Šeimos analizė
Konfliktai ir jų sprendimo būdai
Ekonominės-demografinės ir socialinės šeimos sąlygos
Ji – Vijoleta, 28 metų floristė dirbanti parduotuvėje „Tarp gėlių“. Ji iš kuklios šeimos. Jis – Evaldas, 30 metų, tolimųjų reisų vairuotojas. Jis iš miesto inteligentų šeimos.
Jie kartu gyvena 7 metus. Susituokė iš meilės vienas kitam. Šiuo metu jie gyvena Radviliškio miesto centre, trijų kambarių bute. Pravėrus jų namų duris pajutau šeimos dvasią. Butas įrengtas labai skoningai ir šiuolaikiškai, labai jaukūs ir šilti namai, po kuriuos vaikščiodama pajutau, kad gyvena ir mmeno žmogus, kuris tiek daug grožio ir šilumos suteikė tiems namams. Jie erdvūs ir dideli, juose pati naujausia technika, kurios pagalba yra lengvesnė moters buitis. Kiekviename kambaryje jaučiama, kokie žmonės čia gyvena, atsbindi netgi santykius kurie matomi ir bendraujant. Vijolė ir Evaldas turi du vaikus, mergaite Eglutę- 6 metų ir berniuką Arną trijų metų amžiaus, kurie labai gerai jaučiasi savo namuose, ir džiausgiasi nuostabiais tėvų santykiais. Mano manimu jų visų santykiai labai geri, jie puikiai vieni su kitais bendrauja, o vvaikai paklusnūs tėvams ir nesukelia didelių problemų. Čia ir juokiamasi ir džiaugiamasi, o kartais ir truputi baramasi.
Jie abu yra kilę iš Radviliškio miesto. Vijolė turi seserį kuri yra sukūrusi šeimą ir gyvena kaune, o brolis gyvena netoliese Radviliškyje jis ttaipa pat turi šeimą. Evaldas turi serį, kuri gyvena Panevėžye ir dirba anglų kabos mokytoją, jo brolis yra Radviliškio rajono savivaldybės vyriausias ekologas. Su šeima gyvena Radviliškyje ir nuolatos plaiko labai artymus ryšius. Žmona visiškai nesijaučia antraeilė vyro planuose, daug naudingo ir malonaus laiko praleidžia kartu su juo. Savaitgalius leidžia ten, kur abu suplanuoja, dažniausiai vakarus leidžia su bendrais draugais arba namie žiūri TV laidas, kurias jie labai mėgsta. Jie abu, rūpinasi savo vaikais, tik Evaldas mažiau laiko praleidžia su jais, nes jo darbas ne toks kaip visų, jis važinėja į reisus ilgesniam laikui,o po to turi ilgas atostogas, kurių metu buna su šeima . Kai būna kartu, gamina ir maistą, ir užsiema namų ruošuos darbais. Vienas kitam yra labai aatviri ir nuoširdūs. Vijolė jaučiasi labai vieniša, kai vyras yra priverstas savo darbo reikalais porai mėnesių palikti ją vieną, ji dėl to labai kremtasi ir jaučiasi viniša. Bet jai nėra kada nuobodžiauti nes dirba ir turi rūpintis savo vaikais, namais ir kitasi dalykais.
Vijolė jau tris metus dirba savo brolio žmonos parduotuvėje „Gėlių pasaulis“. Jai sekasi dirbti puikiai, nes yra komunikabili, atsakinga, ir labai kūrybiškai atlieka savo darbą- kurdama puokštes, paveikslus ir kytus dalykus. Kartu su ja dar dirba trys ddarbuotojos, kurios tarpusavyje keičiasi turėdamos kelias dienas laisvas. Ji labai džaigiasi galėdami dirbti tokį darbą, kuriame gali atskleisti savo sugebėjimus. Evaldo drabas reikalauja daug atsakomybės ir dėmesio, susikaupimo vairuojant, ir kantrųbės kai išvažiuoja ilgam. Jis labai pasiilgsta namų ir visos savo šeimos, bei artymųjų, todėl kai jis parvažiuoja, visi labai džiausgiasi ir būna ilgą laiką drauge, dalinasi įspūdžiais ir bėdomis, kurios ištiko kelyje. Vakai labai pasiilgsta tėčio, bet nuolatos su juo bendrauja telefonu, kai būna jis išvykęs. Evaldas bendraudamas telefonų, kai būna darbe, kiek vieną dieną su savo šeima, todėl visiems būna lengviau laukti jo parvykstančio.
