Vyro sveikata

Turinys

1. Įvadas………………………1

2. Vyrų seksualinio gyvenimo sutrikimai………..2

3. Vytų nevaisingumo priežastys…………….3

4. Lytinių organų susirgimų priežastys ir eiga……….4

5. Alkoholio poveikis vyro organizmui………….6

6. Rūkymo žala organizmui………………7

7. Išvados……………………..9

8. Naudota literatūra………………..10

Įvadas

Vyrai gyvena vidutiniškai devyniais metais trumpiau už moteris . Sklandus lytinis gyvenimas sulėtina senėjimo procesus . Viena iš senėjimą skatinančių priežasčių yra ta , kad vyrai pernelyg retai patiria teigiamai veikiančių hormonų išsiskyrimą , kurį užtikrina švelnus ir malonus intymus bendravimas .

Daugelio vyrų seksualinių problemų priežasčių reikia ieškoti labai netoli , dažnai juose pačiuose. Tai pat galima tvirtinti , kad dėl pusės ššeimų , neturinčių vaikų ne savo noru , nevaisingumo kaltė tenka vyrams . Nors priežasčių , neleidžiančių vyrui susilaukti palikuonių , yra labai daug , dauguma jų įmanoma sėkmingai pašalinti , o keletą apskritai išvengti .

Be daugelio seksualinių problemų vyrai turi ir tik juos tykančių ligų sąrašą. Dažniausiai iš jų pasitaikantis lėtinis prostatitas , prostatos hiperplazija , sėklidžių navikai ir kitos . Taigi kiekvienas vyras turėtų reguliariai tikrintis sveikatą .

Nikotinas ir alkoholis pažeidžia daugelio vyro organizmo sistemų darbą , slopina iimunitetą , sukelia lemtingus širdies ir kraujagyslių , kvėpavimo , virškinimo sistemų , onkologines ligas . Žalojami šių įpročių pavergtų vyrų palikuonys ir jų intelektas .

Šio referato tikslas :

Paanalizuoti vyro sveikatos būklę .

Keliami uždaviniai :

