Golfas

Golfo istorija

Golfo žaidimas atsirado Škotijoje ir pamažu išplito visame pasaulyje. Škotai golfą mėgdavo žaisti jūros pakrantės teritorijoje, apaugusia šiurkščia velėna ir pasižyminčioje įvairių dydžių ir charakteristikų natūraliomis kliūtimis, plikomis kalvomis, durpynais, parkų aikštelėmis. Žaidimo kilmė ilgai buvo diskusijų objektas. Buvo nesutariama dėl to, ar golfo žaidimas atsirado Škotijoje ar Olandijoje. Romos imperijos dominavimo Europoje laikais egzistavo labai populiarus žaidimas „ paganica “ (žodis „ paganus “ reiškia užmiesčio gyventoją arba kaimietį ). Jis buvo žaidžiamas naudojant išlenktą lazdą ir oodinį kamuoliuką, prikimštą plunksnomis. Panašiai pagamintais kamuoliukais buvo žaidžiama ir Škotijoje. Tačiau tai greičiausiai tėra tik sutapimas, nes jokio realaus ryšio tarp romėnų paganicos ir škotų golfo istoriškai nebuvo nustatyta. Taip pat yra nepagrįstų tvirtinimų, jog golfas buvo žaidžiamas Kinijoje apie 200 m. pr. Kr.

Anglijoje panašus žaidimas buvo žaidžiamas XIV a. ir vadinosi cambuca . Pal mal arba jeu de mail taip pat buvo susijęs su lazda ir smūgiuojamu kamuoliuku ir buvo žaidžiamas Italijoje, vėliau, XVII a., Prancūzijoje.

Kai kkurie istorikai tiki, kad golfas atsirado Olandijoje, kur buvo žaidžiamas žaidimas „ kolven “, labiau panašesnis į golfą. Tuo labiau, kad olandų kalboje žodis „ kolf “ reiškia lazdą , o lazdos, pavaizduotos ankstyvuosiuose olandų dailininkų paveiksluose, yra panašios į ššiuolaikines golfo lazdas.

Belgai pasižymėjo kitokiu golfo žaidimu, kuris vadinosi chole . Tai ledo ritulio darinys, kuris 1350 m. buvo žaidžiamas Flandrijoje, Belgijoje. Daugelis seniausių žaidimų, kurie buvo atrasti senuose piešiniuose yra susiję daugiau su ledo rituliu. Juose žaidė keli žaidėjai su vienu kamuoliuku ir jie žaidė ant ledo ar sniego.

Dar vienas panašumas atkeliavo iš Škotijos, kur XV a. pradžioje buvo pristatyta nauja chole žaidimo versija. Šis žaidimas per sekančius 20 – 30 m. tapo žaidimu, kurį dabartiniu laikotarpiu mes žinome kaip golfą.

„Škotiška“ golfo kilmė yra nediskutuotina, nes ji yra įrodyta dokumentiškai. Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose apie sportą užsiminta 1457 m., kai Karaliaus Džeimso II parlamentas išleido dekretą, draudžiantį žaisti futbolą ir golfą. Tuo metu futbolas ir golfas ttapo tokie populiarūs Škotijoje, kad net trukdydavo periodiškai vykstantiems šaudymo iš lanko mokymams (tai buvo karinė prievolė vyrams, siekiant apsaugoti karalystę užpuolimo atveju). Panašūs dekretai buvo išleisti 1471 ir 1491 metais; pastarasis dekretas, išleistas valdant Džeimsui IV, uždraudęs futbolą ir golfą, apibūdino juos kaip „nepelningą sportą“. Vien iš šių dekretų aišku, kad golfas tapo populiariu sportu Škotijoje dar XV amžiaus viduryje. Tačiau vėliau Džeimsas IV pats susidomėjo golfu ir net tapo pirmuoju žaidėju, turinčiu tai patvirtinantį dokumentą. Karaliaus turtų įrašų kknygose 16 amžiaus pradžioje buvo užregistruotos sąskaitos, iš kurių matyti, kad karalius pirko golfo inventorių – lazdas ir kamuoliukus.

Džeimso IV anūkė Meri, Škotijos karalienė, žaidė golfą Prancūzijoje, kur ir įgijo išsilavinimą. Jauni vyrai, kurie patarnaudavo jai žaidimo metu buvo vadinami kadetais (mokiniais). Šis žodis vėliau įsitvirtino Škotijoje ir Anglijoje ir tapo caddy arba caddie , kurie reiškia padėjėją (golfo žaidimo metu padedantį žaidėjui). Anglijoje golfas tapo populiarus valdant Džeimsui VI, vėliau Džeimsui I ir jo sūnui Čarlzui I.

