odos ligos

Turinys:

Atopinis dermatitas …………………………2

Žvynelinė/Psoriazė ………………………4

Spuogai (Acne) ……………………….6

Celiulitas …………………………8

Paprastoji pūslelinė …………………………10

Egzema …………………………11

Literatūra ………………………..13Atopinis dermatitas

Atopinis dermatitas (susijęs su įgimta alergija odos uždegimas) –tai lėtinė odos liga, pasireiškianti uždegimu, niežėjimu ir atsirandančiais išbėrimais. Paskutiniais dešimtmečiais visame pasaulyje sergamumas atopiniu dermatitu padidėjo kelis kartus. Tai siejama su aplinkos užterštumo didėjimu, chemijos pramonės vystymusi ir didėjančiu jos produktų naudojimu buityje, mitybos įpročių kitimu. Lietuvoje šia liga serga 9-17% vaikų.

Ligos priežastys

Didelę reikšmę turi paveldimumas. Nustatyta, kad paveldimas polinkis sirgti įvairių sistemų atopinėmis ligomis (alerginiu rinitu, bbronchine astma, atopiniu dermatitu). Apskaičiuota, jei giminėje yra sergančiųjų alerginėmis ligomis, tai rizika susirgti vaikui yra 25 %, jei serga vienas iš tėvų – iki 50 % , jei serga abu tėvai, ypač tomis pačiomis alerginėmis ligomis, tai rizika išauga iki 80 % Tačiau, jei šeimoje ir nėra sergančiųjų alerginėmis ligomis, 10-15 % išlieka tikimybė, kad vaikas gali sirgti alergine liga.

Atopinį dermatitą gali sukelti įvairūs veiksniai. Kūdikiams ir mažiems vaikams labai svarbūs maisto alergenai. Dažniausiai alergizuoja karvės pienas, kiaušiniai, riešutai, kkviečiai, žuvis, soja. Atopinį dermatitą gali paūminti ore esantys alergenai: kontaktas su namų aplinkos alergenais (namų dulkių erkės, pelėsis, naminiai gyvūnai) bei išoriniais aplinkos alergenais (žiedadulkėmis, sezoninių grybelių sporomis). Odos uždegimą didina įvairūs cheminiai ir fiziniai dirgikliai: skalbimo priemonės, muilas, vvilnoniai, sintetiniai drabužiai, tabako dūmai (vaikų pasyvus rūkymas), staigi oro drėgmės bei temperatūros kaita, kai kurie medikamentai. Stresas pablogina šios ligos eigą.

Simptomai

• Dažnos odos infekcijos

• Niežėjimas

• Šlapias bėrimas

• „Sausas“ bėrimas

• Odos sukietėjimas, sustorėjimas

• Odos sausumas

• Paryškėjęs odos piešinys

• Vokų patamsėjimas

• Maisto netoleravimas

• Tuštinimosi pakitimai

Atopinio dermatito pasireiškimo tipai

Skiriami du pažeidimo tipai. Pirmasis, būdingesnis mažiems vaikams (iki 2 metų), kai dažniau pažeidžiami veidas, kakta, skruostai, ausų kaušeliai ir oda už ausų kaušelių, liemuo, rankų ir kojų tiesiamieji paviršiai. Šie pažeidimai labiau šlapiuoja.

Antrasis tipas – vaikų, paauglių ir suaugusiųjų (2-14-30 metų). Dažnesni kaktos, vokų, lūpų, kaklo šonų, sprando, tiesiamųjų plaštakų paviršių, rankų ir kojų lenkiamųjų paviršių (alkūnių, pakinklių, riešų, čiurnų) pažeidimai. Šiuo atveju būdingesnė ,,sausoji‘‘ ligos forma – atsiranda mazgelių, sustandėjimų patynimų nukasymų.

Pagal eeiga liga dar skirstoma į lengvos, vidutinio sunkumo ir sunkios eigos.

Gydymas

Labai svarbu pašalinti ligą sukeliantį alergeną. Todėl reikšminga dieta, ypač vaikams, ir aplinkos kontrolė.

Odos barjeriniai funkcijai atkurti naudojami neutralūs tepalai – emolientai.

