Langai

Kaip reikėtų rinktis langus?

Jūsų name ar bute langai taip susidėvėjo, kad remontuoti jų jau neapsimoka? Statotės naują namą ar rekonstruojate butą ir jums reikalingi nauji langai? Iškyla klausimas nuo ko pradėti, kaip teisingai pasirinkti gerus langus? Šiame straipsnyje pabandysiu pateikti kelis patarimus kaip elgtis ir ką daryti tokioje situacijoje.

Jei turite pakankamai laiko (arba yra darbų vadovas) galima kviestis įvairių firmų atstovus apžiūrėti ir išmatuoti gaminių angas vietoje, teikti pasiūlymus. Trumpesnis kelias būtų toks: išsimatuojate vieną ar kelias langų angas ((nereikia tiksliai), nusipiešiate langų sudalinimą. Turėdami tokius duomenis jau galite kreiptis į langų gamintoją (-us).

Pirmiausia reikėtų apsispręsti, iš kokios medžiagos pagamintų langų labiausiai norėtumėte. Ar tai bus plastikas (PVC), medis, ar aliuminis, o gal būt šių medžiagų kombinacija? Kuris bus geriausias pasakyti neįmanoma, tai priklausys nuo jūsų galimybių, jūsų požiūrio į savo būstą, net požiūrio į savo padėtį visuomenėje. Kiekviena medžiaga turi savų privalumų ir trūkumų (ne veltui šias medžiagas imta kombinuoti tarpusavyje).

Kaip nustatyti, kokios rūšies langai jums ttinkamiausi? Jei pirkinio kaina jūsų manymu nėra pats svarbiausias dalykas, galima iškelti sau kitus klausimus:

• Kiek laiko ir pinigų galėsite skirti langų priežiūrai?

• Ar ilgai jais naudositės (gal po kelerių metų parduosite butą ir statysitės namą)?

• Ar jums svarbūs ekologiniai ddalykai?

• Kokie langai geriausiai tiktų prie namo išvaizdos ar interjero? Kuo daugiau klausimų užduosite sau iš pat pradžių, tuo lengviau bus apsispręsti renkantis.

Techninėmis šilumos ir garso charakteristikomis, praktiškai visais atvejais, už medinius pranašesni plastikiniai gaminiai, sustiprinti plieno profiliais. Jei langus traktuosime kaip įvaizdžio, interjero dalį arba, kitais žodžiais kalbant, „pastato akis“, tuomet iškyla kiti klausimai – estetika, natūralumas, jaukumas ir kiti subjektyvūs bei stiliaus kriterijai. Šiais kriterijais remiantis, mediniai langai yra gerokai pranašesni už visus savo „konkurentus“. Viena detalė siekiantiems originalumo: tikrai nėra lengva neturint patirties nustatyti iš kokios medžiagos pagaminta rėmo konstrukcija jei ji visa nudažoma, pavyzdžiui, kad ir balta spalva. Užsakant medinius gaminius galima išgauti visą gamą atspalvių, priderinti rėmų atspalvį prie vidaus ar išorės apdailos, baldų ttodėl šiam pasirinkimo etapui reikėtų skirti daugiau dėmesio.

Kaip kriterijų nurodžius minimalias išlaidas priežiūrai bei ilgaamžiškumą, langų profiliai išsidėliotų tokia tvarka:

1. Aliuminis

2. Klijuotas medis, dengtas aliuminiu

3. Plastikas, dengtas aliuminiu

4. Plastikas

5. Medis

Yra keletas klausimų, į kuriuos gavus teisingus atsakymus galima susidaryti pakankamai aiškų vaizdą kokį produktą ruošiatės pirkti. Žemiau pateikiami keli iš jų.

Apie rėmus:

– Koks rėmo šilumos laidumo koeficientas?

Kuo laidumas mažesnis, tuo profilis geresnis. Svarbu tik nesupainioti su šilumos varža, atvirkščiu dydžiu šiluminiam laidumui.

– Kokie maksimalūs gabaritai lleidžiami varstomai daliai?

Šiuo klausimu galima sužinoti kokio stabilumo yra siūloma profilių sistema. Tiesa, šiuos skaičius galima iš piršto laužti arba gaminti visai ne iš tokių profilių, apie kurių gerumą įrodinėjama pirkėjui. Tai priklauso nuo to, ar firma dirba siekdama gerovės tik sau, ar tiki, kad gerą daiktą nusipirkęs klientas bus patenkintas ne tik pirmą žiemą, bet ir dar daugelį metų. Neverta pasitikėti savo „įžvalgumu“, nes tie skirtumai užbaigtame lange net patyrusiam profesionalui dažnai nepastebimi. Čia ir atsiranda svarbiausias pirkimo proceso veiksnys – pirkėjo pasitikėjimas pardavėju, jo profesionalumu ir sąžiningumu.

Apie stiklus :

– Kokie stiklo šilumos ir garso izoliacijos rodikliai?

Šioje vietoje reikia pastebėti vieną klaidą, kurią daro dauguma pirkėjų. Praktiškai visi siekia kuo geresnės garso izoliacijos. Tai yra normalu ir gerai. Tačiau daugelis pamiršta, kad kambarį, kuriame sudėti, pavyzdžiui, ypatingai gerų garso izoliavimo charakteristikų langai, kažkokiu būdu reikės vėdinti, ventiliuoti. Jei šis klausimas yra išspręstas, tuomet viskas tvarkoje, tačiau jei ne – langai turės būti praviri tiek žiemą, tiek vasarą, o visos garso izoliacijos charakteristikos neteks prasmės.

Apie vėdinimo sistemą:

• Koks vėdinimo grotelių oro pralaidumas?

• Kokia galimybė groteles išvalyti eksploatacijos metu?

• Kaip grotelės apsaugotos, kad žiemą neapšaltų?

Turėdami pakankamai aiškią ir tikslią užduotį bei atsakymus į rūpimus klausimus, galėsite llengviau palyginti ir skirtingų gamintojų kainas.

Tačiau palyginti, tarkim, plastikinius langų rėmus yra pakankamai sudėtinga. Su šiuo klausimu kasdien susiduria tūkstančiai pirkėjų. Kiekviena profilių sistema turi savų pranašumų. Šiuo metu iš devynių siūlomų plastiko rėmų sistemų Lietuvoje populiariausi yra gaminiai iš SCHÜCO ir REHAU profilių.

Domintis mediniais gaminiais, būtina papildomai prie anksčiau paminėtų paklausti šių dalykų:

Apie rėmą: – Iš kokios medienos bus gaminama?

Savo techninėmis charakteristikomis, kaina bei išvaizda skiriasi pavyzdžiui pušis, maumedis, įvairios raudonmedžio medienos rūšys (meranti, dark red lauan, andiroba) ir kt.

– Ar mediena klijuota?

Geri langai gaminami tik iš klijuotos medienos.

Apie dažus:

– Kokiais dažais bus dažomi rėmai?

Tinkamiausi medinių rėmų dažymui yra akriliniai dažai – jie tamprūs, atsparūs ultravioletiniams spinduliams, paviršių galima padengti ypatingai plonu sluoksniu (sumažėja dažų sutrūkinėjimo rizika). Norint išsaugoti medžio tekstūrą, rėmai ne lakuojami, o dažomi tais pačiais bespalviais akriliniais dažais.

Kiekvienas pirkėjas turi savo individualius poreikius ir galimybes, todėl vienareikšmio atsakymo kokius langus pirkti, kaip juos sukomplektuoti, nėra. Žemiau pateiksiu labai supaprastintą schemą į kurias vietas atkreipti dėmesį perkant langus, kaip vertinti lango kokybę bendrąja prasme, į ką investuoti.

Keičiant langus daugiabučiame name reikėtų vadovautis tokia supaprastinta taisykle: jūsų buto langų šiluminės savybės turi būti neblogesnės nei kaimynų. Jei centrinė šildymo sistema ssureguliuota, pas jus visuomet bus šilčiau nei pas kiaurus langus turintį kaimyną.

Paprastame daugiabučiame name su centrinio šildymo sistema minimalus variantas – baltos spalvos 3 kamerų PVC langai be orlaidės, bet su lankstais leidžiančiais langą atidaryti, atversti ir išsandarinti. Šiame variante užtektų standartinio stiklo paketo. Jei galite investuoti daugiau, priklausomai nuo siekiamo komforto, galima būtų sudaryti tokią seką:

1. Bazinė sudėtis, tik pridedama tinkamai parinkta orlaidė.

2. Bazinė sudėtis, orlaidė, bet vietoje paprasto stiklo paketo dėti paketą su selektyviniu (didesnės šilumos varžos) stiklu.

3. Bazinė sudėtis, orlaidė, paketas su selektyviniu stiklu, bet rėmas ir stakta 5 kamerų.

4. Viskas kaip 3 punkte, tik stiklo pakete dėl geresnės triukšmo izoliacijos panaudoti skirtingo storio stiklai (pav. 4 ir 6mm).

Selektyvinis stiklas, ant kurio yra plonas, akimi beveik nematomas metalų ir metalų oksidų sluoksnis, turi savybę atspindėti šiluminius spindulius. Tokiu būdu kambario šiluma tarsi nuo reflektoriaus atspindima atgal į kambarį. Stiklo paketas su naujos kartos minkšto padengimo selektyviniu stiklu išleidžia į lauką apie 3 kartus mažiau šilumos negu paprastas stiklo paketas (1.1w/m2K ir atitinkamai 2.8 W/m2K).

Jei langus statote privačiame name ar daugiabučiame name, kur kiekvienas butas turi autonominį šildymą arba individualią šildymo apskaitos sistemą, reikėtų pradėti nuo baltų, 3 kamerų PVC langų, bet būtinai su

selektyviniais stiklais. Jei būste yra tik natūrali ventiliacija, kitas žingsnis turėtų būti tokie pat langai tik su orlaide. Toliau sektų PVC langai su 5 kamerų profiliu.