1. Panagrinėti vyrų seksualinius sutrikimus .

2. Pasiaiškinti vyrų nnevaisingumo priežastis .

3. Paanalizuoti vyro lytinių organų susirgimų priežastis ir eigą .

4. Apžvelgti alkoholio poveikį vyro organizmui .

5. Pasiaiškinti rūkymo žalą vyro organizmui .

Vyrų seksualinio gyvenimo sutrikimai

Daugumos vyrų lyties organas metų metais atlieka dvigubas , nors ir atskiras funkcijas , ir dėl to nekyla jokių problemų . Nusisekęs lytinis gyvenimas sužadina paties organizmo gyvybines galias , tiksliau jo imuninį pasipriešinimą susirgimams. Seksualinės problemos yra bene viena iš tų bėdų , nuo kurių kenčia daugiausia vyrų . Nuo to kenčiantiems vyrams tai tikrai skaudi tema . Neretai yra ir tokie atvejai , kai pakanka vienos tabletės ar injekcijos , tačiau prieš tai reikia pasitarti su gydytoju , gerai išmanančiu seksualinę mediciną . Tačiau daugeliui žmonių , o neretai ir gydytojams , sunkiai ssuprantamas ligonio noras ir toliau tęsti normalų lytinį gyvenimą . Nors nuo seno žinoma , kad normalus lytinis gyvenimas apsaugo nuo galvos ir nugaros skausmų , nuo kraujotakos sutrikimų , nuo nerimo , skrandžio opų ir daugelio pačių įvairiausių ligų , netgi nuo vėžio . Kam tai teikia laimės , to kraujyje yra daugiau antikūnų , saugančių nuo ligas sukeliančių virusų , bakterijų ir kenksmingų pašalinių medžiagų maiste ir aplinkoje . Nėra tokios ligos , kuria sergant lytiniai santykiai negalimi .. Joks vyras tam reikalui nėra per silpnas , net ir tuomet kai liga organizmą gerokai nualino . Ne mažiau svarbi už seksualinių sutrikimų gydymą vaistais yra psichologinė pagalba , nes kaip tik tokiais atvejais smarkiai nukenčia ir paciento psichika . Seksualinius sutrikimus sukelia dažniausiai organinės priežastys ir visus juos galima gydyti . O tipiška priežastis mūsų laikams tai seksualiniai sutrikimai dėl medikamentų vartojimo . Gali net apskritai sumažėti lytinis potraukis . Taigi kai vyras netikėtai susiduria su tokiomis problemomis , visada reikia pagalvoti , ar tai tik nebus vartojamų vaistų šalutinis poveikis . Tokį neigiamą medikamentų poveikį patiria kas penkioliktas vyras . Pastebėta , kad tarp besigydančių antihipertenziniais vaistais žmonių , erekcijos sutrikimų skaičius padidėja 50 proc. Sumažėjęs kraujospūdis gali būti svarbi priežastis , nes jo gali nebepakakti varpos akydkūniams pakankamai užpildyti , tačiau didžiausios įtakos jie turi sujaudrinimo nervams ir galvos smegenyse esančiam seksualiniam centrui . Vis dažniau vartojami antidepresantai gali kuriam laikui sumažinti lytinį potraukį , smarkiai padidinti varpos galvutės jautrumą ir sukelti nemažus erekcijos sutrikimus . Kai vyrai susiruošia mesti svorį , tai jiems išrašomi ir tokie vaistai , kurie slopina ne tik apetitą , bet ir fizinę meilę . Kartais panašų nepageidaujamą poveikį padaro ir nnuo skrandžio gleivinės uždegimų ir opų skiriami medikamentai . Anaboliniai steroidai , kuriuos vartoja norintys prisiauginti raumenų vyrai , sumažina testosterono koncentraciją vyro organizme . Padauginus testosterono , kurį gana dažnai išrašo gydytojai , kai sumažėja lytinis potraukis , kartais gali susilpnėti erekcija . Tokį patį rezultatą gali duoti ir estrogenų skyrimas .

Pagal profesoriaus Aryeho Abramovo tyrimus nenusisekęs lytinis gyvenimas yra svarbi širdies infarkto priežastis . Tik su nauja partnere ir nepalankiomis , net pavojingomis sąlygomis lytinio akto metu išsiskiria daug streso ir baimės hormonų , kurie gali sukelti vainikinių širdies arterijų mėšlungišką susitraukimą .

Lytinio potraukio išnykimas ypač būdingas sergantiems depresijomis , o menkas lytinis potraukis būdingas ir epileptikams . Prie to dar prisideda erekcijos susilpnėjimas ir orgazmo nebuvimas . O vyrams , kurie dar vaikystėje sirgo epilepsija , gali išsivystyti ir lytinių santykių baimė , nes lytinio brendimo metu lytinis susijaudinimas jiems dažnai sutapdavo su artėjančio priepuolio požymiais .

Išsėtinės sklerozės atveju tai pat gali būti sutrikimų . Tačiau ligai neleidus įsisenėti beveik visus vyrus galima išgydyti . Bet po to daugelis vyrų patys atsisako lytinio gyvenimo , nes yra baimė , kad lytinis aktas gali nenusisekti .

Diabetas sukelia pakitimų smulkiuosiuose nervuose , kurie reguliuoja varpos aaprūpinimą krauju ir jo raumenų darbą . Dėl to atsiranda įvairiausių seksualinių problemų .Tačiau daugelį erekcijos sutrikimų diabetikams sukelia jų vartojami medikamentai , alkoholis ar aplinkos sukelti stresai .Su nemažais sunkumais , norėdami patenkinti savo seksualinius norus , susiduria reumatizmu sergantys vyrai .Ribotą sąnarių lankstumą lydi ir dideli skausmai . Tačiau lytinio aktyvumo reumatikams riboti nereikia . Jis kaip tik turėtų būti aktyvus , tik reikia kad jis teiktų kuo daugiau malonumo .(4;5).

