Tyrimų etika

„Kurios tyrimų etikos normos pažeidžiamos arba nepažeidžiamos filme „Psichoterapija“?

Filme „Psichoterapija“ pateikiama situacija, kaip mergina nori padėti savo vaikinui Dave (vaidina Adam Sandler), kuris bijo viešai bučiuotis. Dave įtraukiamas į programą, kuri jam turi padėti atsikratyti „kiss“fobijos, kai atsiduria viename lėktuve su psichoterapeutu Buddy (vaidina Jack Nicholson). Ši programa prasideda Dave apie tai nežinant. Tai įvyksta ketvirtąją filmo minutę. Taigi pažeidžiamas tyrimų etikos punktas: sutikimas dalyvauti programoje. Dave,s mergina pasamdė psichoterapeutą Buddy, tai sužinome filmo pabaigoje, kai mergina pasako DDave kodėl ji tai padarė ir kaip jis buvo įtrauktas į jam nemalonias situacijas (konfliktas su stiuardese lėktuve, muštynės aludėje). Sužinojęs tiesą Dave yra išlaisvinamas nuo nemalonių programos pasekmių, kurios iškilo programos metu. Taigi yra įgyvendinamas tyrimų etikos punktas: pilnas informacijos suteikimas po tyrimo.

Paanalizuokime situaciją su stiuardese. Dave paprašė stiuardesės atnešti jam pagalvėlę, kad galėtų ramiai žiurėti filmą. Stiuardesė jo prašymą ignoravo ir kai jis jos paprašė trečią kartą ji liepė jam nusiraminti. Nors Dave buvo ramus, tačiau ttoks elgesys su juo jį suerzino. Prie šios konfliktinės situacijios prisidėjo policininkas su elektrošoku, kuris neutralizavo Dave. Elektrošoko panaudojimas galėjo pakenkti Dave sveikatai, taigi pažeistas tyrimų etikos punktas: dalyviai turi būti apsaugoti nuo žalos. Šiuo atveju jam grėsė fizinė žala. DDave buvo apkaltintas stiuardesės sužalojimu, nors jis ją tik palietė. Pažeidžiamas punktas: apgaulė neleistina ten, kur ji lemia dalyvio sutikimą dalyvauti programoj. Ir teismo sprendimu jam buvo nurodyta lankytis pas psichoterapeutą. O psichoterapeutas yra Buddy. Taigi Dave buvo įtrauktas į programą be jo sutikimo, o remiantis apgaule. Dave pradeda lankyti psichoterapijos kursus. Persikelkime į dvidešimt septintąją filmo minutę, kai Buddy atsikrausto pas Dave į namus be pastarojo leidimo. Toks poelgis pažeidžia Dave privatumą ir tyrimų etikos punktą: stebėjime turi būti gerbiamas asmens privatumas. Tačiau Buddy nesiekia būti pasyvus situacijos stebėtojas, jis siekia formuoti Dave elgesį ir veiksmus. Buddy buvimas šalia verčia Dave elgtis dirbtinai.

Dave beveik visą laiką būna kartu su Buddy. Trisdešimt ketvirtą filmo minutę psichoterapeutas sustabdo Dave aautomobilį, iškilo grėsmė, kad jis gali pavėluoti į darbą. Vaikinas niekad anksčiau nevėlavo į darbovietę ir toks Buddy elgesys jį trikdo. Pažeidžiamas tyrimų etikos punktas: dalyviai tyri būti apsaugoti nuo žalos. Šiuo atveju Dave patiria moralinę žalą, jis priverstas daryti tai, kas prieštarauja jo vertybiniams įsitikinimams. Atvykus į darbovietę Buddy pasako Dave bosui, kad jis yra vaikino psichoterapeutas. Pažeidžiams tyrimų etikos punktas: konfidiencialumas(trisdešimt septinta filmo minutė).

Buddy norėdamas pademonstruoti porą naudingų sveikatai pratimų liepia Dave nusirengti. Toks pageidavimas jam sukelia ddviprasmiškų minčių. Taigi Buddy nusprendžia atlikti nedidelį eksperimentą, norėdamas išsiaiškinti ar jo tiriamasis nėra homofobas. Jis nusiveža Dave į miesto kvartalą, kur „dirba“ laisvo elgesio merginos ir transvestitai. Buddy pasamdo transvestitą, kad šis truputį paflirtuotu su Dave. Šis eksperimentas nėra vaikinui malonus. Jis išgyvena psichologinę įtampą, be to gauna porą kepštelėjimų per veidą nuo transvestito(linkęs į keistus „žaidimus“). Taigi tiriamasis patiria dvigubą žalą: psichologinę ir fizinę (keturiasdešimt penkta filmo minutė).

Kita įdomi situacija susidaro bare, kai Buddy paskė, kad Dave galės pasitraukti iš tyrimo jei šis užkalbins merginą sėdinčią prie baro. Žinoma psichoterapeutas melavo (penkiasdešimt penkta minutė), kad pasiektų norimo rezultato. Jis siekė, kad Dave nekomplikuotų bendraudamas su merginomis. Ir šio tikslo jis pasiekė.

Neturi Dave teisės pasitraukti iš programos. Buddy pasakė, kad jis joje dalyvaus dar dvidešimt dvi dienas (šešiasdešimt penkta minutė). Žinoma, teismas nurodė šį terminą, bet jis buvo pasiektas apgaulės keliu. Kartu jie atvyksta į vienuolyną, kuriame gyvena vaikinas, kuris tyčiodavosi iš Dave. Buddy paskatino konfrontaciją tarp vaikinų, norėdamas, kad Dave atsikratytų baimės pasipriešinti skriaudikui (žinoma buvo ir senų „sąakaitų“). Vaikinai susimušė ir Dave laimėjo. Buvo iškilęs pavojus tiriamojo sveikatai. Pažeidžiamas tyrimų etikos punktas: dalyviai turi būti apsaugoti nuo žalos (šešiasdešimt aštunta minutė).

Buddy meluoja Dave, kkad šio mergina jį palieka. Nes įsimylėjo Buddy. Tai, žinoma, irgi melas, bet tokia situacija verčia Dave imtis veiksmų. Jis myli savo merginą ir nenori jos prarasti. Filmo kulminacija, tai scena stadione. Stadione Dave bando surasti savo merginą ir atsikovoti jos meilę. Jis viešai ją šaukia (pro mokrofoną), pasako ką jai jaučia ir pabučiuoja visiems stebint.

Darau išvadą, kad tyrimų etikos normų laikymasis yra gerai, bet apgalvotas ir tikslingas normų pažeidimas skatina žmogų veikti, pasipriešinti nepalankiai situacijai, o nebūti tik žaislu kitų rankose. Šio tikslo Buddy ir pasiekė filme „Psichoterapija“