Siekiant originalumo ir jaukumo galima rinktis medinius langus. Rekomenduojama investicijų didinimo schema – tokia pati kaip plastikiniams langams.

Jeigu norite turėti langus su spalvotais rėmais, patartina rinktis PVC arba medžio langus su aliuminio apdaila iš išorės. Aliuminio dangteliai perima temperatūrines deformacijas, neleidžia įkaisti pačiam rėmui, ilgai nepakitusi išlieka spalva. Tokie langai gerai eksploatuojami, juos ppaprasta prižiūrėti. Toks plastikinis SCHÜCO sistemos langas (CORONA AS 60 PLUS) su aliuminio apdaila yra netgi pigesnis už medinį.

Individualiuose namuose ar butuose apatiniuose namo aukštuose būtinai reikėtų rinktis langus su nuo įsilaužimo apsaugančia furnitūra. Nes didžioji dalis įsilaužimų per langus įvyksta ne daužant stiklus, bet iškeliant lango varčią fiksuojančias detales iš rėme esančių griovelių.

Norėdami sužinoti apie langų kokybę, gamintojo patirtį ir jo prioritetus paklauskite gamintojų kokius sertifikatus turi įmonė, kaip įmonėje veikia kokybės kontrolės sistema, ar turi savo kkokybės politiką.

Reikia pastebėti, kad daugelyje firmų galite išgirsti labai skirtingus vienokių ar kitokių langų pranašumus bei trūkumus. Labiausiai tikėtina, kad tik firmoje, gaminančioje visų rūšių langus, gausite nešališką informaciją tiek apie medžio, tiek apie plastiko, tiek ir apie aliuminio rrėmų langus ir duris.

Nerijus Adomaitis

UAB „Hronas“ rinkodaros vadybininkas

Koks turėtų būti geras stiklo paketas?

Šias laikais, kai ypač padidėjo energetinių išteklių kainos, kiekvienas susimąsto, kaip pigiau apšiltinti savo būstą. Langas yra ploniausia dalis statinio struktūroje. Iki 25 proc. šilumos prarandama pro paprastus langus. Stiklo paketai, įstatyti į lango rėmą, šį šilumos praradimą sumažina perpus. Stiklo paketai – puiki, ekonomiška, šilumai ir garsui mažai laidi šiuolaikinė langų stiklinimo medžiaga. Tačiau labai svarbu, kad ji būtų pagaminta kokybiškai ir atitiktų techninius reikalavimus. Kitaip ji neatliks savo funkcijų.

*Stiklo paketai turi būti gaminami modernia gamybos įranga. Vartotojui verta prisiminti, kad daug kur stiklo paketai gaminami garažuose, rūsiuose, rankomis klijuojant stiklus prie rėmų, arba naudojama nenauja, nusidėvėjusi įranga. Taip pagamintas stiklo paketas greit nuvils žmogų: stiklas rrasos, pelys, užšals, bus nehermetiškas, neizoliuos garso. Modernios automatizuotos gamybos linijos sumažina technologinio proceso pažeidimų tikimybę ir garantuoja geometrinių parametrų tikslumą. Klientas turi būti tikras, kad jo užsakytas ovalo, trapecijos ar arkos formos stiklo paketas bus tiksliai tokių dydžių, kokie buvo užsakyti.

*Stiklo paketo rėmelis lankstomas kompiuterizuoto įrenginio pagalba ir jungiamas vienoje vietoje tiesiojoje. Tai labai svarbus privalumas. Mat jeigu stiklo paketo rėmelis karpomas ir jungiamas keliose vietose, tuomet padidėja rizika, kad stiklo paketo hermetiškumas pablogės. Stiklo paketo rėmelio jungimas tiesiojoje ppadidina stiklo paketo hermetiškumo garantinį laiką 2 kartus bei pagerina šiluminę izoliaciją.

*Gali būti naudojamas grūdintas stiklas. Toks stiklas 5-6 atsparesnis smūgiui, nei paprastas. Be to , net ir duždamas jis subyra į smulkius gabalėlius, kurie yra neaštrūs ir nesužeidžia žmogaus.

*Stiklo paketas su laminuotu trijų sluoksnių stiklu yra gerokai atsparesnis mechaniniam poveikiui nei kiti. Net ir sudužęs laminuotas stiklas neišbyra, o tik suskyla. Na o jei į stiklo paketą įdėsite neperšaunamą stiklą, tai būsite apsaugoti ir nuo kulkų.

*Stiklo paketai turi būti sertifikuoti. Statybos produkcijos sertifikavimo centre išduotas atitikties sertifikatas patvirtina stiklo paketų atitikimą įmonės standartui. AB „Panevėžio stiklas“ stiklo paketų standartas paruoštas remiantis užsienio šalių standartų stiklo paketams gaminti ir eksploatuoti reikalavimais. Vartotojui tai yra specialistų patvirtinta produkto kokybės garantija.

*Visos komplektuojamosios medžiagos stiklo paketams privalo būti labai kokybiškos. Vartotojui tai garantuoja aliuminio rėmelių, jų sujungtukų, grotelių, hermetikų, absorbentų kokybę ir patikimumą. Beje, šių medžiagų atitikimą kokybės reikalavimams gali liudyti ir tai, kad stiklo paketai sertifikuoti. Mat norint gauti gaminio sertifikatą, reikia pateikti ir komplektuojamųjų medžiagų kokybės pažymėjimus, išduotus Vakarų Europos gamintojams.

Už konsultaciją dėkojame AB „Panevėžio stiklas“

Sandarūs langai ir vėdinimo problemos

Kiekvieną dieną tenka atsakinėti į paklausimus telefonu arba konsultuoti interesantus gyvai vienu ir tuo pačiu klausimu – nusipirkome naujus langus, o jie rrasoja, oras kambaryje troškus. Ką daryti? Gelbėkit!!!

Visų pirma derėtų pabrėžti, kad nei langų gamintojai, nei profilis, iš kurio pagamintas sandarus langas, nei stiklo paketas dėl to nėra kalti. Kai kuriais atvejais, jei langas įstatytas neteisingai, gali rasoti angokraščiai. Tačiau tai – atskira tema.

Langai paprastai keičiami į sandaresnius – plastikinius ar medinius – norint sutaupyti šilumą, apsisaugoti nuo skersvėjų ir triukšmo, sklindančio iš gatvės. Šiuolaikinės technologijos užtikrina labai geras lango šilumines bei triukšmo slopinimo charakteristikas. Skelbiamos lango charakteristikos galioja, kol langas yra sandariai uždarytas. Tačiau jei langą praveriame – visi kruopščių bandymų rezultatai nebetenka prasmės. Visgi langus varstyti mes esame priversti, nes žmogaus organizmas nėra prisitaikęs gyventi be oro. Apsaugoti langus nuo rasojimo, sienas nuo pelėsių atsiradimo, pakeisti orą patalpoje grynesniu, pašalinant nemalonius kvapus ir drėgmę galima tik vėdinant patalpas. Labai svarbu tai, kaip mes vėdinsime patalpas ir ar tas vėdinimas bus tikrai efektyvus. Todėl reikėtų panagrinėti galimus būsto vėdinimo būdus.

Būstą galima vėdinti dvejopai – natūralaus ar priverstinio vėdinimo pagalba.

Natūralus vėdinimas tikrai bus pakankamas gyvenamose patalpose, kur teisingai įrengti oro šalinimo kanalai. Natūralus vėdinimas yra labiausiai paplitęs vėdinimo būdas pasaulyje.

Kad vėdinimas veiktų, visų pirma reikia įrengti oro pritekėjimo įtaisus, po to išsandarinti visas vidines duris, nupjaunant jjų apačią arba įrengiant specialias orui laidžias groteles jų apačioje. Sekantis žingsnis yra traukos vėdinimo kanaluose (pagalbinėse patalpose) užtikrinimas natūraliu arba mechaniniu būdu. VĖDINIMAS TURI VYKTI NUOLATOS, NET IR TADA, KAI VIDUJE NĖRA ŽMONIŲ! (Pav. Nr.1)

Pav. 1.

Natūraliame vėdinime orą judėti verčia temperatūrų skirtumas tarp lauko ir vidaus bei vėjas. Dar reikšmės turi kamino arba vėdinimo kanalo aukštis. Be abejo, jei nėra vėjo ir temperatūra vasaros metu yra vienoda ir lauke, ir viduje, oro judėjimo tikėtis neverta. Stebuklų vėdinime nebūna. Reikėtų pabrėžti, kad tokiu metu neveiks nė viena natūralios ventiliacijos sistema.

Orlaides galima įrengti ne tik languose, bet ir sienose. (Pav. Nr.2 ir Pav. Nr.3) Tačiau, jei kalbėsime apie languose įrengtas orlaides, tai jos nepakenkia langui daugiau, nei įrengiant varstomą lango dalį.

Pav. 2. Pav. 3.

Pasirenkant orlaides reikėtų atkreipti dėmesį į jų charakteristikas arba laidumą orui esant fiksuotam slėgių skirtumui. Skaičiuojamasis natūralaus vėdinimo slėgis yra 10Pa. Orlaidės pralaidumas, esant skaičiuojamam slėgio skirtumui, turi atitikti statybiniame reglamente nurodytąjį. Praktiškai reikėtų įsivaizduoti, kad oras patalpoje turėtų pasikeisti apie 0,8 karto per valandą. Taigi būtina apskaičiuoti kambario tūrį ir tada priderinti orlaidžių kiekį, remiantis jų charakteristikomis. Geriausia būtų pasirinkti automatiškai veikiančias orlaides, kurios pačios priderina oro apykaitą kambaryje, priklausomai nuo

kambario užimtumo. Tokias orlaides valdo specialūs jutikliai, jautrūs drėgmės pokyčiams patalpų ore.

