Kodėl nepatartina rukyti?
Kodėl nepatartina rukyti?
Pinigai – cigaretės labai brangios. Pinigus, kuriuos išleidžiame cigaretėms, galėtume išleisti kitiems dalykams.
Aplinkos tarša – rukaliai „priverčia“ rukyti ir nerukančiuosius. Nerukantieji tampa pasyviais rukaliais.
Sveikatos apsaugos tarnybų duomenimis rukymas sutrumpina žmogaus gyvenimą 7 metais, sukelia tukstančius rimtų ligų.
Žala trečiajam pasauliui – džiovinant ir ruošiant tabaką pažeidžiami dideli žemės plotai. Ilgalaikės tabako auginimo pasekmės yra miško sunaikinimas, dirvos erozija, dirvožemio pavertimas nederlingu. Kai kuriose trečiojo pasaulio šalyse žemė tiesiog paimama tabakui auginti, ir jis eksportuojamas. Tai gali tturėti grėsmingų pasekmių vietos gyventojams, sukelti badą ir kitas blogybes.
Rukymas paskatina ir sukelia daugelį negalavimų, ligų:
Bronchitas – rukymas sukelia 75% mirčių dėl chroniško bronchito.
Emfizema – plaučių liga, nuo kurios sutrinka kvėpavimas.
Širdies ligos – veikiant nikotinui, padažnėja širdies plakimas, širdis priversta smarkiau dirbti. Rukymas nulemia 25% mirties atvejų sergant širdies ligomis.
Vėžys – 90% sergančiųjų plaučių vėžiu mirčių yra nulemtos rukymo.
Kitos ligos – rukaliai yra fiziškai mažiau atsparus, negu nerukantys, jie greičiau suserga kitomis ligomis, prie jų „„limpa“ infekcijos, todėl jie dažniau serga persišaldymo ligomis, gripu ir kitomis infekcinėmis ligomis. Rukalių rizika mirti nuo įvairių ligų yra net 70% didesnė negu nerukančiųjų, jie 3,5 karto dažniau už nerukančius suserga.
Nerukančios moterys, ištekėjusios už daug rukančių vyrų, keturis kkartus dažniau miršta nuo plaučių vėžio už moteris, kurių vyrai neruko.
Rukančių moterų kudikiai gimsta per mažo svorio, nėštumo metu joms gresia persileidimas, per ankstyvas gimdymas, vaisiaus arba naujagimio mirtis.
Rukaliaus portretas
Kuo labiau išsimokslinęs žmogus, tuo mažesnė tikimybė, kad jis rukys.
Dauguma rukalių sutinka, kad rukyti kenksminga. 85% jų norėtų mesti rukę.
Krikščionybė ir rukymas
Biblijos laikais rukymas buvo negirdėtas neregėtas dalykas. Tačiau rukymui galėtume pritaikyti kai kurias Biblijoje išdėstytas tiesas:
Kaip rūkymas paplitęs tarp paauglių?
Nemažai jaunų žmonių ankstyvoje paauglystėje pradeda eksperimentuoti su įvairiais tabako gaminiais. Sveikos gyvensenos įpročių mokyklinio amžiaus vaikų studija analizavo, kaip paplitęs rūkymas tarp paauglių iš 35 šalių.
Studija parodė, kad bandžiusių rūkyti 11-15 metų jaunuolių skaičius smarkiai išaugo. Net apie 15 proc. vos 11 metų ppaauglių per savo gyvenimą yra surūkę bent po vieną cigaretę. Bandžiusių rūkyti penkiolikmečių – net 62 procentai.
Lietuva, Latvija, Estija, Čekija, Lenkija ir Vengrija priklauso 12 šalių grupei, kuriose daugiausia rūkančių jaunuolių. Anksti užtrauktas pirmasis dūmelis – vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių intensyvų rūkymą ir toliau.
Berniukai rūkyti pradeda anksčiau nei mergaitės. Pirmieji priklausomybės nuo tabako simptomai pasireiškia praėjus vos kelioms savaitėms po atsitiktinio bandymo rūkyti. Mergaitės prie nikotino pripranta dar greičiau.
JAV mokslininkai nustatė, kad paaugliai, kurie rūko, vėliau skundžiasi pprastesne atmintimi ir kitomis kognityvinėmis funkcijomis. Jeilio universiteto mokslininkai tyrė 41 rūkančio paauglio ir 32 nerūkančių paauglių darbinę atmintį, kuri naudojama mintyse saugant informaciją ir ją naudojant. Jie taip pat vertino paauglių žodinių mokymąsi ir atmintį, dėmesį, nuotaikas, nikotino stygiaus simptomus ir tabako troškimą. Abiejose grupėse buvo panašaus amžiaus, tos pačios lyties ir išsilavinimo. Mokslininkai nustatė, kad rūkančių paauglių darbinės atminties tikslumas suprastėjo. Rezultatai buvo priešingi nei rūkančių suaugusiųjų, kurių dėmesys toks pat sutelktas, išlaikomas ir selektyvus, o darbinė atmintis būna geresnė, nei nerūkančių suaugusiųjų. Vyriškos lyties paaugliai pradeda rūkyti anksčiau nei moteriškos lyties ir gerokai prasčiau atlieka testus, teigia mokslininkai. Be to, visi rūkantys paaugliai ir vėliau turi prastesnę darbinę atmintį, net jei meta rūkyti. Ligų kontrolės ir prevencijos centro ir Surašymo biuro duomenimis, JAV daugiau nei 4,5 milijono paauglių rūko cigaretes
Paauglys, surukantis per dieną vieną pakelį cigarečių, 50% dažniau serga ir praleidžia pamokas nei nerukantieji. Du pakeliai per dieną praleistų pamokų skaičių padvigubina.