Vyrų nevaisingumo priežastys

Net ir šiais laikais vyro negalėjimas turėti palikuonių dažnai tapatinamas su vyriškumo stoka . Vyro vaisingumas priklauso nuo jo sėklos . Todėl sėklos mėginys yra svarbi priemonė nevaisingumui nustatyti . 20-30 metų vyrų spermos mililitre būna nuo 50 iki 100 milijonų spermatozoidų , vėliau jų skaičius pamažu mažėja . Spermatozoidų skaičių mažina bloga sveikata , lytinių organų uždegimai , stresai ir ypač didelį neigiamą poveikį daro su karščiavimu susijusios infekcijos . Labai svarbu yra ir spermatozoidų judrumas . Smarkiai piktnaudžiaujant alkoholiu spermatozoidai gali iš viso nesubręsti tiek , kad taptų judrūs .

Vyrų nevaisingumą gali sukelti ir lyties organų uždegimai . Gonorėjos atveju pažeidžiamas sėklidės prielipas ir šios ligos pasekmės ilgalaikės . Prostatitas smarkiai sumažina spermatozoidų judrumą . Sėklidės uždegimas visam laikui gali

pakenkti sėkliniams kanalėliams , dėl to stipriai mažėja spermatozoidų skaičius spermoje .

Ypač vyrų vaisingumui kenkia ir vartojami medikamentai . Dažnai spermatozoidų kokybę blogina preparatai nuo vėžio . O medikų skiriamas testosteronas vyrų nevaisingumui gydyti iš tiesų trukdo spermatozoidams susidaryti . Tai pat veikia ir anaboliniai preparatai . Piktnaudžiavimas kava ar narkotikais tai pat gali sukelti vyro nevaisingumą . Rūkymas stabdo spermatozoidų brendimą . toks negalavimas lydi ir tuos vyrus , kurie dirba su įvairiais chemikalais , kurių aplinkoje yra ššvino (spaustuvės , lydyklose ) arba kadmio ( plieno pramonėje , prie šiukšlių deginimo ) . Spermatozoidams susidaryti trukdo ir rentgeno spinduliai .

Gali būti ir paveldėtų nevaisingumo priežasčių . Gali būti paveiktas ir embrionas ; jei maiste kurį valgo nėščia moteris yra pridėta estrogenų . Tai pat apvaisinimo metu gali įvykti klaida genetinėje programoje . Gali būti ir struktūriniai defektai pvz. neturi sėklinių latakų . Jei organizmui bręstant sėklidės nenusileidžia į kapšelį ,o lieka įstrigusios pilvo ertmėje . Sėklidės nneturi likti kūno viduje jau vien dėl to , kad jų temperatūra neviršytų 32 C. Esant normaliai kūno temperatūrai beveik nelieka gyvybingų spermatozoidų .

Dažnos karštos vonios ar ankštų kelnaičių nešiojimas irgi gali sukelti kenksmingą sėklidžių perkaitimą . Perkaitimo priežastis ddažniausiai būna varikocelė – tai sėklinio virželio mazginis išsiplėtimas .

Nevaisingumas gali būti kaip operacijų pasekmė . Tai po vaikystėje atliktų šlapimo pūslės operacijų , ar po priešinės liaukos operacijos vyresniame amžiuje . Jį gali sukelti ir cukrinis diabetas , hipotireozė , bet gydant pagrindinę ligą dingsta ir nevaisingumas . Navikai nevaisingumą sukelia retai .

Dažnai tai yra kiekvieną dieną santykiaujant tai pat galimas nevaisingumas . Tokiu atveju smarkiai sumažėja spermatozoidų kiekis ir kokybė . Stresai mažina spermatozoidų gamybą .