Žmonės su iškvepiamu oru išgarina labai daug vandens, kuris tvyro ore, jei nevėdinama. Tie garai, atsiradus atitinkamoms sąlygoms, vėl virsta vandeniu (rasoja langai, drėksta sienos). Lango rasojimas žiemos metu labai priklauso nuo patalpos vidaus temperatūros apskritai ir nuo lango stiklo temperatūros. Jei santykinis drėgnumas patalpos ore yra RH=70% ir t = +20oC, tai lango stiklui, įšilusiam tik iki 14oC, jau iškyla pavojus sudrėkti iš vidaus. Oras, patenkantis pro oorlaidę, įrengtą sandariame lange ir tekėdamas į patalpos vidų praeina taip vadinamą terminį barjerą, kuomet pašilęs jis labai greitai sausėja. Sausesnis oras patekęs į patalpą „praskiedžia“ drėgną orą patalpoje, ko pasėkoje rasos taško temperatūra tampa žemesnė, t.y. lango stiklas gali būti šaltesnis, bet rasa neiškris. Visais atvejais rekomenduojama, kad po langu būtų nors nedidelis šildymo radiatorius. Šiltas oras kylantis nuo radiatoriaus apiplauna lango stiklą, nunešdamas informaciją apie drėgmę orlaidės jutikliui. Tokiu būdu orlaidė atsidarys plačiau ir įleis daugiau gryno oro, nneleisiančio atsirasti perteklinei drėgmei patalpos ore ir ant šaltesnių paviršių. Šiltas konvekcinis oras pagerina gryno oro pasiskirstymą patalpoje, todėl patalpos vėdinamos efektyviau.

Dar vienas svarbus faktorius, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį – tai triukšmo slopinimas. Yra daugybė orlaidžių modifikacijų, kurios sskirtos tik oro įleidimui į patalpą, tačiau tai tas pats kaip praviras ar nesandaraus langas. Pasirinkite orlaides su triukšmo slopinimo savybėmis ir nuo to lango savybės tik pagerės, nes nė vienas langas neturi triukšmo slopintuvo, kai jį praveriame.

Jei pasirinkote orlaides įrengiamas languose, žinokite, kad jų sumontavimo metodika ir technologija yra tokia, kad kuo mažiau atverti sandarias profilio kameras, bei pažeisti lango standumą. Tikrai nepatirsite didesnių šildymo sąnaudų dėl to, kad orlaidės įrengtos languose ar sienose (langai netaps šaltesni). Tačiau reikia atsiminti, kad vėdinimas apskritai visais atvejais yra šiluminės energijos praradimas. Klausimas vienas – kiek tos energijos prarandame, esant vienai ar kitai vėdinimo sistemai? Kitas logiškai išplaukiantis klausimas – jei su viena sistema sutaupome daugiau šilumos, tai kiek gi reikia iinvestuoti, kad ją įrengti? Kiek kainuos eksploatacija? Kada vėdinimo sistema atsipirks? Į šiuos klausimus galima atsakyti tik nuodugniai susipažinus su namo ar buto projektu ir atlikus skaičiavimus. Todėl niekados nepasikliaukite paviršutiniškais reklaminiais įtikinėjimais. Remkitės faktais ir skaičiais.

Dar šiek tiek ekonomijos. Dauguma užsakovų, statydamiesi namą, sutaupo įsirenginėdami nevarstomus, vitrininius langus. Įrengiant orlaidę tokiame lange sutaupoma apie 200-250 Lt. Reikia pabrėžti, kad orlaidės įrengimas vitrininiame lange yra dvigubai brangesnis nei varstomame. Be to, ten reikia naudoti daugiau komplektuojančių detalių. Tačiau tai vvis viena yra pigiau, nei varstomos lango dalies įrengimas.

Tam, kad vėdinimas veiktų, yra būtinas ne tik oro pritekėjimas, bet ir ištraukimas. Galime sumontuoti daugybę orlaidžių, tačiau, jei nebus oro traukos vėdinimo kanaluose, tikėtis, kad patalpos vėdinsis, būtų naivu. Oras negali cirkuliuoti per tą patį plyšelį, pro kurį pritekėjo. Tačiau, kaip žinia, natūralus vėdinimas labai priklauso nuo gamtinių sąlygų.

Pats geriausias būdas atsiriboti nuo gamtinių faktorių – įrengti centrinio oro šalinimo ventiliatorių namo palėpėje ar rūsyje, apjungiant visas pagalbinių patalpų vėdinimo šachtas. Tokiu atveju ventiliatorius veikia pastoviai. Oro srautai reguliuojami tik orlaidžių ir grotelių skerspjūvio kitimo pagalba. Norėčiau pabrėžti, kad tai ne tas pats, kaip įrengti tradicinę mechaninio vėdinimo sistemą, ar rekuperacinio vėdinimo sistemą. Toks įrengimo būdas yra kelis kartus pigesnis. Galima įrengti jau apgyvendintame name ar bute, nepakenkiant apdailai. (Pav. nr. 4)

Pav. 4.

Daugelis naujakurių yra įsitikinę, kad vonios kambaryje ar WC įsirengus mažą ventiliatoriuką visos vėdinimo problemos bus išspręstos. Tačiau taip nėra.Visų pirma, ventiliatoriukai importuojami į mūsų šalį iš pietinių arba šiltesnių kraštų. Ten paprastai oro pritekėjimas yra neribojamas orlaidžių, nes vietoj lango dažniausiai yra vien žaliuzės. Ventiliatoriukai veikia efektyviai šalindami didelį oro kiekį. Lietuvoje praktikuojamas ventiliatoriukų įjungimas kartu su apšvietimu atitinkamoje patalpoje. Tai iš principo yra nneteisinga, nes patalpų apšviestumas visiškai nesusijęs su oro užterštumu. Paprastai vonios kambario durys esti sandarios (vėl neteisinga nuostata) ir, įsijungus ventiliatoriuką besimaudant, jis dirba tuščiai, nes oras nebeturi iš kur patekti vidun, kad galėtų būti ištrauktas. Tarkime, kad įrengėte ventiliatoriuką su laikmačiu ar įjungimu atskirai nuo apšvietimo, išsandarinote duris, tačiau norimo efekto negalite pasiekti. Taip yra todėl, kad oro pritekėjimą kambariuose riboja orlaidės arba lango atidarymo padėtis. Jei atidarysime orlaides ar langus, kad pakaktų oro ventiliatoriaus našumui patenkinti, pajusime, kaip greitai kambariuose atšalo. Kita vertus, kai ventiliatoriukas neveikia, niekas nebesukuria traukos, vėdinimo šachtos anga būna užgriozdinta ventiliatoriaus korpusu ir vėdinimas visiškai nebevyksta. O juk patalpas reikia vėdinti pastoviai.Pavienių ventiliatoriukų įrengimas dažniausiai tik sukelia chaosą vėdinamame objekte ir mažai ką tepadeda

Kai vėdinimo objektas yra individualus namas ar vidutinio dydžio butas, natūralaus vėdinimo sistema paprastai atsieina apie 1500-2000 Lt (įskaitant įrengimo kaštus). Jei pasirinksite vėdinimo sistemą su mechaniniu oro šalinimu, jums teks „pakloti“ nuo 3000 Lt iki 6000 Lt, priklausomai nuo norimos modifikacijos.

Bet kuriuo atveju geriausiai yra pradėti nuo projekto ir sąmatos sudarymo. Siūlytume kreiptis į firmas, profesionaliai užsiimančias gyvenamo būsto vėdinimu.

Galiausiai derėtų pasakyti, kad vėdinimas yra bene pagrindinis kriterijus, apsprendžiantis naujo ar rekonstruoto pastato su naujos kartos langais iir apšiltintomis sienomis kokybę. Pagerėjus terminiam – drėgmės balansui ir sumažėjus pertekliniam oro ištraukimui, profesionaliai įrengta vėdinimo sistema turėtų maloniai nustebinti gyventoją savo pranašumais.

Giedrius Dargis,

UAB „AERECO“ direktorius

Plastikinių langų priežiūra

Plastikinius profilius galima valyti priemonėmis tensidų pagrindu. Tai Ajax, Calgonit, Dor, Fewa, General, Meister Proper, Persil, Plexiklar, Plexipol, Pril, Rei, amoniako spiritas, vanduo su muilu, vanduo su soda, grynas benzinas bei kiti. Yra ir specialūs plastikinių langų valikliai, pavyzdžiui Gealan.

Medžio imitacijos ar akrilu (PMMA) dengti profiliai yra atsparūs statybose naudojamoms agresyvioms medžiagoms, tokioms kaip gipsas, chlorkalkės ir cementas. Jų negalima apdoroti alkoholiu, nitrolakais, lakų skiedikliais ir organiniais tirpikliais, tokiais kaip acetonas, etilo acetatas, benzolas, chloro angliavandeniliai, dibutilftalatas, toluolas, ksilolas, metanolis, metileno chloridas, fenoliai, spiritas, tetrahidro-furanas, minkštintojai. Šių priemonių negali būti ir stiklų valikliuose.

