Klijuoto medžio karkaso standumo ryšiai; medinės kolonos; medinės klijuotos sijos

3. Klijuoto medžio karkaso standumo ryšiai.

Ryšiai ir ju konstrukcijos. Remai arkos gerai perima horizontalias jegas ju veikimo kryptimi statmena remo plokstumai, tokios konstrukcijos yra labai nepastovios,todel yra irengiami vertikalus ryšiai tarp kolonu ir horizontalus ryšiai denginio plokstumoje iš tu pačiu mediniu klijuotu elementu. Tokiu budu visas pastatas tampa erdviškai pastovus. Tai yra labai svarbu eksplotojant pastata. Vertikaleji ryšiai neleidžia laikančiuju konstrukciju apatinesjuostos mazgams iškrypti iš sistemos plokstumos. Jie sujungia gretimas konstrukcijas poromis išilgai pastato. Vertikaleji ryšiai naudingi ir kitais aatvejais: jie palengvina kostrukciju montavima, sumažinatempiamu juostuliauni iš konstrukcijos plokstumos, palengvina nustatyti atstuma tarp laikančiuju konstrukcijuir pastariuju vertikalu pastatyma.

Ryšiai mediniose pastatuose turi 3 funkcijas; a)užtikrina išilgini ir skersini pastato pastovuma, b)priima horizontlias jegas ir perduoda jas I pamata, c)užtikrina gniuždomu, o kartais tempiamu elementu pastovuma.

Ryšiu išdestymas pastate. Ryšiu santvaros dedamos konstrukcijos viršutines juostos plokstumoje. Jos daromos išilgai galiniu sienu ir pastato viduje ne reciau kaip 25m ir netoliau kaip per 4 konstrukciju tarpus.

4. Medines kolonos. Tipai, skerspjūviai, jų elementai.

Medines kolonos: Tai yra gniuždoma konstrukcija, kuri remiasi į pamatus ar kitas atramas. Tokių kolonų aukštis gali būti iki 10m. jos gali buti istesinio skerspjūvio ir spragotosios. Skaiciojameji kolonu ilgiai

Mediniu kolonu tipai:

a)ištesinio rasto arba tašo b)klijuotos medenos c)sudetinio skerspjuvio d)spragotosios iš rrastų arba tašų.

Medines spragotosios kolonos, arba statramsčiai. Statramsčiu vertikalus šonai ir tinklelio elementai daromi is tašų. Statramsčiu pločio ir auksčio santykis1/5-1/8, kai statramsčiai tolygus, ir 1/4-1/6 kai statramsčiai laiptoti. Mazguose elementai sujungimi varžtais. Mediniai statramsčių šonai tvirtinami prie pamato metalinėmis plokštelemis. 2 statramsčiai sujungti virsuje laikančiaja dengimo konstrukcija, sudaro skersini pastato rema.

5. medines klijuotos sijos. Tipai siju jungimas tarpusavyje ir atremimas I kolonas.

Medines klijuotos sijos. Maxsimalus klijuotu medinių konstrukcijų matmenys:

Skerspjuvio aukstis h-1500mm,

Skerspjuvio plotis b-60:240mm,

Elementu ilgis l- 40 000mm,

Lenktu elementu ilgis l-40 000mm,

Mažiausias kreivumo spindulys R-2500mm,

Dvigubo lenkimo sijų mažiausi kreivumo

spinduliai R-10 000mm

Medines sijos gali buti: ventiso skerspjuvio, jos daromos iš rastu, tašu arba lentu. Ypač perspektyvios yra klijuotu lentu stačiakampio arba dvitejinio skerspjuvio sijos AA)ir klijuotos sijos su faneros sienele bei lentu juostomis B). Statyboje dažniausiai naudojamos vieno tarpatramio sijos kuriu didžiausias ilgis yra 6,5m. medienos tamprumo modulis yra nedidelis todel sijos skerspjuviui didžiausia įtaka turi jos ilinkis. Šio atveju ekonomiškesnes yra 2-tarpatramių sijos, nes jų ilinki sudaro 0,42 1-tarpatramio sijos ilinkio.

Norint padidinti sijos ilgi reikia naudoti klijuotas dviatrames sijas jomis galima perdengti anga iki 12m plocio. Sijos aukstis h lygus 1/20l, o atstumas tarp siju buna 0,5-1,2m kuo didesne yra naudinga apkrova II grindis tuo tankiau reikia sudeti sijas.

Keičiant šarnyrų padeti galima regulioti momentu bei ilinkio dydžius.

Sijos laikomajai galiai padidinti galima naudoti paspyrines sistemas arba spyrius. Paspyrines sistemos naudojamos pesčiuju tilteliu, estakadu statyboje, ilginiu sustiprinimui ir kitur. Paspyrine sistema savo statine schema artima santvarai.

Taip pat norint padidint sijos laikomaja galia ja galima armuoti.

a)nearmuotos ir armuotos tos pačios galios sijos.b)armuotos vertikaliai klijuotoje sijoje.c)armuotos horizontaliai klijotoje sijoje.d)dežinio skerspjuvio sijos su fanerine senele armavimas.