hip hop’as
Įžanga į Hip-Hop istoriją: Kool DJ Herc
Data: 2004-12-05 20:08:56 Parengė: Bitke-D
HIP-HOP – šis dvieju paprastų žodžiu junginys šiandien yra įgijęs nepaprastą reikšmę ne tik muzikoje, bet ir nemažos dalies jaunimo gyvenime. O viskas prasidėjo visiškai nekaltai – nuo mažos kibirkšties. Kai Niujorko gatvėse vaikai šoko breiką, ar kažką panašaus į tai, kai didžėjai vakarėlių metu „išsidirbinėjo“ su plokštelėmis, o MCs su mikrofonais, kai namų sienos ir traukinių vagonai nusidažė įvairiomis spalvomis, niekas net neįsivaizdavo, kad visa tai išaugs įį tokį kultūrinį judėjimą, kuris išpopuliarės visame pasaulyje. Šiandien dažnai galima pastebėti Hip-Hop’o kultūros elementų: krepšinio rungtynėse pertraukų metu šokamas breikas, televizijos reklamose naudojamos graffiti stiliaus raidės, „Tele Bim Bam“ paįvairina savo programą repavimu (nors ir primityviu), be abejo žinote ir tokį dalyką kaip scratch’as. Visa tai atėjo ne iš kur kitur, o iš apgriuvusių, purvinų ir šiukšlėmis užverstų Niujorko rajonų, tiksliau – iš Bronkso ir jo gyventojų, vienas kurių buvo Kool DJ Herc.
Pietų Bronksas
Čia viskas ir prasidėjo. Bet kur ttiksliai? Pradėkim nuo to, kad Niujorkas, 11-oji JAV valstija, randasi šalies šiaurės rytuose. JAV teritorinis vienetas – apygarda. Niujorkas suskirstytas į 58 apygardas, kurių viena vadinasi New York City (NYC). Ši apygarda randasi pačiame piečiausiame Niujorko taške ir užima 831 kkm² plotą. NYC yra didžiausias miestas pagal gyventojų skaičių Jungtinėse Valstijose ir antras pagal tą patį rodiklį visoje Šiaurės Amerikoje (8,008,278 gyventojų). New York City sudaro 5 rajonai – Staten Ailendas, Bruklinas, Queens’as, Manhetenas ir Bronksas (148.7 km², 1,354,068 gyventojų, 35.64% juodaodžių, 48.38% lotynų amerikiečių ir ispanų kilmės žmonių). Šis rajonas skirstomas į tris dalis – šiaurinę, vidurinę ir pietinę.
Pietų Bronksas, dar kitaip vadinamas miestu ant kalvos, aštuntajame dešimtmetyje išgyveno labai sunkius laikus. Kentėjo visas miestas, tačiau Pietų Bronksas labiausiai. Tuo metu jis atrodė panašiai kaip Vokietija po II Pasaulinio Karo. Apgriauti namai, žole apaugę šaligatviai, išdraskyti automobiliai ir šiukšlių krūvos atspindėjo tik išorinę pusę, o tuo metu viduje viskas buvo dar baisiau: gatvėse viešpatavo tarpusavyje kovojančios gaujos, žūdavo suaugusieji, kkartais ir vaikai, net policijai ten buvo nesaugu. Dėl to iš pietinio Bronkso ir jo apylinkių bėgo tūkstančiai žmonių. Sunki padėtis buvo visoje New York City teritorijoje, gyventojų skaičius čia nuo 1970-ųjų vos per kelis metus sumažėjo nuo 7,896,000 iki 7,092,000 (palyginimu, visame San Franciske tuo metu gyveno apie 800,000 žmonių – tiek pat, kiek neteko NYC). Pietų Bronksas tuo metu buvo labiausiai nuniokotas rajonas visoje šalyje, o gyventojų čia sumažėjo net 57% (nuo 383 tūkst. 1970-aisiais iki 166 tūkst. 11980-aisiais). Į tokios katastrofos priežastis nesigilinsime, nes tai gan sudėtinga paaiškinti. Galima pasakyti tik tiek, kad viską lėmė vietinės valdžios klaidos.