Golfo klubai

1682 m. Leithas, Škotijoje, pasižymėjo golfo istorijoje. Jame buvo sužaistas pirmasis registruotas golfo mačas, kuriame žaidė Yorko kunigaikštis ir Johnas Petersonas iš Škotijos prieš du anglų didikus. Yorko kunigaikštis pasikvietė vyrą, kuris mačo metu nešiojo jam jo lazdas, nuo čia ir kilo pirmieji golfo žaidimo patarnautojai (angl. caddy, caddie).

XVIII amžiuje buvo įkurti pirmieji golfo klubai. Seniausias klubas, turintis rašytinį klubo įkūrimo įrodymą, yra Garbingoji Edinburgo golfo žaidėjų draugija, įkirtas 1744 m. Edinburge, Škotijoje. Klubui pradžią davė golfo žaidėjų grupė, norėjusi surengti golfo turnyrą. Todėl 1744 m. jie pateikė peticiją Edinburgo miesto tarybai, prašydami kiekvienais metais rengiamam turnyrui pagaminti sidabrinę lazdą, kaip prizą turnyro laimėtojui.

St. Andrews karališkasis ir senasis golfo klubas (iki 1834 m. vadinosi St. Andrews golfo žaidėjų ddraugija), buvo įkurtas 1754 m. St Andrews mieste, Škotijoje. Jį įkūrė 22 golfo žaidėjų grupė, kuri ten ir žaidė. Taisyklės, kuriomis šis klubas vadovavosi žaidžiant golfą, buvo beveik tokios pat, kokiomis vadovavosi ir Garbingoji Edinburgo golfo žaidėjų draugija. Būtent šie du klubai labiausiai įtakojo golfo žaidimo vystymąsi Škotijoje. 1897 m. karališkojo ir senojo golfo klubo taisyklės tapo golfo žaidimo taisyklių etalonu. Tačiau 1894 m. susikūrė JAV golfo asociacija (USGA), kuri ir tapo valdančiuoju organu tame žemyne. JAV požiūris ir tradicijos skyrėsi. Skyrėsi ir taisyklės. Tam, kad išvengti nesutarimų ir komplikacijų šios dvi organizacijos susijungė į vieną ir nuo 1952 m. unifikavo taisykles.

Nuo 1919 m. St. Andrews karališkasis ir senasis golfo klubas organizuoja Atvirąjį Britanijos (British Open) ir mėgėjų (Amateur) čempionatus. Taip pat šis klubas yra Didžiosios Britanijos ir Airijos golfo taisyklių valdantysis organas. St. Andrews karališkasis ir senasis golfo klubas organizuoja ir tarptautinius turnyrus ( pvz. Walker taurės ir Curtis taurės varžybas prieš JAV golfo komandas). Klubas taip pat palaiko artimus ryšius Su Jungtinių Valstijų golfo asociacija ir kitomis nacionalinėmis golfo federacijomis vieningų tarptautinių golfo taisyklių įtvirtinimo tikslais.

Karališkasis Blackheath golfo klubas buvo įkurtas 1766 m. netoli Londono, Anglijoje. Nors, pasak istorijos karalius Džeimsas I dar 1608 m. Blackheatch mmieste surengė pirmąsias golfo varžybas, tuo pačiu šį žaidimą išpopuliarinęs Anglijoje.

1864 m. įsikūrus Karališkajam šiaurės Devono klubui, golfo žaidimas galutinai įsitvirtino Anglijoje. Karališkasis Liverpulio klubas buvo įkurtas 1869 m. Hoylake vietovėje. Jo nariai dalyvavo varžybose prieš Blackheath, Karališkąjį Devono ir kitus klubus taip pritraukdami platesnį susidomėjimą šiuo žaidimu. Karališkasis Liverpulio klubas 1885 m. organizavo Didžiosios Britanijos pirmąjį Mėgėjų čempionatą bei 1925 m. pirmąjį Anglijos Mėgėjų čempionatą. 1902 m. įvyko pirmasis Škotijos – Anglijos mėgėjų turnyras. 1921 m. Hoylake buvo surengtos pirmosios neoficialios varžybos tarp Britanijos ir JAV žaidėjų, vėliau išaugusios į Mėgėjų čempionatą ir Walker taurės varžybas.

Pirmieji golfo klubai, įkurti už Britanijos ribų, buvo Indijoje. Tai Rytų Indijos Kalkutos golfo klubas (1829 m.) ir Karališkasis Bombėjaus klubas (1842 m.). Pirmasis klubas, įkurtas Vakarų Pusrutulyje, buvo Kanados karališkasis Monrealio golfo klubas (1873 m.). Manoma, kad Šiaurės Amerikoje golfas pradėtas žaisti dar XVII-XVIII amžiais, tačiau nėra jokių tai patvirtinančių rašytinių šaltinių. Golfo žaidimo Jungtinėse Amerikos Valstijose pradžia siejama su Jonkerso St. Andrews Golfo klubo įkūrimu 1888 m. netoli Niujorko. Šis klubas yra seniausias golfo klubas JAV. 1894 m. įsteigta Jungtinių Valstijų golfo asociacija. Jos tikslas buvo organizuoti Jungtinių Valstijų Mėgėjų Ir Atvirąjį čempionatus bei parengti golfo žaidimo taisykles. Todėl

jau 1895 m. iškilmingai atidaryti trys Jungtinių Valstijų čempionatai – Mėgėjų, Moterų Mėgėjų ir Atvirasis.