Profiliai neturi kontaktuoti su minkštintojų turinčiomis sandarinimo medžiagomis. Šveičiančios valymo priemonės, tokios kaip Ata, Vim, Tip-Top, netinka

Juodos sintetinio kaučiuko tarpinės iš APTK medžiagos negali kontaktuoti su koncentruotais valikliais ar aliejinėmis substancijomis.

as@

Už konsultaciją dėkojame UAB“Megrame“

Penkių kamerų plastikiniai langai

Tai, jog nepaprastas grožis traukia žvilgsnį, yra visiškai normalu. Naujos, gamtos įkvėptos formos bei techninės savybės, atitinkančios šių dienų reikalavimus buvo pagrindas kuriant naujos kartos plastiko profilių sistemą

Visų pirma tai žymiai storesni profiliai. Iki šiol Lietuvoje

vyrauja 60mm storio 3 kamerų profiliai nes tai sąlygoja jų kaina. Naujos kartos profilio „CORONA CT 70″ rėmo storis yra 70 mm, o varčios (filigraninės iš lauko įgaubtos formos) net 82mm. Be to, ji sudaryta iš stabilios penkių kamerų konstrukcijos. Taip užtikrinama optimali termoizoliacija, sumažėja ir šildymo kaštai. Kaip išskirtinis dizaino elementas yra ir standartiškai pilkai-sidabrinės spalvos tarpinės, kurios pakeitė iki šiol buvusias juodas. Individualiai komponuojant langą, galimos ir kitos varčios formos: tradicinė-prasilenkiančių su rėmu plokštumų(storis 70mm) bei išpūsto iš iišorės kontūro varčia (storis 78mm). Tai suteikia visas įmanomas galimybes – viskas priklauso tik nuo užsakovo skonio. Papildomus akcentus galima gauti naudojant įvairius spalvinius profilių dekoravimo variantus nuo vientisų spalvų iki įvairių medienos rūšių imitacijų.

Bendras plastikinio lango

„CORONA CT 70″ vaizdas Varčios variantų palyginimas: kairėje – per ketvirtį

paviršiaus pastumta varčia su išslidšančiu išoriniu

profiliu, dešinėje – filigraninė per pusę paviršiaus

pastumta varčia su vkliniu kontūru.

Pasirinkus naujos kartos plastiko profilių langus, galima didesnė stiklo paketų įvairovė, nes be papildomų sąnaudų galima įmontuoti sstoresnius stiklo paketus. Tai ypač aktualu, kai pageidaujamas iš specialių stiklų pagamintas ypatingai šilumą išsaugantis, garso nepraleidžiantis ar nuo įsilaužimo saugantis stiklo paketas.

Lietuvoje langai iš šios sistemos buvo pristatyti 2001 metų pavasarinėje statybos parodoje ir tokios firmos kaip Hronas, VVorto renovacija, Arvio sodas, Plastakona bei Alseka sėkmingai įsisavino jų gamybą. Nors langai iš šių profilių šio metu yra apie 15% brangesni už įprastinius tačiau privačių namų savininkams galvojantiems apie savo namų šilumą bei grožį jie yra labai aktualūs. Sparčiai keičiantis rinkos tendencijoms Vokietijoje (didėjant poreikiui nauja produkcija pinga) po keleto metų tokie langai turėtų įsivyrauti ir Lietuvoje.

Andrius Mikšys, UAB „SCHUCO VILNIUS“ generalinis direktorius

Langų durų ir jų konstrukcijų montavimas (Montažo vadovas)

„MEGRAME“ Montažo vadovas

Kilus klausimams skambinkite telefonu (22) 73 70 14 arba (22)73 70 15

Darant sujungimus iškyla ir statybinės fizikos, ir konstrukcinių-techninių problemų. Sujungimų pažeidimų priežastis sudaro apie 70% planavimo klaidų ir apie 30% montažo klaidų. Galima daryti išvadą, kad „nesuplanuotas“ montažas visada sukelia problemų. Todėl turime laikytis ttokio principo:

„Geras langas – tai teisingai įmontuotas langas!“

Statybinės fizikos pagrindai

Statybinė fizika apima šilumos, drėgmės ir garso izoliaciją.

Šilumos ir drėgmės izoliacijos tikslai:

• sukurti gyventojui malonų ir sveiką klimatą patalpoje;

• apsaugoti statybinę konstrukciją nuo žalingo aplinkos poveikio;

• sumažinti energijos sąnaudas šildymui bei vėdinimui ir CO2 išmetimą į aplinką, t.y. prisidėti prie pastato rentabilumo ir ekonomiškumo.

Skaitykite plačiau

Sujungimų konstrukcijos principai

Montuojant langus ir duris jungiamosios siūlės tarp mūro ir lango ar durų turi atitikti aukštus reikalavimus

Reikalavimai

– Siūlių ssandarumas:

visos siūlės, esančios patalpos viduje, pagal naujausius technikos reikalavimus turi būti kiek įmanoma pralaidesnės orui. Drėgmė gali veikti sujungimo siūles tokiais būdais:

Vandens garų difuzijos būdu:

Garų slėgio kritimo pasėkoje iš patalpos pusės susidaro difuzinė srovė, nukreipta į vidinę siūlės dalį, kas šaltuoju metų periodu gali sąlygoti kondensato susidarymą siūlės išorinėje (šaltojoje) pusėje.

Ore esančios drėgmės būdu:

Jei siūlė nesandari iš vidinės pusės, esant net labai mažam slėgio skirtumui tarp vidaus ir lauko šiltas, drėgmės prisotintas patalpos oras gali sroventi per siūlių kanalų sistemą. Jei srovenantis oras savo kelyje susiliečia su šaltais paviršiais, jis gali būti atšaldytas iki žemesnės nei rasos taško temperatūros. Siūlės vidinėje pusėje gali susidaryti didelis kiekis kondensato.

– Šiluminė izoliacija:

Kenksmingų šiluminių tiltų sujungimų srityje išvengimas.

– Garso izoliacija:

Reikalavimus atitinkanti garso izoliacija.

– Veikiančių jėgų perdavimas:

Visos lango konstrukciją veikiančios jėgos turi būti su pakankama saugumo atsarga perduodamos į pastato konstrukciją.

– Nepralaidumas krituliams:

Jokie krituliai negali patekti į patalpos vidų ar nekontroliuojamai įsiskverbti į patalpos konstrukciją.

Saulės ultravioletinių spindulių ir aukštos temperatūros poveikis siūlei pagreitina išorinio sandarinamojo sluoksnio senėjimą bei gali būti jo pažeidimų priežastimi.

Dėl sandarinamojo sluoksnio pažeidimų, jo atskylimų kampuose ar medžiagos įtrūkimų vanduo gali įsiskverbti į siūlę. Ypatingai problematiškos šiuo ppožiūriu yra keleto dešimtųjų milimetro dydžio kapiliarinės siūlės. Vandens skverbimąsi gali dar sustiprinti vėjo poveikis, nes lietaus vanduo įstumiamas į išorinio sandarinamojo sluoksnio pažeistas vietas.

Keliami reikalavimai turi būti įvykdomi ir esant temperatūriniams lango ilgių pasikeitimams bei pastato konstrukcijos formos pasikeitimams.

Sujungimų tarp lango ir pastato konstrukcijos apkrovos

Sujungimų funkcinės plokštumos

Vidaus erdvės atskyrimas nuo išorės

Lango padėtis pastato konstrukcijoje

Dėl šilumos izoliacijos vienasluoksnėje išorinėje sienoje rekomenduojama langą montuoti vidurinėje dalyje!

Esant daugiasluoksnėms sienoms optimaliausia vieta lango montavimui yra sandarinimo zonos plokštuma!

Izotermos kreivė esant įvairioms montavimo plokštumoms

as@

Garso izoliacija (Montažo vadovas)

Garso izoliacija. „MEGRAME“ Montažo vadovas

Kilus klausimams skambinkite telefonu (22) 73 70 14 arba (22)73 70 15

Principai

• Pagrindinis principas planuojant ir atliekant yra tas, kad užbaigta siūlė turi būti visiškai sandari. (Net nedidelis nesandarumas ar pažeidimas žymiai pablogina garso izoliaciją). – Sujungimai su užleidimais yra naudingesni, nei lygūs (pakeičiama garso energijos kryptis).

• Naudojant sandarinimo juostas reikia laikytis gamintojo nurodyto suspaudimo laipsnio, kad pasiekti veiksmingą garso izoliaciją.

• Be sujungimo siūlių sandarumo įtaką garso izoliacijai turi specialios medžiagos (tinkas, dengiamieji profiliai, sandarintojai). (Statybiniai sandarinimo audiniai nėra pakankama garso izoliacijos priemonė).

• Garso slėgis briaunose (4 kartus) ir kampuose (16 kartų) didesnis lyginant su plokštumomis. Todėl sujungimų garso izoliacija turi būti žymiai geresnė nnei pačių statybinių elementų.

Sujungimų konstrukcija atsižvelgiant į garso izoliacijos klases

Reikalavimai, keliami išorinių statybinių elementų garso izoliacijai

Pagrindinis principas pagal DIN 4109 nurodymus yra tas, kad reikalavimus turi atitikti įmontuotas statybinis elementas. Todėl sujungimo siūlių konstrukcija ir sandarinimas turi didelę reikšmę planuojant ir gaminant aukštus garso izoliacijos reikalavimus atitinkančius langus.

Atskirų statybinių elementų (išorinių sienų, langų, roladų dėžučių) parinkimas ir jų sandarinimas turi būti atliekamas taip, kad būtų pasiektas reikalaujamas garso izoliacijos rezultatas (R’w,res).

Rekomendacija:

Siūlių garso izoliacijos vertė turi būti didesnė, nei bendra garso izoliacijos vertė, kuri turi būti pasiekta.

Kartu su DIN 4109 VDI direktyva Nr. 2719 nurodo langų konstrukcijų priskyrimą garso izoliacijos klasėms.

Priešingai negu DIN 4109 VDI direktyvoje Nr. 2719 nustatant reikalaujamą išorinės sienos ir lango garso izoliaciją remiamasi tiksliai nustatytu patalpos vidaus triukšmo lygiu. Be to atsižvelgiama į statybos vietą, patalpos savybę absorbuoti triukšmą ir išorės triukšmo dažnių spektrą. Tai ypatingai svarbu miesto gatvėse bei netoli aerouostų, nes čia 6 dB didesni garso izoliacijos reikalavimai dėl didelės dalies žemo dažnumo triukšmo.