Kool DJ Herc
Kool DJ Herc’as (Clive Campbell, gimęs 1955 m. balandžio 16 d. Kingstone, Jamaikos sostinėje. Iš čia taip pat kilę tokios muzikos įžymybės kaip Bob Marley, Buju Banton ir Beenie Man) į Pietų Bronksą imigravo 1967-ais metais, būdamas 12-os. Lankydamas Alfred’o E. Smith’o vidurinę mokyklą, jis daug laiko praleisdavo treniruoklių salėje ir netrukus dėl nemažo ūgio ir raumenų draugai jį praminė Herakliu (Hercules – iš čia ir Herc). Be svorių kilnojimo, Herc’as dar mėgo graffiti meną, bet šį hobį greitai pakeitė darbas prie garso plokštelių. Pirmą kartą rimčiau prisiliesti prie jų Herc’ui teko tada, kai sesuo paprašė pravesti jos gimtadienio vakarėlį. Po to jau sekė rimtesni renginiai ir rimtesni išbandymai. 1520 Sedgwick Avenue – čia buvo namas, kuriame gyveno Herc’as su šeima, čia pat prasidėjo ir jo kaip didžėjaus karjera.
Kadangi Herc’as buvo atvykęs iš Jamaikos, kur dominavo reggae muzika, iš pradžių jis grojo daug regio. Tačiau vietinė publika nebuvo labai didelė regio gerbėja, todėl Herc’ui teko pereiti prie funk, soul, jazz, R&B, rock, disco ir kitos tuo metu populiarios muzikos (visa tai vyko apie 1970-uosius metus). Dar gyvendamas Jamaikoje, HHerc’as klausė labai daug amerikietiškos muzikos, jo mėgstamiausias dainininkas buvo legendinis Rick’as James’as (R.I.P.) – funk ir soul muzikos žvaigždė. Taigi, Herc’as ėmė groti daug funk’o ir kitos tradicinės amerikiečių muzikos: James Brown („Give It Up Turn It Loose“ buvo mėgstamiausia jo daina), Mandrill, Jimmy Castor Bunch ir pan. Tuo metu daugelis didžėjų grojo tas pačias dainas, nes jos buvo populiarios, tačiau vakarėlio metu žmonės dažnai nervindavosi dėl vienos priežasties. Kiekviena daina turėjo trumpą „perėjimą“, kai baigdavosi vokalinė partija ir kurį laiką grodavo instrumentinė muzika. Šis „perėjimas“ buvo vadinamas „break“ ir beveik visos dainos plokštelėse turėjo breikus. „Vakarėlio metu žmonės labiausiai šėldavo būtent tuo metu, kai grodavo breikas, tačiau jis tęsdavosi ne ilgiau kaip minutę (breikai dažnai būdavo vos keliolikos sekundžių trukmės), todėl daugelis imdavo keiktis, kai staiga vėl prasidėdavo vokalinė partija, neleisdavusi įsijausti į muzikos ritmą“ pasakoja Afrika Bambaataa. „Visi norėjo, kad breikas tęstųsi kuo ilgiau, nes jis suteikdavo energijos, įsiskverbdavo į kūną ir tiesiog užvaldydavo jį. Tuo metu visi didžėjai grojo populiarias dainas, o Herc’as buvo pirmas, kuris grojo tik tų dainų breikus. Galima sakyti, tai davė pradžią Hip-Hop’o muzikai“.
Muzika iš muzikos
Norėdamas ištęsti breiko grojimo laiką, Herc’as pirko ne po vieną, o po dvi plokšteles su ta pačia ddaina. Tada jis galėjo dviejų plokštelių grotuvų (turntables) ir audio mikserio pagalba iš vienio trumpo breiko sukurti ištisą breakbeat’ą. Be to, miksuodamas dvi skirtingas plokšteles, jis galėjo sukurti visą muzikinę kompoziciją. Trumpai tariant, Herc’as pradėjo kurti muziką iš muzikos.