Kaip ir moterys, vyrai gali būti nevaisingi dėl psichoseksualinių priežasčių. Tai dažniau įgimta ar įgyta impotencija, lytinio akto technikos nesklandumai, priešlaikinis sėklos išsiliejimas. Ypač neigiamai veikia lytinio akto nutraukimas, ilgainiui sukeliantis impotenciją ir kitą lytinio akto patologiją. Vyrų nevaisingumas iišsivysto neretai dėl įvairių neurologinių sutrikimų.

Vyrų nevaisingumo priežastys gali būti pašalintos. Deja, jie nenoriai tiriasi ir gydosi. Dažniau mėgsta suversti kaltę moteriai. To priežastis – auklėjimo trūkumai šeimoje, visuomenėje tvyranti sena pažiūra į „vyriškumo“ išaukštinimą, ypač nenorą pripažinti save „ne vyru“.

Ypač svarbu vaisingumą saugoti, t. y. pasirinkti sveiką gyvenimo būdą – tinkamai maitintis, vengti svaigalų, narkotikų, rūkymo. Nereikia pamiršti, kad nevaisingumas gali išsivystyti ir dėl – nutukimo, tuberkuliozės, širdies, inkstų ir kitų vyrų ligų, ypač sunkių jų formų.

Nors vyrų nnevaisingumo gydymas nėra dar labai veiksmingas, bet kaskart atneša vis geresnių rezultatų. Svarbiausia rastis nevaisingumo priežastį ir ją pašalinti. Jau ir Lietuvoje sėkmingai daug nevaisingų vyrų gydoma.

Reikia nepamiršti, kad nevaisinga pora yra labai pažeidžiama, jautri. Ji suvokia, kad Dievo duota vaisingumo dovana žmogui yra pati svarbiausia. Tik aukštos moralės ir intelekto žmonės geba susitaikyti su savo neišgydomu nevaisingumu ir įprasminti motinystę-tėvystę kitais gyvenimo būdais.(7)

Lytinių organų susirgimų priežastys ir eiga

Labai pamažu vykstantis priešinės liaukos augimo procesas atkreipia į save dėmesį tik tada , kai :

-vyrui naktį tenka dažniau bėgioti šlapintis

-šlapimo srovė susilpnėja ;

– sunku pradėti šlapintis , o pabaigus dar ilgokai varva ;

– vyras beveik visą laiką jaučia norą šlapintis , nes priešinės liaukos srityje susitvenkęs šlapimas veikia dirginančiai.

– Panašius šlapinimosi sutrikimus gali sukelti ir šlapimo pūslės akmenligė , padidėjęs šlapimo pūslės nervingumas ir priešinės liaukos vėžys . Priešinės liaukos hiperplazijai būdingi požymiai stiprėja . Diagnostikai : yra varvėjimas iš šlaplės ir sėklos išsiliejimas kartais būna skausmingas .

– Priešinės liaukos hiperplazijos gydymo būdas priklauso nuo to kiek ta liauka padidėjusi ir nuo sukeliamų ligos simptomų . Esant ankstyvajai ligos stadijai pakanka daug cinko turinčio maisto . O cinko itin daug yra austrėse , silkėje , moliūgų ir saulėgrąžų sėklose ir kkarvės piene . Patartina valgyti daugiau jūros žuvų , žvėrienos ir augalinių riebalų . Reikėtų kasdien valgyti vaisius ir daržoves . Bet jei liga įsisenėjo ,tai kelis mėnesius reikia vartoti medikamentus . Jei nepadeda ir jie , tada prisireikia skalpelio pagalbos . Joks vyras neturėtų delsti eiti pas gydytojus , nes kai blokuojamas šlapimo ištekėjimas iš šlapimo pūslės , atsiranda šlapimtakių infekcija ir gali sutrikti inkstų darbas .Taigi sulaukus 45 metų reikėtų kasmet atlikti profilaktinius urologinius tyrimus , nors priešinės liaukos vėžys išsivysto dažniausiai tik sulaukus 60 metų . Priešinės liaukos vėžio simptomai yra daug švelnesni , nei hiperplazijos .Apie tai tik kartais perspėja spermoje ar šlapime atsirandantis kraujas . O kaulų , nugaros skausmai , dusulys ir bendras silpnumas yra vėlyvieji šios ligos požymiai , rodantys , kad navikas jau visame kūne .