DIN 4109 – garso izoliacija antžeminiuose statiniuose

Reikalavimai išorinių elementų garso izoliacijai

Patalpų rūšys reik. išorinio elemento R’w,res , dB

Triukšmo

lygis Reikmingas išorinio triukšmo lygis Miegamosios

patalpos

ligoninėse ir

sanatorijose Gyvenamieji kambariai

butuose, viešbučių

kambariai,

mokymo

klasės ir panašiai Biurų

patalpos 1)

ir panašiai

I iki 55 35 30 –

II nuo 56 iki 60 35 30 30

III nuo 61 iki 65 40 35 30

IV nuo 66 iki 70 45 40 35

V nuo 71 iki 75 50 45 40

VI nuo 76 iki 80 2) 50 45

VII > 80 2) 2) 50

1) Išoriniams elementams patalpų, kuriose įsiskverbiantis išorės triukšmas dėl patalpoje vykdomos veiklos sudaro tik nereikšmingą dalį vidaus triukšmo lygio, reikalavimai nekeliami.

2) Šie reikalavimai nustatomi remiantis vietinėmis sąlygomis.

Langų garso izoliacijos klasės

VDI direktyva Nr. 2719

Skiltis 1 2 3

Eilutė Garso izoliacijos klasė Įvertintas pastate įmontuoto lango garso izoliacijos dydis R’w, išmatuotas pagal DIN 52 210 5 dalį, dB Reikalaujamas bandymų stende (P-F) pagal DIN 552 210 2 dalį įmon-tuoto lango garso izoliacijos dydis R’w , dB

1 1 nuo 25 iki 29 >27

2 2 nuo 30 iki 34 >32

3 3 nuo 35 iki 39 >37

4 4 nuo 40 iki 44 >42

5 5 nuo 45 iki 49 >47

6 6 >50 >52

Sujungimų konstrukcija ir sandarinimas

Lentelėje kitame puslapyje pateikiame keletą nurodymų, į kuriuos reikia atsižvelgti darant ir sandarinant aukštus garso izoliacijos reikalavimus atitinkančių langų konstrukcijas.

GIK II < 34dB GIK III < 39dB GIK IV > 40dB

Sandar. išorėje viduje išorėje viduje išorėje viduje

GIK II ir III tinka tos

pačios sandarinimo

kombinacijos, kaip GIK IV. 1

2

2 3

3

4

GIK II < 334dB GIK III < 39dB GIK IV > 40dB

Sandar. išorėje viduje išorėje viduje išorėje viduje

GIK II ir III tinka tos

pačios sandarinimo

kombinacijos, kaip GIK IV. 1

2

2 3

3

4

GIK II < 34dB GIK III < 39dB GIK IV > 40dB

Sandar. išorėje viduje išorėje viduje išorėje viduje

1 2 1 2 1 2

GIK II < 34dB GIK III < 39dB GIK IIV > 40dB

Sandar. išorėje viduje išorėje viduje išorėje viduje

1

1 3

4 1

1 3

4 2

2 3

4

Lentelių paaiškinimai

• Parenkant sandarinimo sistemą šalia garso izoliacijos reikalavimų turi būti atsižvelgta į drėgmės poveikio iš lauko ir vidaus bei judėjimo kriterijus.

• Dengiamieji profiliai ant išorinių ir vidinių sujungimų reikalingi naudojant sandarinimo juostas. Kitu atveju jie naudojami kaip sujungimo konstrukcijos užbaigimas.

• Darant sujungimus su sandarinimo tinkais ir fasadų ar langų angų sandarintojais sandarinimo priemonės gali būti suplanuotos analogiškai.

• Kiekvienu atveju turi būti išsiaiškinama, ar tinka sandarinimo medžiagos, ar jas galima derinti su besiribojančiomis medžiagomis ir atsižvelgiama į darbo nurodymus.

Langų tarpinės

Keturios auksinės taisyklės, kaip nusipirkti tinkamą tarpinę ir naudingi patarimai kaip ją priklijuoti, kad tarnautų kuo ilgiau.

Žiema jau ne už kalnų. O sena lietuvių liaudies patarlė byloja „ruošk roges vasarą.“. Jei pas jus langai vis ddar seni ir neketinate jų keisti, pats laikas pasirūpinti, kad šiluma neišeitų į lauką. Paprasčiausias problemos sprendimo būdas – tarpinės.

Plyšius galima užtaisyti poroloninėmis tarpinėmis. Galite įsigyti poliuteranines, polivinilchloridines (PVC) ar gumines tarpines. Jos savo ruožtu dar skirstomos į savaime prisiklijuojančias ir klijuojamas klijais. Yra dar ir lipni juosta langų klijavimui.

Patogiausia naudoti tarpinę, kurią priklijavus vieną kartą, galvos galima nesukti kelerius metus. Tačiau kuri geresnė: guminė ar iš PVC ir kam tinka poliuretaninė?

Kai kuriais atvejais PVC net geriau nei guma. Ši mmedžiaga atsparesnė šalčiui, ne tokia trapi, nelūžta ir nesideformuoja. Tačiau guma yra guma – ji lėčiau susidėvi ir mums jau yra įprasta. Perkant guminę tarpinę reikia rinktis pačią minkščiausią, nes ji geriausiai atlaikys daugkartinę deformaciją.

Tarpinių spalvinė gama nėra plati: labiausiai paplitusios baltos ir rudos.

Dar viena dilema: prisiklijuojančios ar paprastos. Žinoma, dirbti patogiau su pirmosiomis, tačiau atidžiai pasižiūrėkite į galiojimo laiką. Jeigu jis pasibaigęs, tarpinė gali greitai atšokti. Patikimiau klijuoti klijais, tik įsigykite tinkamus. Geriausia klijuoti silikoniniu hermetiku. Jis nebijo drėgmės ir net išdžiūvęs išlieka tamprus.

Tarpinė turi atitikti plyšio formą ir dydį. Jei jis lygus, galite naudoti putų poliuretaninę, polivinilchloridinę ar kitą tarpinę, kurios pjūvis – stačiakampis.Bet būna ir taip, kad tas pats plyšys vienoje vietoje platus, po kitoje siauras. Tuomet tiks tik guminė tarpinė. Guminės tarpinės pjūvis dažniausiai primena raides C,D,E,P. Kiti variantai sutinkami rečiau. Profilis D pats populiariausias, nes dengia 3-7 mm plyšius.

Dar kartą primename, kad guminės tarpinės kokybės rodiklis – minkštumas. Todėl nebijokite sukelti pardavėjų pyktį ir atidžiai pačiupinėkite visus esančius pavyzdžius. Tai labai svarbu, nes kieta tarpinė trukdys sandariai užsidaryti langui. Kokybiška tarpinė turi atgauti savo pirminę formą net ilgą laiką išbuvusi suspausta. Lipnus paviršius turi tikrai gerai prisiklijuoti. Todėl šį darbą geriau atlikti šiltu metų klaiku. SSpecialistai pataria gerai nuvalyti klijuojamą paviršių. Laikantis šių taisyklių tarpinė tarnaus mažiausiai penkerius metus. Be to ir dulkių bei triukšmo bus mažiau.

Jei plyšys 2-3.5 mm klijuokite 9 mm pločio ir 4 mm aukščio guminę tarpinę, kurios profilis primena raidę E. Jei tarpinė pasirodys per plati – visada galite nupjauti. Svarbiausia, kad aukštis nebūtų daug didesnis už plyšį ne daugiau kaip1-1,5 mm) Tarpinėms iš PVC ir poliuretano taikomi tie patys reikalavimai. Kadangi jų profiliai ne figūriniai o stačiakampiai, aukštį galima padidinti apklijuojant langus dviem sluoksniais.Tris sluoksniai nerekomenduotini – nėra prasmės. Dideliems plyšiams geriau nusipirkti atitinkamo dydžio guminę tarpinę.

Tarpinė klijuojama iš lango ir rėmo susilietimo taško vidinės pusės.

Kaip teisingai nusipirkti tarpinę:

Pirma taisyklė. Renkantis tarpinę atidžiai perskaitykite užrašus ant pakuotės.Jie informuos apie tai, ko galbūt negali paaiškinti pardavėjas. Pavyzdžiui, iš ko pagaminta tarpinė: gumos, PVC, Poliuretano, putų polietileno ir t.t. O taip pat, ar nesibaigė klijų galiojimo laikas.

Antra taisyklė. Rūpestingai apčiupinėkite tarpinę. Jūsų tikslas – įsitikinti, kad ji minkšta ir atgauna pirmykštę formą. Jei pardavėjas pyksta ir neleidžia liesti prekės, nedelsiant eikite į kita parduotuvę. Didelė tikimybė, kad jums nori įbrukti nekokybišką produktą. O gal tik apdavėjas pasitaikė bjaurus. Vis tik geriau nerizikuoti.

Trečia taisyklė. Jei nusipirkote tarpinę, kuri neturi lipnios kraštinės, pasistenkite įsigyti iir patikimus klijus. Geriausia – silikoninį hermetiką.

Ketvirta taisyklė. Prieš suteikdami pirmenybę kurio nors tipo profiliui, pamatuokite plyšių dydį. E raidės profilis tinka 2-3,5 mm plyšiams, P raidės – 3-5 mm, D raidės – 3-7 mm.

www.viskas.lt

Ypatingų šiluminių savybių 8-ių kamerų plastikiniai langai

Energijos taupymas

Pritaikiusi naujovišką rėmų technologiją, firma Schüco, tarptautinės langų ir fasadų rinkos lyderė, sukūrė naujus standartus. Naudojant naujovišką plastiko ir aliuminio jungimo technologiją, pavyksta derinti nepaprastai gražias, filigraniškas langų konstrukcijas ir puikiausias šilumos izoliavimo savybes. Puikūs mūsų energiją taupančių langų „Thermo-8″ termoizoliaciniai ir garsą izoliuojantys stiklai padeda atrasti harmoniją su aplinka ir kartu efektyviai taupyti energiją.

