Vaistai namuose.Saugaus elgesio principai

Vilniaus pedagoginis universitetas

Vaistai namuose. Saugūs elgesio principai

referatas

Vilnius

2007

Turinys

1. Įvadas…………………………3

2. Trumpas supažindinimas apie 2 – 3 metų vaikus…………….4

3. Saugaus elgesio principų formavimas…………………..4

4. Vaistai namuose…………………………5

5. Testas…………………………7

6. Literatūra…………………………8

Įvadas

Susilaukus vaikelio, namuose atsiranda papildomų problemų. Tėvai turi savo įprastą namų aplinką pertvarkyti taip, kad mažyliui butų joje saugu, kad jis ramiai galėtų žaisti, sveikai vystytis. Juk tėveliai negali kiekviena minutę neatsitraukdami būti šalia savo atžalos ir prižiūrėti kiekvieną jų žingsnį. Kai vaikai paauga, tampa labai landūs, nes jiems viskas įdomu ir nauja. Labai svarbu, kad pavojų galintys sukelti daiktai, kkaip antai namų vaistinėlė ar cheminiai produktai, būtų padėti saugioje vietoje, kad vaikas jų nepasiektų.

Šis referatas daugiau skirtas tėvams, kurie augina 2 – 3 metų vaikus. Būtent tokiame amžiuje jau vertėtų pradėti mokyti vaikus taisyklių, kurios padėtų namuose sukurti saugią aplinką. Šiame darbe akcentuosiu, kaip kuriami saugaus elgesio principai, taip pat supažindinsiu su namų vaistinėlėje esančiais vaistais.

Trumpas supažindinimas apie 2 – 3 metų vaikus

2 – 3 gyvenimo metais vaikas mokosi matyti, pažinti pasaulį, mąstyti. Jis jau pamažu atskiria, kkas yra gerai, o kas – blogai. Mažylio impulsyvumas jau paklūsta tėvų nustatytoms taisyklėms. Labai svarbu, kad vaikas patirtų kuo daugiau teigiamų emocijų – džiaugsmą, saugumą, pasitikėjimą, o neigiamos emocijos būtų laikinos, greit praeinančios. Tad, jei vaikas padaro tai, ko nnegalima daryti, nebauskite jo griežtai bei nerėkite ant jo. Šio amžiaus vaikai dar nesugeba visą laiką kontroliuoti savo poelgių, atsisakyti pagundų (šokoladas, uždrausti daiktai ir t.t.), todėl kartais geriau ramiai paaiškinti, pasikalbėti, nukreipti dėmesį kitur, bet ne bausti, gėdinti, barti.

Labiausiai vaikus kamuoja klausimai kodėl galima daryti vieno ir negalima kito. Jeigu sode jis padeda jums laistyti lysves, bet jūs net artyn neprileidžiate prie grėblių ar dalgio, reikia ramiai ir suprantamai paaiškinti vaikui kuo jie pavojingesni už laistytuvą. Tai darant nereikia jo gąsdinti. Taip pat ir su vaistais, jei jus vaikui paaiškinsite kodėl negalima jų liesti ar tuo labiau valgyti, kokios gali būti vaistų pasekmės, vaikas pamažu tai įsidėmės ir nelies jų.

Saugaus elgesio principų formavimas

Kaip jau minėjau, vaikai sulaukę 2 – 33 metų jau gali suvokti kas galima ir ko negalima. Tad tėvai jau nuo 2 metų privalo savo atžalom viską aiškinti ir diegti saugaus elgesio principus. Vaikai lengviau viską įsimena, jei jiems kiekvieną dieną yra primenama ko negalima daryti. Su saugumo taisyklėmis pažindinkite kaip su ritualu, kuris būtinai turi būti atliekamas. Tada jūsų atžala mieliau sutiks su kai kuriais apribojimais. Toks ritualas taip pat dar yra būtinas, todėl, kad vaikai linkę daug ką greitai pamiršti ir dauguma dalykų daro dėl nnežinojimo.