Ikivedybiniai santykiai
Dažniausiai būna taip, kad moterys ieško patikimo vyro, užimančio aukštas pareigas, kuris aprūpintų šeimą bei užtikrintų jos saugumą. Tai atspindi frazės pažinčių skelbimuose: „finansiškai apsirūpinusio“, „materialiai pasiturinčio“. Vyrai ieško sveikos moters, kuri pagimdytų jiems sveikus palikuonis, o sveikatą jie nesąmoningai sieja su fiziniu patrauklumu ir jaunyste.
Sutuoktinių paklausiau, kokia yra jų pasirinkimo strategija. Susipažįstant jaunieji pirmiausia atkreipė dėmesį į priešingos lyties išvaizdą, vėliau į charakterį. Vijolė nemažai dėmesio susipažįstant skirė elgesio ir bendravimo ypatumams.
Vijolė, dažnai svajojo apie vyrą, kuris jai būtų seksualiai nebjaurus, patikimas, išsilavinęs, supratingas, apsirūpinęs. Kai ji susipažino su Evaldu, jis buvo mamos ir tėčio išlaikomas studentas, kuris bbuvo labai aktyvus tarp draugų ir patrakusiai mėgo keliauti, beprotiškai traukė nuotykiai ir rizika. Tada Vijolės idealams Evaldas nelabai tiko, bet laikui bėgant ji suprato, kad tik su šiuo žmogučiu ji gali būti laiminga amžinai. Net ir praėjus septyniems metams po vedybų ji savo pasakymu neabejoja.
Evaldo pasirinkimą lėmė įvairios žmonos vertybės. Iki jiems susitinkant Evaldas svajojo apie gražią ilgakoją, gražių veido bruožų moterį, su kuria būtų linksma pabendrauti. Bet kai sutiko jis Vijolę, kuri turi sesę dvynę, pradėjo vertinti daugiau asmens bruožus nei iki tol. Evaldas žmoną rinkosi pagal savo charakterį ir supratimą, kokia turi būti šeimoje. Šeimyniniame gyvenime vyras pirmiausiai ieško ramybės – jam nereikia nuolatinio adrenalino. Jam patinka Vijolė kaip žmona, nes jo teigimu ji yra gera, rūpestinga, jauki, rūpinasi vaikais.
Sutuoktiniai teigia, kad jų svajonės iki vestuvių sukosi tik apie vedybinę palaimą. „Kai esi įsimylėjęs, sunku galvoti apie ką nors kita“ .
Šeimos mikroaplinka ir bendravimo ypatumai
Jie abu diaugiasi, kad jų tėvai gyvena netolies ir yra lengvai pasiekiami. Uošviai gan šiltai priimė žentą, domėjosi vestuvėmis, patarimus ir paslaugas siūlė tik tada, kai manė, kad jų tikrai reikia. Seneliai labai daug dėmesio skiria savo anūkams, stengiasi labai dažnai būti su jais. Kartais seneliai prižiūri anūkus, kai pora nnori pabūti tik dviese. Evaldo tėvai puikiai sutaria su Vijole, nes jie ją pažinojo nuo vaikystės. Priima kaip tikrą savo šeimos narį. Abiejų tėvais stnegiasi kuo mažiau kištis į savo vaikų gyvenimus. Visi artimieji sako, kad Vijole yra nuostabi vyrėja ir puiki mama, taip pat ir žmona, jie vienas kitą supranta net iš žvilgsnio. O virtuvėje ir Evaldas turi sugebėjimų. Jei iškyla problemų, jie gali kreiptis į savo tėvus nė nedvejodami, nes tėvai, kuo gali tuo padeda jei reikia. Gimės puikiai sutaria su šia šeima ir nuolatos bendrauja su tais kurie gyvena netoliese, su kuriais lengviasu gali susisiekti, bet nepapiršta ir giminaičių kurie gyvena toli. Taip pat jų draugai irgi nuolatos bendrauja vieni su kitais, teko bendrauti ir susitikti su jų keliais draugasi, tai iš jų išgirdau vien gerus atsiliepimus apie Vijole ir Evalda, jie lengvai ir nuoširdžiai bendrauja, turi puiku humoro jausmą,o bėdai ištikus visada pasiruoše padėti.