Herc’o breakbeat’ai vedė iš proto visą Bronksą, į jo vakarėlius rinkosi ne tik vietiniai gyventojai, bet ir žmonės iš apylinkių, apie pastaruosius ir ateinančius Herc’o vakarėlius buvo nuolat kalbama, niekas negalėjo atsispirti tam naujam muzikos ritmui, kuris buvo kažkuo ypatingas. Herc’as valandų valandas praleisdavo įrašų parduotuvėse besiknaisiodamas po plokšteles (digging), kol rasdavo tą reikiamą garsą – reikiamą breiką, kuris turbūt jam dar neįžengus pro duris jau skambėdavo galvoje. Jam nebereikėjo jaudintis dėl muzikos stiliaus, nes viskas, ko jis norėjo iš plokštelės, tai trumpas breikas.
Norintiems išgirsti, kaip skamba breikai ir breakbeat’ai, reikėtų ieškoti šių rinkinukų: Super Disco Breaks, Ultimate Breaks and Beats (25 dalys), Hardcore Break Beats, Drum Drops.
Populiariausi breikai, kuriuos dažniausiai naudodavo didžėjai ir pagal kuriuos pašėlusiai šokdavo breikeriai, buvo šių dainų:
„Soul Pride“ James Brown (1969);
„Tighten Up“ James Brown (1969);
„Fencewalk“ Mandrill;
„Funky Nassau“ The Beginning of the End;
„Funky Drummer“ James Brown;
„Scratchin’“ Magic Disco Machine;
„Scorpio“ Dennis Coffey;
„Super Sperm“ Captain Sky
„Mardi Gras“ Bob James;
„Soul Makossa“ Manu Dibango;
„Easy Dancin’“ Wagadu-Gu;
„In The Bottle“ Gil Scott-Heron;
„Apache“ Incredible Bongo
Band;
„Think (about it)“ Lynn Colins;
„Get Into Something“ The Isley Brothers;
„Melting Pot“ Booker T. & The M.G.’s;
„Listen To Me“ Baby Huey;
„Scorpio“ Dennis Coffey & The Detroit Guitar Band;
„It’s Just Begun“ The Jimmy Castor Bunch;
„Hum Along And Dance“ The Jackson 5;
„Love The Life You Live“ by Black Heat;
„Theme From S.W.A.T.“ Rhythm Heritage;
„Dance To The Drummer’s Beat“ Herman Kelly & Life.
Ya rock and ya don’t stop
Kaip ir dabar, nė vienas didžėjus neapsieidavo be mikrofono, juk kartais reikėdavo prabilti į publiką, galbūt pranešti, kokia bbus sekanti daina, kas švenčia gimtadienį, kieno motina atėjo ieškoti savo sūnaus ir panašiai. Tačiau iki Kool DJ Herc’o niekas nenaudojo mikrofono repavimui. Pradžioje tai buvo tik paprasti šūkavimai, kuriais Herc’as pristatydavo ne tik save, bet ir kitus didžėjus bei šiaip draugus:
„Yo this is Kool Herc in the joint-ski saying my mellow-ski Marky D is in the house“;
„There goes my mellow Coca La Roc in the house, There goes my mellow Clark Kent in the house, There goes my mellow TTimmy Tim in the house..To my mellow Ricky D, To my mellow Bambaataa.“.
Tai buvo patys primityviausi šūksniai, kurie palaipsniui peraugo į rimuotas eilutes:
„As I scan the place
I see the very familiar face
of my mellow: Wallace Dee in the house!
Wallace Dee! FFreak for me!“;
„Davey D is in the house
And he’ll turn it out without a doubt“.
Buvo ir skanduotės pagal ritmą:
„One, two, three, y’all, to the beat, y’all“.