Saugumas

Saugumas – vienas esminių kiekvieno žmogaus poreikių. Energiją taupantys langai „Thermo-8″ yra ne tik elegantiški, bet ir labai patikimi. Jie puikiai saugo Jūsų privačias gyvenimo valdas. Didesnis langų montavimo gylis, šiuolaikinė technika panaudojant grybo galvutės formos fiksatorius ir plieno apkaustus praktiškai neleidžia išimti lango.

Gyvenimo patogumas

Langai suteikia Jūsų namui nepakartojamą veidą ir saugo gyventojus nuo triukšmo, šalčio bei drėgmės. Energiją taupantys langai „Thermo-8″ užtikrina aukščiausią gyvenimo komfortiškumą – Jūs galite džiaugtis grynu oru ir šviesa. Siauresnis rėmas leidžia daugiau dienos šviesos netrukdomai patekti į patalpą.

Individualizavimui pateikiama daug įvairiausių atspalvių ir dekoratyvinių medienos dangų. O panaudodami staktas, rėmsijes ir skersinius bei patys pasirinkdami komplektaciją Jūs

suteiksite papildomų architektūrinių akcentų Jūsų langams ir fasadams. Toks langas tiks Jūsų namui ir tenkins Jūsų asmeninius reikalavimus.

„Thermo 8″ – naujas žodis energijai taupyti skirtų gyvenamųjų patalpų langų gamyboje

Rėmo profilyje esančios aštuonios uždaros oro kameros užtikrina geriausias šiluminės izoliacijos savybes. Speciali aliuminio ir plastiko jungties konstrukcija taip efektyviai sustiprina profilius, kad (priešingai negu įprastinių profilių atveju) galima atsisakyti plieno sutvirtinimų. O atsisakius šių šalčio tiltų, akivaizdžiai pagerėja izoliacinės profilių savybės. Todėl, pakeitę savo senus langus į naujus energiją taupančius langus „„Thermo-8″, Jūs sunaudosite iki 21% mažiau energijos negu anksčiau. O įprastinio vienos šeimos namo atveju tai sudarytų iki 720 l skysto kuro per metus. Kartu į aplinką išsiskirtų 1 300 m² mažiau anglies dioksido.

Be šios naujoviškos profilių technologijos energiją taupantys langai „Thermo-8″ Jums teikia privalumų ir gerų garsinės izoliacijos ir apsaugos nuo blogo oro savybių požiūriu, mat šiuose languose yra trys nepriklausomos sandarinimo plokštumos.

(1) 8 kamerų profilių sistema su išskirtinėmis šiluminėmis savybėmis.

(2) Sumani konstrukcija: nėra plieninių profilių ir papildomų izoliatorių iiš putos, todėl išvengiama šalčio tiltelio, be to, ją visą galima perdirbti.

(3) 3 sandarinimo gumos maksimaliai apsaugo nuo vėjo, lietaus ir triukšmo. Baltų profilių sidabrinės tarpinės suteikia daugiau grožio.

(4) Mažas profilių aukštis – daugiau šviesos.

(5) „Softform“ dizainas, atitinkantis aukščiausius reikalavimus.

(6) AAliuminio juostų įliejimo technologijos dėka – aukšti statiniai profilių rodikliai.

Andrius Mikšys, UAB „SCHUCO VILNIUS“ generalinis direktorius

Tinkamai parinkti langai saugo nuo šalčio ir triukšmo

Žmonės langais pradeda rūpintis pavasarį ir šiltu sezono metu juos ramiai pasikeičia. Tačiau nemažai švilpiantį vėją prisimena tik prapliupus pirmiesiems rudens lietums. Pro nesandarius langus prarandama iki 30-40 proc. namo šilumos. Iki šalnų dar liko laiko, tad taupantys šilumą ir norintys šviesos dar gali spėti pasirūpinti naujais langais.

Asortimentas – gausus ir įvairus

Pastaraisiais metais Lietuvos rinka užpildyta įvairių rūšių langais – mediniais, plastikiniais, mediniais ir aliuminio, vien aliuminio rėmais.

Aliuminis daugiausiai naudojamas pramoniniams objektams: bankams, viešbučiams, parduotuvėms. Jis dera prie visų medžiagų, nevaržo architekto fantazijos.

Naujai statomų individualių namų šeimininkai paprastai renkasi brangius Europos standarto (EURO) – klijuoto medžio langus. SStatydami gyvenamuosius daugiabučius namus, lietuviai statybininkai paprastai perka pigiausius – plastikinius langus, tačiau ir jie būna geros ir prastesnės kokybės.

Šiuolaikinis langas turi būti ne tik geros kokybės. Ne mažesnę reikšmę turi jo parinkimas: gyvenamasis ar administracinis pastatas, statinio vieta – vieni langai rekomenduotini senamiesčiui, kiti – daugiaaukščiams rajonams.

Keisti ar nekeisti?

Prieš gerą dešimtmetį nebuvo skiriama pakankamai dėmesio taupiam energijos vartojimui, o buto ar namo išlaikymas atrodė pigus. Dauguma senos statybos namų langų yra seni, tad vertėtų juos keisti arba bent restauruoti.

Norintieji kkeisti daugiabutyje senus langus plastikiniais dažniausiai teiraujasi mažesnės kainos. Gyventojai, langų gamintojų įsitikinimu, turėtų individualiai kreiptis į gamintojus ir juos užsisakyti pagal savo pageidavimus. Žmogus privalo pats apsispręsti, iš kokios medžiagos pagamintų rėmų jis norėtų, pigiausių ar brangių, ilgaamžių, kiek jis gali investuoti į langų keitimą.

Beje, kai kurie specialistai teigia, kad esamų langų pakeitimas naujais yra pateisinamas tik neišvengiamais atvejais – kai langai yra visiškai susidėvėję ar juos pakeisti ketinama nepriklausomai nuo reikalo taupyti šilumą, o prioritetas teikiamas ne langų ekonomiškumui, bet kitiems veiksniams – prestižui, pastato paskirties pabrėžimui, padidintam natūralaus apšvietimo poreikiui, garso izoliacijai ir panašiai.

Šiuo metu langus Lietuvoje gamina daugiau nei 200 įmonių, iš jų per 50 gamina plastikinius. Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijos prezidiumo nario Arvydo Klimkevičiaus įsitikinimu, esančios įmonės visiškai patenkina lietuvių poreikius. Pasak A.Klimkevičiaus, plastikiniai langai gaminami iš įvežtinio ir Lietuvoje gaminamo plastikinio profilio. „Mūsų šalyje gaminamam profiliui taikomi griežti kokybės reikalavimai ir gamintojas atsako už gaminio kokybę, – teigė pašnekovas. – Įvežamo plastikinio profilio kokybei beveik nėra apribojimų, todėl belieka pasitikėti juos vežančios ir langus gaminančios įmonės atsakomybe. Taigi renkantis plastikinį langą labai svarbu įsitikinti, ar įmonė gamintoja turi langų gamybos kokybės sertifikatą. Jei įmonė priklauso Respublikinei langų ir durų asociacijai, asociacija gali ggarantuoti tokios įmonės gaminių patikimumą“.

Stiklo paketai

Stiklo paketai, A.Klimkevičiaus teiginiu, – labai svarbi sudedamoji lango dalis, nuo kurios priklauso, ar langas bus šiltas. „Dabar naudojami 2 (vienkameriai) ir 3 (dvikameriai) stiklų paketai, – sakė pašnekovas. – Jei įstiklinimas dvigubas, vienas iš stiklų turi būti šilumą atspindintis, vadinamasis selektyvinis. Tokį stiklą naudoja Lietuvos stiklo paketų gamintojai. Norint apsisaugoti nuo triukšmo, reikia stiklo paketo su skirtingų storių stiklais. Jie sumažina triukšmą iki 35-38 DB, tai ypač aktualu mieste“.

Norintiems šiltesnio lango A.Klimkevičius pataria rinktis stiklo paketus su selektyviniais stiklais ir užpildytus inertinėmis argono arba kseono dujomis. Labai išrankiems, tačiau nebijantiems mokėti 10-15 proc. daugiau, užsakovams tektų naudoti specialius selektyvinius – „minkštus“ stiklus.

Beje, specialistas perspėja, kad oru ar dujomis užpildyti stiklo paketai efektyvūs tik tuomet, kai į ertmę tarp stiklų neprasiskverbia drėgmė.

Stiklų galima pasirinkti įvairių – skaidrių, įvairaus intensyvumo tamsintų, matinių, veidrodinio atspindžio ir t.t. Didelė pasiūla ir apkaustų, ventiliacijos sistemų, lango varstymo būdų, lango formų.

Langų montavimas

Už lango kokybę gali atsakyti tik tas gamintojas, kuris pats imasi langą įmontuoti. Reikia žinoti, kad visi langų montuotojai privalo turėti langų montavimo taisykles. Nusipirkus plastikinius geros kokybės langus reikia pasirūpinti ir jų įdėjimu, nes tinkamas montavimas – tai 50 proc. lango kokybės.

Pasak UAB“Hronas“ eksporto projektų vadovo Nerijaus Adomaičio, mmūsų šalyje nemažai žmonių langus perka galbūt vieną kartą gyvenime, tad svarbiausia iš anksto gauti tinkamą specialistų konsultaciją. „Klientui galime atsakyti į rūpimus klausimus apie šilumą, vėdinimą, montavimo būdus, – vardijo pašnekovas. – Pristatyti garso izoliacijos charakteristikas ir jo poreikį, saugumą (tiek kasdienį buitinį, tiek nuo įsilaužėlių).