Darbo kolektyve, tiek Vijolė, tiek evaldas puikiai bendradarbiauja sui kolegomis. Abiejų kolektyvai labai draugiški. Darbia jaučiama šauni ir šilta, nuotaiką pakelianti aplinka.
Konfliktai ir jų sprendimo būdai
Konfliktų sprendimas:
Konfliktai, įtampos, problemos yra neišvengiami kiekvienoje organizacijoje. Žmonės yra skirtingi: jie turi skirtingus požiūrius įvairiais klausimais, savus problemų sprendimo būdus. Tarpasmeniniai konfliktai kyla iš nesutarimų tam
tikrais klausimais. Žmonės gali ir toliau nemėgti vienas kito net ir po vieningo sprendimo vien dėl neteisingo derybų būdo. Tada kyla klausimas, ar jie darys tai, ką nusprendė? Jeigu ne, tai gali sąlygoti tolesnius konfliktus.
Norint pasiekti geresnių bendradarbiavimo ir sutarimo rezultatų, konfliktinėse situacijose jūs turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
1. Aktyviai ir reflektyviai klausyti:
(a) stengtis suvokti kiekvieno poziciją ir požiūrius konfliktinėje situacijoje;
(b) stengtis sukelti pasitikėjimą taip, kad konfliktuojantys galėtų būti atviri ir sąžiningi tarpusavyje;
2. Pasitelkti palaikymo gebėjimus:
(a) padaryti didelį ppoveikį kitiems;
(b) palaikyti juos įgyvendinant tam tikrą sprendimą;
3. Sumažinti komunikacijos trukdymus tarp konfliktuojančių pusių:
(a) nebandykite dominuoti, būti agresyvia, gąsdinti;
(b) nebandykite klaidinti sprendimus, t.y. painioti nuomones su faktais.
4. Sutelkti dėmesį į problemą:
(a) nedidinkite tarpasmeninės įtampos kritikos pagalba;
(b) rinkite faktus;
(c) dideles problemas skaidykite į smulkesnes; tada spręskite kiekvieną problemą atskirai;
(d) pasiekus susitarimą vienu klausimu, apsvarstykit, kaip galėtumėte susitarti ir kitais klausimais.
Tarp Evaldo ir Vijolės pasitaiko konfliktų. konfliktai kyla dėl skirtingai suvokiančių tikslų ir siekimo būdų. Mano, kad jų konfliktų tipai yra nnaudingi, nes jie padeda plėtoti santylius, spręsti problemas. Ši pora mėgsta konfliktuoti dėl paprastų dalykų. Tai gali būti dėl laiku nesuplautų indų, numestos nešvarios kojinės, neplautų grindų. Kompromiso trūkumas – yra maža tikimybė, kad konfliktuojantys asmenys laikysis kompromisinio sprendimo, kuris nnepatenkina jų poreikių. Jie teigia, kad kuo mažiau iškyla konfliktų, tuo paprasčiau bendrauti, vienas kitam yra atlaidūs. Galiu teigti, kad pas juos konfliktai kyla iš smulkmenų, dėl nelabai reikšmingų dalykų.
Ar tai tavo žmogus?
Kas lemia tai, kad vienos santuokos amžinos lyg akmuo, o kitos išyra netrukus, vos po keleto metų – didelė paslaptis, kurią įminus, nebeliktų skyrybų. Kita vertus, negalima teigti, kad neįmanoma iš anksto atspėti, kad kai kurių žmonių sąjungos – vargu įmanomos, o sudarytos netrunka iširti.