Ir galiausiai visa tai išsivystė į rimuotus tekstus, kuriuos buvo galima repuoti pagal breakbeat’us:
„Ya rock and ya don’t stop
and this is the sounds of DJ Kool Herc and the Sound System and
you’re listening to the sounds of what we call the Herculoids.
He was born in an orphanage
he fought like a slave
fuckin’ up faggots all the Herculoids played
when it come to push come to shove
the Herculoids won’t budge
The bass is so low you can’t get under it
the high is so high you can’t get over it
So in other words be with it.“
Kadangi Herc’as vakarėlių metu būdavo ppakankamai užsiėmęs plokštelių miksavimu ir kitais dalykais, repuoti laiko likdavo nedaug, o žmonės to reikalavo. Todėl netrukus į pagalbą Herc’as pasikvietė Coke La Rock’ą (prieš tai jis buvo žinomas kaip A-1 Coke ir Nasty Coke) ir Clark’ą Kent’ą, kurie tapo vienais pirmųjų MCs (Masters of Ceremonies) Hip-Hop’o istorijoje. Taigi, pirmą kartą atsirado grupė, kurią sudarė didžėjus ir MCs. Šią grupę žmonės vadino Kool Herc & the Herculoids, nors iš tiesų „herkuloidai“ nebuvo Coke La Rock’as ir Clark’as Kent’as – tiesiog ttaip Herc’as vadino savo aparatūrą (vėliau šį pavadinimą pakeitė „Not Responsible“). Bet svarbiausia ne vardai. Svarbiausia tai, kad scenoje atsirado MCs, kurie bendraudavo su publika, skanduodavo rimuotus tekstus ir tapdavo papildomu vakarėlio akcentu. Didžėjus vis dar buvo pagrindinis žmogus, nuo kurio priklausydavo vakarėlio sėkmė.
Dub’as – Hip-Hop’o pirmtakas?
Dub – iš regio išsivystęs muzikinis stilius, atsiradęs Jamaikoje. Jo išradėjai ir propaguotojai buvo vietiniai didžėjai, kurie rengdavo didžiulius lauko vakarėlius (soundsystem parties) ir grodavo ne paprastas dainas, o perdarytas jų versijas. Be to, jie naudodavo mikrofoną kaip priemonę „įkaitinti“ publiką, t.y. didžėjus ne tik grodavo muziką, bet ir „skanduodavo“ pagal ją (angliškai tai vadinama toasting, chatting arba chanting). Garsiausias skanduotojas tuo metu (7-ajame dešimtmetyje) buvo DJ U-Roy iš Kingstono. Galima spėti, kad Herc’as, kuris taip pat kilęs iš Kingstono, atsivežė skandavimo madą į Bronksą ir taip davė pradžią MCing’ui (tuo metu tai buvo vadinama emceeing’u, niekas nevartojo žodžio „repas“). Be to, iš Jamaikos jis atsivežė ir kitą madą – didžiulių lauko vakarėlių rengimo, tik Bronkse jie buvo vadinami ne soundsystem parties, o block parties.
Be kitų „išradimų“, Kool DJ Herc’ui priskiriamas ir žodžio „b-boy“ sugalvojimas. Vakarėlio metu Herc’as paleisdavo reikiamą breakbeat’ą ir sušukdavo: „b-boys go down!“. Tai būdavo signalas breikeriams parodyti savo sugebėjimus. Nors bbreikas atsirado anksčiau, nei pats žodis b-boy, Kool Herc’as taip pat prisidėjo prie šio akrobatinio šokio vystymosi, nes jo muzika leido breikeriams atrasti naujus judesius ir greičiau tobulėti.
Karjeros viršūnė.