Kad vėliau nekiltų nesusipratimų, gamintojai pataria ne tik išklausyti kliento norus, bet ir išaiškinti jam, kas laukia dėl vienokio ar kitokio pasirinkimo. Savo kailiu pasirinktų langų pliusus ir minusus ne specialistai paprastai supranta tik po mėnesio ar pirmos žiemos po langų įsigijimo.

Naujovė – 8 kamerų profilis

Pasak langų gamintojų, jų bendrovės naujieną – langus su 8 kamerų profiliu renkasi privačių namų savininkai. „Šie langai keliais šimtais litų, 35 proc., brangesni už įprastinius, – sakė eksporto projektų vadovas Nerijus Adomaitis, – tačiau yra apskaičiuota, kad Vokietijoje, normalaus dydžio name gyvenanti šeima sutaupo iki 720 l skysto kuro per metus. Suskaičiavome, kad įprastinius langus pakeitus naujaisiais Lietuvoje gali būti sutaupoma apie 1100 litų per sezoną“.

N.Adomaičio teigimu, naujieji langai taupo šilumos energiją, nes duraliuminio junginių technologija bei rėmo konstrukcijos neleidžia susidaryti šalčio tilteliams. „Gera izoliacija saugo namus nuo drėgmės ir triukšmo, – sakė projektų vadovas. – Renkantis energiją taupančius langus, galima pasirinkti didesnius, geriau praleidžiančius šviesą.

Langų paviršius galima padidinti iki 80 proc. (palyginti su tradiciniais PVC langais) nepažeidžiant įstatymuose numatytų šilumos izoliacijos normų“.

Be to, pasak N.Adomaičio, didesnis lankstų montavimo gylis ir toli viduje esanti lango furnitūra „patraukia“ langą uždarančius elementus nuo tų vietų, kur jas lengviau pasiekti potencialiam įsilaužėliui.

Bendrovės specialistai ne tik gamina langus ar duris, projektuoja, tačiau atlieka ir visus apdailos darbus.

Pasak UAB „Megrame“ vyr. vadybininko Rimo Bagdono, šiuo metu jų bendrovė pirkėjams gali pasiūlyti visiškai naujos konstrukcijos profilio langus. „Tai 4 ir 6 kkamerų plastikiniai profiliai, kurių plotis yra net 74 mm, – teigė pašnekovas. – Tai visiškai naujos kartos Vokietijos koncerno „Gealan Werk“ sistema. Šios profilių sistemos langai išsiskiria ne tik profilio pločiu, bet ir kitais parametrais, kaip garso ir šilumos izoliacija. Šių profilių sistemos gaminiai pasižymi ypač geromis statinėmis savybėmis ir išsiskiria „minkštu“ dizainu“.

Rasojantys langai

Vis daugiau gyventojų savo būstuose senus langus pakeitė į šiuolaikinius su stiklo paketais. Tačiau ne vienam sandarūs langai sukėlė ir rūpesčių – atšalus orams ėmė rasoti. VĮ SStatybos produkcijos sertifikavimo centro vyriausiojo eksperto Vladimiro Ravnialičevo teigimu, ne visada perkantis langus žmogus yra kompetentingas, išmano apie langų kokybę. Pagrindinė problema – prasti stiklai. Stiklo paketuose stiklai gali būti įvairių dangų. Į langus reikėtų dėti stiklo paketus su mažu ššilumos perdavimo koeficientu, padengtus selektyvine danga, neatiduodančius šilumos.

Pasak V.Ravnialičevo, jei lange bus paprasti stiklai, šilumos perdavimo koeficientas bus 2,6, su selektyvine danga šilumos perdavimo koeficientas 1,7-1,6.

Vėdinimo problema

Viena iš stiklų rasojimo priežasčių, pasak V.Ravnialičevo, ta, kad šiuolaikiniai langai labai hermetiški ir sandarūs, nepraleidžia oro. Be to, mūsų šalyje dar neišspręstos daugiabučių ir daugelio individualių namų vėdinimo problemos.

Pagal higienos reikalavimus, patalpose, kur būna žmonės, oras turi pasikeisti 4-6 kartus per valandą, virtuvėje 10-15 kartų, tualete 8-10 kartų per valandą. Perkant langus reikia būtinai teirautis orlaidžių.

Jei langas be orlaidės, rekomenduojama iškart plačiai atidaryti langus ir duris, kad būtų skersvėjis. Po keliolikos sekundžių oras pasikeičia, tačiau patalpų sienos neatšąla ir šilumos nuostoliai būna mažesni.

Langai su orlaidėmis nėra daug brangesni, tačiau langų gamintojai, baimindamiesi nnetekti klientų, kartais apie orlaidės visai neužsimena. Vienintelis būdas išvengti rasojančių langų, pasak V.Ravnialičevo, mėginti sutvarkyti vėdinimo sistemą arba pakeisti stiklo paketus.

UAB „Megrame“ siūlo ir visiškai naują ventiliavimo įrenginį „Gecco-3″, kurio pagrindinis pranašumas – automatinis vėdinimo reguliavimas ir jo sumontavimas nepažeidžiant pagrindinės lango konstrukcijos, minimalūs šilumos nuostoliai.

Svarbu – sutartys

Perkant langus labai svarbu atkreipti dėmesį į komercinį pasiūlymą, į sutartį. Tačiau paprastai sutartis rengia tas, kas parduoda prekę. Pirkėjas ją pasirašo beveik nežiūrėdamas, koks jos turinys. Sutartyje dažniausiai būna parašyta, kiek ssumokėti, kada sumokėti ir kas bus, jeigu pirkėjas ne laiku sumokės.

Gamintojas neprisiima jokių įsipareigojimų arba parašo vienintelę frazę – „pagaminta pagal galiojančius standartus“. Tačiau galiojančių standartų, pavyzdžiui, langų montavimui, apskritai nėra. Kai kurios įmonės turi savo statybos taisykles, tačiau jos nėra privalomos, negalioja kitoms įmonėms.

Gamintojas privalėtų perspėti pirkėją, kad pasirinkdamas vienokios ar kitokios rūšies langą gali turėti tokių problemų, kaip rasojimas.

Pataria nesižavėti nuolaidomis

Langų ir durų gamintojų asociacija pataria nesižavėti nuolaidomis. „Apmaudu, kai parduodant prastos kokybės gaminį naudojamos tokios gudrybės, kaip net 50 proc. nuolaidos, kurių nei teoriškai, nei praktiškai negali būti, – apgailestavo A.Klimkevičius. – Tokiais atvejais dažniausiai nepaaiškinamos ir neparodomos bendros realios išlaidos, kurias užsakovas turės sumokėti už lango pagaminimą, montavimą, montavimo darbą ir medžiagas. Langų gamintojų įvaizdį gadina besivaikantys greito pelno – gamina juos neturėdami modernių įrengimų ar net mažai susipažinę su gamybos technologija. Kartais nesilaikoma dydžių standartų, naudojama prastos kokybės furnitūra ir pan.

Aišku, geriausia naudotis projektuotojo paslaugomis, kuris tikrai nepasiūlys abejotinos reputacijos gaminio. Tačiau jei pasiryžote tai daryti patys, būtinai prašykite, kad įmonė pateiktų galiojantį langų gamybos sertifikatą, išduotą Lietuvos statybinės produkcijos sertifikavimo centre. Jei įmonė neturi gaminio kokybės sertifikato arba jis išduotas ne Lietuvoje, jūs galite prarasti galimybę pareikšti pretenzijas dėl netinkamos lango kokybės“.

Rasa Liškauskaitė

Gerus langus rreikia gerai įstatyti

Kodėl išleidę nemažai lėšų šiuolaikiniams langams nesulaukiate norimo efekto ? Neteisingai įstačius langą jis pradeda rasoti, kraštai gali pasidengti pelėsiais. Kad to nebūtų lango matmenys turi atitikti esamas angas, taip pat svarbu tinkamai parinkti jų statymo vietą. Siūlės užpildomos termoizoliacinėmis medžiagomis, kurios izoliuojamos nuo kontakto su oru. Svarbu, kad pro palangę drėgmė nepatektų į šilumą izoliuojančią medžiagą.

Dažniausiai šiandien girdimas klausimas – kodėl nauji langai žiemą aprasoja?

Iš fizikos turėtume prisiminti rasos tašką, tai yra ore esančių vandens garų kondensavimąsi į vandenį. Tai priklauso nuo vidaus ir išorės temperatūrų skirtumo ir santykinės oro drėgmės patalpoje. Nustatyta, kad jei patalpos temperatūra 20°C, o santykinis oro drėgnumas 50 proc., tai ant pastato elementų, kurių temperatūra mažesnė nei 9,3°C, kaupiasi kondensatas. Paprastai tokią žemiausią temperatūrą turi vidinio stiklo paviršius, taip pat nepakankamai šildomų, ypač blokinių namų kampai, nes čia šilumos izoliacija yra prasčiausia, ką ir išduoda atsirandantys pelėsiai. Kodėl mažiau rasodavo seni langai? Iš šių rasojimą sukeliančių priežasčių lauko temperatūrai turėti įtakos negalime, vidaus temperatūrą lemia sanitarinės sąlygos, tad veikiamas dydis lieka santykinė oro drėgmė. Išvada – patalpos turi būti vėdinamos. Mūsų senieji nesandarūs, didelę dalį šilumos iš būsto išleidžiantys langai neblogai vėdindavo patalpą. Naujosios kartos langai taupo vis brangstančią šilumą, tteikia komfortą – izoliuoja garsą, bet prastina higienos sąlygas – kvėpuojame blogu oru. Jei patalpoje ventiliavimo sistema neįrengta, įvairius variantus gali pasiūlyti langų gamintojai. Pastaruoju metu naudojamas minkštas selektyvinis stiklas yra 21 kartą šiltesnis už paprastąjį, taip pat gerokai „pastumia“ rasos susidarymo tašką, t.y. stiklas pradės rasoti esant didesnei santykinei drėgmei. Neteisingai įstačius langą, dažniausiai jis pradeda rasoti, o būna ir dar blogiau – langokraščiai pasidengia pelėsiais.