Viskas priklauso nuo žmonių gebėjimo žavėtis partnerio privalumais ir atleisti jo trūkumus. Lengviau atleisti ir toleruoti tas ydas, kurios yra būdingos pačiam žmogui, todėl svarbų vaidmenį vaidina žmogaus temperamentas, kuris yra paveldimas, ir neteisinga manyti, kad sutuoktinį ilgainiui galima pakeisti. Žmonės nnesikeičia taip paprastai, geriau dar prieš vedybas apsispręsti, ar sugebėsite toleruoti partnerio trūkumus. Jeigu sugebėsite suprasti kito žmogaus savybes, net gi tas, kurios jums nepriimtinos, kitaip tariant, mokėsite mylėti žmogų tokį, koks jis yra, nekritikuodamas ir nesistengdamas perauklėti, jis pasitikės jumis ir taps jums artimas bei atviras.
Pateikiau po anketą, kad galėčiau nustatyti, koks jų temperamento tipas ir palyginau juos. Iš gautų rezultatų galiu teigti, kad Vijolė yra sangvinikė, pasireišia spontaniškumu, dažniausiai pirma pasako, o tik po to pagalvoja, ji llabai mėgsta plepėti apie viską, yra linksma, mėgsta pramogauti, yra didelė naujovių entuziastė, tačiau jos susižavėjimas tomis naujovėmis netrunka išblėsti. Ji nekantrauja ieškoti nuotykių, yra gana nepastovi, tačiau jausminga ir nepakenčia nuobodulio.
Evaldą galėčiau priskirti cholerikų tipui, nes jam būdingas polinkis vadovauti, tam turi reikalingų savybių: yra ryžtingas, siekiantis tikslo iki galo. Jis dažai galvoja galintis organizuoti ir tvarkyti, be to, mano dažniausiai, kad yra teisus. Su juo kartais nėra lengva bendrauti, būna kad pratrūkęs pradeda šūkauti, kas tik šauna į galvą, bet dažniausiai neskaudžius dalykus. Vijolė moka apsimesti tarsi negirdi to, ką jis šaukia, į tokį jo elgesį dažniausiai reaguoja ramiai.
Santykiai prieš vedybas
Vijolė ir Evaldas susipažino dainų šventėje. Pirmąjš pasimatymą praleido kartau, dieną po šventės. Nuo tada sutuoktiniai nepaprastai atidūs vienas kitam, jautriai atsiliepia į vienas kito poreikius. Po kelių dienų buvimo kartu prasidėjo meilės istorija. Meilė gimė jautriai išgyvenant akimirkas, pažadinančios jausmus ir sielą, atsiradus susidomėjimui ir atidumui. Įsibėgėjus meilei jiedu stengėsi būti aktyvūs, nebijojo įkyrėti vienas kitam, prisigalvodavo įvairiausių priežasčių pabūti kartu. Tai jiems buvo nuostabus laikas. Ir nuo to susitykimo jie neišsiskyrė buvo visda kartu, nebent kjei apsipykdavo tai vienas nuo kito pabėgdavo, kad galėtu pabūti su savo mintim. Bet labai greitai viena kitą vėl susiranda, negalėdami bbūti atskirai, jei buvo įpratę daug ką daryti kartu, obūnat atskirai, jiemas labai sunku nematyti vienas kito.
Ši šeima laiko save romantikais, kuria įvairius planus. Jie puikiai sugeba į vedybinio gyvenimo rutiną įtraukti reguliarius pasimatymus. Kartu mėgsta pažaisti tinklinį, žvejoti, taip pat mįgsta kitus įvairius užsiėmimus, nueina į atrakcionų parką, pasivažinėja lenktyniniais automobiliukais, pavakarieniauja mažame romantiškame restorane, o svarbiausia tai, kad visą tą laiką jie būna kartu ir bendrauja.
Evaldui pasakyti „MYLIU“ yra labai sunku, kadangi jam tai yra nepaprastas jausmas, jis šio žodžio nemini veltui. Kai pirmą kartą pasakė MYLIU, jis buvo visiškai įsitikinęs, kad ištiesų myli ir nori būti tik su ja – Vijoleta. O Violeta neslėpė savo meilės Evaldui, ji norėjo parodyti, kokė stiprų ir šiltą jausmą jaučia Evaldui. Jai yra labai nuostabu, kai vyras ištaria tuos žodžius.