– Priešinės liaukos vėžio augimui reikalingi vyriškieji hormonai . Testosterono turintys vaistai bei kultūristų vartojami anaboliniai preparatai kaip tik dėl to ir padidina priešines liaukos vėžio atsiradimo pavojų. Naviko augimas priklauso nuo vyriškųjų hormonų, tai pagrindinis šios vėžio formos gydymo būdas buvo sėklidžių šalinimas. Tiesa, pastovus noras šlapintis po tokios operacijos praeina ne visada.

– Sėklidžių navikai yra dažniausiai sutinkama navikų rūšis tarp 25-35 metų vyrų, bet gali sirgti bbet kuriame amžiuje. Įtakos šiam susirgimui turi motinos neštumo metu, kai organizme padidėja estrogenų koncentracija. Taip pat persirgta vaikystėje kiaulyte. Pirmieji naviko požymiai :tai tempimo ar sunkumo pojūtis sėklidėse , skausmas pilvo apačioje ar kirkšnyje.

– Varpos vėžys pasitaiko vienam iš šimto vyresnio amžiaus vyrams. Jo svarbiausia priežastis yra higienos reikalavimų nesilaikymas. Dėl to atsiranda chroniški uždegimai. Pirmasis požymis būna pūliniai su dvokiančiomis išskyromis. Dažnai būna tik sukietėjimai, čiuopiant juntami net ir pro apyvarpės odelę.

– Jei sėklidė taip ištino, kad tapo kelis kartus didesnė negu ankščiau , tai to priežastys gali būti tokios:

– – išorinė netiesioginė kirkšnies išvarža, kai išvaržos turinys su sėkliniu virželiu pro kirkšnies kanalą patenka į kapšelį.

– – Sėklidės vandenė, kai sėklidės makštiniame dangale renkasi serozinis uždegimams neatsparus skystis.

– – Sėklidės prielipo cista ar spermatocelė.

– Karpos ant varpos dešimt tūkstančių kartų dažnesnės už vėžį. Jos gali augti ant varpos kaklelio ir išskirti dvokiančias išskyras. Karpos sukėlėjai pernešami lytiškai santykiaujant. Jei vartojami medikamentai sukelia vyro organizme hormoninius pakitimus, tada gali pradėti augti krūtys. Moteriškų hormonų padidėjimą gali sukelti :

– Bet kokie sėklidžių navikai gali tiesiogiai gaminti estrogenus.

– Kepenų cirozė gan dažna vyrų krūtinės pokyčių priežastis.

– Tam tikri medikamentai, kurie didina estrogenų koncentraciją, veikia kaip antiandrogenai.

– Krūtų augimą gali sukelti testosteronas

ar progesteronas, nes jie kepenyse, riebaliniuose audiniuose ir raumenyse virsta estrogenais.

Vyrui senstant dėl lytinio aktyvumo sumažėjimo jo organizme gaminasi mažiau testosterono, dėl to kali atsirasti santykinis estrogenų perteklius ir pradėti augti krūtys.

Jei ant krūtinės atsiranda sukietėjimų ar gumbų, tai gali būti ir krūties vėžys, nors vyrams jis pasitaiko labai retai. Dažniausiai jis galimas 55-60 metų vyrams.(2,5,6)

Alkoholio poveikis vyro organizmui

Išgertas alkoholis skrandyje ir plonuosiuose žarnose greitai susigeria, ir tuoj patenka į kraują. Kraujas išnešioja alkoholį po audinius, bet čia jis ppasiskirsto netolygiai . Smegenų audiniuose būna pusantro ir daugiau kartų didesnė koncentracija negu kitose audiniuose. Gana didelis alkoholio kiekis ir kepenyse, nes jos aktyviai susiurbia ir neutralizuoja bet kokias kraujyje esančias medžiagas, jei jos viršija normą.