Profesionalaus didžėjaus karjerą Herc’as pradėjo būdamas 18-os, 1973-ais metais, kai gavo darbą klube „Twilight Zone“. Per tuos keletą metų nuo 1967-ųjų Herc’as smarkiai ištobulėjo breakbeat’ų kūrimo srityje, be to ne paskutinėje vietoje liko ir rhyme’ai. Bene svarbiausias Herc’o koziris nuo buvo gera aparatūra. Tuo metu niekas visame Niujorke negalėjo prilygti Herc’ui muzikos garsumu. Jeigu jis sugalvodavo surengti vakarėlį lauke po atviru dangum, kur nors 178th and Sheridan Avenue gatvėje, tai būdavo beprotiškas įvykis, palikdavęs ryškų pėdsaką visų dalyvių atmintyje. Be abejo Herc’as nebuvo vienintelis ambicingas didžėjus mieste. Su juo varžėsi daugybė kitų didžėjų, tarp kurių buvo ne tik Grandmaster Flash, bet ir legendinis Afrika Bambaataa bei visa Zulu Nation komanda iš to paties Bronkso. Štai ką prisimena Zulu Nation narys Jazzy Jay:
„Kartą Herc’as pavėlavo atvykti į klubą ir Bambaataa gavo daugiau laiko groti savo muziką. Kai Herc’as pagaliau paruošė savo aparatūrą ir užlipo ant scenos, Bambaataa vis dar tebegrojo. Tada Herc’as griebė mikrofoną ir sušuko, „Bambaataa, could you please turn your system down?“. Bambaataa buvo atvykęs su visa komanda, kuri labai įsižeidė iir nenorėjo nusileisti, tad ragino savo lyderį groti toliau. Taigi Herc’as sušuko kiek garsiau, „Yo, Bambaataa, turn your system down-down-down“. Bambaataa komanda visai pasiuto ir pradėjo kolioti Herc’ą, tačiau šis, paskutinį kartą sureguliavęs savo techniką taip, kad ji grotų visu garsu, surėkė, „Bambaataa-baataa-baataa, TURN YOUR SYSTEM DOWN!“. Ir kai Herc’as paleido muziką, varžovų net nebebuvo girdėti, nors jie dar bandė kažką asakyti. Visi susirinkę į juos žiūrėjo taip lyg sakytų, ‘jums reikėjo paklausyti Kool Herc’o anksčiau’.“
Karjeros viršūnę Herc’as pasiekė 1975-ais metais, kai pradėjo dėlioti plokšteles klube „Hevalo“, kuriame visada svajojo dirbti. Kool Herc & the Herculoids pavadinimas išgarsėjo toli už Bronkso ribų. Tačiau reikia turėti omenyje, kad tuo metu ten siautėjo ginkluotos gatvių gaujos (Savage Skulls, Glory Stompers, Blue Diamonds, Black Cats, Black Spades ir pan.) ir išgarsėti nebuvo taip lengva. Kartais susišaudymai įvykdavo tiesiog už klubo durų. Herc’o muzika buvo vienas svarbiausių faktorių, pristabdžiusių beprasmį smurtą ir nukreipusių jaunimo dėmesį nuo pražūtingos veiklos.
.ir saulėlydis
Po „Hevalo“ sekė daug kitų klubų, tarp kurių „Tunnel“, „Executive Playhouse“, „Sparkle“, „Hilltop“ ir „Disco Fever“, o herkuloidai pasipildė naujais nariais: Pebelee-Poo, Sweet N’ Sour, Timmy Tim, Tony D, Imperial Jay Cee ir Smiley, kuri buvo pirmoji moteris MC. Apie du metus Kool Herc & the
Herculoids grupė laikė Hip-Hop’ą ant bangos, o 1977-ais metais estafetę teko perduoti kitoms grupėms, kurių populiariausiomis tapo Grandmaster Flash & the Furious Five ir Afrika Bambaataa & Zulu Nation. Galbūt Herc’as būtų išlikęs viršūnėje dar keletą metų, tačiau paskutinį tašką jo karjeroje padėjo tragiškas įvykis – vieno vakarėlio metu jis triskart buvo padurtas peiliu. Po reabilitacijos jis jau nebesugebėjo susigrąžinti buvusios šlovės, o gal net nebesistengė to daryti. Ištisus mėnesius gulėdamas ligoninės lovoje, Herc’as turėjo pakankamai laiko apie daug ką ppamąstyti ir suprasti, kad daugiau taip rizikuoti gyvybe negalima, nes konkurencija buvo peraugusi į karą su aukomis. Be to, tuo metu mirė jo tėvas.