Dauguma rukančių paauglių ir laisvalaikį leidžia su rukančiais vaikinais ar merginomis.
Rukantys paaugliai dažnai mokosi blogiau nei vidutiniškai.
Nesimokantys paaugliai ruko du kartus daugiau už tuos, kurie lanko mokyklą.
Daug mažiau rukančių tarp tų, kurie rengiasi stoti į aukštąsias mokyklas.
Dauguma jaunimo nori mesti rūkyti ir ttiki, kad gali tai padaryti patys. Tačiau tik nedaugeliui tai pavyksta. Mergaitės dažniau bando mesti rūkyti, tačiau berniukams tai padaryti sekasi geriau. Jauniems rūkaliams reikia kitaip nei suaugusiesiems padėti mesti rūkyti. Rūkymo prevencijos programos turėtų prasidėti dar darželyje, pradinėje mokykloje ir tęstis visą ugdymo laikotarpį
Kodėl žmonės rūko?
iš įpročio, norėdami atsipalaiduoti, dėl to, kad jiems malonu rukyti, taikydamiesi prie kitų, paveikti reklamos.
Yra daug priežasčių, kodėl vieni pradeda rūkyti, o kiti meta:
Draugai, tėvai ir šeima. Pabandyti dažnai pasiūlo draugai. Tėvų požiūris į rūkymą yra ne mažiau svarbus nei draugų ar brolių ir seserų įtaką. Jaunuoliai, kurių draugai ar šeimos nariai rūko, kur kas dažniau pradeda rūkyti patys. Rūkyti pabandoma ankstyvoje paauglystėje.
Maištas. Rūkymas dažnai yra simbolinis maištas. Paaugliams šis veiksmas reiškia tapti suaugusiaisiais, panašiais į „kietus“ draugus ar kitus autoritetus. Dažniau pradeda rūkyti vaikai, kurie prasčiau save vertina, sunkiau mokosi ar turi socialinių problemų.
Prieinamumas ir reklama. Lengvas tabako gaminių prieinamumas, eksponavimas, reklama ir silpna tabako gaminių kontrolė turi įtakos pradedantiesiems rūkyti.
Filmai ir televizija – filmų ir TV laidų herojai rūko, tuo būdu rūkymas siejamas su sėkmingu, normaliu ir priimtinu elgesiu
Paveldimumas – paveldimumo poveikis nėra patikimai moksliškai įrodytas.
Informacija apie tabaką.
T – avo
A – teities
B – aisus
A – rdytojas,
K – uuris
A – tima
S – veikatą
Rūkymas kainuoja brangiau, negu tu galvoji. Tabakas žudo. Nesileiskime apgaunami. Tabako dūmų smarvė užgožia gyvenimo džiaugsmus rūkaliui ir jo artimiesiems. Rūkalius šalia – dūmai žudo mane. Nenuodykime oro tabako dūmais.
Pasyvusis rūkymas – nerūkančiųjų teisės į tyrą orą, švarią aplinką ir sveikatą pažeidimas. Jei šalia rūko draugas, labiau kenkia Tau, negu sau.
Rūkymas – medžiagos deginimas ir išskiriamų dūmų įkvėpimas. Paprastai rūkymu įvardijamas būtent tabako rūkymas.
Plaučiuose iš dūmų į kraują efektyviai perduodamos narkotinės arba psichotropinės medžiagos. Tabako dūmuose yra nikotino, kuris turi trumpalaikį stimuliuojantį poveikį, tačiau sukuria stiprią fizinę ir psichologinę priklausomybę. Statistika rodo, kad 90 proc. rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, tačiau rūkyti patys meta vos 1 proc. Nikotinas sukelia trumpalaikį atminties.
Statistika rodo, kad 90 proc. rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, tačiau rūkyti patys meta vos 1 proc.
Aš siekiu:
Aš Inga A., savo referate siekiu papasakoti apie rūkymo poveikį ir jo žalą, tam, kad jaunas žmogus susivoktų, kokią klaidą gali padaryti.
Manau, kad susimastysite ir nevartosite šio negiamą poveikį turintį dalyką.
Turinys
1. Įvadas.
2. Informacija apie tabaką.
3. Kodėl žmonės rūko?
4. Kodėl nepatartina rūkyti?
5. kaip rūkymas paplitęs tarp paauglių.
6. Literatūra.
Literatūra
Internetinės svetainės:
www.google.lt
www.delfi.lt
bei bendrosios žinios.