Išgėrus alkoholio, apima nerūpestinga, lengvabūdiška, pakili nuotaika. Tai atsitinka dėl susilpnėjusio slopinimo proceso.

Po vienkartinio išgėrimo alkoholio poveikis kitiems organams ir audiniams nedidelis . alkoholis sudirgina burnos stemplės , skrandžio gleivinę , sutrikdo termoreguliacijos centro veiklą . Išsiplečia odos kraujagyslės , žmogus jaučia šilumą , ssustiprėja šilumos atidavimas . Sistemingai girtaujant atsiranda ilgalaikiai įvairių organų funkcijų sutrikimai . Pirmas nukenčia skrandis , nes alkoholis tiesiogiai dirgina jo gleivinę . Nuo to gleivinės ląstelės iš pradžių suveši , o paskui sunyksta . Taip girtaujantys žmonės suserga aalkoholiniu gastritu , o vėliau ir opalige . Ji gali suvėžėti . Vyrai skrandžio vėžiu serga kur kas dažniau negu moterys , todėl kad jie labiau piktnaudžiauja alkoholiu . Sistemingas alkoholio vartojimas pražūtingas kepenims , nes jos nuolat neutralizuoja alkoholį. Dėl to sutrinka medžiagų apykaita kepenyse , jų ląstelės atrofuojasi ir jų vietą užima jungiamasis ir riebalinis audinys .

Alkoholis gadina širdies ir kraujagyslių sistemą , jis reflektoriškai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą . Vyriškos lyties asmenys , piktnaudžiaujantys alkoholiu , širdies ir kraujagyslių ligomis serga 20 kartų dažniau negu negeriantys . Nuo alkoholio padidėja arterinis kraujospūdis . Alkoholio paveiktos kraujagyslės daug greičiau pasiduoda sklerozei . Alkoholizmu sergančių asmenų širdies ir kraujagyslių pakenkimai tokie dideli , kad vidutinio ir vyresnio amžiaus aasmenys dažnai dėl jų miršta .

Sistemingas girtavimas gerokai pažeidžia ir galvos smegenis , kai kur nervinis audinys net atrofuojasi . Nuo alkoholio prasideda degeneraciniai procesai vidaus sekrecijos liaukose , ypatingai lytinėse . Ypatingai nukenčia gemalinės ląstelės – spermatozoidai . Alkoholiniai gėrimai sukelia inkstų ir šlapimo takų ligų paūmėjimą ; šios ligos paūmėja ir nuo girtaujančių taip mėgstamų aštrių patiekalų . Alkoholis susilpnina organizmo atsparumą infekcinėms ligoms . Sistemingai girtaujantys asmenys sutrumpina sau gyvenimą maždaug dešimčia metų , o aalkoholikai gyvena 15-20 metų trumpiau už negeriančius . (3)

Rūkymo žala organizmui

Galima tvirtai pasakyti , kad kiekvienas cigaretės dūmų įtraukimas sutrumpina žmogaus gyvenimą vienu įkvėpimu , o kiekviena surūkyta cigaretė gyvenimą sutrumpina 15 minučių . Nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta apie milijonas žmonių .. Pastebėta , kad rūkančių vyrų krūtinės apimtis ir plaučių išsivystymas 25proc. atsilieka nuo nerūkančiųjų . Dažnai juos kamuoja ir peršalimo ligos , nes sumažėjęs organizmo atsparumas mikrobams . Rūkančių vyrų kvėpavimo funkcija ir bendra būklė gerokai nukrypusi nuo normos . Jų vidutinė kūno masė 1kg. mažesnė negu nerūkančiųjų , plaučių ventiliacija 10proc. prastesnė , deguonies įsisavinimas sumažėjęs 10-12proc. , per vieną širdies susitraukimą deguonies į audinius patekdavo apie 20proc. mažiau negu nerūkantiems . Ir visa tai paaiškėjo , tiriant rūkorius , kurių rūkymo stažas buvo tik 1-2 metai