Pabaigai
Kool Herc’as, nors ir vadinamas Hip-Hop’o tėvu, toli gražu nėra vienintelis žmogus, atsakingas už Hip-Hop’o atsiradimą, o Hip-Hop’o istorija nesibaigia ties 1977-aisiais. Ji dar tik prasideda, tačiau apie tai – kitą kartą.
Afrika Bambaataa & Zulu Nation coming up next.
Hip Hop`o legendos A TRIBE CALLED QUEST
Data: 2004-11-17 03:47:32 Parengė: KisLas
Su tokiais hitais kaip „Oh My God“, „„Scenario“, „I Left My Wallet In El Segundo“ ir t.t. A TRIBE CALLED QUEST visam laikui įėjo į hip hopo istroriją ir nusipelnė milžiniškos fanu pagarbos.
A TRIBE CALLED QUEST yra viena iš inovatoriškiausių ir populiariausių visų laikų hip hop ggrupių. Ši trijulė, kurios visi nariai yra kile ish New Yorko rajono Queens, sugebėjo puikiai suderinti jazz’ovus samplus, gilių minčiu kupinus tekstus ir naujovišką požiurį, kad pasiektų tiek komercinės sėkmės tiek tiesiog pripažinimo už puikią muziką. A TRIBE CALLED QUEST sugebėjo viso šito pasiekti nėapaisant to, jog kurė visišką priešingybę gangsta repui, kuris buvo nežmoniškai populiarus 90-aisiais.
Grupės nariai Q-TIP (tikrasis vardas Jonathan Davis), PHIFE DAWG (Malik Taylor) bei DJ ALI SHAHEED MUHAMMED susitiko aukštojoje mokykloje 1988 metais ir po A TRIBE CALLED QUEST pavadinimu debiutavo 1989 metais su singlu „Description Of A Fool“. A.T.C.Q. kaip svečiai 1990 metais sudalyvavo DEEE-LITLE hite „Groove Is In The Heart“ kas labai padidino jų populiarumą. Vėliau tais pačiais metais išejes QUEST debiutinis albumas „People’s IInstinctive Travels And Paths Of Rhythm“ buvo parduotas daugiau negu 500,000 tiražu. Po tokio neįtikėtino debiuto 1991 metais sekė netgi dar sėkmingesnis albumas „The Low End Theory“, kuris buvo parduotas daugiau negu 1,000,000 tiražu ir buvo populiarus ne tik tarp hip hop fanu, bet ir tarp kitų muzikos žanrų klausytojų. Galima teigti, jog hip hopo pasaulis tokio šedevro nebuvo matęs nuo DE LA SOUL albumo „Three Feet High And Rising“. Šiame darbe kaip svečiai sudalyvavo LORD JAMAR, SADAT X (abu iiš BRAND NUBIAN), DIAMON D (iš D.I.T.C.) bei BUSTA RHYMES su savo sena grupe LEADERS OF THE NEW SCHOOL. 1993 metais A TRIBE CALLED QUEST išleido savo trečiąjį albumą „Midnight Marauders“, kuris netgi pasiekė platininį statusą. Svečių tesėmis sudalyvavo BUSTA RHYMES, LARGE PROFESSOR (iš D.I.T.C.) bei DOVE (iš DE LA SOUL), o šį darba jau prodiusavo ne tik grupės nariai bet ir kviestiniai beatmaker’iai SKEFF ANSELM ir jau minėtas LARGE PROFESSOR. 1994 metais A.T.C.Q. atrado naujų fanų tarp roko gerbejų kai sudalyvavo Lollapalooza festivalyje. Nekantriai lauktas ketvirtasis QUEST albumas „Beats, Rhymes And Life“ išėjo 1996 metais. Albume kaip neoficialus ketvirtasis grupės narys sudalyvavo naujas mc – CONSEQUENCE, o svečiai buvo tik FAITH EVANS bei TAMMY LUCAS. Šis laikotarpis buvo gana sudėtingas TRIBE’ams, nes ju neoficialusis lyderis Q-TIP praleido labai daug laiko prodiusuodamas bei dalyvaudamas tokių atlikejų kaip NAS, BUSTA RHYMES, THE ROOTS bei JANET JACKSON darbuose. 