Gydant labai svarbu slopinti uždegimą. Tam gydytojas gali skirti hormonų, vietiškai ar geriamųjų. Sunkiais atvejais tenka gydyti ir imunosupresantais (ciklosporinas A).

Tačiau daugeliu atveju uždegimą galima nuslopinti vietiniais nehormoniniais imunomoduliatoriais. Jais reikia pradėti gydyti iškart tik atsiradus pirmiesiams atopinio dermatito simptomams. Tai apsaugo nuo ligos prograsavimo, palengvina ligos eigą pagerina lligos kontrolę.

Jei yra stiprus niežulys, vartotini antros kartos antihistamininiai vaistai.

Atsiradus bakterinėms komplikacijoms, gydoma antibiotikais. Paaugliams ir suaugusiesiems galima taikyti foto terapiją.

Profilaktika

Ji labai svarbi norint išvengti šios ligos. Pradedama jau nėštumo laikotarpiu, svarbi tinkama nėščiosios dieta ir darbo sąlygos. Vėliau reikšminga ir naujagimį maitinančios moters bei kūdikio dieta. Iki 6 mėnesių kūdikis turi gauti tik motinos pieno, papildomų produktų skiriama tik vyresniems nei 6 mėnesių kūdikiams. Jei vaiką beria, o motina neturi savo pieno, skiriama hidrolizuoto pieno mišinių. Labai svarbi ir namų aplinka, vaikui kenkia ir tėvų rūkymas, dulkių erkės.

Negalima vartoti maisto produktų, sukeliančių odos pažeidimus.. Vengti: citrusinių vaisių, sulčių, šokolado, aštrių konservuotų, sūrių maisto produktų. Atsargiai vartoti kiaušinius, pieną, produktus iš kviečių. Būtina sutvarkyti vaiko namų aplinką: pašalinti kilimus, plunksnines pagalves, minkštus žaislus, nusipirkti nealerginę patalynę, kurią galima skalbti karštame (60oC) vandenyje kartą per 1-2savaites. Drabužius, patalynę rankšluosčius reikia skalbti ūkiniu muilu.

Ligoniai neturėtų dėvėti drabužių iš vilnos ir sintetinio pluošto, nes jie dirgina odą.

Vengti kontakto su naminiais gyvūnėliais.

Patalpose reikia palaikyti optimalią temperatūrą ir drėgmę. Jei labai sausas oras, ypač žiemą, galima naudoti drėkintuvus.

Niežulį slopina šaltis, todėl kambariuose ir ypač miegamajame temperatūra turėtų būti ne aukštesnė kaip16-18 C. Vaikus reikia grūdinti: maudyti drungname vandenyje, šiltai nerengti, pasivaikščioti prieš miegą vėsiame oore.

Kad neprisidėtų bakterinė infekcija, reikia mažinti niežulį, nudraskymus. Rekomenduojama vaikui trumpai nukirpti nagus, migdyti su pirštinėmis, kūdikius kietai suvystyti.

Atopinis dermatitas ir sportas

Sergant atopiniu dermatitu sportuoti reikia tik pasitarus su gydytoju ar profesionaliu treneriu. Nerekomenduojami tempimo pratimai(pvz. joga) , kurie dėl suskilinėjusios odos gali sukelti stiprų diskomfortą. Plaukiojimas baseine taip pat nėra labai patartinas, nes chloruotas vanduo gali pabloginti odos būklę.

Žvynelinė/Psoriazė

Žvynelinė, arba psoriazė – lėtinė pasikartojanti liga (gali būti paveldima), pažeidžianti odą ir sąnarius (5-7 procentams ligonių). Dar vadinama T limfocitų sukelta dermatoze. Pasaulyje ja serga apie 2-3 proc. gyventojų (Europoje – 2 proc.), dažniausiai 20-40 metų žmonės. Vienodai dažnai serga ir vyrai, ir moterys.