Iki pat vestuvių jie gyveno pas tėvus, tik susituokę nusipirko butą, kuriame ir pradėjo kurtis jų šeima. Kai tik pradėjo gyventi kartu, jie dalindavosi viskuo: bendrai praleistu laiku, daiktais, jausmais, pinigais ir tuo, kas supa žmogų lyg nematoma aura ir vadinasi „santykiai“.
Po kiek laiko pardėjo planuoti šeimos pagausėjimą, kurio dėka jų santykaii tapo dar tvirtesni. Jie pradėjo tą vaikutį, kuris yra jų stiprios meilės įrodimas. Ir tai nuostabu. PPo kiek laiko gimė ir kitas vaikutis, nes tėvai manė, kad vienas vaikas auga sunkiau todel po kiek laiko gimė sunus Ąrnas, kuris yra labai energingas ir nuo pat mažumės skiria daugelį dalykų, kurių kiti vaikai gal būt niekada nesupras, tam daro didelę įtaka jo vyresnioji sesuo Eglė. Dabar jų šeimą sudaro keturi asmenys, kuriuos visus kartu galima pavadinti nuostabia šeima.
Pasitenkinimo santuoka įvertinimas
Pateikiau testą „Kas jums yra meilė?“, kad geriau sužinočiau, ką jie mano apie meilę ir, kad galėčiau palyginti jų požiūrius. Anketas jiems pateikiau ant atsikrų lapų, kad negalėtų ,matyti ką kiekvienas krašo. Vijolė labai myli savo vyrą, nebijo rodyti savo jausmų viešai, ji ištikima. Jai labai svarbu tai, kas vyksta tarp jos ir mylimo žmogaus. Stengiasi įvairiasi būdasi nustebinti savo sutuoktinį, net tada kai būna labai sunku ir liūdna. Ji pasiryžusi daug ką padaryti dėl savo šeimos ir mylimo žmogaus.
Evaldas, principingas žmogus, jis nemėgsta demonstruoti savo jausmų viešai, tai pat rodo daug dėmesio svao myliami žmonai. Abiems meilė yra svarbus dalykas,kurio dėka gyvenimas yra gražesnis.
Pateikiau dar vieną testą „Ar jūsų santuoka tvirta?“
Iš gautų rezultatų supratau ir padariau išvadą, kad jų santuoka tvirta, nes abu sutuoktiniai labai panašiai atliko testą ir pasirinko tuos pačius variantus, jiems santuoka
yra „Dangaus dovana“, kiekvieną sekmadieni rytasi geria kavą kartu. Jie maloniai ir švelniai rūpinasi vienas kitu. Kivirčai kyla dėl mažmožių, bet tyla po kivirčo trunka vos penkias minutes. Jie viena skitam ištikimi ir nepakęstu-neištvertų neištikimybės. Net atostogų laika visada norėtų praleisti kartu, tai reiškia , kad jie nori kuo daugiau laiko būti kartu. O reakcijos, kai partneris parvyksta truputi vėliau būna labai įvairios,bet tai nevirsta kivirču.
Pateikus anketą „Ar sėkmingos jūsų vedybos?“.
Išsiaiškinau, kad sutuoktinių vedybos yra pakankamai sėkmingos, nes vyras tturi protingą ir kūribingą žmoną, kurios charakteris taikus ir nuolaidus. O Vijoleta truri puikų ir protingą vyrą. Jie nedažnai viena skitam priekaištauja,jei ir kyla koks kaprizas stengiamasi jį kuo greičiau pačalinti.
Iš jų bendravimo supratau, kad jie yra labai laimingi, būdami kartu ir sukūrę šeimą. Vijoleta jaučiasi saugi ir suprantama, jos vyruo to taip pat nestinga, dėmesingi abu vienas kitam.
Šeimos planai, vystymosi perspektyva
Šeima ateity didelių planų neturi, greitu laiku planuoja atostogauti prie jūros, organizuoja turistinę keliuone plaukiant baidarėm. Renkasi atostoga stokias kkurias galėtų praleisti kartu visa šeima, ir būtų vaikams daug džiaugsmo. Rūpinasi savovaikais, planuoja sūnų vesti į darželį, stebi, kaip sekasidukrai mokytis. Vijolė nori patobulėti informacinių technologijų srityje, todėl planuoja šeima įsigyti kompiuterį. Vyras ateityje planuoja pakeisti darbą, kuris leistu jjam, kuo daugiau laiko praleisti su šeima, kaip dauguma žmonių visi vakarai praleidžiami su šeima – jam to labai norisi, ir manau jam pavyks pakeisti savo darbą.
