės

Narkotikas gaminamas iš kanapių. Įvairios kanapės augalo dalys, įskaitant ir lapus, gali būti naudojamos kaip narkotikas. Kanapės (“žolė”) paprastai rūkomos hašišo pavidalo. Tai rudos spalvos masė, kuri susmulkinama ir maišoma su tabaku. Vienas gramas kanapių kainuoja 15 lt, vienas gramas hašišo – 50 lt. Ne visiems kanapių rūkymas turi didelį poveikį. Rūkantys kanapes paprastai jaučiasi atsipalaidavę, nori daug kalbėti. Kartais jiems spalvos gali atrodyti ryškesnės, o garsai – čaižesni. Žmogus fiziškai prie kanapių nepripranta, bet pastoviai jaučiama psichologinė priklausomybė. Jei prisirūkoma per daug, padidėja jautrumas. Kanapės turi įtakos atminties sutrikimams, mažina galimybes atlikti sunkesnius darbus. Nuolat rūkant kanapes, kyla pavojus susirgti tokiomis pačiomis ligomis, kaip ir rūkant cigaretes – širdies, kvėpavimo takų ir bronchų sutrikimais bei plaučių vėžiu. Nuolatiniai vartotojai tampa nneramūs ir depresiški. Žmonėms, sergantiems psichinėmis ligomis, rūkyti kanapes nuolat ypač pavojinga.

Kanapes rūkant nuolat, atsiranda rizika pabandyti ir “sunkesnį” narkotiką – heroiną.

Įstatymas: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Stimuliatoriai

Amfetaminai

Tai dažniausiai sutinkami stimuliatoriai. Šeštajame dešimtmetyje šie narkotikai buvo tablečių formos (“rožinės širdys”). Dabar jie dažniausiai yra kapsulių, miltelių pavidalo. Baltos spalvos milteliai uostomi arba leidžiami injekcijų pagalba. Vienas gramas amfetaminų kainuoja apie 40 Lt. Vienas amfetaminų dozės poveikis tęsiasi 3 – 4 valandas. Pavartojus juos padidėja judrumas, padažnėja pulsas, padidėja kraujospūdis, pakyla temperatūra. Bet galima pasijusti labai blogai, kai šis poveikis susilpnėja. Tada vyzdžiai lėtai reaguoja į šviesą, atsiranda persekiojimo manija, prapuola apetitas. Jei dozė pakartojama keletą kartų, vartotojas tampa neramus ir irzlus, blogai miega.

Įstatymas: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Kokainas ir krekas

Kokainas yra balta pudra, kuri paprastai uostoma, bet kartais ir leidžiamasi injekcijų pagalba. Krekas yra gaminamas iš kokaino ir rūkomas. Tai maži kristalo gabalėliai, kurie rūkomi įtraukiant jų skleidžiamus garus. Rūkymui naudojamos specialiai padarytos pypkės.

Kokainas yra brangus narkotikas 1 gr.- 400Lt, o vienos dozės poveikis tęsiasi apie 20 – 30 minučių. Vienas mažas kreko kristalas kainuoja 140 Lt, bet jo poveikis tik 10 – 12 minučių.

Kokaino ir kreko veikimas panašus į amfetaminų, bet daug sstipresnis. Ir efektas susilpnėja daug greičiau. Didelė mirties rizika dėl širdies nepakankamumo. Vėlgi, poveikis protui yra panašus kaip ir amfetaminų, bet sunkesnis. Nuolatiniai vartotojai tampa labai priklausomi nuo kokaino. Tiems, kurie uosto kokainą, pažeidžiama nosies gleivinė. Rūkant kreką, susidaro aukšta degimo temperatūra, todėl galimi plaučių ir kvėpavimo takų susirgimai.

Įstatymas: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Haliucinogenai

Tai narkotikai, veikiantys protą. Pavartojęs jų žmogus mato ir girdi realiai neegzistuojančius daiktus ir garsus. Dažniausiai vartojamas haliucinogenas yra LSD.