Ligos požymiai, pagrindiniai simptomai

• Odos mazgeliai

• Odos bėrimas

• Odos pūslės

• Oda „padengta žvynais”

• Bėrimo plitimas, susiliejimas

Oda išberiama ribotais, raudonais, įvairaus dydžio mazgeliais, kurie apsitraukia sausais balsvais žvynais. Dažniausiai pažeidžiami lenkiamieji alkūnių ir kelių paviršiai, kryžkaulio sritis, plaukuotoji galvos dalis. Dažnai židiniai iš plaukuotosios galvos dalies išplinta į neplaukuotąją kaktos, skruostų, ausų, sprando sričių odą. Dėl žvynelinės galva nenuplinka. Dažniausiai žvynelinės židiniai neniežti, tačiau gali niežėti, jei vystosi uždegimas, liga greitai plinta. Šios ligos priežastis yra autoimuninė ir ji neužkrečiama.

Žvynelinės atsiradimo priežastys

Žvynelinę suaktyvinti gali stresas, vaistai (b blokatoriai, litis), bakterinės infekcijos ar ŽIV. Psoriazės patofiziologija labai ssudėtinga ir apima keletą skirtingų vyksmų, ypač susijusių su uždelsto padidėjusio jautrumo reakcijomis. Nustatyta, kad didelę reikšmę turi paveldėjimas: daugiau nei 70 proc. ligonių šeimose yra arba buvo sirgusių žvyneline.

Ligos išsivystymui, jos eigai didelę įtaką turi įvairūs provokuojantys veiksniai:

• infekcija (ypač viršutinių kvėpavimo takų);

• emocinė įtampa;

• alkoholio vartojimas, rūkymas;

• vaistai (skirti depresijos, reumatinių, širdies ir kraujagyslių ligų gydymui);

• mechaninis odos dirginimas (spaudimas, trynimas, traumos, nudegimai);

• ultravioletinių spindulių poveikis.

Kol kas nežinomi genai, lemiantys žvynelinės paveldėjimą ir antigeno, sukeliančio T limfocitų aktyvaciją, prigimtis. Pacientai gydomi metodais, nukreiptais prieš T limfocitus. Toks imunomoduliacinis gydymas apima UV šviesą, ciklosporiną A, kortikosteroidus, 1,25-dihidroksivitaminą D3 ir kt.

Spalio 29-toji yra paskelbta Tarptautine sergančiųjų žvynelinė diena.

Žvynelinės formos

Delnų ir padų žvynelinė: atsiranda sausų, sustorėjusių, pleiskanojančių židinių, kurie dažnai sutrūkinėja. Taip pat gali būti stebimos sterilaus skysčio pripildytos smeigtuko galvutės dydžio pūslelės.

Stambių raukšlių pakenkimas: infiltruoti, paraudę židiniai po krūtimis, kirkšnių srityje, pažastyse, lytinių organų srityje. Dažniau serga nutukę, cukriniu diabetu sergantys žmonės.

Gleivinėse žvynelinė būna re.tai. Susirgus šia žvynelinės forma atsiranda balkšvų, rato ar lanko formos žiedų. Nagų žvynelinė: nagai nustoja blizgėję, sustorėja, nago plokštelė pakyla nuo nago guolio, tampa trapi. Paviršiuje atsiranda smulkių duobelių.

Psoriazė ir sportas

Patarimai dėl sporto yra panašūs kaip ir atopinio dermatito atveju. Prieš sportuojant reikia pasikonsultuoti su daktaru, kad jis nustatęs

kokia yra odos būklė patartu kokius pratimus galima atlikti. Baseino užsiėmimai taip pat nerekomenduojami dėl chloruoto vandens.Spuogai (Acne)

Paprastieji (jaunatviniai) spuogai – dažna lytinio brendimo liga, kurios atsiradimą lemia riebalų liaukų sekrecijos padidėjimas, jų latakėlių ragėjimo sutrikimas, mikrobų dauginimasis, uždegimas.

Ligos priežastys

Didelės reikšmės spuogams atsirasti turi genetiniai veiksniai: jeigu abudu tėvai jaunystėje turėjo riebią odą ir kentėjo nuo spuogų, tai didelė tikimybė, kad ši problema vargins ir jų vaikus.