1998 metais išleidusi penktąjį savo darba „The Love Movement“ grupė oficialiai išsiskyrė. Gal tai netgi ir iš dalies gerai, nes albumas nė iš tolo neprilygsta ankstensiems QUEST darbams nors turi keletą visai neblogų gabalų. Vien iš ženkliai padidėjusio svečių kiekio galima suprasti, kad viskas labai pasikeitė. Šiame darbe sudalyvavo NOREAGA, D-LIFE, JANE DOE, PUNCHLINE, WWORDSWORTH, MOS DEF, BUSTA RHYMES bei REDMAN. Po šio albumo dar 1999 metais išėjo geriausių gabalų rinkinukas „The Anthology (Greatest Hits)“ bei „Hits, Rarities & Remixes“ 2003 metais tačiau tai buvo tik Jive Records bandymai „užsikalti“ dar pinigų, nes šiuse darbuose buvo vos keli negirdėti gabalai bei remix’ai. Dar reikėtų paminėti, jog PHIFE DAWG 2000 metais išleido solinį albumą „Ventilation“, o Q-TIP 1999 metais „Amplified“, o šiuos mc galima išgirsti kaip svečius daugybėje kitų atlikejų gabalų. Beje šiuo metu sklando gandai, kad grupė susijungė naujam albumui bet niekas nėra 100% tad belieka tikėtis jog tai tiesa. Over and out.
Data: 2004-11-14 22:02:18 Parengė: SistahGee
Hip-Hop’as formavosi 7-ojo dešimtmečio pradžioje South Bronx’e. Pirmieji jo propaguotojai buvo DJs (tuo laikotarpiu dažnai grodavo disco, funk ar reggae/dub įrašus), padedant „master of ceremonies“, kurie žodžiais padėdavo palaikyti ryšį su publika. DJs, tokie kaip Kool DJ Herc ir Pete Jones, pradėjo traukti milžiniškas minias klubuose ir daugiabučių vakarėliuose. Kai DJs pradėjo vystyti ir tobulinti Hip-Hop’o bytus, kai kurie dėmesio centrai persikėlė nuo pafų ir pan. dalykų iki tokių dalykų, kaip Mcing ir B-Boying.
Emcees, iš pradžių vadinami „master of ceremonies“, pirma tik padėdavo DJ’ams, kad jie galėtų palaikyti ryšį su susirinkusia minia, monotoniškai skanduodami ar šūkaudami. MMCs pradėjo tobulintis ir vystytis rhymų srityje, pakeisdami seniai nusistovėjusią tvarką, kad MC – tik antraeilis dalykas po DJ. Taigi, po kiek laiko emceeing tapo MCing. „Master of Ceremonies“ pasikeitė i „Mic Controller“.
Energinga atmosfera ir DJs gabumai be perstojo vystėsi, ant scenos galiausiai pasirodydavo ir B-Boys. B-Boys buvo tos muzikos didžiausi aistruoliai ir ant grindų darydavo battlus su šokio judesiais. Tai patapo „breakdancing“. Hip-Hop’as taip pat sukūrė ir regimąjį meną, dailės rūšį, vadinamą graffiti. Graffiti kai kuriomis savo formomis gyvavo jau per amžius, bet spalvos, dizainas, eskizai ir piešiniai su hip-hop’o nuostatomis davė hip-hop’ui naują elementą, kuris išsilaike iki šiol ir liko nepakitęs.