LSD

Labai stiprus haliucinogeninis narkotikas gaminamas nelegaliai. Mažas jo kiekis užlašinamas ant popieriaus ir maža to popieriaus skiautelė dedama ant liežuvio. LSD dozę sudaro tik 2 mikrogramai. LSD popierius gali būti įvairios formos su skirtingais spalvotais piešinėliais. Įvairių pavadinimų LSD turi skirtingus piešinius.

LSD – nepatikimas narkotikas. Jo poveikis labai nevienodas.Šių narkotikų kelionė po kūną paprastai prasideda valandos ribose po pavartojimo ir gali tęstis iki 12 valandų, kol išblės. Tačiau efektą galima pajusti ir po kelių dienų. Vartotojai gali matyti keistus vaizdus, ryškias spalvas, girdėti įvairius garsus. Kartais tai yra malonu, kartais tai gąsdina. Asmenį apima depresija ir panika. Ar efektas yra malonus, ar ne, dažnai priklauso nuo to, kaip asmuo jautėsi prieš pavartodamas narkotikus. Vartojant LSD nuolat, labai paūmėja visi psichiniai susirgimai. Gali išsivystyti paranoja.

Kartais žmonės pajaučia šio narkotiko “kelionę”, praėjus keletui savaičių po jo pavartojimo. Tai vadinama prisiminimu.

Įstatymas: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Opiatai

Heroinas

Heroinas dažniausiai pardavinėjamas baltų miltelių,pagamintų iš opijinių aguonų,pavidalu.Jis leidžiamas injekcijomis, uostomas ar rūkomas. Rūkant heroinas dedamas ant folijos arba šaukštelio ir kaitinamas. Garai įtraukiami į kvėpavimo takus. Gatvės prekyboje heroinas maišomas su gliukoze ir parduodamas mažuose maišeliuose. Vienas gramas heroino kainuoja 800 Lt.

Heroinas aktyviai slopina smegenis, veikia tokius organizmo refleksus kaip kosulys, kvėpavimas ir pulsas. Tai žmogų ppadaro mieguistą, nejaučiantį nerimo ir skausmo. Kadangi heroinas dažnai vartojamas injekcijų būdu, todėl atsiranda perdozavimo pavojus. Tai gali būti sąmonės praradimo ir, daug rečiau, mirties nuo oro trūkumo priežastimi. Perdozavimo pavojus padidėja tada, kai tuo pačiu metu vartojami ir kiti depresantai. Tiems, kurie vartoja heroiną dažnai, kiekvieną kartą ta pačiam efektui pasiekti reikia vis didesnės dozės. Jie tampa psichologiškai priklausomi nuo narkotikų, kurių įsigijimas tampa daug svarbiau už bet ką. Asmenys, nuolat vartojantys heroiną, sako, kad jis sukelia šilumos jausmą iir atsipalaidavimo pojūtį. Kartais būna ir kitas efektas – šleikštulys, vėmimas, prarandamas apetitas, moterims sutrinka menstruacijų ciklas. Staigiai nustojus vartoti heroiną, atsiranda abstinencijos sindromas, mėšlungis, raumenų traukuliai, gripo simptomai. Visa tai išnyksta tik po kelių savaičių.

Įstatymas: Draudžia gaminti,įgyti, laikyti, gabenti,siųsti aar realizuoti.

Gana dažnai jauni žmonės narkotikų vartojimą vadina protestu prieš suaugusiųjų pasaulį, prieš tėvus, bet kažin ar jie susimąsto, kad narkotikų plitimu tarp jų daugiausia suinteresuoti būtent suaugusieji, tie, kurie lobsta iš jaunų gyvenimų žudymo narkotikais.Narkotikai – čia ir dabar, jie nesirenka aukos pagal išsilavinimą ar amžių, jiems nerūpi žmogaus gabumai ar trūkumai. Verta susimąstyti, ar keli gramai narkotikų yra verti mūsų sveikatos, mūsų vaikų, tėvų ar draugų.

Informaciją gavau iš šių knygų:

1. Atmintinė jaunimui ir tėvams “ Narkotikai ”.

2. Aleksandra G. Davidavičienė ir Loreta Stonienė “ Narkotikų vartojimo prevencija ugdymo institucijose ”

3. Laima Bulotaitė “ Alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo prevencija mokykloje ”