Rekomendacija šeimai
Išmokite gerbti skirtumus ir su jais sugyventi. Tai – raktas į gerus poros santykius. Išmokite įveikti neigiamus jausmus, kurie neišvengiamai kyla dėl žmonių skirtumų. Kalbėkite, tyrinėkite, bet nadarykite skubotų išvadų. Spręskite iškilusias problemas nedelsdami. Neleiskite rusenti pagiežai. Išmokite derėtis. Išklausikite partnerio nuoskaudas ir nusiskundimus nedelsdami. Niekuomet neikite miegti susipykę, pabandykite atrasti savyje nors kiek švelnumo. Puoselėkit savigarbą, kai jūs patinkate sau, ir kitiems lengviau jus pamėgti ir būti su jumis. Niekuomet nenuvertinkite vieni kitų. Praturtinkite savo santylius naujais interesais ir pomėgiais. Bendradarbiaukite, dalykitės atsakomybe. Pasinaudokite santykių nesėkmėmis, tyrinėkite jas, kaip įsitikinimų apie ssave atspindį. Mylėkite vienas kitą ir džiaukitės tuo ką turite sukūrę kartu. Sėkmės tolimesniuose santykiuose.
LITERATŪRA
1. Navaitis, G. (1987). „Lygūs, bet skirtingi“. Kaunas.
2. Matulienė, G. (1997). „Šeimos psichologija“.Vilnius.
3. Lemme, B. (2003). „Suaugusiojo raida“. Kaunas.
4. „Psichologija tau“. (2004). Vilnius.
6. „115 testų visiems“. (1996). Vilnius.
7. www.delfi.lt/news/DELFI_for_women/
TESTAI:
Kas jums yra meilė?
Pasirinkę „taip“ arba „ne“, pažymėkit – V.
JI JIS
taip ne taip ne
1. Mano nuomone, vyras visada privalo būti aktyvesnis už moterį.
2. Mėgstu teigti džiaugsmą mylimam žmogui net mažmožiais.
3. Varžausi išreikšti švelnumą mylimam žmogui prie pašalinių.
4. Jaučiu, kad mylimam žmogui esu būtinai reikalinga ((s).
5. Išgyvenus kartu 15 metų, svarbiausi dalykai tampa įpratimu.
6. Man lengva išreikšti jausmus ir kalbėti apie jį (ą).
7. Jeigu ne vaikai, namai, įpratimas, savo gyvenime viską pakeisčiau.
8. Žmogus, su kuriuo dalijuosi likimu, yra man artimiausias.
9. Garbės žodis, man sunku pasakyti, kas tai yra meilė.
10. Tai, kas vyksta tarp manęs ir man artimo žmogaus, yra nepaprastai svarbu ir reikšminga mano gyvenime.
11. Dažniau pavyduliauju mylimajam (jai), neguliūdžiu be jo (s).
12. Labai myliu žmogų, su kuriuo susiejau savo likimą.
13. Kartais pavargstu nuo žmogaus, su kuriuo susiejau savo likimą.
14. Stengiuosi mylimą žmogų džiuginti.
15. Kartais man atrodo, kad mudu nesuprantame vienas kito ir visiškai skirtingai įsivaizduojame šeimininį gyvenimą.
Ar jūsų santuoka tvirta?
Pažymėkite norimą atsakymą – V.
JI JIS
1. Ar prisimenate paskutinio šeimos kivirčo priežastį?
Negaliu tiksliai pasakyti, kivirčijamės dažnai.
Tai buvo seniai, bet, kaip paprastai, dėl kažkokio mažmožio.
Žinoma, mes apie tai kalbėjomės.
2. Kuris iš šių teiginių priimtiniausias?
„Jeigu sutuoktiniai gyventų atskirai, jų santykiai būų geresni“.
„Gera santuoka panaši į draugystę“.