Golfo istorija nuo. iki.

2004-03-14 11:48:06

Paklausk, bet kurį škotą ar golfo žaidėją, dauguma pasakys golfas atsirado Škotijoje. Tačiau, kai kurie golfo istorijos pėdsakai atveda į romėnų žaidimą vardu ‚paganica‘ – tai žaidimas, kurį žaisdavo gatvėse Romos imperijos gyvavimo metu (dalis žemių priklausė Didžiajai Britanijai) su sulenkta lazda ir prikimštu odos kamuoliuku. Vis dėlto, labiausiai tikėtina, kad golfas atsirado Škotijoje apie 1400 metus ( nes kiekvienas šškotas tau pasakys, jog jų šalis nebuvo užimta romėnų). Netrukus Škotijos karalius jį uždraudė, nes golfo žaidėjai buvo taip apsėsti šiuo žaidimu, kad nesirūpino kitais mokesčiais karaliui ( tai įrodo, kad tai tikrai tas pats žaidimas, kurį mes žaidžiame šiandien). Įranga Pirmajame šimtmetyje, žaidėjai žaisdavo ‚plunksniniu‘, plunksnomis prikimštu oda apdengtu kamuoliuku. 1848m. atsirado gutty ( kietas kamuoliukas pagamintas iš elastingos medžiagos vadinamos gutaperčia). 1898m. U.S. golfo žaidėjas Coburn Haskell pristatė kaučiuko-tuščiavidurį kamuoliuką, kuris yra pagrindas šių dienų kamuoliuko. Iki gutty kkamuoliuko atsiradimo iron‘ai buvo naudojami ribotai, nes jie suardydavo plunksninį kamuoliuką. Vietoj jų, buvo nešiojamos medinės lazdos su ilgomis, plonomis galvomis ( vadinamos ‚ilganosiais woodais). Įprasta išimtis buvo ‘vėžių ironai´, kuriais žaisdavo iš vežimo ratų išmuštų vėžių. Visi lazdų kotai bbuvo gaminami iš uosio ar kokio kito vietos medžio. Iron‘ai iki 1870 metų buvo gaminami kalvių, tai buvo grubios, sunkios lazdos, su jomis buvo sunku žaisti. Taškinė kalyba stipriai sumažino lazdų masę ir padarė jas lengviau nešiojamas ir naudojamas žaidime. Tuo pačiu tai leido užsiimti jų pramonine gamyba, kas leido sumažinti jų kainą. Wood‘ai ir toliau liko rankų darbo lazdomis iki 1910m., kai golfas pasiekė pirmąjį populiarumo bumą. 1920m. produkcijos gamyba Amerikoje leido pervardinti lazdas. Terminai kaip cleek, mid-iron, mashie, jigger ir niblick buvo pakeisti į numeravimo sistemą (nuo 2 iki 9), naudojamą šiuo metu. Medinių lazdų pavadinimai išlikę iki šių dienų (driver, spoon ir brassie) Golfo paplitimas Iš pradžių, golfas liko britų sportu, pasklido iš Škotijos į Angliją, vėliau ppo Britų tautų sandraugą. Royal Calcutta Indijoje 1829, buvo pirmasis golfo klubas įkurtas už Britanijos ribų. Royal Montreal 1873 buvo pirmas Šiauries Amerikos golfo klubas. Trys U.S.A. klubai buvo įkurti 1880m., niekas nežino kuris iš jų buvo pirmasis. Dorset Field Club (Dorset, Vermont), Foxburg Country Club (Foxburg, Pennsylvania) ir St. Andrews Golf Club (Hastings-on-Hudson, New York). Amerikos golfo mėgėjų asociacija buvo įkurta 1894m., dabar žinoma kaip Jungtinių Valstijų asociacija USGA. 1951m. USGA ir Royal and Ancient Golf Club of St. AAndrews sutarė interpretuoti golfo taisykles ir standartus visame pasaulyje vienodai. Organizacija Pirmasis organizuotas golfo klubas 1744m. įsikūrė Edinburge (Škotija). Ši, garbinga Edinburgo žaidėjų kompanija parašė ir pirmąsias golfo taisykles. Dešimt metų vėliau, St.Andrews golfo žaidėjų visuomenė įkūrė Royal&Ancient golfo klubą. Šis klubas ir diktavo golfo taisyklių madas, įtvirtinę golfo raundą susidedantį iš 18 duobučių.