Reklaminis lankstinukas

Lietuvoje rūko trečdalis suaugusių gyventojų. CINDI duomenimis vyrų rūkymas beveik nepakito, moterų gi padidėjo net 9%.

Kaip rūkymas veikia moteris?

Rūkančios moterys serga tomis pačiomis ligomis kaip ir rūkantys vyrai, tačiau jų sveikata nukenčia labiau nei vyrų. Rūkančios moterys vėliau pastoja, dažniau būna nevaisingos, dažniau serga moteriškųjų lyties organų ligomis. Rūkančioms moterims, ypač kartu vartojančioms geriamuosius kontraceptikus, padidėja išemines širdies ligos grėsmė. Nikotinas ir smalkės lengvai pereina placentos barjerą ir patenka į vaisiaus kraują, todėl nėščiųjų rūkymas yra pavojingas nne tik joms pačioms, bet ir būsimam vaikeliui. Rūkymas nėštumo metu padidina savaiminio persileidimo tikimybę, ypač pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais, sulėtina vaisiaus ir kūdikio raidą. Rūkančios moterys dažniau gimdo neišnešiotus ir mažesnio svorio naujagimius, jų kūdikiai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo.

Nikotinas ir nėštumas – nesuderinami

Rūkanti būsimoji mama maitinanti mama žaloja savo kūdikį. Kenksmingos tabako medžiagos sutrikdo vaisiaus širdies veiklą, sukelia kitų organų patologiją. Kai rūko nėščia moteris, būsimo kūdikio audiniams nuolat trūksta deguonies, 50% padidėja persileidimo ir ppriešlaikinio gimdymo rizika. Kūdikiai gimsta mažesnio svorio, neretai turi įvairių sklaidos trūkumų ( kiškio lūpą, vilko gomurį, širdies defektų ir kt. ). Du kartus padidėja staigios kūdikių mirties tikimybė.

Rūkančių mamų vaikai blogiau auga, gerokai dažniau serga, ypač pirmomis gyvenimo dienomis. AAugdami jie būna mažiau atsparūs peršalimui, infekcijoms, todėl dažniau serga bronchitais, plaučių uždegimu ir kt. ligomis. Neretai jie fiziškai silpnesni, blogiau mokosi.

Dauguma merginų mano, kad rūkymas padės pritapti grupėje, susidraugauti su vaikinais, išlaikyti gerą figūrą.

Keletas patarimų rūkančioms moterims:

1. Jeigu Jūs rūkote, siekdamos atsiriboti nuo priklausomų nuo Jūsų žmonių ( vaikų, pagyvenusių giminaičių, sutuoktinio, draugų ), susiraskite kitų būdų likti viena.

2. Jeigu Jūs rūkote dėl to, kad lengviau susitvarkytumėte su savo emocijomis, išmėginkite kitus ,,sielos išvalymo” būdus – pvz., užsirašykite savo mintis, jausmus, aptarkite savo problemas su

jums artimais žmonėmis, medituokite ar užsiimkite fiziniais pratimais.

3. Jeigu Jūs rūkote, nes nenorite priaugti svorio ar laikytis specialių dietų, pertvarkykite savo dienotvarkę, skirdama daugiau dėmesio fiziniam krūviui ir suplanuodama iš anksto savo dienos maisto rracioną.

Tiesiog, sustokite akimirkai ir susimąstykite, kuo geriau kvepėti???

Ar cigarečių dūmais?

Ar moteriškais kvepalais?

Vaikinų požiūris į rūkančią merginą:

1. -Kai kurios sako, kad rūkyti – madinga. Bet mados keičiasi. Nemadingą suknelę galima persiūti arba jos nenešioti. O ką daryti su rūkymo įpročiu, su pageltusiais dantimis ir papilkėjusia veido oda?

2. -Daugelis mano, kad rūkanti mergaitė – ,,savas vaikinas“. Argi malonu merginai tapti ,,vaikinu“, nors ir ,,savu“!

3. -Tegul sau rūko į sveikatą. Su tokia galiu vaikščioti, bet susituokti su tokia- atleiskite!

4. -Visiems žžinoma, kad gramas nikotino užmuša arklį. Žiūri į rūkančią mergaitę ir galvoji: o kiek ji turi arklio jėgų? O dar kalbama, kad tai silpnoji lytis!

5. -Kalbiesi su mergaite, o nuo jos, atleiskite už grubumą, dvokia. Ir koks čia grožis!

6. -Kartais mergaitės kalba, kad rūkančiai geriau apsiprasti tarp nepažįstamų. Sėdėk sau ir leisk dūmų kamuolius. Kokia paslaptinga nepažįstamoji! Gaila, kad tik dūmai ją padaro paslaptinga.

7. -Jei aš atvirai tai pasakyčiau mergaitėms, jos mane išjuoktų. Betgi jos – būsimosios motinos, tad būtų labai gerai, jei jos pagalvotų apie savo ir būsimų vaikų sveikatą.

8. -Kodėl negerbti rūkančios mergaitės, jei ji protinga? Kodėl nesielgti su ja draugiškai, jei ji duoda nusirašyti, visada padeda? O pamilti tokią – atleiskite! Aš manau kad nė vienas vaikinas nemato savo svajonėse mylimosios su cigarete lūpose!

9. -Būčiau jų tėvas, iškarščiau su diržu kailį – ir viskas!

10. -Aš pastebėjau, kad rūkančios merginos labai nervingos, piktos, greitai susierzina. Rūkant genda jų charakteris. O kam tokios patinka?

Apklausus vaikinus: 60% atsakė, kad tas pats ar mergaitė rūko. 84% atsakė neigiamai, kad būtų rūkanti draugė, o kad žmona rūkytų, nei vienas vaikinas nenorėjo. (Užuojauta rūkančioms panelėms – neištekėsite, kol nemesite rūkyti.)

Gamta siekia tobulumo. Motinos piene ir ore, kuriuo kkvėpuoja kūdikis, gamta nenumatė nikotino. Ir jeigu žmogus eina prieš gamtą, jis baudžia pats save. Mūsų ir mūsų artimųjų ligos – tai ir yra gamtos bausmė už mūsų silpnumą atsispirti pagundai rūkyti. Taigi, nebauskime savęs, neatimkime iš vaikų teisės gimti sveikais, kvėpuokime tyru oru ir mylėkime gamtą!

Priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenė

Organizacija: VĮ “Gyvybės versmė” Paslaugų kaina: sutartinė.

Vadovas: Stasia Palionienė. Bendruomenėse nerūkoma

Pavadinimas „Gyvybės versmė“ (moterims) Adresas: Šlienavos k., Samilų sen., Kauno raj.

Telefonas: (8~37) 44 03 62

E-mail: gyvybes.versme@gmail.com

Interneto svetainė: http://www.gyvybesversme.org