Nikotinas sukelia kraujagyslių spazmus , tai pat jų vidinių sienelių pakitimus , sukeliančius aterosklerozę , kraujagyslių spindžio susiaurėjimą .Yra paskaičiuota , kad rūkantysis 12-13 kartų dažniau už nerūkantį kenčia nuo stenokardijos ir miokardo infarkto . Nikotino ir tabako eterinių aliejų sukeltas širdies susitraukimų padažnėjimas perkrauna širdį , nes jai tenka per parą vidutiniškai 15 tūkstančių kartų papildomai susitraukti ir tai tik todėl , kad tabako nuodai dirgina šširdį .Kita rūkymo komplikacija tai kojų kraujagyslių vidinių sienelių spazmai ir degeneracija . Ši vyrams būdinga liga pasireiškia vadinamuoju protarpiniu šlubumu . Tai atsitinka todėl , kad labai susiaurėja kojų kraujagyslių spindis ir nepakanka jomis tekančio kraujo . Kvėpavimo organams rūkymas kenkia pirmiausia , todėl ,kad tabako dervos tiesiogiai dirgina jų gleivinę .Nuo to nukenčia visos kvėpavimo takų dalys . Rūkoriai kosti beveik nuolatos . Manoma , kad rūkoriai plaučių vėžiu serga maždaug 30 kartų dažniau už nerūkančius . Prie rūkymo komplikacijų priskiriama ir skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opaligė . Be to reikia paminėti , kad rūkančių gerokai didesnis procentas piktnaudžiauja alkoholiu negu nerūkančiųjų . Rūkymas kenkia ir lytinei funkcijai . Rūkančių vyrų spermatozoidų judrumas 1,5 karto mažesnis , o jų kraujyje mažiau lytinio hormono testosterono .. Rūkymas neigiamai atsiliepia uoslės bei skonio pojūčiams , nes tabako dūmų nuolat dirginamos nosies ir liežuvio gleivinės bei nervų galūnių jautrumas sumažėja . Blogėja klausa , nes nikotinas slopina klausos nervą . Manoma , kad dėl rūkymo gyvenimas sutrumpėja 6-8 metais , o rūkančių jauno amžiaus žmonių mirtingumas 30-40proc. didesnis negu nerūkančio . Mirtis , apsinuodijus nikotinu , ištinka po kelių sekundžių . Nikotinas pasiekia smegenis per kelias sekundes po dūmo įtraukimo , oo vidutinis rūkalius kiekvienais metais gali nusiųsti smegenims maždaug 70 000 narkotiko dozių . Nikotinas yra galingas narkotikas , turintis daug poveikių , kurių dauguma yra nenuspėjami .

Deja rūkantieji kenkia ne vien savo , bet ir aplinkinių sveikatai . Nustatyta , kad išbūti valandą prirūkytoje patalpoje yra tas pats , kas surūkyti 4 cigaretes . Pasyviais rūkoriais tampa rūkančiojo giminės , draugai ir artimieji .(1)

Išvados

1.Nusisekęs lytinis gyvenimas sužadina paties organizmo gyvybines galias . Normalus lytinis gyvenimas apsaugo organizmą gyvybines galias . Normalus lytinis gyvenimas apsaugo organizmą nuo pačių įvairiausių ligų , net nuo vėžio . Seksualinius sutrikimus sukelia dažniausiai organinės priežastys, mūsų laikais tai dažniausiai vartojami medikamentai . Tai antidepresantai , anaboliniai steroidai , antihipertenziniai vaistai .

Lytinio potraukio išnykimas būdingas epileptikams , sergantiems depresija , cukriniu diabetu . Ligoms neleidus įsisenėti , tinkamai jas gydant beveik visus vyrus galima išgydyti , bet po to daugelis patys atsisako lytinio gyvenimo , nes yra baimė , kad lytinis aktas gali nenusisekti . Tokiais atvejais reikalinga nuodugniai išaiškinti , kad tai tik laikini sutrikimai ar visa tai vyksta įtakojant medikamentams . Svarbi ir psichoterapinė pagalba .