Spuogų formavimuisi bei ligos paūmėjimui turi įtakos vyriškų bei moteriškų lytinių hormonų santykis. Organizme, yypač moterų, šių hormonų pusiausvyra nuolat svyruoja – tai paaiškina ligos paaštrėjimą prieš menstruacijas. Maistas nėra spuogų atsiradimo priežastis. Spuogus gali išprovokuoti įvairios kosmetikos priemonės, ilgalaikis medikamentų vartojimas (jodo, bromo preparatai, vitaminai B6, B12, kortikosteroidai), cemento dulkės, mineralinės alyvos, naftos produktai.

Normalus spuogų pasiskirstymas

Simptomai

• Odos sukietėjimas, sustorėjimas

• Odos pūliavimas

• Sugrubusi oda

• Riebi veido oda ir plaukai

• Juodi inkštirai

• Balti inkštirai

• Randai

• Odos cistos

Komplikacijos

Dažna komplikacija – prisidėjusi antrinė infekcija ir pūlinukų formavimasis (toks užkrėtimas galimas dažnai spaudant inkštirus).

Gydymas

Spuogų gydymas yra iilgalaikis, reikalaujantis tiek paciento, tiek gydytojo kantrybės. Sunkias šios ligos formas gali gydyti tik gydytojas dermatologas. Skiriamas vietinis ir sisteminis spuogų gydymas. Vietiškai vienu ar keliais preparatais galima gydyti tik lengvas spuogų formas. Esant sunkioms spuogų formoms, vartojama ir geriamų vvaistų: antibiotikų, hormonų, retinoidų.

Patarimai

Pagunda išspausti inkštirą ar spuogą labai didelė, tačiau taip daryti nederėtų, nes užkrėsite veido odą.

Odą, kurioje atsiranda spuogų, reikia prižiūrėti labai rūpestingai. Jai netinka riebūs kremai, reiktų valyti dezinfekuojamuoju pieneliu, losjonu ar želė. Negalima naudoti labai stiprių spiritinių valiklių, nes jie dar labiau dirgina riebalų liaukas. Reiktų įsigyti specialių priemonių spuoguotai odai valyti, veidą prausti šaltu virintu vandeniu ir gydomuoju nešarminiu muilu, kurio sudėtyje yra sieros, cinko oksido, mentolio, pieno rūgščių. Ryte veidą valykite dezinfekuojamuoju losjonu ir patepkite kremu, kuris sudrėkintų odą, pašalintų blizgesį, gydytų uždegimus. Galima pasitepti ir gydomuoju antibakteriniu toniniu kremu, kuris paslėps spuogelius. Būtina kartą per mėnesį apsilankyti kosmetikos kabinete. Pašalinus inkštirus ir naudojant tinkamas kosmetikos priemones, odos nebeberia.

Profilaktika

Nors netinkama mityba nėra sspuogų atsiradimo priežastis, tačiau netinkamai maitinantis spuogų gali padaugėti. Ypač būklę blogina gausiai vartojami angliavandeniai. Reiktų vengti riebios mėsos, rūkytų gaminių, bulvių, baltos duonos, šokolado, kavos, alkoholio. Patartina daugiau valgyti liesos mėsos, vaisių, daržovių, gerti žolelių arbatą, neskaidrintas obuolių sultis.

Jei ant veido pasirodo vienas kitas spuogelis, tinka švelnus raminamasis masažas specialiu aparatu. Po dviejų ar trijų procedūrų odos būklė pagerėja, pagreitėja kraujo ir limfos apytaka tarp ląstelių, iš organizmo pašalinami šlakai.

Spuogai ir sportas

Apribojimų dėl sporto nėra, svarbu po treniruotės tinkamai nnuvalyti odą, kad prakaitas nepadidintų bėrimo.Celiulitas

Celiulitas – tai poodinio sluoksnio uždegimas. Paprastai taip vadinamas specifinis riebalinio audinio pokytis, dėl kurio odos paviršiuje atsiranda smulkių kauburėlių, primenančių apelsino žievelę.

