Kontraceptinės priemonės

Untitled

Kontraceptinės priemonės

Referato struktūra:

Diafragma

Gimdos spiralė

Kontraceptinis pleistras

Kontraceptinis žiedas

Makšties kempinė

Prezervatyvas

Spermicidas

Diafragma viena iš barjerinių kontracepcijos priemonių. Išrasta Nyderlanduose 1882 metais. Tai yra guminis gaubtukas su lanksčiu apvadėliu, kuris yra visada naudojamas su spermicidiniu (sėklą žudančiu) geliu (nors pati diafragma kaip kontracepcija yra saugesnė už spermicidus). Prieš lytinius santykius diafragma įdedama į makštį taip, kad uždengtų gimdos kaklelį (viršutinėje makšties dalyje) ir tokiu būdu taptu užtvara tolimesniam spermatozoidų judėjimui. Ji apsaugo nuo nėštumo ir nuo kai kurių lytiniu keliu plintančių ligų, tačiau ne nuo vvisų. Nėra patvirtinta, kad apsaugotų nuo ŽIV infekcijos.

Gimdos spiralė mažas plastmasinis T-formos gaminys, kontracepcijos priemonė. Spiralė yra įstatoma į gimdą (įstato gydytojas) ir trukdo spermatozoidams pasiekti kiaušinėlį, o apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdoje (dėl vario poveikio). Spiralės siūlas kyšo iš gimdos maždaug 2 cm – taip moteris bet kada gali pasitikrinti, ar spiralė nėra išslydusi iš gimdos. Dažniausiai įstatoma mėnesinių metu arba iškart po jų, kadangi tuomet gimdos kaklelis yra minkštas ir elastingas. Nuskausminimas taikomas retai. Moteris spiralę gali nešioti nnuo 2 iki 10 metų, priklausomai nuo spiralės rūšies. Vienos rūšies spiralės padengtos variu ir gali išbūti gimdoje iki 10 metų, kitos papildomai išskirianedidelius hormono (progesterono) kiekius ir šitaip padidina jų efektyvumą. Pastarosios turi būti pašalintos po vienerių metų.

Kontraceptinis pleistras &– gana nauja kontraceptinė priemonė moterims. Kontraceptinis pleistras kartą per savaitę klijuojamas ant kūno. Jis yra kūno spalvos, labai plonas, 4,5 cm ilgio ir pločio. Kontraceptinės medžiagos pro odą patenka tiesiai į kraujotakos sistemą, aplenkdamos virškinimo traktą ir kepenis. Naudojant pleistrą į organizmą išskiriamas vienodas kontraceptikų kiekis kasdien.

Kontraceptinis žiedas – kontracepcijos priemonė: tai lankstus mažą hormonų kiekį turintis maždaug 5 cm skersmens žiedas, saugantis nuo neplanuoto pastojimo. Žiedas įdedamas į makštį vieną kartą per mėnesį: jis ten laikomas tris savaites. Visą šį laikotarpį kontraceptinis žiedas nuolat išskiria ypač mažą moteriškų lytinių hormonų kiekį, taip saugodamas nuo nepageidaujamo nėštumo. Po 21 dienos žiedas iš makšties ištraukiamas ir laukiama ateinant mėnesinių. Po šios pertraukos reikia įsidėti naują žiedą. Kontraceptiniame žiede yra dviejų rrūšių moteriškųjų hormonų: estrogenų ir progestinų (tokių, kokių yra ir kontraceptinėse tabletėse). Šie hormonai stabdo kiaušinėlio brendimą kiaušidėse. Kontraceptinio žiedo veikimo principas iš esmės tapatus kontraceptinėms tabletėms ir turi panašų veiksmingumą.

Makšties kempinė – barjerinė, cheminė kontracepcijos priemonė, apvali, vienkartinio naudojimo poliuretano putų kempinė, įdubusi centre ir prisotinta spermicidų. Ji veikia kaip barjeras tarp sėklos ir gimdos kaklelio bei kaip spermicidas. Prieš įdedant į makštį, ji suvilgoma vandeniu (iš to ir pavadinimas). Įdėjus, reikia pirštu patikrinti, ar teisingai įdėta (neturi jaustis ggimdos kaklelis). Galima įdėti į makštį prieš 24 val. iki sueities pradžios ir išlaikyti joje ne ilgiau 30 val. Kempinę reikia pašalinti ne anksčiau, kaip praėjus 6 valandoms nuo sueities pabaigos.

Prezervatyvas:

Vyriškas prezervatyvas

Tai yra vyrų naudojamas kontracepcijos metodas. Prezervatyvai būna įvairių formų ir spalvų. Jie uždedami ant sukietėjusios vyro varpos prieš lytinį aktą ir ejakuliacijos metu sulaiko sėklą, taigi spermatozoidai nepatenka į moters organizmą. Prezervatyvas išmetamas kartu su jame esančia „iššauta“ sperma. Iš latekso ir poliuretano pagaminti prezervatyvai ne tik apsaugo nuo nėštumo, bet taip pat nuo lytiniu keliu plintančių ligų, tarp jų ir ŽIV infekcijos.

Moteriškas prezervatyvas

Jis didesnis ir erdvesnis už vyrišką. Uždarasis galas dedamas į makšties vidų ir apgaubia gimdos kaklelį, o atvirasis galas lieka išorėje ir apsaugo vulvą. Makštyje prezervatyvas tampa labai minkštas ir lankstus, kadangi yra pagamintas iš poliuretano. Ši priemonė apsaugo partnerius tiek nuo pastojimo, tiek ir nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

Spermicidai– kontraceptinė priemonė, kuria žudomi spermatozoidai. Moteris įveda juos į makštį prieš pat lytinius santykius. Laikoma, kad tai gana efektyvi apsisaugojimo nuo nėštumo priemonė, net naudojantis jais vienais. Spermicidai sąveikoje su vyrišku prezervatyvu ir kitomis kontracepcijos priemonėmis užtikrina dar didesnę apsaugą nuo lytiniu keliu plintančių ligų bei AIDS. Spermicidiniai geliai taip pat naudojami kartu su diafragma, ttokiu būdupadidindami jos efektyvumą. Spermicidai gaminami įvairiais pavidalais: putos, pastos, geliai (želė), aerozoliai, žvakutės (tabletės), plastinės juostelės, tirpios plėvelės ir kt.

vidurinė mokykla

10 klasės mokinės

Vardenis Pavardenis

REFERATAS

Kontraceptinės priemonės

Rokiškis

2011