Įstatant langą į jam skirtą angą, reikia laikytis šių pagrindinių konstrukcijų sujungimo principų:

1. Sujungimų sandarumas. Oras pro konstrukcijų sandūrą negali laisvai judėti.

2. Šilumos izoliacija. Neturi atsirasti nenaudingų šilumos tiltelių tarp konstrukcijų.

3. Garso izoliacija.

4. Užtikrintas jėgos perdavimas. Temperatūriniai pokyčiai negali deformuoti lango konstrukcijų.

5. Nepralaidumas lietaus vandeniui.

Prieš pradedant montuoti langą reikia įsitikinti, ar lango matmenys atitinka esamas angas. Kuo didesnis langas montuojamas, tuo turi likti platesnės užtaisymo siūlės. Paprastai langų montuotojai ir matuotojai vadovaujasi specialiai sudarytomis lentelėmis. Negalima pamiršti, kad nuo įšilimo baltas PVC lango profilis gali pailgėti 1,6 mm/m, o spalvotas-2,4 mm/m. Paprastai siūlių plotis būna nuo 10 iki 30 mm.Taip pat reikia suderinti su lango užsakovu siūlomas montavimo medžiagas.

Labai svarbu montuojant langą teisingai parinkti jo įstatymo vietą. Paprastai langas statomas 1/3 sienos storio atstumu nuo lauko

pusės. Jei siena yra daugiasluoksnė, patartina langą statyti šilumos izoliacijos zonoje. Dažnai sutinkama tokia klaida: išėmus senus medinius plačių rėmų langus, neužtinkuojamas iš išorinės pusės liekantis tarpas ir naujas daug siauresnio rėmo langas pristumiamas per arti lauko sienos. Yra didelė tikimybė, kad 10°C izoterma apeis naujo lango rėmą ir vandens garai kondensuosis ant vidinės palangės bei angokraščių. Jei langas bus pastatytas per arti vidaus, 10°C izoterma praeis ties sienos kraštu ir kondensatas gali susidaryti ant sienos. Parinkus vietą, į angą sstatomas langas. Nustačius lango horizontalų ir vertikalų lygį, jis tvirtinamas atraminėmis ir pagalbinėmis kaladėlėmis. Baigus montuoti pagalbinės kaladėlės pašalinamos, kad neribotų temperatūrinių lango pokyčių. Po to jis tvirtinamas medvaržčiais, mūrvinėmis arba inkarais, kurie turi būti pagaminti iš nerūdijančių medžiagų. Tvirtinimo schema parenkama taip, kad temperatūriniai lango poslinkiai eitų pagal ištisinę mūrvinės ar medvaržčio ašį. Minimalūs atstumai tarp tvirtinimo taškų nurodomi lentelėse. Ideali lango pastatymo vieta yra ant sienos šiluminės izoliacijos sluoksnio, tad nei medvaržtis, nei mūrvinė tvirtinimui netinka. Rekomenduotina naudoti ttik inkarą. Inkarinis lango tvirtinimas turi dar ir tokį privalumą, kad susidarius santykinai mechaniškai lanksčiai jungčiai su siena kartu išsisprendžia lango temperatūrinių pokyčių (pailgėjimo ar sutrumpėjimo) problemos. Pabaigai lieka kruopštumo reikalaujantis darbas – siūles užpildyti termoizoliacinėmis medžiagomis, sumontuoti lauko ir vvidaus palanges. Termoizoliacijai naudojamos įvairios putos (jos turėtų būti nedidinančios savo tūrio). Galima naudoti ypač smulkią stiklo ar mineralinę vatą. Svarbu prisiminti, kad putos iš lauko ir iš vidaus turi būti izoliuotos nuo kontakto su oru. Iš išorinės pusės sudrėkusios putos labai greitai šalčio suardomos. Vos 5 proc. sudrėkusios putos netenka apie 50 proc. savo termoizoliacinių savybių. Iš patalpos pusės putų sluoksnis turi būti dar kruopščiau atskirtas izoliacine medžiaga, nei iš lauko, nes šiluma, o kartu ir drėgmė eina iš šilumos į šaltį. Elgiamės neteisingai, kai iš lauko pusės putas bandome užtinkuoti. Po 3-4 metų tinkas pradeda skilti. Nerekomenduotina siūles dengti ir silikonu. Po kelerių metų, ypač jei siūlė plati, silikonas suskilinėja ir neatlieka savo funkcijos. Siūlių izoliacijai geriausiai tinka bbesiplečiančios juostos. Jos būna įvairaus pločio ir montuojamos su ne mažesniu kaip 20 proc. suspaudimu. Kampuose juostų nereikia lenkti, reikia jas sujungti. Izoliacinę juostą nuo aplinkos galima atskirti ir silikonu.

Labai svarbu yra teisingai sumontuoti apatinę lango dalį, nes dažni atvejai, kai pro senos kartos palanges pučia vėjas. Kad kondensatas nuo išorinės palangės nepatektų į šilumą izoliuojančią medžiagą, patartina po ja pakloti vandeniui nelaidų audinį. Kad drėgmė nepatektų į šilumą izoliuojančią medžiagą iš vidinės sienos pusės, vandeniui nelaidžia medžiaga patartina ppadengti angokraščio dalį prieš tvirtinant vidinę palangę. Reikia, kad išorinės palangės užlenktas kraštas būtų pakištas po lango rėmu ir įeitų į specialią rėmo išpjovą. Montuojant išorinę palangę, reikia išlaikyti ne mažesnį nei 5 laipsnių nuolydį, pati palangė turi išsikišti pro lauko sieną 30-40 mm.

Vaikantis taupumo dar dažnai lango tvirtinimo technologija suprastinama: langas pritvirtinamas mechaniškai, siūlė pripurškiama putų ir užtinkuojama. Po kelerių metų tokia siūlė taps šalta, gali atsirasti pelėsiai. Išleidę nemažai lėšų naujiems šiuolaikiniams langams, nesulauksite reikiamo efekto. Taigi Jums grės dar vienas remontas. Seną patarlę – „šykštuoliai moka dvigubai“ reikėtų papildyti – taip pat atsitinka ir neišmanantiems.

Langų gamyba ir rinka Lietuvoje

Lietuva apie pažangias technologijas statyboje, tarp jų ir langų gamyboje, žinojo prieš daug metų, tačiau praktiškai pradėti jas taikyti turėjo galimybę tik prieš septynerius aštuonerius metus.

Lietuva apie pažangias technologijas statyboje, tarp jų ir langų gamyboje, žinojo prieš daug metų, tačiau praktiškai pradėti jas taikyti turėjo galimybę tik prieš septynerius aštuonerius metus.

Dabar stambiausi šalyje langų gamintojai, naudojantys pačias pažangiausias technologijas, įdiegę ISO kokybės valdymo sistemas, turi galimybę langus realizuoti daugelyje Rytų ir Vakarų Europos šalių. Populiariausi Vakarų Europos šalyse lietuviški langai ir durys iš medžio. Medžio ruošiniai, pagaminti naudojant naujausius technologinius įrengimus iš Šiaurės – Rytų kkraštų žaliavos (klijuota mediena), turi paklausą Danijoje ir Švedijoje, Vokietijoje ir Prancūzijoje, Vengrijoje ir Čekijoje. Tačiau, kaip ir mūsų gyvenimas, taip ir naujų technologijų paieška nestovi vietoje.

Šiuo metu Lietuvoje langus gamina daugiau kaip 200 įmonių, iš kurių daugiau kaip 50 gamina plastikinius. Tai visiškai patenkina esamus poreikius. Pasakyčiau net taip – beveik kiekvienas, statydamas ar rekonstruodamas būstą, susiduria su viena svarbiausių problemų – kaip pasirinkti langų gamintoją, kaip susigaudyti toje gausybėje pasiūlymų. Iš dalies šiai problemai spręsti buvo įkurta Respublikinė langų ir durų gamintojų asociacija. Tos firmos, kurios susivienijo asociacijoje, kartu su valstybinėmis institucijomis, statybininkais, projektuotojais, taip pat pasitelkdamos į pagalbą mokslinį ir patyrusių gamybininkų potencialą, plėtoja švietėjišką veiklą, propaguodamos gero lango gamybą.

Mūsų asociacijos tikslas pasiekti, kad durų ir langų, kuriuos gamina įmonės – asociacijos narės, kokybė užsakovams nekeltų rūpesčių ir priklausymas asociacijai būtų garantu pasirenkant įmonę langų gamintoją.

Tačiau langų rinkos tendencijos verčia gamintojus mažinti kainas. Todėl laimi įmonės, gaminančios pigiausius ir labai dažnai nekokybiškus langus. Tokios įmonės praktiškai savo produkto gamybos nereguliuoja. Ne paslaptis, kad tokios įmonės naudoja neaiškios kilmės žaliavą: plastikinių langų gamintojai – neadaptuotą Lietuvos klimato sąlygomis plastikinį profilį, medinių langų – praktiškai langams netinkamą, tačiau pigų klijuotą medinį tašą.

Valstybinės institucijos, kurios privalėtų kkontroliuoti langų gamybos kokybę, to nepajėgia ar galbūt turi kitų svarbesnių problemų. Asociacija bando šį procesą kontroliuoti, tačiau praktiškai efektyviai tai gali daryti tiktai asociacijos narių atžvilgiu. Tačiau asociacijos pastangos konsultuoti valstybines kontroliuojančias institucijas, manau, turėtų duoti naudą vartotojui, pasirenkančiam langus, kuriuos gamina ir įmonės ne asociacijos narės.

1999 09 29 Vyriausybė priėmė nutarimą Nr. 1076 „Dėl pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programo