Ligos priežastys

Oda tampa neelastinga, kai veikia skydliaukės ligos, vartojami hormoniniai preparatai, rūkoma, dirbamas sėdimas darbas. Celiulito formavimąsi gali inicijuoti šaltis, trauma, cheminiai veiksniai, vidaus ligos. Ši liga gali būti paveldima.

Simptomai

• Šaltos kojos

• Rausvai violetiniai, patinę, įtempti odos mazgeliai

• Oda panaši į apelsino žievelę

• Oda panaši į dygsniuotą antklodę

• Mėšlungis

• Sąnarių tirpimas

Gydymas

Celiulitą iš tikrųjų sunku gydyti. Naudojamos kosmetikos priemonės: celiulito pažeistas kūno sritys masažuojamos specialiais liekninančiais anticeliulitiniais preparatais (žele, kremu) su jūros dumblių ekstraktais, įvairiais mikroelementais bei kofeinu. Kartais, kad geriau šios priemonės būtų įtrinamos, naudojamas specialus masažinis antgalis.

Padeda vyniojimas į gydomuosius dumblius, kurių yra daug rūšių. Vieni puikiai išvaro vandenį, kiti dirba atgaivinant lipoidinį odos sluoksnį, dar kiti turi vitamino C, kuris padeda atkurti kolageną. Vonios jūros druska stangrina odą, gerina kraujotaką, išvalo odos poras.

Kovojant su celiulitu veiksmingas vakuuminis vibromasažas .(dermatonija). Šis metodas sėkmingai gydo įsisenėjusias celiulito stadijas. Refleksiniu vakuuminiu vibromasažu išjudinama nusistovėjusi limfa ir kraujas, atkuriama mikrocirkuliacija, suminkštinami audiniai, pagerinama audinių medžiagų apykaita. Audiniai geriau aprūpinami deguonimi – vadinasi geriau maitinami gilieji odos sluoksniai Taikytinos ir kitos masažo rūšys: vibracinis – povandeninis, ppneumo, baro, masažas ultragarsu, elektromasažas.

Esant sunkesnėms formoms (ryškiam uždegimui) naudojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, prednizolonas.

Profilaktika

Nesiliaukite rūpintis savimi. Nuo pat jaunystės darykite mankštą ir nemeskite jos artėjant senatvei.

Sulaukus tam tikro amžiaus reikėtų valgyti su saiku, peržiūrėti maisto sudėtį: baltymų, riebalų, angliavandenių santykį turime keisti. Reikia apriboti riebalų, angliavandenių kiekį, mat senstančiame organizme riebalai dega labai sunkiai. Svarbu vartoti daugiau ląstelienos, vengti aštrių patiekalų. Masažuokite kūną po dušu šepečiu arba trinkite sausą – ir viena, ir kita skatina kraują ir limfą geriau cirkuliuoti. Retkarčiais patrinkite odą keliais lašais kūno aliejaus, naudokite odą drėkinančius kremus.

Celiulitas ir sportas

Sporto užsiėmimai yra pati veiksmingiausia priemonė kovojant su celiulitu. Tinka visi užsiėmimai skatinantys judėti. Ypatingai veiksmingi yra: aerobika, kūno dizainas, specialios anticeliulitinės mankštos, plaukiojimas, pilatesas.Paprastoji pūslelinė

Paprastoji pūslelinė (lot.herpes simplex) – tai virusinė užkrečiama odos ir gleivinių liga, kuri pasireiškia pūslelių grupėmis.

Ligos priežastys

Paprastąją pūslelinę sukelia virusai (herpes simplex), kuriais užsikrečiama tiesiogiai nuo sergančiojo bučiuojantis, liečiantis, lytiškai santykiaujant, gimstant. Virusai patenka pro menkiausius odos ir gleivinės sužeidimus. Žmogus yra vienintelis paprastosios pūslelinės infekcijos šaltinis ir apie 60 proc. žmonių yra šio viruso nešiotojai. Dažniausiai užsikrečiama vaikystėje. Serga naujagimiai, vaikai ir suaugusieji, dažniau – jauni žmonės. Liga gali pasireikšti praėjus kelioms dienoms ar savaitėms nuo užkrėtimo.