Sugarhill Gang’ų gabalas „Rapper’s Delight“ buvo pirmasis repo singlas, susilaukęs komercinės sėkmės (įrašytas 1979-aisiais), bet, žinoma, tai jokiu būdu nereiškia, kad tai buvo pirmoji repo daina. Kalbant apie tai, DJs turėjo komandas, sudarytas iš trijų ar daugiau MCs, kurie pristatydavo savo rhymus ir retkarčiais padainuodavo. DJs, tokie kaip Grandmaster Flash ir Grand Wizard Theodore, toliau plėtė ir tobulino pafų žodynėlį, pridėdami greitą “scratching“ ir kruopščiai apgalvotą miksavimą. Viso to rezultatas buvo repas, muzikinė forma, kurioje nebuvo įprastų tradicinių muzikos instrumentų, bet, nepaisant to, vistiek užbaigtas muzikos stilius.
Nepaisant vis greitesnio gyvenimo tempo ir mieščioniškumo, dauguma tokio tipo renginių niekada
nebūdavo girdimi iš komercinių radio stočių. Iš tuo metu gyvavusių grupių dauguma niekada nesiekdavo komercinės sėkmės radijo bangomis, repavimas tuo metu buvo stebima kaip nauja ir neįprasta muzikinė forma. Tuo laikotarpiu tai nekėlė jokio nerimo, nes labai daug aistrų atlikėjams sukeldavo būtent užimti padėti gyvuose pasirodymuose, kurie dažnai būdavo battle formos, nes MCs tarpusavyje konkuruodavo del piniginių prizų.
DJs Grandmaster Flash ir Afrika Bambaataa (ir jų komandos nariai) galėjo nevaržomai vystytis ir tobulėti, ir galiausiai 8-ojo dešimtmečio pradžioje išleido savo pirmuosius įįrašus. Bet didžiausias lūžis hip-hop’e įvyko, kai Run-DMC susilaukė milžiniškos komercinės sėkmės. Čia ir iškyla labai diskutuotinas klausimas, ar Run-DMC tikrai turėtų būti laikoma old school’u. Jie buvo įtraukti į hip-hop’o sceną 7-ajame dešimtmetyje, bet jų komercinė, kaip grupės, sėkmė greičiausiai buvo paskutinis lašas old school’e, kaip muzikinėje epochoje. Įprastos hip-hop’o susibūrimų ir renginių vietos tapo visuotinai paplitusiu reiškiniu. Be to, gyvi pasirodymai nusistūmė į antrąjį planą, užleisdami vietą įrašams studijoje, o paskui ir klipu gamybai.
Laikotarpis „Old School“ yra universalus, ddažnai liečiantis hip-hop’o atlikejus 8-ojo dešimtmečio viduryje ir pabaigoje, tokius kaip Eazy-E, EPMD ir Eric B & Rakim. Būtų kvaila bandyti tiksliai apibrėžti, kas yra old school’as, o kas ne, bet turėtų būti atsižvelgta į tai, kad visi šitie reperiai bbuvo palaikomi ir labai vertinami tuo laikotarpiu, kai hip-hop’as sparčiai suko link komercinės sėkmės. Bet iš kitos pusės, galima būtų teigti, kad jie nepaisė tų dalykų, kad repas staiga labai išpopuliarėjo 8-ojo dešimtmečio viduryje ir buvo pastatytas ant 7-ojo dešimtmečio old-schooler’iu pastatytų pamatų. Dabar, kai Hip-Hop’as susilaukė komercinės sėkmės 9-ajame dešimtmetyje ir kai viskas patapo taip panašu, pamažu vėl kyla susidomėjimas old school’u ir hip-hop’o šaknimis. Dėl to “old school“ laikotarpis yra dažnai naudojamas neseniai gyvavusių reperių ir Djs apibūdinimui.
m.
Diet.one.