„Santuoka – tai mokslas“.
3. Kaip jūsų šeima pusryčiauja sekmadieniais?
Kiekvienas valgo atskirai.
Gerime kavą lovoje.
Jei pavyksta, pusryčiaujame kartu.
4. Jei įsivaizduotumėte savo gyvenimą kaip filmą, kokį pavadinimą jam parinktumėte?
„Begalinė tragedija“.
„Dangaus dovana“.
Ištvermės egzaminas“.
5. Ar galėtum ryžtis neištikimybei?
Kodėl gi ne.
Niekada.
Galiu tik įsivaizduoti tokį dalyką, bet, laimė, niekada šito neįvyks.
6. Jeigu būtų galima grąžinti laiką, ar su tuo pačiu partneriu kurtumėte šeimą?
Vargu, bet iš klaidų mokomės.
Žinoma, taip.
Tikriausiai.
7. Ar atleistum partnerio neištikimybę?
Atvirai kalbant, mman į tai nusispjaut.
Manau, šito nepakelčiau.
Sunku pasakyti, bet tikriausiai būtų galima viską pradėti iš pradžių.
8. Ar norėtum atostogauti be savo antrosios pusės?
Tai mano svajonė.
Nieada.
Norėčiau, bet tikrovė nesutampa su svajone.
9. Ko paklaustumėt būrėjos?
„Ar kada nors nusišypsos man laimė?“
„Ar kada nors būsime laimingesni negu dabar?“
„Ar sugebėsite, remdamiesi prabėgusiais laimingais metais, ateityje suprasti vienas kitą?“
10. Ar turite bendrų interesų?
Ne.
Beveik viską darome kartu.
Anksčiau turėjome, tačiau ilgainiui kiekvienas ėmėme rūpintis savais reikalais.
11. Kaip reaguojate, jei partneris grįžta vėlai?
Net negalvoju apie tai.
Nervinuosi, jaudinuosi, nuolat žiūriu į laikrodį.
Prašau kitą kartą paskambinti iš anksto, kad žinočiau, kas nutiko.
12. Kaip ilgai nesišnekate po audringo ginčo?
Keletą dienų, niekas nenori žengti pirmo žingsnio.
Neilgiau kaip 5 minutes.
Mūsų ginčai baigiasi pokalbiais.
„Ar sėkmingos jūsų vedybos“
Į klausimus atsakyti: „taip“, „kartais“, „ne“.
Ar priekaištauji vyrui, kad jis:
1. Visada voliojasi ant sofos.
2. Vėl pradegino staltiesę.
3. Per daug valgo.
4. Niekada nepasikabina drabužių.
5. Parėjęs namo, tik burbteli: „labas“.
6. Niekada neišneša šiukšlių.
7. Ištisai žiūri televizorių.
8. Bičiulius vertina labiau negu jus.
9. Dantų pasta apdrabsto vonios veidrodį.
10. Nenusivalo prie durų kojų.
Ar priekaištauji žmonai, kad ji:
1. Vaikšto namie su suktais plaukais.
2. Visados vėluojate dėl jos kaltės.
3. Juokiasi nežinia iš ko.
4. Daug rūko.
5. Labai ilgai plepa telefonu.
6. Prisvilina pietus.
7. Amžinai prapuolusi kirpykloje.
8. Mėgsta saldumynus, nors dėl to pilnėja.
9. Pastaruoju metu ji vis galvoja apie papuošalus, kosmetiką, šukuoseną.
10. Nuolat ko nnors klausinėja, kai transliuojamos įdomios rungtynės.
GYVENIMO STILIAUS SKALĖ
Roy M. Kern
INSTRUKCIJA: Perskaitykite kiekvieną teiginį ir pritaikykite jam žemiau pateiktą skalę. Jūsų pirma reakcija yra teisingiausia. Dirbkite greitai.