Pagal bėrimų atsiradimo vvietą bei viruso tipą yra skiriama:

Lūpų paprastoji puslelinė;

Lyties organų paprastoji puslelinė.

Ši infekcija yra linkusi kartotis tose pačiose vietose, dažniausiai po kiekvieno peršalimo ar nušalimo, kaitinimosi saulėje, nuolatinio odos ir gleivinių dirginimo, pervargus, sumažėjus organizmo atsparumui (imunitetui), sergant gripu ar plaučių uždegimu, ŽIV (žmogaus imunodeficito virusu), vartojant organizmo atsparumą mažinančius vaistus.

Simptomai

• Galvos skausmas

• Bėrimas

• Karščiavimas

• Niežėjimas

• Limfmazgių padidėjimas

• Raumenų skausmas

• Skaidrios vandeningos pūslelės

• Žaizdelės ant lūpų ar lyties organų

• Šašai ant lūpų ar lyties organų

• Odos dilgčiojimas

Patarimai

Pajutus pirmuosius paprastosios pūslelinės požymius, stenkitės užkirsti tolimesnį ligos vystymąsi (pradėkite vartoti antivirusinį tepalą). Stenkitės vengti peršalimo, pervargimo. Tinkamai maitinkitės, gerkite polivitaminus, jei dažnai sergate peršalimo ligomis – pasiskiepykite nuo gripo. Stiprinkite organizmą!

Paprastoji pūslelinė ir sportas

Apribojimų dėl sporto nėra, jis kaip tik patartinas kaip priemonė imunitetui ir organizmui stiprinti. Jeigu sergama lytinių organų pūsleline pratimus reikia rinktis tokius, kad jie nesukeltų diskomforto.Egzema

Egzema pasitaiko tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų, bet dažniausiai pasitaiko ankstyvoje kūdikystėje. Nėra žinomos tikslios jos atsiradimo priežastys, bet dažniausiai pasitaiko šeimose kenčiančiose nuo įvairiausių alerginių susirgimų.

Ligos dažnumas

Apie 10% kūdikių gimsta su šia liga. Tačiau maždaug pusei šių vaikų liga paūmėja laikotarpyje tarp 5 ir 15 metų. Kita pusė vaikų patiria tik nedidelius šios ligos požymius.

Kaip išvengti egzemos?

• Dažnai maitinti odą;

• Vengti

temperatūros pokyčių;

• Stengtis išvengti prakaitavimo ir perkaitimo;

• Vengti streso;

• Sureguliuoti mitybą;

• Rinktis natūralias medžiagas.

Simptomai

Simptomai panašūs kaip ir atopinio dermatito bei psoriazės. Šlapias bėrimas , ,,sausas‘‘ bėrimas, odos sukietėjimas, sustorėjimas, bei odos sausumas.

Egzema ir sportas

Dėl sporto patartina pasikonsultuoti su gydytoju, vengti pratimų ar sporto šakų su tempimo elementais, nes tai gali sukelti diskomfortą. Taip pat yra apribojimų ir dėl plaukiojimo ar mankštos baseine, egzemą kaip ir atopinį dermatitą ar psoriazę gali sustiprinti chloruotas vanduo.

Literatūra:

http://www.sveikas.lt/ligos_placiau2.asp?IID=274&id=28&id2=&linkID=

http://lt.wikipedia.org/wiki/Kategorija:Odos_ligos

http://www.skinandhealth.com/details/psoriasis_before_after

http://www.acne-treat-infosource.com/acne-pictures.htmlhttp://www.psoriasis.org/about/psoriasis/

http://www.psoriasis.org/about/stats/

http://www.niams.nih.gov/hi/topics/dermatitis/

http://www.medinfo.co.uk/conditions/psoriasis.html

http://www.psoriasis.com/

http://www.acne.org/whatisacne.html

http://www.eczema.org/

http://www.skincarephysicians.com/eczemanet/whatis.html#difference

http://www.medinfo.co.uk/conditions/eczema.html

http://kidshealth.org/teen/your_body/skin_stuff/eczema.html

www.niams.nih.gov

www.ClinicalTrials.gov.

www.aaaai.org

www.nationaleczema.org