Kol vaikai dar neįsisąmonino jiems keliamų taisyklių, patys tėvai privalo pasirūpinti saugia buitimi. Manau, kad tokios rekomendacijos padėtų apsaugoti vaikus nuo apsinuodijimų ar kitų nelaimių, kurios sukelia rimtus sveikatos sutrikimus. Visų pirmą, patalpose turėtų būti naudojami specialūs langų fiksatoriai ir durų blokatoriai, taip pat reikėtų naudoti elektros lizdus uždengiančius kištukus bei aštrius baldų kampus izoliuojančius dangtelius, taip pat apsauginį kraštą viryklei. Antra, pavojingus daiktus, esančius namuose suaugusieji privalo laikyti ten, kur vaikai nepasiektų, tai gali būti medikamentai, augalai, valikliai, kosmetika, klijai, pesticidai, augalų sėklos, maisto priedai, naminių gyvūnų maistas, alkoholiniai gėrimai ir panašiai. Tarkim, jei jūs laikysite peilį ant stalo, tai vaikas labai lengvai gali susižeisti, tad tokius potencialius rizikos veiksnius namų aplinkoje reikėtų identifikuoti – laikyti stalčiuje ar kitoje vaikui sunkiai prieinamoje vietoje. Svarbiausia – niekada nepalikite potencialiai nuodingus produktus vaikams prieinamoje vietoje. Trečia, gaminius reikėtų pirkti saugiose vaikams pakuotėse ir juos laikykite tik originalioje, tam skirtoje pakuotėje. Taip pat vaikui pavojų gali sukelti ir namuose esantys vaistai. Niekuomet nevartokite vaistų mažamečių vaikų akivaizdoje ir nevadinkite vaistų saldainiais ar vitaminais. Dažnuose namuose vaistinėlė neturi net pastovios vietos, vaistai sumetami kur papuola ir į ką papuola. Be to, dažnai norėdami “sumažinti” per didelį ar nelabai patogų sunkiai atidaromą fabrikinį buteliuką, žžmonės perpila medikamentus į lengviau atidaromą “patogesnį “ indelį negalvodami, kad jį taip pat lengvai atidarys ir vaikai. Tad vaistus reikėtų laikyti kokioje nors dėžutėje ir aukštai, kad vaiko ranka jų nepasietų. Patartina vaistų spinteles kabinti ne žemiau kaip 1,4 metro aukštyje. Tokiu būdu tėvams nereikės nuolat prižiūrėti vaiko ir bijoti dėl jo saugumo.

Vaistai namuose

Kiekvienuose namuose turėtų būti elementariausi vaistai, kurie padėtų atsitikus nelaimei. Tai turėtų būti:

• medicininis bintas – kad būtų galima apvynioti žaizdą, pristabdyti kraujavimą atsitikus nelaimei;

• skausmą malšinamieji – reikėtų turėti silpnesnių skausmą malšinančiųjų, kurių gali prireikti suskaudus galvai, dančiui ar susižeidus;

• migdomieji bei raminamieji – dažniausiai reikalingi nenumatytam atvejui, susijaudinus. Čia puikiai galima pasitikėti tokiomis natūraliomis priemonėmis, kaip arbatos, lašiukai, tinktūros. Verta turėti ir silpnų vaistų nuo širdies. Jie ramina esant stresui, padeda susinervinus;

• nuo peršalimo – peršalus namų vaistinėlėje reikėtų turėti ne tik imuninę sistemą stiprinančių preparatų, bet ir vaistų, mažinančių karščiavimą, gerklės skausmą, lašų nuo slogos;

• nuo žaizdų – namų vaistinėlėje reikėtų turėti nereceptinių tirpalų bei preparatų žaizdelių dezinfekavimui, vėsinančių tepalų ar purškalų, malšinančių skausmą bei slopinančių tinimą. Taip pat reikėtų turėti kelių rūšių ir dydžių pleistro, binto, vatos, elastinį tvarstį, žirkles bei pincetą;

• nuo virškinimo sutrikimų – būtinai vaistinėlėje reikėtų turėti aktyvuotos anglies, vvaistų nuo viduriavimo ir vidurių užkietėjimo, virškinimą palengvinančių fermentų, kurie tiesiog būtini riebiau pavalgius ar apsivalgius.

Be šių pagrindinių medikamentų, namų vaistinėlėje gali būti akių lašų pervargusioms akims, tačiau nuo alergijos vaistus patariama laikyti vaistinėlėje tik tuo atveju, jei šeimoje yra kam nors alergiškų žmonių. Taip pat šalia būtiniausių vaistų turėtų būti ir termometras.

Vaistus vis peržiūrėti ir juos sutvarkyti būtina, nes ant kiekvienos pakuotės yra jų tinkamumo vartoti laikas, kuriam pasibaigus, vaistų nebereikėtų naudoti, nes galima sulaukti nepageidautinos reakcijos ar jų poveikio. Pakanka turėti po vieną pakuotę vaistų, skirtų pirmajai pagalbai. Jei jų prireiktų daugiau, galima nusipirkti artimiausioje vaistinėje.

Apibendrinantys klausimai

1. Kokiame amžiuje reikėtų pradėti mokyti vaikus taisyklių?

2. Kaip patartina su vaikais kalbėtis, kad jie suprastų ko negalima daryti?

3. Kodėl svarbu namų taisykles vaikui pateikti kaip ritualą?

4. Kokie trys pagrindiniai saugaus elgesio principų formavimo aspektai?

5. Kodėl svarbu patiems tėvams kurti saugią aplinką namuose, nors vaikai jau mokomi saugumo taisyklių?

6. Ar vaistus svarbu vis peržiūrėti, patikrinti jų galiojimo laiką? Kodėl?

7.

1. Literatūra

„Mažylis“, Nr.6, 2002

B. Strukčinskienė „Saugi vaikystė“ , Klaipėda, 2002 m.

http://www.supermama.lt/content/view/52/64/

http://www.sveikatossodas.lt/index.php?lang=1&sid=283&tid=740

http://www.svsc.lt/index.php