1 = NIEKADA man netinka
2 = RETAI man tinka
3 = KARTAIS man tinka
4 =DAŽNAI man tinka
5 = IDEALIAI man tinka
1.____nemėgstu skraidyti lėktuvu
2.____mėgstu būti tvarkingu, kiekvienas plaukelis savo vietoje, nepriekaištingai apsirengęs
3.____ypatingai stengiuosi, kad neįskaudunčiau kitų
4.____ puikiai suprantu savo kaltę
5.____gyvenimas sunkus, bet gyventi verta
6.____ nemėgstu plaukti
7.____labai nusimenu, kai suklystu
8.____nemėgstu ginčų, būnu taikintojo vaidmenyje
9.____retai patenkintas savo pasiekimais
10.____mėgstu kitiems pasakyti, kaip reikėjo padaryti
11.____turėjau ar turiu problemų intymių santykių srityje
12.____veltui nepraleidžiu nei minutės, visada užsiėmęs
13.____kiti mane suvokia kaip malonų ir simpatišką, bet kartu kaip šiek tiek naivų ir nekaltą
14.____iš tiesų labai stengiuosi, tačiau dažniausiai lieku neįvertintu
15.____nujaučiu, kas gali atsitikti; dažnai sakau: „juk aš sakaiu“
16.____mėgstu pokalbyje tarti paskutinį žodį
17.____visada užsiėmęs: galiu atlikti du ar daugiau darbų tuo pat metu
18.____labai jautrus ir pažeidžiamas; dažnai kitų įskaudinamas
19.____jaučiausi labai baudžiamas vaikystėje
20.____pasiekiu daugiau negu kolegos, galiu į tai atkreipti jų dėmesį
21.____turiu daug žinių tam tikromis ir tuo didžiuojuosi
22.____tikiu, kad kiekvienas daiktas turi savo vietą ir privalo joje būti
23.____mėgstu, kad į mano pabaigtą darbą būtų atkreiptas dėmesys
24.____mėgstu, kai man nurodo klaidas
25.____laikau žmones iki derybų pabaigos ir teisėtai pasipiktinu,
kai jie nekalba
26.____mėgstu netikėtumų, tokių kaip taisyklių pakeitimaspaskutinę akimirką, nekviesti svečiai ir t.t.
27.____labai religingas žmogus, gyvenu pagal religinius įsitikinimus ir visą laiką stengiuosi teisingai pasielgti
28.____susirūpinęs, ar kiti pritaria mano veiksmams
29.____gyvenimas atrodo kaip „mėšlo krūva“
30.____dažnai jaučiu, kad nešu didelę naštą, kurios nenusipelniau
31.____nemėgstu, kai draugai ar bendraamžiai klysta
32.____mėgstu, kai viskas vyksta kaip pagal laikrodžio rodyklę
33.____mėgstu, kad kiti be sustojimo girtų
34.____dažnai būnu nuliūdęs dėl daugelio dalykų
35.____mėgstu rasti kitų kaltę, pastebėti kitų blogas savybes.
GYVENIMO SKALĖS VERTINIMAS
Kiekvieno klausimo skaičių parašyti dešinėje klausimo numerio pusėje. Sudėkite kkiekvieno stulpelio balų skačių. Taip Jūs sužinosite 5 skalių balų sumą.
Skalė C Skalė P Skalė N Skalė S Skalė E
1_____ 2______ 3_____ 4_____ 5_____
6_____ 7______ 8_____ 9_____ 10_____
11_____ 12______ 13_____ 14_____ 15_____
16_____ 17______ 18_____ 19_____ 20_____
21_____ 22______ 23_____ 24_____ 25_____
26_____ 27______ 28_____ 29_____ 30_____
31_____ 32______ 33_____ 34_____ 35_____
SUMA_____ _________ ________ ________ _______
Penkios skalės yra:
C = Kontrolės
P = Perfekcionizmo
N = Noro įtikti
S = Savęs vertinimo
E = Lūkesčių
Pažymėkyte savo duomenis šioje diagramoje:
Skalė C Skalė P Skalė N Skalė S Skalė E
– 25 – – 27 – – 30 – – 23 – – 25 –
– 22 – – 24 – – 27 – – 20 – – 22 –
(M) – 19 – – 21 &– – 24 – – 17 – – 19 –
– 16 – – 18 – – 21 – – 14 – – 16 –
– 13 – – 15 – – 18 – – 11 – – 13 –
Pastabos: (M) žymi vidurkius
(SD) standartinis nuokrypis = 3
ATLIKTI TESTAI