2. Vyro vaisingumas priklauso nuo jo sėklos . Spermatozoidų skaičių mažina bloga sveikata , lytinių organų uždegimai

, stresai . Vyro vaisingumui kenkia vartojami medikamentai . Piktnaudžiavimas alkoholiu , kava , rūkymas , narkotikų vartojimas tai pat gali sukelti vyrų nevaisingumą . Gali būti ir paveldėtų nevaisingumo priežasčių . Tai pat dažnos karštos vonios ar ankštų kelnaičių nešiojimas gali sukelti kenksmingą sėklidžių perkaitimą . Nevaisingumas gali būti ir operacijų pasekmė . Stresai mažina spermatozoidų gamybą , o kiekvieną dieną santykiaujant smarkiai sumažėja spermatozoidų kiekis .

3. Priešinė liauka apie save duoda žinoti tik tada kai vyrui tenka dažniau bbėgioti šlapintis . Beveik visą laiką jaučiamas noras šlapintis . esant ankstyvai ligos stadijai pakanka valgyti daug cinko turinčio maisto , o vėliau prisireikia medikamentų , o ilgai užtęsus ir skalpelio pagalbos . Priešinė liauka gali ir suvėžėti , taigi sulaukus 45 metų amžiaus reikia kasmet profilaktiškai atlikti urologinius tyrimus .

Sėklidžių navikais dažniausiai sergama 25-35 metų . Varpos vėžys pasitaiko 1 iš 100 vyresnio amžiaus vyrų. Sėklidės susirgimai pasireiškia tynimu , o dėl estrogenų pertekliaus gali pradėti augti krūtys . <

4. Vyrai piktnaudžiaujantys alkoholiu širdies ir kraujagyslių ligomis serga 20 kartų dažniau už negeriančius . Ypatingai nukenčia gemalinės ląstelės – spermatozoidai . Alkoholiniai gėrimai sukelia inkstų ir šlapimo takų ligų paūmėjimą . sistemingas alkoholio vartojimas pražūtingas kepenims , nes jos nnuolat neutralizuoja alkoholį . girtaujantys vyrai sutrumpina sau gyvenimą maždaug 10 metų , o alkoholikai gyvena 15-20 metų trumpiau už negeriančius .

5. Rūkančių vyrų krūtinės apimtis ir plaučių išsivystymas 25% atsilieka nuo nerūkančiųjų . sumažėjęs jų ir organizmo atsparumas mikrobams . Nikotinas sukelia kraujagyslių spazmus ir jų spindžio susiaurėjimą . Rimta rūkymo komplikacija tai kraujagyslių vidinių sienelių spazmai , pasireiškiantys protarpiniu šlubumu . Rūkoriai plaučiu vėžiu serga 30 kartų dažniau. Rūkymas neigiamai veikia ir lytinę funkciją , blogėja uoslė , skonis , klausa. Dėl rūkymo vyro gyvenimas sutrumpėja 6-8 metais .

Naudota literatūra

1. E.Moncevičiūtė-Eringienė „Rūkymas, alkoholis, imunitetas ir vėžys“ Mokslo ir enciklopedijų leidykla 1994 Vilnius 13-39 psl.

2. Vladas Minius ir Kęstutis Brusokas „Šeimos daktaras“ Vilnius 1994 m. 304-305 psl.

3. Helmuto Kolitzus „Vyrai gėrė, vyrai gers“ „Vaga“ Vilnius 2002 m. 40-49 psl.

4. Leon Kaplan „Vyras-visada vyras“ „alma litera“ Vilnius 1997 m. 163-225 psl.

5. Dr. James H. Gilbaugh „Intymus vyro pasaulis“ Vilnius 1996 m. 30-61 psl

6. Spec.med.mėnraštis „Ekstra sveikata“ 2004 m. gruodis 22-25 psl.

7. Internetas www.slauga.lt „Sveika tėvystė“.